Бизнес
Посланието от изборите в три страни: MAGA популизмът в Европа е във възход
„Този път се справихме, но какво ще стане следващия път?“, казва Димитър Бечев от Carnegie Europe пред Financial Times. „Вероятно има много колебаещи се избиратели. Даваме още един шанс на някой от либералната страна, той се проваля, и с натрупаното недоволство Симион става още по-силен.“
Португалският случай
След парламентарните избори в Португалия в неделя – страна, която до неотдавна беше едно от малкото места в Европа без крайна десница – антиимигрантската партия Chega може да излезе на второ място, след като бъдат преброени гласовете от чужбина. Дясноцентрският премиер Луиш Монтенегро по-рано изключи възможността за сътрудничество с Chega. Но в понеделник той избегна ясен отговор, заявявайки: „Всеки трябва да може да води диалог и да поставя националния интерес над всичко останало.“
В Полша проевропейският кмет на Варшава Рафал Тшасковски е изправен пред неочаквано оспорван балотаж на 1 юни срещу националистическия кандидат Карол Навроцки, след като едва го победи на първия тур в неделя. Макар че изборът пред Полша не е толкова решителен, колкото този пред Румъния – която не е имала евроскептичен лидер от падането на комунизма, резултатът на балотажа ще бъде от огромно значение за ЕС. Ако бъде избран, Тшасковски би разблокирал реформаторската програма на дясноцентристкия премиер Доналд Туск, която досега беше възпрепятствана от действащия президент Анджей Дуда – номиниран от евроскептичната партия „Право и справедливост“ (ПиС), управлявала до 2023 г. Ако Навроцки победи, проектите на Туск, включително възстановяване на независимостта на съдебната система, вероятно ще останат блокирани, а коалиционното правителство може да се разпадне.
„Победа на Навроцки би подкопала политическия проект на Туск и може да е предвестник на завръщането на ПиС на власт през 2027 г., или дори по-рано при предсрочни избори“, заяви Пьотр Бурас, ръководител на офиса на Европейския съвет за външна политика във Варшава.
Антисистемни настроения сред избирателите
Изборите и в трите страни показват антисистемни настроения сред избирателите. Най-ясно това личи в Румъния, където общият кандидат на управляващите център-ляво и център-дясно партии получи едва една пета от гласовете на първия тур. Дан е съосновател на малката реформаторска партия USR, но я напусна преди осем години и оттогава е независим.
В Полша Тшасковски и Навроцки взеха общо 61% от гласовете – най-ниският съвкупен резултат за двата водещи лагера (гражданска платформа на Туск и опозиционната ПиС).

В Полша Тшасковски и Навроцки взеха общо 61% от гласовете – най-ниският съвкупен резултат за двата водещи лагера (гражданска платформа на Туск и опозиционната ПиС)
Източник:
Reuters
Източник: Капитал
Бизнес
Новата стратегия на ЕС за единния пазар обещава 400 млн. евро по-малко разходи за бизнеса

Стартирането на нов бизнес също ще стане по-лесно. Комисията планира пилотна програма, която ще позволи на предприемачите да регистрират фирма в рамките на 48 часа чрез единен онлайн портал. Така ще се избегне досегашната практика на дълги и скъпи процедури, различни във всяка страна.
В сферата на услугите, където в момента има най-много ограничения, ще се въведат общи правила за квалификации и разрешителни. Това ще улесни фирмите, които искат да предлагат услуги в повече от една държава – например в строителството, пощенските услуги или индустриалната поддръжка.
Въвежда се нова дефиниция за „малки средни капитализации“ (SMCs), които ще се възползват от част от облекченията за МСП. Новият „SME ID“ ще улесни онлайн потвърждаването на статут, а мрежата SME Envoy ще работи за по-лесен достъп на МСП до трансгранична търговия. Държавите членки ще трябва да назначат високопоставен представител (Sherpa), който да следи прилагането на правилата. Въвежда се и Single Market Test за нови закони, макар че според CCIA Europe това не е достатъчно за реална структурна реформа.
„Много от предложенията са в правилната посока – по-добра координация при прилагането и дигитални инструменти, които улесняват спазването на правилата“, коментира Александър Рур, ръководител „Политики“ в CCIA Europe. „Но ни тревожат централизираните предложения за техническа стандартизация и европейски предпочитания в обществените поръчки, които могат да ограничат иновациите и конкурентоспособността“, добавя той.
Какво предстои
Стратегията е отговор на исканията на Европейския съвет и докладите на Енрико Лета и Марио Драги, които настояват за по-цялостен, хоризонтален подход към единния пазар. До юни 2025 г. ЕК ще представи подробна пътна карта с конкретни срокове за изпълнение на мерките. Очаква се държавите от съюза да поемат по-голяма отговорност за прилагането на правилата, а комисията ще засили мониторинга и ще предложи допълнителни мерки за по-строго прилагане през 2026 г.
Източник: Капитал
Бизнес
Медии и НПО в „черен списък“: Орбан иска да смаже гражданското общество по руски модел

Главни редактори на европейски медии: Унгария предприема мерки да заглуши свободната журналистика – ЕС трябва да действа сега
Унгарската партия „Фидес“ на практика забранява свободната журналистика – и в по-широк план, демократичния обществен дебат. Със своя законопроект за „прозрачност“, внесен на 13 май, „Фидес“ се присъединява към авторитарните тактики, наблюдавани в Русия на Путин. Ако бъде приет – а няма признаци, че това няма да се случи – законът ще отвори вратата за атаки срещу унгарски медии и граждански организации, които получават финансиране от всякакви чуждестранни източници, включително дарения или прозрачни безвъзмездни средства от ЕС, които са от съществено значение за тяхната устойчивост.
Законопроектът е написан толкова на едро, че може да бъде приложен към почти всяка организация, участваща в обществения живот или дебат – това включва както независими медии, така и правозащитни групи.
Прилагането на закона ще бъде възложено на Службата за защита на суверенитета, ръководена от човек, който наскоро насърчи обществото да не подкрепя независими медии. Тази служба ще постави „проблемни“ организации в черен списък, потвърден с правителствено постановление.
Изброените субекти могат да се сблъскат със сериозни последствия, само няколко примера: банковите им сметки могат да бъдат замразени, лидерите им ще бъдат задължени да подават публични имотни декларации и могат да бъдат ударени с огромни глоби.
Оцеляването на свободната журналистика не е локален проблем, особено в регион, където все повече популистки лидери заемат техники от Виктор Орбан. От общ европейски интерес е да изразим възможно най-силно, че свободата на информация, критичните, свободни, основани на факти медии и критичните гласове в публичното пространство са от решаващо значение.
Призоваваме нашите правителства и институциите на ЕС да направят всичко възможно, за да предотвратят приемането на този закон, който е в явно противоречие с Договора за ЕС и Хартата на основните права.
Отворено писмо, подписано от 80 главни редактори на медии от Европа
Източник: Капитал
Бизнес
Тръмп оставя Русия и Украйна да решат войната в преговори

Уклончив Тръмп
В изказвания, които подсказват, че Вашингтон може да се оттегли от ролята си на посредник, Тръмп заяви, че „условията“ за споразумение могат да бъдат договорени единствено от воюващите страни, „тъй като те знаят подробностите по преговорите, които никой друг не би могъл да знае“, пише Financial Times.
Той също така посочи, че Ватиканът би проявил „голям интерес“ да бъде домакин на преговорите. На събитие в Розовата градина по-късно в понеделник Тръмп беше попитан дали смята, че Путин иска мир, и дали папа Лъв XIV би могъл да помогне това да се случи. Той отговори: „Да.“ Освен това американският президент каза, че САЩ няма да налагат санкции срещу Русия, макар да се беше заканил за такива заради неотстъпчивостта на Путин.
Прочитът на Путин
В своя по-резервиран прочит на разговора Путин заяви, че е „готов да работи“ с Киев по меморандум, който да очертае рамката на бъдещите преговори и който би могъл да включва евентуално прекратяване на огъня „за определен период от време“.
Руският президент каза пред държавна медия, че разговорът с Тръмп е бил „много откровен и следователно много полезен“. Той обаче не обяви никакви съществени промени в позицията на Русия по отношение на войната в Украйна.
„Договорихме се с президента на САЩ, че Русия ще предложи и е готова да работи с украинската страна по меморандум за възможното бъдещо мирно споразумение“, заяви руският президент. Той допълни, че меморандумът ще включва „принципите, на които ще се основава мирното споразумение, сроковете на евентуалното мирно споразумение“ и „евентуално прекратяване на огъня за определен период от време, ако бъдат постигнати определени споразумения“.
Източник: Капитал
-
Българияпреди 1 седмица
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Българияпреди 1 седмица
Здравната инспекция наложи забрана върху питейната вода в хасковското село Големанци
-
Бизнеспреди 1 седмица
„Той се страхува да преговаря с мен“ – Зеленски ще е в Турция независимо от плановете на Путин
-
Спортпреди 1 седмица
Националът Иван Алипиев и Стяуа направиха обрат в серията с Динамо Букурещ в румънския баскетболен елит
-
Българияпреди 1 седмица
Карнавално шествие ознаменува втория ден на Националния фестивал на детската книга в Сливен
-
Бизнеспреди 6 дни
Бизнес глобус: Катар купува 210 самолета Boeing; Allianz регистрира рекордна печалба; Netflix расте благодарение на абонамента с реклами
-
Политикапреди 1 седмица
Искането за референдум е като малка дупка по пътя, каза Филип Димитров
-
Българияпреди 1 седмица
Общинският съвет в Ихтиман ще разгледа бюджета на общината на днешното си заседание