Свържете се с нас

Здраве

Щатски хирурзи извършиха първата трансплантация на пикочен мехур

Хирурзи в Калифорния са извършили първата в историята успешна трансплантация на пикочен мехур. Те са помогнали на пациент, на когото преди това са отстранени пикочният мехур и двата бъбрека в резултат на лечение на рак и бъбречно заболяване в краен стадий.

Лечението е позволило на пациента, 41-годишния баща на четири деца Оскар Ларайнзар, да се откаже от диализата, въпреки че операцията е свързана със значителни краткосрочни и дългосрочни рискове и неизвестни.

Трансплантацията на пикочен мехур е извършена от двама хирурзи, работили години наред за разработването на техниката, която е използвана за трансплантация на един бъбрек и пикочен мехур, възстановени от човешки донор, съобщи в. „Гардиън“, цитиран от БГНЕС.

„Тази операция е исторически момент в медицината и е в състояние да повлияе на начина, по който се справяме с внимателно подбрани пациенти със силно симптоматични „терминални“ пикочни мехури, които вече не функционират“, заяви д-р Индербир Гил, изпълнителен директор на Института по урология към Университета на Южна Калифорния и един от двамата хирурзи, работили по случая.

„Трансплантацията е животоспасяваща и подобряваща живота възможност за лечение на много състояния, засягащи основни органи, и сега пикочният мехур може да бъде добавен към този списък“, посочи лекарят.

Гил извършва операцията заедно с д-р Нима Насири от Института по ургология на Калифорнийския университет в Лос Анджелис (UCLA).

„Този първи опит за трансплантация на пикочен мехур е подготвян повече от четири години. За подходящо подбраните пациенти е вълнуващо, че можем да предложим нова потенциална възможност“, каза д-р Насири.

Пациентите, на които е отстранен пикочният мехур, най-често използват част от червата за преминаване на урината, което често води до множество нови усложнения, включително инфекции и храносмилателни проблеми. Тези усложнения от години карат лекарите по света да търсят техники за трансплантация на пикочен мехур.

Трансплантацията, извършена в началото на май, засега е успешна и лекарите са „доволни“ от възстановяването на Ларайнзар, въпреки че остават много неизвестни. Например как ще функционира новият пикочен мехур на Ларайнзар с течение на времето и колко дълго ще трябва да приема лекарства за потискане на имунната система, за да предотврати отхвърлянето на органа.

Лекарите планират да извършат още трансплантации на пикочен мехур като част от клинично изпитване в UCLA Health с цел по-добро разбиране на потенциалните усложнения и подпомагане на пациентите, които страдат от тежки заболявания на пикочния мехур.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Здраве

Безплатни ревматологични прегледи в Пловдив

Снимка УМБАЛ „Св. Георги“

Болница „Св. Георги“, Пловдив

От 28 до 30 май 2025 г. включително, Клиниката по ревматология към УМБАЛ „Свети Георги“ в Пловдив организира безплатни профилактични прегледи като част от кампанията „Здраве за всички“.

Инициативата е насочена към ранното откриване и превенция на ревматологични заболявания – сред най-сериозните и социално значими здравословни проблеми.

Прегледите са подходящи за хора с алармиращи симптоми като болки и подуване в ставите, сутрешна скованост, кожни обриви, косопад, афти в устната кухина или гениталната област; болки в костите и гръбначния стълб, промени в стойката и походката, както и намаляване на ръста.

При наличие на такива симптоми е изключително важно да се направи преглед при ревматолог, за да се постави точна диагноза и да се започне своевременно лечение.

Прегледите са безплатни, но задължително с предварително записване на телефон 0882 555 852 в интервала от 10.00 до 16.00 ч. и ще се провеждат в Клиника по ревматология на бул. „Васил Априлов“ 15А.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Здраве

ЯМР, скенер, рентген – какво заплаща НЗОК

Какъв е редът и какво заплаща Националната здравноосигурителна каса, ако се нуждаете от високоспециализирано изследване с ядрено-магнитен резонанс, скенер или рентген, разяснява информационната кампания „НЗОК за теб“.

Лекуващият лекар (общопрактикуващ или специалист) е този, който преценява необходимостта от издаване на направление за прегледи и изследвания. За целта е необходимо „Медицинско направление за консултация или за провеждане на съвместно лечение“ (бл. МЗ-НЗОК № 3), което се издава електронно от лекуващия лекар на здравноосигуреното лице.

Към лекар с конкретна специалност насочва общопрактикуващият лекар, но пациентът може да потърси и помощ от специалист по свой избор. Обичайна практика е да се запази свободен час при специалиста, което вече може да се прави през онлайн платформи.

След прегледа лекарят специалист може да насочи пациента за прием в болница с „Направление за хоспитализация/лечение по амбулаторни процедури (бл. МЗ-НЗОК № 7). Той може да издаде и „Направление за медико-диагностична дейност“ (бл. МЗ-НЗОК № 4), както и болничен лист.

Прегледът не се заплаща, ако здравноосигуреният има издадено „Медицинско направление за консултация или за провеждане на съвместно лечение“ (бл. МЗ-НЗОК № 3). Пациентът плаща само потребителска такса, която към момента е в размер на 2,90 лв.

Лекарят специалист може да назначи високоспециализирани изследвания (бл. МЗ-НЗОК № 4) и/или високоспециализирани медицински дейности (бл. МЗ-НЗОК № 3а).

Общопрактикуващият лекар може да издаде направление за високоспециализирани медицински дейности (бл. МЗ-НЗОК № 3а) само за включени изследвания в диспансерното наблюдение и за пакет „Анестезиология и интензивно лечение“.

Пак личният лекар може да издаде направление само за високоспециализирани изследвания (бл. МЗ-НЗОК № 4) в случаите на писмено назначение от ТЕЛК/НЕЛК; за „Мамография на двете млечни жлези“, „Ехография на млечна жлеза“ от пакет „Образна диагностика“, „Хормони: fT4, TSH“, „Туморен маркер: PSA – общ и свободен“ и „Изследване на урина – микроалбуминурия“ от пакет „Клинична лаборатория“; за високоспециализирани медицински дейности, които фигурират и като медико-диагностични изследвания в друг пакет по друга специалност.

Кога се налага ЯМР, кой ни изпраща?

Ядрено-магнитният резонанс е високоспециализирано образно изследване, което се назначава от лекар специалист, в случай че е необходимо да бъде диагностицирано заболяване или за проследяване на вече установено заболяване. В този случай здравноосигурения заплаща само потребителска такса, а ако е необходимо да бъде използвано контрастно вещество трябва да заплати/закупи и него.

Пациентът има право да избере къде да му бъде направен скенер, единственото условие е лечебното заведение да има договор с Касата за изпълнение на ЯМР.

Получените резултати се разчитат от специалист по „Образна диагностика“ и се предоставят на пациента.

В зависимост от това дали изследването е специализирано или високоспециализирано, направление може да издаде лекар специалист, а в определени случаи и личният лекар. Условията са същите, както при изследванията на ЯМР, включително и разчитането на резултатите.

НЗОК заплаща и за сцинтиграфия. Процедурата е безплатна за здравноосигурените лица, ако имат издадено „Медицинско направление за провеждане на клинични процедури/амбулаторни процедури“ (бл. МЗ- НЗОК № 8А).

Направлението може да бъде издадено от лекар специалист от извънболничната медицинска помощ, лечебно заведение за болнична помощ, Комплексен онкологичен център.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Здраве

МЗ се разбърза с проекта за безплатните лекарства на децата

Министерството на здравеопазването публикува за обществено обсъждане проект на Наредба за допълнение на Наредба № 7 от 2015 г. за критериите за определяне на заболяванията, за чието домашно лечение Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) заплаща напълно или частично лекарствени продукти, медицински изделия и диетични храни за специални медицински цели.

Документът, чийто срок за обсъждане е 14 дни, се появи след като в четвъртък от Продължаваме промяната – Демократична България обявиха, че безплатни лекарства за деца до 7-годишна възраст няма да има, „тъй като управляващото мнозинство не е извършило нужните административни процедури и изменения на наредби, за да се осъществи промяната в бюджета на НЗОК“.

Сега разбираме, че „можачите“ от управляващото мнозинство няма да успеят да го постигнат. По данни от експерти не само, че няма да се случи от 1 юли, най-вероятно няма (б.а. да има безплатни лекарства) и от 1 септември, Много е вероятно и да не стане до края на годината, ако не се извършат тези процедури, коментира в кулоарите на Народното събрание депутатът от ПП Васил Пандов.

Защо трябва да има безплатни лекарства за децата

В публикувания днес проект, към ал. 1, се създава чл. 5, според който „при предвидени средства в закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за съответната година, НЗОК заплаща напълно или частично за домашно лечение лекарствени продукти по лекарско предписание на остри инфекциозни заболявания, включително антибактериални лекарствени продукти, на територията на страната на лица до 7-годишна възраст“.

Към критериите за предписване на реимбурсираните лекарства са добавени „остри инфекциозни заболявания с потвърден или вероятен бактериален или паразитен причинител; остри инфекциозни заболявания с потвърден или вероятен вирусен причинител, за който има перорална антивирусна терапия.“

От здравното министерство посочват, че Наредбата ще влезе в сила от 1 юли, 2025 г.

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия
Advertisement
Спортпреди 30 минути

Президентът на БФХГ Илиана Раева даде официален старт на Държавното първенство категория Елит

Балканипреди 31 минути

Си Цзинпин поздрави Никушор Дан за избирането му за президент на Румъния

Святпреди 34 минути

Сигурността във Вашигнтон е засилена след убийството на двама служители на израелското посолство

Българияпреди 34 минути

Тържественото изпращане на абитуриентите в Добрич ще бъде за втора година в Мемориалния комплекс „Хан Аспарух“

Спортпреди 35 минути

Манчестър Сити се интересува от защитника на Нюкасъл Ливраменто

Българияпреди 38 минути

Отборът на ОУ „Св. Иван Рилски“ спечели за трета поредна година футболния турнир за „Купата на кмета“

Спортпреди 42 минути

Лука Модрич може да стане съотборник на Лионел Меси в Интер Маями

Святпреди 43 минути

Иран и САЩ приключиха петия кръг от преговорите в Рим, в които ключов въпрос бе обогатяването на уран

Спортпреди 44 минути

Надал смята, че на Зверев му липсва психика за титла от Големия шлем

Икономикапреди 47 минути

Учреден е съвместният американо-украински инвестиционен фонд, касаещ природните богатства, съобщи министерството на икономиката на Украйна

Балканипреди 47 минути

Юбилейно тритомно издание с неиздавани трудове на д-р Петър Берон бе представено в Стар Бешенов в Румъния

Културапреди 49 минути

Театър “София“ обявява месец на детето с “Пинокио“ и “Феята от захарницата“

Балканипреди 5 дни

Проевропейски кандидат спечели ключови президентски избори в Румъния, смятани за избор между Изтока и Запада

Спортпреди 4 дни

Димитър Димитров и Паленсия постигнаха първа победа в плейофите в испанската баскетболна втора дивизия

Бизнеспреди 3 дни

Тръмп оставя Русия и Украйна да решат войната в преговори

Българияпреди 4 дни

Общинският съвет в Бобов дол прие бюджета на общината за 2025 година

Икономикапреди 4 дни

Уолстрийт със значителен спад в началото на борсовата търговия, след като „Мудис“ понижи кредитния рейтинг на САЩ

Бизнеспреди 3 дни

САЩ и ЕС най-накрая започват сериозни преговори за митата

Бизнеспреди 3 дни

Предизвикателствата пред новия президент на Румъния

Българияпреди 3 дни

Бюджетът на Община Добрич за 2025 г. бе приет

Бизнеспреди 3 дни

Медии и НПО в „черен списък“: Орбан иска да смаже гражданското общество по руски модел

Бизнеспреди 2 дни

Посланието от изборите в три страни: MAGA популизмът в Европа е във възход

Българияпреди 2 дни

Кметът на община Шумен проф. Христо Христов постави началото на ежемесечната инициатива „Герой на Шумен“

Бизнеспреди 2 дни

Новата стратегия на ЕС за единния пазар обещава 400 млн. евро по-малко разходи за бизнеса

Новини