Свържете се с нас

Свят

Русия каза, че е изпратила на фронта около 20 000 натурализирани граждани

Руските власти казаха, че са изпратили около 20 000 мигранти да се бият във войната срещу Украйна, след като са им предоставили гражданство, предаде ДПА.

Военни следователи редовно извършват акции за издирване на новонатурализирани мъже, които са се отклонили от военна служба, заяви Александър Бастрикин, ръководител на Следствения комитет на Русия. „Заловихме 80 000 и ги регистрирахме за военна служба, а 20 000 от тези „млади“ граждани на Русия, на които по някаква причина не им харесва да живеят в Узбекистан, Таджикистан или Киргизстан, вече са на фронтовата линия“, добави той.

Повече от 30 години след разпадането на Съветския съюз в Русия все още идват много имигранти, особено от бившите съветски републики в Централна Азия. Стандартът на живот в страните, които Бастрикин спомена, е значително по-нисък от този в Русия и освен това те са засегнати и от безработица. Поради това много млади мъже отиват в Русия като гастарбайтери и по-късно се опитват да получат руско гражданство. Кремъл предлага и финансови стимули, за да привлече доброволци на фронта, особено от бедните региони на Русия.

Освен това през последните месеци Северна Корея изпрати свои военнослужещи да отвоюват части от западния руски регион Курск. Редовно се съобщава и за набиране за военна служба на граждани на други държави като Китай, Индия, Куба, Сенегал и Того, отбелязва ДПА.

/ВС/

Източник: БТА

Свят

Западни издания коментират обявения от президента на САЩ Доналд Тръмп проект за противоракетна отбрана „Златен купол“

Обявеното снощи от президента на САЩ Доналд Тръмп начало на проекта за американски противоракетен щит „Златен купол“ е една от основните теми днес в западния печат. Системата на мултимилиардна стойност ще използва сателити и базирани в Космоса оръжия, за да прехваща нападения с балистични ракети срещу САЩ, посочва американският в. „Вашингтон пост“.

Тръмп говори от месеци за подобен щит, като изтъква като аргумент заплахата от все по-осезаемата техническа модернизация на средствата за нападения на страни като Русия, Китай и Северна Корея, обръща внимание изданието.

„След като бъде напълно изграден, „Златният купол“ ще може да прехваща ракети, изстреляни от други краища на света, и дори от Космоса, и ние ще имаме най-добрата система, създавана някога“, заяви Тръмп в Овалния кабинет заедно с министъра на отбраната Пийт Хегсет, цитиран от „Вашингтон пост“. След това той нарече избрания проект „променящ правилата на играта“, допълва изданието.

Според Тръмп системата, избрана от администрацията му, може да бъде въведена в експлоатация в рамките на три години, тоест – преди края на втория му мандат, акцентира „Вашингтон пост“. Бюджетната комисия към Конгреса на САЩ е изчислила, че разполагането и експлоатацията само на космическите прехващачи може да струва между 161 и 542 милиарда долара през следващите две десетилетия, отбелязва изданието. Според вчерашното изявление, президентът на САЩ очаква цената на защитната стена да бъде 175 милиарда долара и вече е отделил 25 милиарда в проектозакона за бюджета, който Републиканската партия се опитва да прокара в парламента.

Тръмп, който създаде космическите сили на САЩ по време на първия си мандат, отдавна говори, че иска създаването на „Златен купол“, подобен на израелския „Железен купол“, но с оръжия, базирани в космоса, а не само на земята, припомня „Вашингтон пост“. Малко след като отново встъпи в длъжност през януари, Тръмп подписа указ, нареждащ на Пентагона да работи по планове за „противоракетен щит от следващо поколение“, добавя вестникът.

„Заплахата от нападение с балистични, хиперзвукови и крилати ракети, както и от други въздушни атаки с модерни средства, си остава най-ужасяващата за САЩ“, се казва в указа на Тръмп, като отбелязва, че официалната политика на САЩ в областта на противоракетната отбрана не се е развила, пояснява американското издание.

Пентагонът е все по-обезпокоен от ракетите с голям обсег, които противниците на САЩ конструират. Миналата седмица разузнавателната служба на Министерството на отбраната на САЩ публикува оценка, според която Китай разполага с около 400 междуконтинентални балистични ракети, Русия – с 350, Северна Корея – с неуточнен малък брой, изброява „Вашингтон пост“. Предполага се, че тези числа ще нараснат през следващите години, тъй като Иран също се стреми да се използва такива оръжия, се казва в оценката, цитирана от вестника.

„Златният купол“ ще бъде проектиран за хиперзвукови оръжия и системи за частично орбитално бомбардиране, които могат да изстрелват бойни глави от Космоса, отбелязва португалският в. „Диарио де нотисиаш“. „Всички те ще бъдат сваляни във въздуха. Процентът на успеваемост е много близък до 100 процента“, каза Тръмп, цитиран от изданието, и добави, че Канада ще се присъедини към проекта.

„Това е много важно за успеха и дори за оцеляването на нашата страна. Външният свят е много жесток“, заяви президентът на САЩ, цитиран от португалското издание.

Всички предложения най-общо комбинират наземно базираните ракетни прехващачи, използвани понастоящем от американската армия, с по-амбициозни и високотехнологични системи за изграждане на космическа отбранителна програма, отбелязва британският в. „Гардиън“. Сумата от 25 млрд. долара, включена в проектобюджета на републиканците, е предвидена само за покриване на първоначалните разходи за разработка, подчертава изданието.

Очаква се проектът да бъде до голяма степен партньорство с големи изпълнители в областта на отбраната, включително компанията „Спейс Екс“ на Илон Мъск, която разполага с капацитет за производство на ракети за извеждане на военни товари в орбита и със спътници, които могат да доставят инструменти от следващо поколение за наблюдение и насочване, описва „Гардиън“. Програмата ще разчита и на компании, които произвеждат боеприпаси, използвани понастоящем от американската армия, допълва британският вестник.

Когато Тръмп обяви подписването на указа си за разработване на „американски „Железен купол“ през януари, Русия и Китай отправиха критики, отбелязва френският в. „Монд“. Москва го определи като план, „сравним с „Междузвездните войни“, подкрепяни от тогавашния президент на САЩ Роналд Рейгън по времето на Студената война, припомня изданието.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Свят

Руският президент Путин е посетил атомна електроцентрала в Курска област

Руският президент Владимир Путин е посетил руската Курска област за първи път, след като началникът на генералния щаб Валерий Герасимов му докладва на 26 април, че украинските сили са изтласкани изцяло от региона, предаде Ройтерс, като се позова на официално съобщение от Кремъл днес.

Путин се е срещнал с доброволци в щаб за хуманитарна помощ, като е бил на посещение и в атомната електроцентрала „Курск II“, уточнява световната агенция. Тази АЕЦ е в процес на изграждане, отбелязва ТАСС.

Президентът на Русия не бе посещавал граничната с Украйна област от първата половина на март.

Украинската армия навлезе в Курска област през август миналата година и превзе територии там.

/ИТ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Свят

Руският президент Путин посети Курска област за първи път, след като Москва си върна изцяло контрола върху нея

Руският президент Владимир Путин посети Курска област за първи път, след като миналия месец руските сили изтласкаха украинските войски от региона, предадоха световните агенции.

Кремъл съобщи, че по време на визитата вчера Путин се е срещнал с доброволчески организации и е посетил ядрената електроцентрала „Курск II“. Тази АЕЦ е в процес на изграждане, отбелязва ТАСС.

Президентът на Русия не бе посещавал граничната с Украйна област от първата половина на март.

Държавната телевизия показа кадри, на които се вижда как Путин разговаря с доброволци и местни служители, включително изпълняващия длъжността губернатор на Курска област Александър Хинщайн. Президентът беше придружаван от Сергей Кириенко – първи заместник-ръководител на администрацията на Кремъл.

Украинската армия навлезе в Курска област през август миналата година и завзе територии там. Русия съобщи в края на април, че е изтласкала украинските войски от региона, с което беше сложен край на най-голямото нахлуване на украински сили на руска територия след Втората световна война.

Малко повече от две години след руската инвазия през 2022 г., на 6 август Украйна започна най-смелата си атака, пробивайки през руската граница в Курска област с помощта на дронове и тежко западно въоръжение, посочва Ройтерс. В разгара на операцията украинските сили заявиха, че контролират близо 1400 квадратни километра в Курска област.

По време на посещението си в Курска област Путин разпореди увеличаване на групите за разминиране в областта, съобщи още ТАСС.
 

/ИТ/

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Бизнеспреди 58 минути

Посланието от изборите в три страни: MAGA популизмът в Европа е във възход

Българияпреди един час

Oставиха за постоянно в ареста 49-годишен мъж, стрелял с огнестрелно оръжие в старозагорския квартал “Лозенец“

Политикапреди един час

Борисов: Решихме въпроса с протеста, за да не се провалят матурите

Българияпреди един час

Парламентът освободи Силвия Къдрева като член на антикорупционната комисия и на Комисията за отнемане на незаконно придобитото имущество

Балканипреди един час

Турция започва да разработва находище на шистов петрол с предполагаеми залежи от 6,1 милиарда барела

Българияпреди един час

Депутатите приеха програмата си за работа за тази пленарна седмица

Българияпреди един час

Трябваше кметът на София да намери резерви, смята Делян Пеевски за казуса с шофьорите на градския транспорт в София

Политикапреди един час

Петков: Мнозинството ще избере шеф на КЗК, който да управлява 30 млрд. обществени поръчки

Българияпреди един час

Решихме въпроса, за да не провалим матурите на децата, каза Борисов за отпуснатите средства за градския транспорт в София

Спортпреди един час

Мениджърът на Кристъл Палас Оливер Глазнер благодари на напускащия тима капитан Джоел Уорд и се радва на силния край на сезона

Икономикапреди един час

Инфлацията във Великобритания се ускорява до 3,5 на сто през април, надминавайки очакванията на икономистите

Святпреди един час

Западни издания коментират обявения от президента на САЩ Доналд Тръмп проект за противоракетна отбрана „Златен купол“

Икономикапреди 5 дни

НЕК получи Акт 16 за хидроагрегат 2 на ПАВЕЦ „Чаира“, съобщиха от компанията

Бизнеспреди 4 дни

Без пробив след първите от три години преговори между Украйна и Русия

Българияпреди 4 дни

Общо 131 души са санкционирани за фалшиви сигнали на тел. 112 от октомври 2024 г. до април 2025 г., неверните сигнали за 2024 г. са с 20% повече от 2023 г.

Балканипреди 4 дни

Ердоган се надява да бъдат постигнати окончателни резултати от мирните преговори между Украйна и Русия

Спортпреди 4 дни

Кристъл Палас спечели първи трофей в 164-годишната си история след победа над Манчестър Сити във финала за Купата на Англия

Политикапреди 3 дни

Асен Василев за протестиращите в градския транспорт: Не трябва да получават субсидия

Балканипреди 2 дни

Проевропейски кандидат спечели ключови президентски избори в Румъния, смятани за избор между Изтока и Запада

Святпреди 4 дни

Сигурен съм, че Тръмп ще реагира на цинизма на Путин, заяви френският президент

Българияпреди 4 дни

По никакъв начин няма да предпоставям решението на Конституционния съд, това е една от най-авторитетните български институции, каза Илияна Йотова

Обществопреди 4 дни

На 18.05 метрото ще работи до 01:30

Балканипреди 3 дни

Общественият железопътен транспорт в Истанбул, Анкара и Измир утре ще бъде безплатен

Икономикапреди 3 дни

Енергийната система на България показа, че е гарант за сигурността на електроенергийните мрежи у нас и на Балканите, каза министър Жечо Станков след съобщения за прекъсвания в региона

Новини