Свържете се с нас

Балкани

ХИНА: Инфлацията най-накрая може да бъде победена през следващата година, каза хърватският финансов министър

Министърът на финансите на Хърватия Марко Приморац каза днес на конференция, организирана от Американската търговска камара в Хърватия (AmCham), че инфлацията в Хърватия най-сетне може да бъде победена през следващата година и че не се очакват значителни промени в данъците до края на тази година, предаде хърватската агенция ХИНА.

В изказването си на конференцията на тема „Устойчива данъчна система: политика, практика и перспективи“ Приморац изтъкна прогнозите на Европейската комисия за икономическия растеж и инфлацията в Хърватия.

Вчера Комисията обяви, че очаква след ръста от 3,9% през 2024 г. хърватската икономика да нарасне с 3,2% тази година, а инфлацията след миналогодишните 4% да се забави до 3,4% тази година и до 2% през следващата година, главно поради намаляване на инфлацията в цените на храните и услугите.

Приморац каза, че прогнозата отразява целта на правителството да осигури значително по-висок темп на икономически растеж в сравнение със средните стойности за ЕС и еврозоната. Той добави, че растежът през тази и следващата година ще бъде три пъти по-голям от средния за ЕС.

„Това допринася за стандарта на живот на гражданите, но и за подобряване на бизнес климата и икономическия растеж. Що се отнася до инфлационния натиск, в съответствие с нашите очаквания, прогнозата показва намаляване на очакваната инфлация и това също е добър знак“, каза той и добави, че се надява тенденцията на забавяне на инфлацията да продължи.

Попитан дали инфлацията може да се смята за окончателно победена, ако достигне 2% през следващата година, той отговори: „Вярвам, че да, тъй като инфлация от около 2% се счита за естествен темп на инфлация, това не е нещо, което трябва да се потиска активно“.

Приморац вярва, че икономическият растеж увеличава потреблението, особено когато този растеж се движи от увеличаване на брутните инвестиции в основен капитал, какъвто е случаят в Хърватия чрез инвестиции от частния сектор и значителни инвестиции от публичния сектор, които са насочени основно върху подобряване и разширяване на инфраструктурата и възстановяването след земетресението (през януари 2021 г. – бел. ред.).

Когато икономическият растеж се движи от частното потребление, какъвто е и случаят в Хърватия, той насърчава увеличаване на съвкупното потребление, но също така допринася за инфлационен натиск, добави той.

„Вярваме, че тази комбинация от макроикономически показатели в Хърватия, заедно с темпа на инфлация, който непрекъснато намалява и се доближава до целевото ниво от 2%, е добра за хърватската икономика.“

По отношение на данъците Приморац каза, че данъчната администрация работи по три големи проекта за цифровизация. Първият е създаването на регистър на населението, който ще заработи напълно до юни 2026 г. Вторият е Fiscalisation 2.0 и разширяването на Fiscalisation 1.0. Третият проект е дигиталната трансформация на Данъчната администрация.

Добър бизнес климат в Хърватия

Изпълнителният директор на Американската търговска камара в Хърватия Андреа Доко Йелушич каза, че AmCham, изправена основно пред инфлацията и необходимостта от задържане и привличане на квалифицирана работна ръка, отново тази година е подготвила препоръки за подобряване на данъчната система. Освен всичко друго, от камарата предлагат увеличаване на необлагаемата помощ до 970 евро и въвеждане на лимити за вноските за здравно осигуряване, подобно на въведените вече лимити за вноските за пенсионно осигуряване.

„В средносрочен план смятаме, че би било полезно да продължи намаляването на ставките на данъка върху доходите от 30 на 20 процента, а след това от 20 на 10 процента“.

Тя каза, че членовете на AmCham „говорят за много добър бизнес климат в Хърватия в сравнение с други страни в Централна и Източна Европа. Знаем, че макроикономическата рамка е много благоприятна, с отличен кредитен рейтинг и вярваме, че това е подходящият момент за увеличаване на инвестициите в научноизследователска и развойна дейност и за привличане на допълнителни инвестиции.“

Основните ограничаващи фактори за бизнеса в Хърватия, добави тя, са недостигът на работна ръка, както и цената на труда, независимо дали заради данъци, или вноски и инфлацията.

(Тази информация се разпространява от БТА по договор с хърватската агенция ХИНА)

Източник: БТА

Балкани

Коя е Мирабела Градинару – новата първа дама на Румъния

Мирабела Градинару, партньорката в живота на новоизбрания президент на Румъния Никушор Дан, ще поеме ролята на първа дама на страната. Двамата живеят заедно без брак и имат две деца – на девет и три години. Те са двойка от почти две десетилетия.

Родом от Васлуй, дъщеря на учител, Мирабела се премества в Букурещ по време на студентските си години, когато е приета в Географския факултет на Университета на Букурещ. Запознава се с Никушор Дан през 2005 г. в клуб. 

„Беше краят на сесията, една моя приятелка от Франция се върна, искаше да отидем в клуба. Там по някое време той ме покани на танц. Не беше любов от пръв поглед, беше химия“, спомня си 41-годишната Мирабела.

Тя заема ръководна позиция в автомобилна компания в Румъния, но по-голямата част от работата си може да върши и от вкъщи и дискретно попада в светлината на прожекторите. 

В миналото е била активна по граждански и политически въпроси, подкрепяйки Никушор Дан при стартирането на асоциацията „Спасете Букурещ“ и при основаването на партията “Съюз за спасение на Румъния”, която по-късно той напуска. 

„Преди да имам деца, бях много активна, работех, бях доброволка и дори давах уроци по френски. Винаги ми харесваше да помагам на каузи, в които вярвах. Това, което наистина се промени, беше, че трябваше да компенсирам отсъствието на Никушор, така че децата да могат да почувстват любовта и защитата на родителите си. Никое събитие в живота на възрастен не трябва да променя живота на едно дете. Те трябва да растат нормално“, споделя Мирабела в интервю за румънската телевизия ПРО ТВ (PRO TV).

Тя говори и за вярата си в Бог.

„Много вярвам в Бог. Най-трудните борби не бяха тези в обществения живот, а тези в първите месеци от живота на децата“, разкрива партньорката на Никушор Дан. 

Източник: БТА

Виж цялата статия

Балкани

Софийският университет, НГДЕК, Българският културен институт в Братислава и Фондация „Глаголитика“ стават членове на асоциацията „Европейски културен маршрут за св. Кирил и Методий“

Софийският университет „Св. Климент Охридски“, Националната гимназия за древни езици и култури „Константин-Кирил Философ“, Българският културен институт в Братислава и Фондация „Глаголитика“ ще бъдат приети за пълноправни членове на асоциацията „Европейски културен маршрут за св. Кирил и Методий“, чиято Генерална асамблея на ще се проведе утре в Скопие.

Домакин на международната среща е Университетът „Св. Кирил и Методий“ в Скопие, а в заседанието ще вземат участие представители на всички организации и институции, членуващи в мрежата. 

През 2021 г. Кирило-Методиевският културен маршрут стана един от 48-те културни маршрута на Съвета на Европа, а кирилометодиевската писмена, религиозна и културна традиция още веднъж беше призната за неделима част от европейското културно наследство. Носител на сертификата е Асоциация „Европейски културен маршрут на св. Кирил и Методий“, създадена през 2013 г. като юридическо лице с нестопанска цел със седалище в гр. Злин, Чехия. Към момента в Асоциацията има пълноправни членове от 7 страни: България, Гърция, Италия, Северна Македония, Чехия, Словакия и Полша. В ролята на асоциирани членове са представителите на Хърватия, Унгария Словения. Потенциалът за разширяване на маршрута е голям и следва да обхване общо 21 държави.

От 2020 г. Кирило-Методиевският научен център при БАН е пълноправен член на мрежата, а през 2023 г. към нея се присъедини и Археологическия музей „Велики Преслав“. 

/СУ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Балкани

Словения планира да инвестира 100 милиона евро годишно в жилищно строителство

Правителството на Словения планира да инвестира 100 милиона евро годишно през следващото десетилетие за изграждане на 20 000 нови обществени жилища за отдаване под наем, информира словенският портал „Словения Таймс“. Страната е изправена пред остър недостиг на достъпни жилища, като правителството си е поставило за цел да облекчи този проблем чрез инвестицията, се казва още в публикацията.

В изпълнение на един от ангажиментите в коалиционното споразумение, правителството прие на 15 май законодателен пакет за увеличаване на фонда от обществени жилища под наем. Министърът на солидарността Симон Малевач се надява, че пакетът може да бъде приет до лятната ваканция или малко след това.

Законодателството е предназначено да осигури 100 милиона евро годишно от 2025 до 2035 г., гарантирайки стабилна и предвидима финансова рамка за дългосрочни инвестиции. Първите 100 милиона евро вече са заложени в бюджета за 2025 г.

„За първи път в историята на Словения се осигурява толкова голямо финансиране. Особено важно е тези средства да са предвидими и да позволят на фондове за изграждане на жилища, общините и други участници да започнат да мислят от сега за проекти, които ще бъдат осъществени през следващите години“, каза пред репортери Малевач, цитиран от „Словения Таймс“.

Съгласно предложението най-малко 75 милиона евро годишно ще отиват в Националния жилищен фонд за строителство и придобиване на жилища и за предоставяне на заеми или съвместни инвестиции на общини, местни фондове и организации за жилищно настаняване с нестопанска цел. Останалите 25 милиона евро ще отидат в държавната банка за развитие (SID) като субсидия за предоставяне на заеми при облекчени условия.

При настоящите условия държавният секретар Клемен Площайнер изчислява, че потенциалът за кредитиране може да бъде около 70 милиона евро годишно. Той очаква механизмът да заработи през следващата година.

Първите 100 милиона евро ще бъдат преведени в фонда за строителство на жилища през следващите седмици като рекапитализация. В момента фондът има проекти за 1950 жилища в процес на съгласуване и обработка.

При настоящата система за отдаване под наем на жилища с нестопанска цел много общини възприемат жилищата с нестопанска цел като тежест, тъй като наемите са твърде ниски, за да ги поддържат, така че често избират да продадат жилищата, се посочва в публикацията на „Словения Таймс“. Чрез измененията в Закона за жилищното настаняване се прави опит това да се промени чрез постепенно, но минимално увеличение на наемите за жилища с нестопанска цел, така че да останат достъпни.

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Балканипреди 51 минути

Коя е Мирабела Градинару – новата първа дама на Румъния

Българияпреди 53 минути

Пазарджик празнува в деня на светите равноапостоли Константин и Елена

Българияпреди 57 минути

Със света литургия и литийно шествие в Елена ще започне честването на празника на града

Българияпреди 59 минути

Общинският съвет в Асеновград ще разгледа заявление на концесионер за изработване на ПУП в землището на село Горнослав

Българияпреди един час

Общинският съвет в Костенец ще разгледа бюджета на общината за тази година, който е в размер на 23 229 664 лева

Икономикапреди един час

Асоциация на българските туроператори и туристически агенти: Лято 2025

Българияпреди един час

Кабинетът ще обсъди касовото изпълнение на бюджета за първото тримесечие на 2025 година

Българияпреди един час

Парламентът ще разгледа на първо четене промени в Закона за храните и Закона за филмовата индустрия

Обществопреди 2 часа

Затопля се, дъжд по обед в Западна България

Святпреди 2 часа

Дарители обещаха на СЗО 170 милиона долара преди излизането на САЩ от организацията

Българияпреди 2 часа

Пътят Първенец – Марково ще бъде затворен за три дни между 8:00 и 17:00 часа

Балканипреди 2 часа

Софийският университет, НГДЕК, Българският културен институт в Братислава и Фондация „Глаголитика“ стават членове на асоциацията „Европейски културен маршрут за св. Кирил и Методий“

Икономикапреди 5 дни

НЕК получи Акт 16 за хидроагрегат 2 на ПАВЕЦ „Чаира“, съобщиха от компанията

Бизнеспреди 4 дни

Без пробив след първите от три години преговори между Украйна и Русия

Българияпреди 4 дни

Общо 131 души са санкционирани за фалшиви сигнали на тел. 112 от октомври 2024 г. до април 2025 г., неверните сигнали за 2024 г. са с 20% повече от 2023 г.

Балканипреди 4 дни

Ердоган се надява да бъдат постигнати окончателни резултати от мирните преговори между Украйна и Русия

Спортпреди 3 дни

Кристъл Палас спечели първи трофей в 164-годишната си история след победа над Манчестър Сити във финала за Купата на Англия

Политикапреди 3 дни

Асен Василев за протестиращите в градския транспорт: Не трябва да получават субсидия

Святпреди 4 дни

Сигурен съм, че Тръмп ще реагира на цинизма на Путин, заяви френският президент

Българияпреди 4 дни

По никакъв начин няма да предпоставям решението на Конституционния съд, това е една от най-авторитетните български институции, каза Илияна Йотова

Обществопреди 4 дни

На 18.05 метрото ще работи до 01:30

Балканипреди 3 дни

Общественият железопътен транспорт в Истанбул, Анкара и Измир утре ще бъде безплатен

Икономикапреди 3 дни

Енергийната система на България показа, че е гарант за сигурността на електроенергийните мрежи у нас и на Балканите, каза министър Жечо Станков след съобщения за прекъсвания в региона

Балканипреди 2 дни

Проевропейски кандидат спечели ключови президентски избори в Румъния, смятани за избор между Изтока и Запада

Новини