Балкани
Енциклопедия „Тракия“ беше представена в Българския културно – информационен център в Скопие

В Българския културно-информационен център в Скопие беше представена енциклопедия „Тракия”, издание на Съюза на тракийските дружества в България и Тракийския научен институт.
Събитието беше осъществено в присъствието на посланика на България в Република Северна Македония Желязко Радуков, Генералния консул на страната ни в Битоля Николай Димитров, председателя на Съюза на тракийските дружества в България (СТДБ) Красимир Премянов, проф. Васил Проданов, председател на Тракийския научен институт (ТНИ), проф. Георги Михов член на Върховния комитет на СТДБ, проф. Светлозар Елдъров, член на ТНИ, проф. Боряна Бужашка, член на ТНИ, Михаил Вълов, зам.-председател на централното ръководство на СТД, Ваня Иванова, гл. редактор на в. „Тракия“ и Стоян Райчевски, член на ТНИ, както и много гости, приветствани от Директора на Българския културно-информационен център Антония Велева.
„Историята на тракийските българи е важа част от емоцията, болката, страданието, надеждите на нашия народ и част от нашата история, която не само си струва да бъда запазена, но и да бъде предавана на поколенията”, каза посланикът на България в Северна Македония Желязко Радуков.
„Тук сме, за да уважим традиционните връзки между хората в България и Република Северна Македония, да съдействаме за развитието на тези отношения, да се преодоляват всички трудности, защото те са по-маловажни от това, което имаме като наследство от историята. Надявам се, че ще успеем добронамерено и да доближим нашите страни към едно добро сътрудничество”, обърна се към присъстващите председателят на Съюза на тракийските дружества Красимир Премянов.
Това е първото представяне на двата тома на енциклопедия „Тракия” извън страната, посочи проф. Васил Проданов, председател на Тракийския научен институт, който определи изданието като най-солидното произведение на създадения през 1934 г. Тракийския научен институт.
Главният редактор на в. „Тракия“ д-р Ваня Иванова посочи, че основният замисъл на изданието е да бъде разпространено в библиотеките в страната, сред тракийските дружества. То е написано на достъпен език, но отговаря на изискванията за научност. Първият том е преведен на английски и е предоставен на библиотеките извън страната и в ООН, допълни Иванова.
Проф. Светлозар Елдъров представи първия том на енциклопедия „Тракия”, който съдържа информация за българското национално движение в Тракия от Възраждането до наши дни, различните форми на неговата организация, промените в целите, личностите и общностите, участващи в този процес. Той отбеляза, че том трети на енциклопедията е почти готов и предстои да бъде отпечатан.
Вторият том на енциклопедията, в който са представени етнографията, фолклорът, езиковите особености на тракийските българи, техният поминък, народно облекло, календарните им обичаи и жилищната архитектура, читалищата, песенните и танцови фолклорни състави, чрез които тракийци съхраняват и разпространяват богатото фолклорно наследство и участват в Национални и Регионални тракийски фолклорни събори беше представен от Стоян Райчевски.
В редакционната колегия на енциклопедията са акад. Георги Марков, чл.-кор. проф. Васил Проданов, чл.-кор. проф. Иван Гранитски, чл.-кор. проф. Георги Михов, проф. Стати Статев, проф. д-р Иван Маразов, доц. Геновева Михова, а авторите на енциклопедичните статии са учени от БАН и от Тракийския научен институт: професорите Светлозар Елдъров и Боряна Бужашка, доц. Ваня Стоянова, д-р Ваня Иванова, Стоян Райчевски, доц. д-р Валентина Ганева-Райчева, доц. д-р Наталия Рашкова, доц. д-р Георги Митринов и др.
Източник: БТА
Балкани
Словения планира да инвестира 100 милиона евро годишно в жилищно строителство

Правителството на Словения планира да инвестира 100 милиона евро годишно през следващото десетилетие за изграждане на 20 000 нови обществени жилища за отдаване под наем, информира словенският портал „Словения Таймс“. Страната е изправена пред остър недостиг на достъпни жилища, като правителството си е поставило за цел да облекчи този проблем чрез инвестицията, се казва още в публикацията.
В изпълнение на един от ангажиментите в коалиционното споразумение, правителството прие на 15 май законодателен пакет за увеличаване на фонда от обществени жилища под наем. Министърът на солидарността Симон Малевач се надява, че пакетът може да бъде приет до лятната ваканция или малко след това.
Законодателството е предназначено да осигури 100 милиона евро годишно от 2025 до 2035 г., гарантирайки стабилна и предвидима финансова рамка за дългосрочни инвестиции. Първите 100 милиона евро вече са заложени в бюджета за 2025 г.
„За първи път в историята на Словения се осигурява толкова голямо финансиране. Особено важно е тези средства да са предвидими и да позволят на фондове за изграждане на жилища, общините и други участници да започнат да мислят от сега за проекти, които ще бъдат осъществени през следващите години“, каза пред репортери Малевач, цитиран от „Словения Таймс“.
Съгласно предложението най-малко 75 милиона евро годишно ще отиват в Националния жилищен фонд за строителство и придобиване на жилища и за предоставяне на заеми или съвместни инвестиции на общини, местни фондове и организации за жилищно настаняване с нестопанска цел. Останалите 25 милиона евро ще отидат в държавната банка за развитие (SID) като субсидия за предоставяне на заеми при облекчени условия.
При настоящите условия държавният секретар Клемен Площайнер изчислява, че потенциалът за кредитиране може да бъде около 70 милиона евро годишно. Той очаква механизмът да заработи през следващата година.
Първите 100 милиона евро ще бъдат преведени в фонда за строителство на жилища през следващите седмици като рекапитализация. В момента фондът има проекти за 1950 жилища в процес на съгласуване и обработка.
При настоящата система за отдаване под наем на жилища с нестопанска цел много общини възприемат жилищата с нестопанска цел като тежест, тъй като наемите са твърде ниски, за да ги поддържат, така че често избират да продадат жилищата, се посочва в публикацията на „Словения Таймс“. Чрез измененията в Закона за жилищното настаняване се прави опит това да се промени чрез постепенно, но минимално увеличение на наемите за жилища с нестопанска цел, така че да останат достъпни.
Източник: БТА
Балкани
Над 250 предприятия са били затворени в Турция заради проблема с морската слуз

Турските власти са спрели дейността на 268 предприятия и са глобили 2896 предприятия и плавателни съдове като част от борбата с морската слуз в Мраморно море, предаде частната телевизия НТВ.
Наложените глоби са в размер на над 1,8 млрд. турски лири (41,4 милиона евро).
В изявление на Министерството на околната среда, градоустройството и изменението на климата се посочва, че в рамките на Плана за действие за защита на Мраморно море, който влезе в сила от 6 юни 2021 г., в седем окръга на страната продължават едновременните дейности по инспекция и мониторинг във връзка с борбата с морската слуз.
В Мраморно море и околните окръзи от 2021 г. са проверени 38 934 предприятия и 233 354 морски плавателни съда.
Морската слуз представлява прекомерен растеж на фитопланктон (микроводорасли). Плътният слузест слой върху повърхността на морето съдържа разнообразие от микроорганизми, а сред главните фактори за образуването му са повишаването на температурата на морската вода в резултат на глобалното затопляне и замърсяването.
Проблемът с морската слуз има тежки последствия и върху риболова и туризма.
В резултат на мащабна кампания за прочистване през 2021 г. в Турция морската слуз бе отстранена от морската повърхност, макар че на места се запази в морето под повърхността.
/МИД/
Източник: БТА
Балкани
Глоба от 13 хиляди евро може да бъде наложена за откъснат божур в Турция

Глоба от близо 13 хиляди евро заплашва онези, които откъснат ендемичен вид божур, виреещ в района на Йозгат, Централна Турция, предупреждава турската телевизия ТРТ Хабер.
Божурите, известни под името „джехрилик лале“, цъфтят само веднъж годишно за период от 15-ина дни.
Цъфтежът им е през май и вече привлече към района много граждани, желаещи да се порадват на уникалната гледка.
Определената от властите глоба за откъсване на това деликатно растение обаче е доста „солена“, предупреждава телевизията. Според Закона за опазване на околната среда за унищожаване на биоразнообразието може да бъде наложена финансова санкция в размер на 557 212 лири или 12 768 евро.
/СУ/
Източник: БТА
-
Българияпреди 1 седмица
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Спортпреди 1 седмица
Рами Киуан с бляскава победа на Световната купа
-
Святпреди 1 седмица
Зеленски и Ердоган обсъдиха подробности около мирните преговори в Истанбул
-
Българияпреди 1 седмица
Здравната инспекция наложи забрана върху питейната вода в хасковското село Големанци
-
Бизнеспреди 7 дни
„Той се страхува да преговаря с мен“ – Зеленски ще е в Турция независимо от плановете на Путин
-
Спортпреди 1 седмица
Националът Иван Алипиев и Стяуа направиха обрат в серията с Динамо Букурещ в румънския баскетболен елит
-
Българияпреди 1 седмица
Карнавално шествие ознаменува втория ден на Националния фестивал на детската книга в Сливен
-
Бизнеспреди 6 дни
Бизнес глобус: Катар купува 210 самолета Boeing; Allianz регистрира рекордна печалба; Netflix расте благодарение на абонамента с реклами