Балкани
Искане за анулиране на втория тур на президентските избори в Румъния е постъпило в Конституционния съд; жалбата не е от Джордже Симион

Конституционният съд на Румъния ще обсъди искане за анулиране на втория тур на президентските избори, съобщиха от институцията. Жалбата е била подадена в понеделник (19 май). Магистратите ще я разгледат на заседание в сряда (21 май).
За четвъртък (22 май) е предвидено заседанието за утвърждаване на резултатите от балотажа. Едва след това новоизбраният президент Никушор Дан може да положи клетва и да встъпи в длъжност.
По-рано днес лидерът на Националистическата партия „Алианс за обединение на румънците“ Джордже Симион обяви, че възнамерява да оспори изборните резултати, но засега жалба, формулирана от него, не е подавана, съобщава Диджи24.
Отново днес съпартийците на Симион заявиха, че на втория тур на президентските избори в Румъния на 18 май е имало чуждестранна намеса, доказана включително от изявленията на основателя на “Телеграм“, който твърди, че френското разузнаване го е помолило да забрани консервативните румънски гласове в платформата си.
„Изборите приключиха. Но лъжата, манипулацията продължава под формата на така наречения избран президент“, коментираха на живо в Интернет от “Алианс за обединение на румънците”.
/СУ/
Източник: БТА
Балкани
Над 250 предприятия са били затворени в Турция заради проблема с морската слуз

Турските власти са спрели дейността на 268 предприятия и са глобили 2896 предприятия и плавателни съдове като част от борбата с морската слуз в Мраморно море, предаде частната телевизия НТВ.
Наложените глоби са в размер на над 1,8 млрд. турски лири (41,4 милиона евро).
В изявление на Министерството на околната среда, градоустройството и изменението на климата се посочва, че в рамките на Плана за действие за защита на Мраморно море, който влезе в сила от 6 юни 2021 г., в седем окръга на страната продължават едновременните дейности по инспекция и мониторинг във връзка с борбата с морската слуз.
В Мраморно море и околните окръзи от 2021 г. са проверени 38 934 предприятия и 233 354 морски плавателни съда.
Морската слуз представлява прекомерен растеж на фитопланктон (микроводорасли). Плътният слузест слой върху повърхността на морето съдържа разнообразие от микроорганизми, а сред главните фактори за образуването му са повишаването на температурата на морската вода в резултат на глобалното затопляне и замърсяването.
Проблемът с морската слуз има тежки последствия и върху риболова и туризма.
В резултат на мащабна кампания за прочистване през 2021 г. в Турция морската слуз бе отстранена от морската повърхност, макар че на места се запази в морето под повърхността.
/МИД/
Източник: БТА
Балкани
Глоба от 13 хиляди евро може да бъде наложена за откъснат божур в Турция

Глоба от близо 13 хиляди евро заплашва онези, които откъснат ендемичен вид божур, виреещ в района на Йозгат, Централна Турция, предупреждава турската телевизия ТРТ Хабер.
Божурите, известни под името „джехрилик лале“, цъфтят само веднъж годишно за период от 15-ина дни.
Цъфтежът им е през май и вече привлече към района много граждани, желаещи да се порадват на уникалната гледка.
Определената от властите глоба за откъсване на това деликатно растение обаче е доста „солена“, предупреждава телевизията. Според Закона за опазване на околната среда за унищожаване на биоразнообразието може да бъде наложена финансова санкция в размер на 557 212 лири или 12 768 евро.
/СУ/
Източник: БТА
Балкани
КосоваПрес: В Косово беше представена книгата „Критика на политическия ум“

Книгата „Критика на политическия ум” на първия хърватски посланик в Косово Златко Крамарич беше представена наскоро в Прищина. Книгата предлага задълбочен анализ на политическите и културни събития в Хърватия и в по-широкия регион, предаде за БТА агенция КосоваПрес.
Бившият министър на външните работи на Косово и депутат от Демократическата партия на Косово Енвер Ходжай подчерта уникалната стойност на книгата.
„Отдавам почит към приноса, който Хърватия има по отношение на Косово. Ние, като албанци от Косово, трябва правилно да разберем подкрепата, която хърватската политика предостави. Централната тема на книгата е не само критиката, но и политиката на идентичността. Посланикът се фокусира върху политиката на идентичност в рамките на Югославия. Стойността на тази книга се крие в нейната актуалност днес – мнозина смятаха, че политиката на идентичност е приключила с войната и постигането на независимост, но сега виждаме глобалното завръщане на подобни въпроси. Книгата се занимава и с проблема за повторението на историята, особено с усилията на Сърбия да определи съдбата си извън собствените си граници“, каза Ходжай.
Беким Баличи, професор по философия в университета в Прищина, добави, че авторът подхожда към политиката от различен и проницателен ъгъл.
„Беше удоволствие да прочета книга, която подхожда към политиката от различна гледна точка. Това, което авторът изследва, са политическите отношения и историческите процеси между комунистическия и посткомунистическия период и как те са повлияли на бивша Югославия. В балканския контекст Крамарич анализира европейските напрежения и историческите травми. Книгата твърди, че хърватското общество все още не се е изправило напълно пред миналото си“, каза Баличи.
В изказването си Златко Крамарич каза, че Косово заема специално място в неговия личен и професионален живот.
„Прищина или по-скоро Косово има много специално място в моя живот. Тук започнах да се занимавам с истинска дипломация. Ето как си представях себе си – бях кмет, партиен член, парламентарист и след това се насочих към дипломацията. Тук в Косово наистина започнах да разбирам, че дипломацията не е просто протокол, а нещо много по-дълбоко – особено през 2008 г. 2009 г. и 2010 г., когато бях тук“, каза Крамарич.
Златко Крамарич е известен хърватски учен и политик с дългогодишен дипломатически опит, включително като първия хърватски посланик в Косово. Той е автор на няколко важни публикации и носител на престижната награда „Зване Църня“ за творбата си „Хърватската класа“.
(Това е новина от деня в Косово, избрана от агенция КосоваПрес за публикуване от БТА съгласно споразумението за обмен на информация и професионално сътрудничество, което предвижда всеки ден националните информационни агенции на България и Косово да си разменят директно избрана от другата агенция новина на деня от съответната страна, а другата агенция да я публикува на своя интернет сайт с изрично посочване и цитиране на партньора й като източник.)
Източник: БТА
-
Българияпреди 1 седмица
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Спортпреди 1 седмица
Рами Киуан с бляскава победа на Световната купа
-
Святпреди 1 седмица
Зеленски и Ердоган обсъдиха подробности около мирните преговори в Истанбул
-
Българияпреди 1 седмица
Здравната инспекция наложи забрана върху питейната вода в хасковското село Големанци
-
Бизнеспреди 7 дни
„Той се страхува да преговаря с мен“ – Зеленски ще е в Турция независимо от плановете на Путин
-
Спортпреди 1 седмица
Националът Иван Алипиев и Стяуа направиха обрат в серията с Динамо Букурещ в румънския баскетболен елит
-
Българияпреди 1 седмица
Карнавално шествие ознаменува втория ден на Националния фестивал на детската книга в Сливен
-
Бизнеспреди 6 дни
Бизнес глобус: Катар купува 210 самолета Boeing; Allianz регистрира рекордна печалба; Netflix расте благодарение на абонамента с реклами