България
Съдът в Хасково определи домашен арест за шофьор, обвинен за причиняване на смърт след употреба на наркотици

Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Източник: БТА
България
Увеличават се хората, търсещи подкрепа в изследване на родовата си история, каза терапевтът Гергана Радева-Банкова от Търговище

Увеличава се броят на хората, които дали осъзнато или от любопитство търсят подкрепа в изследване на родовата си история. Това е съвсем естествен процес. Преди нас са живели нашите предци и са създали условия, за да ни има. Това каза за БТА родовият терапевт Гергана Радева-Банкова от Търговище.
Случките от миналото влияят на настоящето. Те разказват за себе си през физическото и емоционално състояние на хората, през поведението и преживяванията им, посочи тя. По думите ѝ, обръщайки се назад към миналото, не можем да променим историята. но можем да я видим по нов начин и да поемем отговорност от настоящето – да поправим това, което ни е посилно, за да не го завещаваме на тези след нас.
Гергана Радева-Банкова е член на Българска асоциация по родова терапия (БАРТ). Опирайки се на практиката си, тя казва, че интересът към родовата терапия става все по-голям с времето. Тя е категорична, че родовото знание и орис са най-близки до нас и най-познати. „Често хората, които ме търсят за подкрепа, идват с въпроси и затруднения от личен характер и търсят варианти за справяне със ситуацията. Те са събрали информация за рода си и по време на нашата работа успяват да стигнат до осъзнати отговори и решения“, обясни терапевтът.
Гергана Радева-Банкова е първият родов терапевт от школата на Аида Марковска в Търговище. Разказва, че родовата терапия по метода на Аида Марковска дава възможност да открием и излекуваме травмите на рода, породени от случили се събития, изречени думи или помисли, емоционални преживявания, нарушена родова подредба, затлачена или спряна родова сила от предците ни, минимум четири поколения назад във времето.
„Историята си има своето колело, което завърта по интересен начин. А родът носи своята орисия, през хората и повторяемостта на събитията в него. Осъзнатото и мъдро приемане на родовата орис ни помага в отработването ѝ и реализиране на личния ни потенциал“, коментира родовият терапевт.
В края на месеца – на 28 май, тя ще се срещне с търговищенци. Гергана Радева-Банкова кани съгражданите си, за да разкаже „вълшебна приказка за рода и неговите закони“, а домакин ще бъде Образцово народно читалище (ОНЧ) „Напредък-1864“.
Източник: БТА
България
Със средства по екопроекти в Кубрат и в три села в общината ще бъдат изградени нови зони за отдих

Със средства по екопроекти в община Кубрат ще бъдат изградени нови зони за отдих. Финансирането им е осигурено от Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС), съобщиха от общинската администрация.
В Кубрат по проект в рамките на националната кампания „Чиста околна среда – 2025 г.“ ще бъде изграден нов кът за отдих и разходка. В Горичево се предвижда благоустрояване на парка чрез почистване, озеленяване и изграждане на кът за мини футбол и открит фитнес, които ще насърчат физическата активност и социалната ангажираност на местната общност.
Със средства от ПУДООС в Сеслав ще бъде облагороден паркът чрез озеленяване и обособяване на кът за отдих. В Тертер се планира възстановяване на съществуващия шадраван и зацветяване на градинката в центъра на селото.
Тези четири проекта са важна стъпка към по-зелена, чиста и приветлива среда за жителите на община Кубрат, посочват от Общината.
В община Разград ще бъдат реализирани десет проекта за подобряване на околната среда и за насърчаване на хората да проявяват по-голяма грижа за мястото, където живеят. Инициативите на кметства, училища и детски градини са в рамките на националната кампания „Чиста околна среда – 2025 г.“.
/БИ/
Източник: БТА
България
По-възрастните обръщат повече внимание на кръвното си налягане, докато по-младите неглижират проблема, каза здравен специалист в Разград

По-възрастните обръщат повече внимание на кръвното си налягане, докато по-младите неглижират проблема, каза за БТА главният инспектор в отдел „Държавен здравен контрол“ на Регионалната здравна инспекция (РЗИ) в Разград Катя Теофилова. Тя отбеляза, че артериалната хипертония много често се неглижира от пациентите.
„Повечето хора с това заболяване не знаят за проблема, тъй като може да нямат признаци или симптоми. Неслучайно хипертонията се нарича “тихият убиец““, заяви здравният специалист. Тя подчерта, че ненавременното и неконтролираното високо кръвно налягане води до сърдечно-съдови заболявания, които са причина за смъртност. „Нашата цел и мисия е да обърнем внимание на хората, освен регулярно да си измерват кръвното налягане, да подобрят някои от лошите си навици, начина си на хранене и двигателната си активност“, отбеляза Теофилова. Тя приветства разградчани за това, че проявяват интерес към организираните от Регионалната здравна инспекция кампании, както и воля и мотивация да подобрят начина си на живот.
Десетки жители на Разград се включиха в кампанията за борба с хипертонията, като измериха кръвното си налягане и получиха полезна информация за рисковете от заболяването. Инициативата е част от националната здравна кампания „Май месец за мерене“. „Целта е да се обединят усилията на медицински специалисти, пациенти, граждани и институции за популяризиране на социалната значимост на заболяването, за важността на превенцията, контрола и лечението му, както и поддържането на здравословен начин на живот и здравословно тегло“, посочи Теофилова.
Тя заяви, че Регионалната здравна инспекция в Разград е отбелязала и Европейския ден за борба със затлъстяването с посещения на детски градини и запознаване на децата как да водят здравословен начин на живот. Катя Теофилова подчерта, че при извършения анализ на здравословното състояние на организираните детски и ученически колективи от Разградска област през учебната 2024/2025 г. е установено, че се запазва тенденцията към нарастване процента на учениците с наднормено тегло и при двата пола. Данните от профилактичните прегледи през 2024 г. сочат, че от новорегистрираните заболявания за поредна година затлъстяването заема водеща позиция, както при децата и така и при учениците. Затова по думите на главния здравен експерт профилактиката срещу наднорменото тегло и затлъстяването трябва да започне още в ранна детска възраст.
Катя Теофилова каза още, че през май РЗИ в Разград провежда още една кампания. Тя е за доброволно, безплатно и анонимно изследване и консултиране за ХИВ, хепатит Б, хепатит С и сифилис. Изследванията ще се правят в лабораторията на здравното ведомство всеки делничен ден до края на месеца. Инициативата е част от националната АНТИСПИН кампания и отбелязването на Международният ден за съпричастност със засегнатите от ХИВ/СПИН.
Източник: БТА
-
Българияпреди 1 седмица
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Спортпреди 1 седмица
Рами Киуан с бляскава победа на Световната купа
-
Святпреди 1 седмица
Зеленски и Ердоган обсъдиха подробности около мирните преговори в Истанбул
-
Българияпреди 1 седмица
Здравната инспекция наложи забрана върху питейната вода в хасковското село Големанци
-
Бизнеспреди 7 дни
„Той се страхува да преговаря с мен“ – Зеленски ще е в Турция независимо от плановете на Путин
-
Спортпреди 1 седмица
Националът Иван Алипиев и Стяуа направиха обрат в серията с Динамо Букурещ в румънския баскетболен елит
-
Българияпреди 1 седмица
Карнавално шествие ознаменува втория ден на Националния фестивал на детската книга в Сливен
-
Бизнеспреди 6 дни
Бизнес глобус: Катар купува 210 самолета Boeing; Allianz регистрира рекордна печалба; Netflix расте благодарение на абонамента с реклами