Здраве
Световни експерти се събират в София на конференция за множествената склероза
Световни експерти се събират в София на Международната конференция по повод Световния ден на множествената склероза
На 31 май (събота) фондация „МС – Мога Сам“ чества 10 години и организира поредно издание на Международната конференция по повод Световния ден на множествената склероза. Събитието ще се проведе в Кино „Люмиер“, зала 11 на НДК, и ще събере водещи специалисти от три континента – лекари, учени, психолози и вдъхновяващи личности от Канада, Индия, Италия, Франция, Непал и България.
Мозъкът – проблеми и решения
Темата на тазгодишната конференция е „Мозъкът – проблеми и решения“. Събитието ще бъде фокусирано върху причините, които водят до увреждания на мозъка и са в основата на автоимунни и невродегенеративни заболявания, както и върху възможностите за тяхната превенция и лечение. Акценти в програмата ще бъдат теми, свързани с алтернативни подходи при тежки диагнози, влиянието на храненето върху мозъчното здраве, както и ролята на емоционалното и менталното състояние.
Диагнозата МС в България
По неофициални данни в България около 12 000 души живеят с множествена склероза (МС), като всяка година се диагностицират още около 160. Заболяването засяга предимно хора в активна възраст (между 30 и 45 години), но около 2% от пациентите са деца и младежи. Наричана „голямата имитаторка“, МС често остава дълго недиагностицирана, което води до забавено или погрешно лечение и трайни увреждания. Все още няма универсално лечение, а съвременните терапии основно повлияват симптомите, без да премахват причината.
Силата на личната трансформация
За втори път в България пристига Мат Ембри от Канада, който превръща личното си предизвикателство в мисия, създавайки документални филми, които показват реалността на хората с МС. Освен неговата вдъхновяваща история, в програмата ще бъде представена и тази на Субгия Сигдел от Непал – човек, диагностициран с МС и прикован към инвалидна количка, той днес покорява едни от най-високите върхове в света. Субгия ще се включи на живо онлайн, а сред гост-лекторите ще бъде и неговият лекар – д-р Прашант Рагаван от Индия, основател на единствената в света аюрведична клиника, специализирана в лечението на МС. Пълната програма на събитието и информация за всички лектори можете да видите тук.
Биляна Савова
Водещ на конференцията ще бъде Биляна Савова – основател на фондация „МС – Мога Сам“. Преди 17 години тя е диагностицирана с множествена склероза и получава прогноза, че до две години ще бъде в инвалидна количка. Вместо да приеме това, Биляна започва дълбоко търсене на нови пътища за здраве – чрез познаване на сигналите на тялото и психиката, чрез работа с вътрешните ресурси и чрез осъзнати избори в начина на живот. Вече над 13 години тя води пълноценен живот въпреки диагнозата и споделя своя опит с други, които търсят алтернатива.
Под бранда Plan to Be Биляна създава програми за личностна трансформация, през които за последните пет години са преминали над 5500 души – възрастни и деца. Тя е чест гост-лектор в мотивационни семинари на компании като Unicredit Bulbank, Verto Digital, VMware, HPE, Ernst & Young, SAP, Accenture, Bosch Bulgaria, Coca-Cola, Luximmo, DM Bulgaria, Kaolin Bulgaria, Софийска вода, Merkel и много други.
За фондация „МС – Мога Сам“
Фондацията започва като движение през 2013 г. и е официално регистрирана през 2015 г. Днес тя отбелязва 10 години активна подкрепа за хората, живеещи с множествена склероза. Мисията ѝ е да предоставя достъп до актуална информация, нови методи на лечение и психо-емоционална подкрепа, така че всеки пациент да може да направи информирани избори за здравето и живота си. Всеки, който желае да подкрепи дейността на фондацията, може да го направи тук
Събитието ще се проведе на 31 май (събота), от 10:00 до 17:00 ч. в Кино „Люмиер“, зала 11, НДК (бул. България 1).
Билети можете да закупите от тук.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Здраве
Безплатни ревматологични прегледи в Пловдив
Снимка УМБАЛ „Св. Георги“
Болница „Св. Георги“, Пловдив
От 28 до 30 май 2025 г. включително, Клиниката по ревматология към УМБАЛ „Свети Георги“ в Пловдив организира безплатни профилактични прегледи като част от кампанията „Здраве за всички“.
Инициативата е насочена към ранното откриване и превенция на ревматологични заболявания – сред най-сериозните и социално значими здравословни проблеми.
Прегледите са подходящи за хора с алармиращи симптоми като болки и подуване в ставите, сутрешна скованост, кожни обриви, косопад, афти в устната кухина или гениталната област; болки в костите и гръбначния стълб, промени в стойката и походката, както и намаляване на ръста.
При наличие на такива симптоми е изключително важно да се направи преглед при ревматолог, за да се постави точна диагноза и да се започне своевременно лечение.
Прегледите са безплатни, но задължително с предварително записване на телефон 0882 555 852 в интервала от 10.00 до 16.00 ч. и ще се провеждат в Клиника по ревматология на бул. „Васил Априлов“ 15А.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Здраве
ЯМР, скенер, рентген – какво заплаща НЗОК

Какъв е редът и какво заплаща Националната здравноосигурителна каса, ако се нуждаете от високоспециализирано изследване с ядрено-магнитен резонанс, скенер или рентген, разяснява информационната кампания „НЗОК за теб“.
Лекуващият лекар (общопрактикуващ или специалист) е този, който преценява необходимостта от издаване на направление за прегледи и изследвания. За целта е необходимо „Медицинско направление за консултация или за провеждане на съвместно лечение“ (бл. МЗ-НЗОК № 3), което се издава електронно от лекуващия лекар на здравноосигуреното лице.
Към лекар с конкретна специалност насочва общопрактикуващият лекар, но пациентът може да потърси и помощ от специалист по свой избор. Обичайна практика е да се запази свободен час при специалиста, което вече може да се прави през онлайн платформи.
След прегледа лекарят специалист може да насочи пациента за прием в болница с „Направление за хоспитализация/лечение по амбулаторни процедури (бл. МЗ-НЗОК № 7). Той може да издаде и „Направление за медико-диагностична дейност“ (бл. МЗ-НЗОК № 4), както и болничен лист.
Прегледът не се заплаща, ако здравноосигуреният има издадено „Медицинско направление за консултация или за провеждане на съвместно лечение“ (бл. МЗ-НЗОК № 3). Пациентът плаща само потребителска такса, която към момента е в размер на 2,90 лв.
Лекарят специалист може да назначи високоспециализирани изследвания (бл. МЗ-НЗОК № 4) и/или високоспециализирани медицински дейности (бл. МЗ-НЗОК № 3а).
Общопрактикуващият лекар може да издаде направление за високоспециализирани медицински дейности (бл. МЗ-НЗОК № 3а) само за включени изследвания в диспансерното наблюдение и за пакет „Анестезиология и интензивно лечение“.
Пак личният лекар може да издаде направление само за високоспециализирани изследвания (бл. МЗ-НЗОК № 4) в случаите на писмено назначение от ТЕЛК/НЕЛК; за „Мамография на двете млечни жлези“, „Ехография на млечна жлеза“ от пакет „Образна диагностика“, „Хормони: fT4, TSH“, „Туморен маркер: PSA – общ и свободен“ и „Изследване на урина – микроалбуминурия“ от пакет „Клинична лаборатория“; за високоспециализирани медицински дейности, които фигурират и като медико-диагностични изследвания в друг пакет по друга специалност.
Кога се налага ЯМР, кой ни изпраща?
Ядрено-магнитният резонанс е високоспециализирано образно изследване, което се назначава от лекар специалист, в случай че е необходимо да бъде диагностицирано заболяване или за проследяване на вече установено заболяване. В този случай здравноосигурения заплаща само потребителска такса, а ако е необходимо да бъде използвано контрастно вещество трябва да заплати/закупи и него.
Пациентът има право да избере къде да му бъде направен скенер, единственото условие е лечебното заведение да има договор с Касата за изпълнение на ЯМР.
Получените резултати се разчитат от специалист по „Образна диагностика“ и се предоставят на пациента.
В зависимост от това дали изследването е специализирано или високоспециализирано, направление може да издаде лекар специалист, а в определени случаи и личният лекар. Условията са същите, както при изследванията на ЯМР, включително и разчитането на резултатите.
НЗОК заплаща и за сцинтиграфия. Процедурата е безплатна за здравноосигурените лица, ако имат издадено „Медицинско направление за провеждане на клинични процедури/амбулаторни процедури“ (бл. МЗ- НЗОК № 8А).
Направлението може да бъде издадено от лекар специалист от извънболничната медицинска помощ, лечебно заведение за болнична помощ, Комплексен онкологичен център.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Здраве
МЗ се разбърза с проекта за безплатните лекарства на децата

Министерството на здравеопазването публикува за обществено обсъждане проект на Наредба за допълнение на Наредба № 7 от 2015 г. за критериите за определяне на заболяванията, за чието домашно лечение Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) заплаща напълно или частично лекарствени продукти, медицински изделия и диетични храни за специални медицински цели.
Документът, чийто срок за обсъждане е 14 дни, се появи след като в четвъртък от Продължаваме промяната – Демократична България обявиха, че безплатни лекарства за деца до 7-годишна възраст няма да има, „тъй като управляващото мнозинство не е извършило нужните административни процедури и изменения на наредби, за да се осъществи промяната в бюджета на НЗОК“.
Сега разбираме, че „можачите“ от управляващото мнозинство няма да успеят да го постигнат. По данни от експерти не само, че няма да се случи от 1 юли, най-вероятно няма (б.а. да има безплатни лекарства) и от 1 септември, Много е вероятно и да не стане до края на годината, ако не се извършат тези процедури, коментира в кулоарите на Народното събрание депутатът от ПП Васил Пандов.
Защо трябва да има безплатни лекарства за децата
В публикувания днес проект, към ал. 1, се създава чл. 5, според който „при предвидени средства в закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за съответната година, НЗОК заплаща напълно или частично за домашно лечение лекарствени продукти по лекарско предписание на остри инфекциозни заболявания, включително антибактериални лекарствени продукти, на територията на страната на лица до 7-годишна възраст“.
Към критериите за предписване на реимбурсираните лекарства са добавени „остри инфекциозни заболявания с потвърден или вероятен бактериален или паразитен причинител; остри инфекциозни заболявания с потвърден или вероятен вирусен причинител, за който има перорална антивирусна терапия.“
От здравното министерство посочват, че Наредбата ще влезе в сила от 1 юли, 2025 г.
Източник: Offnews.bg
-
Бизнеспреди 1 седмица
Бизнес глобус: Катар купува 210 самолета Boeing; Allianz регистрира рекордна печалба; Netflix расте благодарение на абонамента с реклами
-
Бизнеспреди 7 дни
Без пробив след първите от три години преговори между Украйна и Русия
-
Икономикапреди 1 седмица
НЕК получи Акт 16 за хидроагрегат 2 на ПАВЕЦ „Чаира“, съобщиха от компанията
-
Икономикапреди 5 дни
Енергийната система на България показа, че е гарант за сигурността на електроенергийните мрежи у нас и на Балканите, каза министър Жечо Станков след съобщения за прекъсвания в региона
-
Балканипреди 5 дни
Проевропейски кандидат спечели ключови президентски избори в Румъния, смятани за избор между Изтока и Запада
-
Спортпреди 5 дни
Димитър Димитров и Паленсия постигнаха първа победа в плейофите в испанската баскетболна втора дивизия
-
Бизнеспреди 4 дни
Тръмп оставя Русия и Украйна да решат войната в преговори
-
Политикапреди 1 седмица
Официално: Румен Радев отива в Япония