Икономика
България с втори най-голям годишен ръст в ЕС на строителната продукция през март, сочат данни на Евростат

Продукцията на сектор „Строителство“ и в Европейския съюз, и в еврозаната през март се е повишила с по 0,1 на сто на месечна база (спрямо февруари). Това сочат сезонно коригираните данни на европейската статистическа служба Евростат, публикувани днес на сайта й.
На годишна база (спрямо март 2024 г.) строителството в ЕС спада с 0,7 на сто, а в еврозоната намалява с 1,1 на сто.
В България производството в строителството през март 2025 г. е нараснало с 1,8 на сто на месечна база (спрямо февруари), което нарежда страната ни на пето място в ЕС по този показател сред страните, за които са предоставени данни. Водеща е Австрия (5,9 на сто), следвана от Румъния (4,6 на сто), Чехия (3,5 на сто) и Германия (2,1 на сто).
Най-голям месечн спад е отчетен в Португалия (4,3 на сто), следвана от Словения (4 на сто) и Полша (3,7 на сто).
В ЕС продукцията на сектор „Строителство“ през март 2025 г. се повишава с 0,8 на сто на месечна база при строителството на сгради, с 2,8 на сто при гражданското строителство и с 0,1 на сто при специализираните строителни дейности.
В еврозоната е отчетено месечно увеличение, с 0,9 на сто, при строителството на сгради, с 4,1 на сто при гражданското строителство и с 0,1 на сто при специализираните строителни дейности.
Сред страните от ЕС, за които са предоставени данни, най-голямо увеличение на годишна база през март е отчетено в Чехия (12,7 на сто), България (8,8 на сто) и Австрия (7,4 на сто).
Най-значителен годишен спад е регистриран в Словения (11,6 на сто), Белгия (6,6 на сто) и Испания (6 на сто).
В ЕС продукцията на сектор „Строителство“ през март 2025 г. намалява с 1,6 на сто на годишна база при строителството на сгради, нараства с 0,8 на сто при гражданското строителство и с 1 на сто при специализирани строителни дейности.
В еврозоната продукцията на сектор „Строителство“ намалява с 2,9 на сто на годишна база при строителството на сгради, нараства с 0,8 на сто при гражданското строителство и с 1 на сто при специализирани строителни дейности.
Източник: БТА
Икономика
Международната рейтингова агенция „Стандарт енд Пуърс“ потвърди рейтинга на България, може да го повиши, ако страната ни стане член на еврозоната

Международната рейтингова агенция „Стандарт енд Пуърс Глоубъл рейтингс“ (S&P Global Ratings) потвърди дългосрочния и краткосрочния кредитен рейтинг на България в чуждестранна и местна валута ‘BBB/A-2’. Перспективата пред рейтинга остава положителна, съобщи Министерството на финансите.
Рейтинговата агенция смята, че България е напът да се присъедини към еврозоната в началото на следващата година, се посочва в съобщението. Към април 12-месечната средна инфлация е 2,7 процента, което означава, че България ще изпълни критерия за ценова стабилност за присъединяване към еврозоната. Официалната оценка на съответствието ще бъде включена в конвергентните доклади на Европейската комисия (ЕК) и Европейската централна банка (ЕЦБ), които ще бъдат публикувани на 4 юни 2025 година. Окончателното решение за членство ще бъде на Еврогрупата и Съвета на ЕС, което рейтинговата агенция очаква да бъде обявено през юли.
„Стандарт енд Пуърс Глоубъл рейтингс“ отчитат, че могат да повишат рейтинга, ако България стане член на еврозоната. Според тях членството би било от полза за достъпа на страната ни до капиталовите пазари и ефективността на паричната политика.
От агенцията биха ревизирали перспективата пред рейтинга на стабилна, ако перспективата за присъединяване на България към еврозоната стане по-малко вероятна. Това може да се случи, ако има още един продължителен период на политическа криза или ако например инфлационният натиск се появи отново, се отбелязва в съобщението.
Амбицията за присъединяване към еврозоната осигури важна политическа опора за стриктно фискално управление, особено във времена на политическа нестабилност. Настоящият бюджет и фискални планове целят дефицити до 3 на сто от брутния вътрешен продукт (БВП) през следващите три години, което изглежда постижимо. Държавният дълг остава умерен, като дългът, нетно от ликвидните активи, е под 30 на сто от БВП до 2028 година, посочват експертите.
Въпреки рисковете, икономиката на България показа относителна устойчивост, като външната търговия с услуги продължава да отчита излишъци над 7 на сто от БВП. Директната търговска експозиция към САЩ е по-малка от 4 на сто и затова от агенцията смятат, че ефектът от американските мита върху Европа ще засегне България предимно индиректно, чрез намалено търсене от най-големите ѝ търговски партньори, по-специално Германия и Румъния.
БТА припомня, че Министерството на финансите съобщи, че България продължава да изпълнява критерия за ценова стабилност за членство в еврозоната и през месец април. Очакванията на правителството са за положителен конвергентен доклад, заяви премиерът Росен Желязков преди дни. Финансовият сектор у нас изрази подкрепа за присъединяването на България към еврозоната в обща декларация, изпратена до институциите на ЕС.
Източник: БТА
Икономика
Леко поскъпване на основните зърнени култури по световните борси отчитат експертите на Софийската стокова борса

През първата половина на май цените на пшеницата на международните пазари останаха подчинени на низходящ тренд, тъй като през 2025 и 2026 г. се очаква рекордна реколта в световен мащаб и глобалното търсене е твърде слабо, отчитат експертите на Софийската стокова борса.
През тази седмица основните зърнени контракти се опитват да обърнат тренда след неколкомесечен спад и тръгват леко нагоре на борсовите пазари. В Чикаго юнската пшеница добави 6,00 долара до 226,00 щ.д./т, във Франция също е нагоре с 6,00 евро до 211,00 евро/т., Украйна свали 1,00 долар до 245,00 щ.д./т., в Русия остава старата цена от 248,00 щ.д./тон.
Движението на цената при царевицата с доставка през юни досега също следваше низходящ тренд, но тази седмица последва лекия възход на пшеницата заради очакванията за повишено потребление на фуражи. В САЩ посоката се обърна нагоре – плюс 5,00 долара до 212,00 щ.д./тон. Във Франция, след значителен спад, цената се повиши с 3,00 евро до 191,00 евро/тон. В Украйна обаче има застой и цената остава 248,00 щ.д./тон.
Котировките на ечемика в Украйна от началото на годината следваха силно синусоидална крива, с ясно видими повишения и загуби. Напоследък движението е доста по-спокойно и тази седмица цените не помръднаха от предишните нива от 237,00 щ.д./тон.
Рапицата на борсата „Юронекст“ (Euronext) с доставка през месец август 2025 г., която няколко месеца отбелязва сериозни пикове и спадове, преди седмици се изстреля нагоре, след това за пореден път се срина рязко със рекордна загуба, а тази седмица поскъпна с 10,50 евро до 489,25 евро/тон.
Контрактите за нерафинирано слънчогледово олио на борсата в Ротердам претърпяха срив в началото на април, в края на месеца последва рязък възход, а в първите дни на май – нов срив. От две седмици има известно наваксване с плюс 10,00 долара до 1 220,00 щ.д./тон.
Рафинираната захар, вече с доставка през август, претърпя рязка загуба на позиции в средата на април, и след известни колебания отново тръгва надолу с 4,90 долара до 488,10 щ.д./т. на борсата в Лондон.
Търговията на Софийска стокова борса АД в подкръг „Зърно“ се раздвижи. Продължава търсенето на фуражна пшеница, насипно на 340,00 лв/тон. Предлагане имаше за хлебна пшеница на 395,00 лв/тон и за фуражна пшеница на 375,00 лв/тон. Продавачите оферират и царевица на 385,00 лв/тон и маслодаен слънчоглед на 880,00 лв/тон.
В подкръг „Хранителни стоки“ цените на основните стоки са стабилни при непроменено ниво на началните цени. Появиха се множество нови оферти за продажба на семена и ядки на цени, вариращи от 2500,00 до 6800,00 лв./т., както и консервирани хранителни продукти от 6,25 до 6,65 лв/килограм.
В подкръг „Индустриални стоки“ на ССБ АД сделки имаше за газ пропан бутан на 1040,00 лв./хил.л, и гориво за отопление на 1943,61 лв./хил.литра. При химическите продукти търговете вървят за моторно масло на 8500,00 лв./хил.л, компресорно на 7720,00 лв./хил.л, редукторно на 7100,00 лв./хил.л, греси от 10,22 до 10,70 лв./кг и антифриз в диапазон 5500,00 – 6200,00 лв./хил.литра. Отпадъци от черни метали се изкупиха на 160,00 лв./тон, а отпадъци от месинг на 5000,00 лв./тон.
Източник: БТА
Икономика
И трите основни индекса на Уолстрийт приключиха със спад последния ден от работната седмица

И трите основни индекса на Нюйоркската фондова борса приключиха със спад последния ден от работната седмица, предаде Франс прес и Ройтерс.
АФП обяснява това понижение с нежеланието на трейдърите на Уолстрийт да поемат рискове, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп заплаши да наложи 50-процентови мита върху вноса от ЕС, считано от 1 юни.
Промишленият индекс Дау Джоунс загуби 256,02 пункта, или 0,61% от стойността си, до 41 603,07 пункта, по-широкообхватният Стандард енд Пуърс 500 – 39,19 пункта, или 0,67%, до 5802,82 пункта, а високотехнологичният Насдак – 188,53 пункта, или точно 1%, до 18 737,21 пункта.
За седмицата Дау Джоунс спадна с 2,47%, Стандард енд Пуърс 500 – с 2,61%, а Насдак – с 2,48%, посочва Ройтерс.
/НС/
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
Без пробив след първите от три години преговори между Украйна и Русия
-
Икономикапреди 1 седмица
НЕК получи Акт 16 за хидроагрегат 2 на ПАВЕЦ „Чаира“, съобщиха от компанията
-
Балканипреди 5 дни
Проевропейски кандидат спечели ключови президентски избори в Румъния, смятани за избор между Изтока и Запада
-
Икономикапреди 6 дни
Енергийната система на България показа, че е гарант за сигурността на електроенергийните мрежи у нас и на Балканите, каза министър Жечо Станков след съобщения за прекъсвания в региона
-
Спортпреди 5 дни
Димитър Димитров и Паленсия постигнаха първа победа в плейофите в испанската баскетболна втора дивизия
-
Бизнеспреди 4 дни
Тръмп оставя Русия и Украйна да решат войната в преговори
-
Обществопреди 1 седмица
Сливи за смет или как Lidl използва рециклирането за каузи
-
Спортпреди 7 дни
Кристъл Палас спечели първи трофей в 164-годишната си история след победа над Манчестър Сити във финала за Купата на Англия