Свържете се с нас

Балкани

10 години Българско неделно училище “Св. св. Кирил и Методий” в Истанбул – средище на книжовност, традиции, история, култура

Тази година се навършват 10 години от основаването на Българското неделно училище “Св. св. Кирил и Методий” към Генералното консулство на Република България в Истанбул. Училището е единственото по рода си учебно заведение в 16-милионния мегаполис Истанбул, в което се преподават на български език познания за България, за нейната книжовност и писменост, история, традиции, култура, изкуство, образование, цивилизация, икономика, международен авторитет.

Десетгодишният юбилей на училището съвпада с две важни годишнини от българската история: 1170 години от създаването на българската азбука и 1160 години от покръстването на България. 

През изминалите десет години Българското неделно училище в Истанбул е натрупало богат опит в просветителската дейност, която в известна степен се родее с апостолската.

Във връзка с юбилея на училището разговаряхме с консула в Генералното консулство на България в Истанбул Атанас Димов, който специално за БТА разказа подробности за основаването на това образователно средище.

„На 25 януари 2015 г. по инициатива на Генералното консулство на Република България в Истанбул, в сградата на Екзархийския дом, се провежда учредително събрание за създаване на Българско неделно училище към дипломатическата мисия за нуждите на децата от българската общност в града. На него присъстват родители на деца в училищна възраст сред служителите в Генералното консулство, български граждани, работещи в международни компании в Истанбул, и представители на общността на цариградските българи. На учредителното събрание се взима решение училището да носи името „Св. св. Кирил и Методий”, така както се е казвало първото българско училище в града, открито през 1857 г. в Цариград. Хубаво е да припомним, че светите братя Кирил и Методий са провъзгласени за съпокровители на Европа от папа Йоан Павел II на 30 декември 1980 г.“, каза той.

Откриването на Българското неделно училище идва в отговор на липсата на българско образователно средище близо половин век, след като през 1968 г. е затворено последното българско училище в Истанбул „Екзарх Йосиф I”, както и в резултат на нарастващите потребности за познания по роден език и култура на традиционните и нововъзникващи български общности в града край Босфора, напомни Димов.

По думите на българския консул учениците и преподавателите в Българското неделно училище „Св. св. Кирил и Методий“ отбелязват с богати културни програми някои от най-значимите празници в българския календар – 1 март – деня на Баба Марта, 3 март – националния празник на Република България, 24 май – деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската писменост, 1 юни – деня на детето, 15 септември – първия учебен ден, 1 ноември – деня на народните будители, а също Коледа, Великден, Сирни Заговезни, Лазаровден, Цветница и много други.

Дейността на училището се подкрепя от официалните български институции като Министерството на образованието и науката, Министерството на външните работи, Администрацията на президента на Република България, Изпълнителната агенция за българите в чужбина, а също така и на много образователни учреждения в страната и в чужбина, представители на НПО, Съюза на тракийските дружества в България, представители на бизнес средите, филантропи, радетели за българската кауза, посочи той.

Българското неделно училище в Истанбул преди 10 години започва да функционира с около 20 деца. През настоящата 2024/2025 учебна година в училището се обучават 98 ученици, от които 22 в онлайн форма на обучение. В учебния процес са застъпени български език и литература, история, география на България, както и музика, фолклор и танци, от 1 до 12 клас.

Образователният процес се реализира от квалифицирани преподаватели под ръководството на директорката Павлина Копано, преподавател по изобразително изкуство. Това са Невин Хюсеинова, Неджибе Чобан, Милда Гиргинова, Наталия Хатипоглу, Маргарита Хамурджу, които водят занятията по български език и литература, история и цивилизации, география и икономика, музика и фолклор.

По изричното желание на учениците и техните родители по време на пандемията от коронавирус през 2020 и 2021 г. преподавателите не прекъснаха образователния процес и обучението по роден език, култура и история се провеждаше онлайн.

Към училището функционира и библиотека.

Тези дни ученици и преподаватели с вълнение и ентусиазъм се подготвят за отбелязването на 10-годишнината на тяхното училище. Специално за събитието са подготвили алманах – богато илюстрирано издание, в което са събрани най-ярките моменти в историята на Българското неделно училище. Алманахът е издаден с активното съдействие на Генералното консулство на Република България в Истанбул и редица официални институции на Република България. 

В 77 страници е представена историята на Българското неделно училище в Истанбул, успехите на неговите ученици и преподаватели, отличията им на множество национални и международни конкурси, каза Атанас Димов. В изданието са поместени наградените писмени творби на ученици, посветени на учредяването на Българската екзархия през 1870 г. на мечтите им за България, следите от Кирило-Методиевото дело по света, пазители на българщината, приносът на цариградските българи в професионалния спорт в Република Турция през XX век, есета и текстове, изпълнени с любов и вълнение към България и българското. В алманаха са включени картини, сурвачки, мартеници, кукерски маски, великденски яйца и други изделия, изработени от учениците в часовете по изобразително изкуство, култура и традиции. 

Десетгодишнината на Българското неделно училище в Истанбул ще бъде тържествено отбелязана на 24 май – Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност – в Генералното консулство на Република България в Истанбул.

В програмата се акцентира върху книжовността като инструмент за исторически възход, знанието по роден език и култура като гарант за съхраняване на българската идентичност – част от принципите, на които се основава образователният процес в неделното училище в град Истанбул.

Домакини на събитието ще бъдат Генералният консул на България в Истанбул г-н Васил Вълчев, както и Павлинка Копано, ръководител на неделното училище “Св. св .Кирил и Методий”. Очаква се проявата да събере ученици и техните родители, преподаватели, представители на общността на цариградските българи, както и официални гости от България и отговорни представители на дипломатическите мисии на Република България в Анкара, Истанбул, Одрин и Бурса, дарители на училището.

Източник: БТА

Балкани

Над 250 предприятия са били затворени в Турция заради проблема с морската слуз

Турските власти са спрели дейността на 268 предприятия и са глобили 2896 предприятия и плавателни съдове като част от борбата с морската слуз в Мраморно море, предаде частната телевизия НТВ.

Наложените глоби са в размер на над 1,8 млрд. турски лири (41,4 милиона евро).
 
В изявление на Министерството на околната среда, градоустройството и изменението на климата се посочва, че в рамките на Плана за действие за защита на Мраморно море, който влезе в сила от 6 юни 2021 г., в седем окръга на страната продължават едновременните дейности по инспекция и мониторинг във връзка с борбата с морската слуз.

В Мраморно море и околните окръзи от 2021 г. са проверени 38 934 предприятия и 233 354 морски плавателни съда.

Морската слуз представлява прекомерен растеж на фитопланктон (микроводорасли). Плътният слузест слой върху повърхността на морето съдържа разнообразие от микроорганизми, а сред главните фактори за образуването му са повишаването на температурата на морската вода в резултат на глобалното затопляне и замърсяването.

Проблемът с морската слуз има тежки последствия и върху риболова и туризма.

В резултат на мащабна кампания за прочистване през 2021 г. в Турция морската слуз бе отстранена от морската повърхност, макар че на места се запази в морето под повърхността.

/МИД/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Балкани

Глоба от 13 хиляди евро може да бъде наложена за откъснат божур в Турция

Глоба от близо 13 хиляди евро заплашва онези, които откъснат ендемичен вид божур, виреещ в района на Йозгат, Централна Турция, предупреждава турската телевизия ТРТ Хабер.

Божурите, известни под името „джехрилик лале“, цъфтят само веднъж годишно за период от 15-ина дни.

Цъфтежът им е през май и вече привлече към района много граждани, желаещи да се порадват на уникалната гледка.

Определената от властите глоба за откъсване на това деликатно растение обаче е доста „солена“, предупреждава телевизията. Според Закона за опазване на околната среда за унищожаване на биоразнообразието може да бъде наложена финансова санкция в размер на 557 212 лири или 12 768 евро.

/СУ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Балкани

КосоваПрес: В Косово беше представена книгата „Критика на политическия ум“

Книгата „Критика на политическия ум” на първия хърватски посланик в Косово Златко Крамарич беше представена наскоро в Прищина. Книгата предлага задълбочен анализ на политическите и културни събития в Хърватия и в по-широкия регион, предаде за БТА агенция КосоваПрес.

Бившият министър на външните работи на Косово и депутат от Демократическата партия на Косово Енвер Ходжай подчерта уникалната стойност на книгата.

„Отдавам почит към приноса, който Хърватия има по отношение на Косово. Ние, като албанци от Косово, трябва правилно да разберем подкрепата, която хърватската политика предостави. Централната тема на книгата е не само критиката, но и политиката на идентичността. Посланикът се фокусира върху политиката на идентичност в рамките на Югославия. Стойността на тази книга се крие в нейната актуалност днес – мнозина смятаха, че политиката на идентичност е приключила с войната и постигането на независимост, но сега виждаме глобалното завръщане на подобни въпроси. Книгата се занимава и с проблема за повторението на историята, особено с усилията на Сърбия да определи съдбата си извън собствените си граници“, каза Ходжай.

Беким Баличи, професор по философия в университета в Прищина, добави, че авторът подхожда към политиката от различен и проницателен ъгъл.

„Беше удоволствие да прочета книга, която подхожда към политиката от различна гледна точка. Това, което авторът изследва, са политическите отношения и историческите процеси между комунистическия и посткомунистическия период и как те са повлияли на бивша Югославия. В балканския контекст Крамарич анализира европейските напрежения и историческите травми. Книгата твърди, че хърватското общество все още не се е изправило напълно пред миналото си“, каза Баличи.

В изказването си Златко Крамарич каза, че Косово заема специално място в неговия личен и професионален живот.

„Прищина или по-скоро Косово има много специално място в моя живот. Тук започнах да се занимавам с истинска дипломация. Ето как си представях себе си – бях кмет, партиен член, парламентарист и след това се насочих към дипломацията. Тук в Косово наистина започнах да разбирам, че дипломацията не е просто протокол, а нещо много по-дълбоко – особено през 2008 г. 2009 г. и 2010 г., когато бях тук“, каза Крамарич.

Златко Крамарич е известен хърватски учен и политик с дългогодишен дипломатически опит, включително като първия хърватски посланик в Косово. Той е автор на няколко важни публикации и носител на престижната награда „Зване Църня“ за творбата си „Хърватската класа“.

(Това е новина от деня в Косово, избрана от агенция КосоваПрес за публикуване от БТА съгласно споразумението за обмен на информация и професионално сътрудничество, което предвижда всеки ден националните информационни агенции на България и Косово да си разменят директно избрана от другата агенция новина на деня от съответната страна, а другата агенция да я публикува на своя интернет сайт с изрично посочване и цитиране на партньора й като източник.)

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Балканипреди 57 минути

Над 250 предприятия са били затворени в Турция заради проблема с морската слуз

Святпреди един час

Папата потвърди желанието си да бъде домакин на мирни преговори за Украйна, каза Джорджа Мелони

Святпреди 2 часа

НАН: Нигерия отключва инвестиции от 8 милиарда долара в дълбоководни и газови проекти за една година

Святпреди 2 часа

ИРНА: Иран е нетърпелив да внася природен газ от Туркменистан, заяви иранският президент

Святпреди 3 часа

Британската компания „Амбри“ съобщи, че свързан с ОАЕ плавателен съд изглежда е задържан край бреговете на Иран

Святпреди 3 часа

Русия съобщи, че за по-малко от два часа е унищожила 15 украински дрона над три руски области

Святпреди 3 часа

Доналд Тръмп обяви изграждането в САЩ на щит за противоракетна отбрана „Златен купол“

Святпреди 4 часа

Зеленски приветства новите санкции на Великобритания и ЕС срещу Русия

Балканипреди 4 часа

Глоба от 13 хиляди евро може да бъде наложена за откъснат божур в Турция

Спортпреди 4 часа

Сезонът не може да бъде спасен чрез финала в Лига Европа, категоричен е мендижърът на Манчестър Юнайтед Рубен Аморим

Святпреди 4 часа

ННА: Ливанският президент и френският посланик в Бейрут обсъдиха двустранните отношения и развоя на събитията в региона

Спортпреди 5 часа

Най-важното е, че оцеляхме, коментира наставникът на Локомотив София Ратко Достанич

Икономикапреди 4 дни

НЕК получи Акт 16 за хидроагрегат 2 на ПАВЕЦ „Чаира“, съобщиха от компанията

Бизнеспреди 4 дни

Без пробив след първите от три години преговори между Украйна и Русия

Българияпреди 4 дни

Общо 131 души са санкционирани за фалшиви сигнали на тел. 112 от октомври 2024 г. до април 2025 г., неверните сигнали за 2024 г. са с 20% повече от 2023 г.

Балканипреди 4 дни

Ердоган се надява да бъдат постигнати окончателни резултати от мирните преговори между Украйна и Русия

Спортпреди 3 дни

Кристъл Палас спечели първи трофей в 164-годишната си история след победа над Манчестър Сити във финала за Купата на Англия

Обществопреди 5 дни

Трети ден София с транспорт само под земята, за разкош жълт код за порои

Святпреди 4 дни

Сигурен съм, че Тръмп ще реагира на цинизма на Путин, заяви френският президент

Българияпреди 4 дни

По никакъв начин няма да предпоставям решението на Конституционния съд, това е една от най-авторитетните български институции, каза Илияна Йотова

Обществопреди 3 дни

На 18.05 метрото ще работи до 01:30

Политикапреди 2 дни

Асен Василев за протестиращите в градския транспорт: Не трябва да получават субсидия

Икономикапреди 2 дни

Енергийната система на България показа, че е гарант за сигурността на електроенергийните мрежи у нас и на Балканите, каза министър Жечо Станков след съобщения за прекъсвания в региона

Обществопреди 5 дни

Вадете якетата, май се прави на март

Новини