Свържете се с нас

Балкани

Съдът в Нови Сад решава до часове дали 6 граждански активисти, обвинени в подкопаване на конституционния ред, ще останат още 30 дни в ареста

Апелативният съдът в Нови Сад ще вземе решение до края на деня дали да удължи с 30 дни двумесечният престой на 6-ма граждански активисти в следствения арест, които са обвинени в предполагаем опит за нарушаване на конституционния ред в страната, пишат сръбските медии като се позовават на съобщение от съда.

Съобщението е на Апелативния съд идва в момент, когато студенти и граждани прекратиха за няколко часа блокадата на Висшия съд в Нови Сад , за да могат да бъдат приети в деловодството жалбите от адвокатите на активистите.

Днес от 6 до 11 ч. сутринта местно време ( от 7 до 12 ч. българско време) студенти и граждани временно премахнаха блокадата, която започна на 15 май, за да може съдът да се произнесе по жалбите на арестантите.

Активистите от Нови Сад Младен Цвиетич, Сърджан Джурич, Лазар Динич, Ладо Йовович, Давор Стефанович и Мария Васич бяха арестувани на 14 март, ден преди масовия протест в Белград, по обвинения в подготовка на акт срещу конституционния ред и сигурността на Сърбия.

В навечерието на ареста им, проправителствени телевизии излъчиха аудиозапис на подслушан разговор от среща на активисти, на която се обсъждат планове за налагане на идеята за преходно правителство на протеста в Белград и щурм на сградата на националната телевизия РТС.

Адвокатите на подсъдимите многократно са заявявали, че разговорът е подслушван незаконно, като са посочвали, че аудиозаписът не може да бъде правно валидно доказателство в процеса.

На 15 май адвокатите на арестуваните подадоха жалба срещу решението на съда за удължаване на задържането им с 30 дни.

Освобождаването на 6-мата активисти беше поискано от студенти, участващи в блокадата, граждански събрания, десетки неправителствени организации и Европейския парламент.

А снощи в Белград се проведе протест с искане активистката Мария Васич, която започна гладна и жадна стачка, а после здравословното й състояние се влоши, да бъде освободена.

„Освободете Мария!“, скандираха протестиращите в късните часове вчера, когато се събраха пред сградата на Централния затвор в сръбската столица.

Нейният син Милан Чанак поиска да получи документ, подписан от лекар, с информация за актуалното й здравословно състояние.

Според официалното съобщение на затворническите власти Мария Васич в момента получава необходимите медицински грижи в болницата на Централния затвор в Белград, а преди това е лекувана  в болницата в затвора в Нови Сад.

Междувременно Чанак обяви, че е получил разрешение да посети майка си в болницата на затвора в Белград.

Студенти, граждани, активисти и опозиционни депутати започнаха да блокират сградата на съда в Нови Сад няколко дни след трагедията в северния сръбски град, където на 1 ноември миналата година се срути бетонната козирка на жп гарата и 16 души починаха.

Тогава блокадата бе в знак на протест, че съдебната система в Сърбия не функционира и върховенството на закона не се прилага еднакво за всички.

Трагедията в северния сръбски град предизвика вълна от социално недоволство в Сърбия с протести, прояви на гражданско неподчинение и блокади, организирани главно от студенти, които спряха учебния процес в над 60 факултета в страната. Според протестиращите до инцидента се е стигнало заради корупционни практики, довели до некачествен ремонт на гарата в Нови Сад. Те искат да бъде понесена политическа и наказателна отговорност за случилото се, настояват да се води борба срещу корупцията, а институциите да работят без политически натиск и влияние.

В началото на май студентите призоваха за насрочване на предсрочни парламентарни избори и обявиха, че те няма да се кандидатират за депутати, но ще подкрепят листа с личности, които досега не са били част от политическия живот на страната.

Източник: БТА

Балкани

Глоба от 13 хиляди евро може да бъде наложена за откъснат божур в Турция

Глоба от близо 13 хиляди евро заплашва онези, които откъснат ендемичен вид божур, виреещ в района на Йозгат, Централна Турция, предупреждава турската телевизия ТРТ Хабер.

Божурите, известни под името „джехрилик лале“, цъфтят само веднъж годишно за период от 15-ина дни.

Цъфтежът им е през май и вече привлече към района много граждани, желаещи да се порадват на уникалната гледка.

Определената от властите глоба за откъсване на това деликатно растение обаче е доста „солена“, предупреждава телевизията. Според Закона за опазване на околната среда за унищожаване на биоразнообразието може да бъде наложена финансова санкция в размер на 557 212 лири или 12 768 евро.

/СУ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Балкани

КосоваПрес: В Косово беше представена книгата „Критика на политическия ум“

Книгата „Критика на политическия ум” на първия хърватски посланик в Косово Златко Крамарич беше представена наскоро в Прищина. Книгата предлага задълбочен анализ на политическите и културни събития в Хърватия и в по-широкия регион, предаде за БТА агенция КосоваПрес.

Бившият министър на външните работи на Косово и депутат от Демократическата партия на Косово Енвер Ходжай подчерта уникалната стойност на книгата.

„Отдавам почит към приноса, който Хърватия има по отношение на Косово. Ние, като албанци от Косово, трябва правилно да разберем подкрепата, която хърватската политика предостави. Централната тема на книгата е не само критиката, но и политиката на идентичността. Посланикът се фокусира върху политиката на идентичност в рамките на Югославия. Стойността на тази книга се крие в нейната актуалност днес – мнозина смятаха, че политиката на идентичност е приключила с войната и постигането на независимост, но сега виждаме глобалното завръщане на подобни въпроси. Книгата се занимава и с проблема за повторението на историята, особено с усилията на Сърбия да определи съдбата си извън собствените си граници“, каза Ходжай.

Беким Баличи, професор по философия в университета в Прищина, добави, че авторът подхожда към политиката от различен и проницателен ъгъл.

„Беше удоволствие да прочета книга, която подхожда към политиката от различна гледна точка. Това, което авторът изследва, са политическите отношения и историческите процеси между комунистическия и посткомунистическия период и как те са повлияли на бивша Югославия. В балканския контекст Крамарич анализира европейските напрежения и историческите травми. Книгата твърди, че хърватското общество все още не се е изправило напълно пред миналото си“, каза Баличи.

В изказването си Златко Крамарич каза, че Косово заема специално място в неговия личен и професионален живот.

„Прищина или по-скоро Косово има много специално място в моя живот. Тук започнах да се занимавам с истинска дипломация. Ето как си представях себе си – бях кмет, партиен член, парламентарист и след това се насочих към дипломацията. Тук в Косово наистина започнах да разбирам, че дипломацията не е просто протокол, а нещо много по-дълбоко – особено през 2008 г. 2009 г. и 2010 г., когато бях тук“, каза Крамарич.

Златко Крамарич е известен хърватски учен и политик с дългогодишен дипломатически опит, включително като първия хърватски посланик в Косово. Той е автор на няколко важни публикации и носител на престижната награда „Зване Църня“ за творбата си „Хърватската класа“.

(Това е новина от деня в Косово, избрана от агенция КосоваПрес за публикуване от БТА съгласно споразумението за обмен на информация и професионално сътрудничество, което предвижда всеки ден националните информационни агенции на България и Косово да си разменят директно избрана от другата агенция новина на деня от съответната страна, а другата агенция да я публикува на своя интернет сайт с изрично посочване и цитиране на партньора й като източник.)

Източник: БТА

Виж цялата статия

Балкани

МИНА: Стабилен обмен на стоки и услуги между Черна гора и Сърбия

Според черногорския министър на туризма Симонида Кордич Черна гора и Сърбия се разгжлеждат взаимно като най-важните икономически партньори със стабилен обмен на стоки и услуги, особено в туризма, предаде за БТА черногорската агенция МИНА.

На среща с министъра на вътрешната и външната търговия на Сърбия Ягода Лазаревич Кордич заяви, че туристите от Сърбия традиционно са с най-много посещения и нощувки в Черна гора.

В прессъобщение на министерството се посочва, че дветеса имали открита и конструктивна дискусия, фокусирана върху ключови теми от взаимен интерес, със специален акцент върху засилването на икономическото сътрудничество, търговския обмен и развитието на туризма между Черна гора и Сърбия.

Кордич и Лазаревич са констатирали нарастване на инвестиционната дейност между двете страни, включително инвестиции на черногорски граждани в Сърбия и обратно. Те се съгласиха, че регионът е естествено пространство за сътрудничество, допълнително подсилено от споразумението ЦЕФТА.

Освен в туризма, беше подчертано и значението на сътрудничеството в области, които пряко влияят върху неговото развитие като енергетиката и информационните технологии.

Лазаревич изтъкна особено значението на инвестирането в пътна и железопътна инфраструктура, което е от решаващо значение за по-ефективното движение както на туристи, така и на стоки.

Беше постигнато съгласие, че туризмът е един от основните двигатели на БВП и че съвместните проекти допринасят за устойчивостта на сектора.

(Тази информация се разпространява от БТА по договор с черногорската агенция МИНА)

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Святпреди един час

Русия съобщи, че за по-малко от два часа е унищожила 15 украински дрона над три руски области

Святпреди един час

Доналд Тръмп обяви изграждането в САЩ на щит за противоракетна отбрана „Златен купол“

Святпреди 2 часа

Зеленски приветства новите санкции на Великобритания и ЕС срещу Русия

Балканипреди 2 часа

Глоба от 13 хиляди евро може да бъде наложена за откъснат божур в Турция

Спортпреди 2 часа

Сезонът не може да бъде спасен чрез финала в Лига Европа, категоричен е мендижърът на Манчестър Юнайтед Рубен Аморим

Святпреди 2 часа

ННА: Ливанският президент и френският посланик в Бейрут обсъдиха двустранните отношения и развоя на събитията в региона

Спортпреди 2 часа

Най-важното е, че оцеляхме, коментира наставникът на Локомотив София Ратко Достанич

Спортпреди 3 часа

Благодарен съм на момчетата за направеното, заяви треньорът на Септември Николай Митов

Святпреди 3 часа

АПА: Коалиционните преговори във Виена ще приключат през следващите 14 дни

Спортпреди 3 часа

Локомотив София достигна до успеха срещу Септември

Спортпреди 3 часа

Локомотив София победи Септември след голове на Анте Аралица

Святпреди 3 часа

Израелската армия обяви, че разширява новата си офанзива в Газа

Икономикапреди 4 дни

НЕК получи Акт 16 за хидроагрегат 2 на ПАВЕЦ „Чаира“, съобщиха от компанията

Бизнеспреди 4 дни

Без пробив след първите от три години преговори между Украйна и Русия

Българияпреди 4 дни

Общо 131 души са санкционирани за фалшиви сигнали на тел. 112 от октомври 2024 г. до април 2025 г., неверните сигнали за 2024 г. са с 20% повече от 2023 г.

Балканипреди 3 дни

Ердоган се надява да бъдат постигнати окончателни резултати от мирните преговори между Украйна и Русия

Спортпреди 3 дни

Кристъл Палас спечели първи трофей в 164-годишната си история след победа над Манчестър Сити във финала за Купата на Англия

Обществопреди 5 дни

Трети ден София с транспорт само под земята, за разкош жълт код за порои

Святпреди 4 дни

Сигурен съм, че Тръмп ще реагира на цинизма на Путин, заяви френският президент

Българияпреди 4 дни

По никакъв начин няма да предпоставям решението на Конституционния съд, това е една от най-авторитетните български институции, каза Илияна Йотова

Обществопреди 3 дни

На 18.05 метрото ще работи до 01:30

Икономикапреди 2 дни

Енергийната система на България показа, че е гарант за сигурността на електроенергийните мрежи у нас и на Балканите, каза министър Жечо Станков след съобщения за прекъсвания в региона

Обществопреди 5 дни

Вадете якетата, май се прави на март

Святпреди 5 дни

Британският крал Чарлз III смята, че нещата се развиват „по по-добрия начин“ при лечението му от рак

Новини