Свържете се с нас

България

Шуменският университет работи по проект за създаване на цялостна методология за изследване на макроводорасли

Шуменският университет „Епископ Константин Преславски“ работи по проект, който се казва „Macro сlean“ или изследвания, методики за почистване, икономическа оценка и пилотно приложение за цъфтеж на макроводорасли. Основните резултати, които се очакват по проекта, включват създаване на цялостна изследователска методология за изследване на макроводораслите. Това съобщи за БТА проф. д-р Милена Стоянова – преподавател в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски.

„Проектът е по новия програмен период на програмата на Европейския съюз „Интеррег next Черноморски басейн 2021-2027 година“. Спечелихме този проект по първата покана за предложения и е регионален тип проект. Можем да кажем, че е един от проектите, които спечелиха най-много средства, почти максимума средства, които се отпускат за този тип проекти, около 1,5 млн. евро. Водещ партньор по този проект е Факултетът по рибарство на Синопския университет в Турция.

Другите партньори на Шуменския университет са Съюзът на общините „Мармара“ в Турция, Държавният университет „Шота Руставели“ в Батуми, Грузия. Вече осми месец работим по този проект. Периодът на изпълнението му е от 18 септември 2024 г. до 17 март 2027 година“, отбеляза проф. Стоянова. 

Общото предизвикателство е проблемът с еутрофикацията и цъфтежа на макровдораслите в Черно море. Тези предизвикателства се дължат най-вече на замърсяването от сушата, промените в морските и живи ресурси. Проектът има за цел да се справи с тези предизвикателства чрез един цялостен подход, който включва научни изследвания – изграждане на капацитет, оценки на осъществимостта повишаване на осведомеността сред обществеността и сътрудничество както между партньорите, така и между научните и неправителствени организации, общински и правителствени власти на национално ниво, уточни проф. Стоянова. 

Основните продукти и резултати, които се очакват по проекта включват създаване на цялостна изследователска методология за изследване на макроводораслите. Ще се събират макроводорасли от няколко точки в Черно море, които ще се преработват и ще се произвежда тор в твърдо състояние. С тези торове ще се наторяват растения. Вече има изградена оранжерия в Шуменския университет по този проект. В нея ще се отглеждат марули и ягоди, с които ще се наторяват и ще се правят изследвания как тези торове от водорасли ще влияят върху растежа на растенията. Във висшето учебно заведение ще се правят и лабораторни изследвания. Университетът ще се сдобие със специализирано лабораторно оборудване, което ще се използва и след приключването на проекта, каза още проф. Стоянова. 

„Целта е да се разработят планове за осъществимост и оценка на техническите, финансовите, икономическата и социалната жизненоспособност на тези пилотни проекти за използване на макроводорасли, по специално в производството на торове и биопластмаси. Целта на партньорите от Мармара е да се занимават с разработването на биопластмаси и тяхното изследване. Ще се направят и доклади за методологията и технологиите. Ще има и научна конференция в турската столица Истанбул където ще се представят резултатите от проекта. Нашата основна цел като университет също е да се осигури обучение и наставнически сесии за избрани предприемачи и стартиращи предприятия което ще помогне за развитието на техния бизнес и продукти в сектора на макроводораслите“, допълни проф. Стоянова. 

Източник: БТА

България

Разкази за началото на купа „Чепеларе“ бяха възкресени на тържество за 50-ата годишнина на фабриката за ски в родопския град

Скиори от състезанието за купа „Чепеларе“ през 1976 г. са изкачвани до старта на връх Мечи чал с хеликоптер. Снимки и разкази за началото на купа „Чепеларе“ бяха възкресени на тържество в Музея на ските и ски спорта в Чепеларе, посветено на 50-ата годишнина от откриване на фабриката за ски в родопския град.  

„Отбелязваме юбилей, който ни кара да се гордеем, че живеем в един много стойностен град с традиции в историята на ски спорта“, каза пред БТА кметът на Чепеларе Боран Хаджиев. В наши дни фабриката, която е част Amer Sports – Bulgaria, произвежда около 750 хиляди – 800 хиляди чифта алпийски ски годишно, показват данните от Атанас Русинов, производствен мениджър на завода в Чепеларе. Музейната колекция, която показва първите дървени ски, майсторени от чепеларци през 1934-35 г., илюстрира близо вековната традиция на ски производството в града.

На годишнината от създаването на фабриката и от първото ски състезание за купа „Чепеларе“ присъстваха кметът на общината Боран Хаджиев, олимпийската шампионка Екатерина Дафовска, бивши и днешни състезатели на ски школата в града, дългогодишният директор на завода Кръстьо Вангелов, наложил чепеларските ски на световния пазар. „За две-три десетилетия станахме едни от най-търсените производители, особено за детско-юношески ски и сноуборд. Показателно е, че нашият завод продаде 100 хиляди чифта ски през 1999 г. на растящия японски пазар“, припомни Кръстьо Вангелов. 

Фабриката на „Амер Спортс“ в Чепеларе е основен работодател в града, в нея работят 680 души, каза Русинов. Той уточни, че първите ски в чепеларската фабрика са произведени на 14 май 1975 г. „Успехът се дължи на професионализма и отдадеността на хората преди нас, както и на сегашния екип. Има една традиция в производството на ски в Чепеларе, има хора, които разбират и знаят как се правят, а, не на последно място, могат и да ги карат“, каза пред БТА Атанас Русинов. Стоим стабилно на пазара, правим най-добрите ски в света, бе категоричен Русинов.

Медали, ски, фотографии от състезания показват успехите на чепеларската ски школа през тези десетилетия. „Радвам се, че успяхме да направим този музей и да го развиваме, защото нашите деца трябва да знаят това, което се е случвало в  града, да поддържаме традициите в ски спорта. Зад тези медали стои много труд, много самочувствие, много радости“, каза кметът Боран Хаджиев.

По повод 50-ата годишнина фабриката „Амер Спортс“ произведе серия от ски, които като дизайн са реплика на първите модели от 1975 г.

Източник: БТА

Виж цялата статия

България

Мотоциклетист е загинал при катастрофа с лек автомобил в София

Мотоциклетист е загинал при катастрофа с лек автомобил в София, съобщиха за БТА от МВР.

Инцидентът е станал на кръстовището на бул. „Никола Петков” и „Александър Пушкин” между 18:30 и 19:00 ч. Загиналият е на 46 години, а шофьорът на лекия автомобил – на 20 години. Засега причината за случилото се не е изяснена. Очаква се да бъде образувано досъдебно производство, допълниха от МВР.

/РИ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

България

Фотографът Мехмед Азиз и четирима педагози са новите носители на почетния знак на Исперих

Дългогодишният фото кореспондент на Българската телеграфна агенция и фотограф на Историческия музей в Исперих Мехмед Азиз и четирима педагози са новите носители на отличието „Почетен знак на град Исперих“. Удостояването им с наградата беше гласувано единодушно от общинските съветници на тържественото заседание на Общинския съвет, посветено на празника на града и Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура, и на славянската книжовност. Заседанието и церемонията по връчване на отличието се състоя в залата на Народно читалище „Съзнание 1891“.

 „Пазител на паметта през погледа на обектива. Цели 50 години чрез своята фотография той улавя духът на времето и обществото“, така бе представен Мехмед Азиз от кмета на общината Белгин Шукри. Мехмед Азиз благодари за оценката и признанието, и заяви, че да получиш почетния знак на своя град означава признателност и уважение за заслуги към града и хората в него. „Но аз си мисля, че преди да си получил този знак, който е материален и може да се види, да се пипне, да остане спомен за деца и внуци, би трябвало да си получил другия, нематериалния, но много истински и траен знак. Това е уважението и почитта от своите съграждани, че си почтен човек“, каза при получаване на наградата фотографът.

Директорът на Детска градина „Щастливо детство“ в Исперих Гюлсинем Незир е свързала целия си професионален път с отговорно и всеотдайно отношение към обучението и възпитанието на най-малките жители на общината, заяви пред общинските съветници и граждани на Исперих кметът Белгин Шукри. 

Наградата получи и директорът на Детска градина „Радост“ в Свещари Йорданка Нанева, която е отдала 42 години от живота си на любовта към децата и на стремежа да разкрие потенциала на всеки свой възпитаник.

Учител, приел като мисия да преподава духовност в съвременните условия, каза кметът при представяне на номинацията на зам.-директора по учебната дейност в Основно училище „Васил Априлов“ в Исперих Катя Бочева.

С високото отличие беше удостоена също Станка Алексиева, бивш дългогодишен преподавател по биология и здравно образование в Профилирана гимназия „Васил Левски“ в Исперих, отдала над 30 години от активния си живот на учителската професия.

„Това са хора, отдали огромна част от съзнателния си живот на стремежа към усъвършенстване чрез постиженията на науката и културата, преодолявайки с мъдрост и с духовна извисеност превратностите на времето. Този празник е прекрасен повод да изразим своята признателност и да засвидетелстваме уважение към всички тях“, каза кметът Белгин Шукри. 

Тържествената сесия уважиха областният управител на област Разград Владимир Димитров, зам.-областният управител Назиф Зюлкяр, почетните граждани на Исперих Адил Решидов и Мара Алкушева, директори на образователни и културни институции, граждани. 

Заседанието започна със ставане на крака за химна на Република България и химна на Европейския съюз. Приветствие към общинските съветници, официалните гости и присъстващите в залата отправи председателят на Общинския съвет в Исперих Бейти Бекир. „Нека 24 май, който е и празник на Исперих, ни напомня, че българският дух се крепи на словото, на знанието и на любовта към родното. Нека град Исперих продължава да се развива с устрем и с вяра в силата на образованието, духовността и културата“, каза Бейти Бекир.

Областният управител на Разград Владимир Димитров поздрави Общинския съвет в Исперих за успешната им работа, както и за инициативата да бъдат отличени с „Почетен знак на Исперих“ достойни личности, допринесли със своя труд и отдаденост за развитието на образованието, културата и духовността в общината. „Това е акт на признателност, който вдъхновява и насърчава цялата общественост“, каза областният управител. Димитров честити празника на всички жители на Исперих, като пожела той да бъде повод за гордост, обединение и нови стремежи към знание, напредък и добруване. Беше прочетен и поздравителен адрес от името на началника на Регионалното управление на образоването в Разград Ангел Петков.

След тържественото връчване на високите отличия на заслужилите исперихчани празничен концерт пред жителите и гостите на града изнесе певицата Джина Стоева. 

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Спортпреди 40 минути

Локомотив София достигна до успеха срещу Септември

Спортпреди 44 минути

Локомотив София победи Септември след голове на Анте Аралица

Святпреди 49 минути

Израелската армия обяви, че разширява новата си офанзива в Газа

Спортпреди 53 минути

Алехандро Давидович Фокина се класира за втория кръг на турнира по тенис в Хамбург

Святпреди един час

Русия каза, че е изпратила на фронта около 20 000 натурализирани граждани

Балканипреди един час

КосоваПрес: В Косово беше представена книгата „Критика на политическия ум“

Спортпреди един час

Мениджърът на Тотнъм Ангелос Постекоглу отхвърли въпросите относно своето бъдеще преди финала в Лига Европа

Спортпреди един час

Дублиращите отбори на ЦСКА 1948 и ЦСКА-София не излъчиха победител

Святпреди един час

ПТИ: Операция „Шиндур“ не е приключила, а само е временно преустановена, заяви високопоставен представител на индийската армия

Святпреди един час

Израел съобщи, че от началото на деня в Газа са влезли 93 камиона с хуманитарна помощ на ООН

Българияпреди 2 часа

Разкази за началото на купа „Чепеларе“ бяха възкресени на тържество за 50-ата годишнина на фабриката за ски в родопския град

Българияпреди 2 часа

Мотоциклетист е загинал при катастрофа с лек автомобил в София

Икономикапреди 4 дни

НЕК получи Акт 16 за хидроагрегат 2 на ПАВЕЦ „Чаира“, съобщиха от компанията

Бизнеспреди 4 дни

Без пробив след първите от три години преговори между Украйна и Русия

Българияпреди 3 дни

Общо 131 души са санкционирани за фалшиви сигнали на тел. 112 от октомври 2024 г. до април 2025 г., неверните сигнали за 2024 г. са с 20% повече от 2023 г.

Балканипреди 3 дни

Ердоган се надява да бъдат постигнати окончателни резултати от мирните преговори между Украйна и Русия

Спортпреди 3 дни

Кристъл Палас спечели първи трофей в 164-годишната си история след победа над Манчестър Сити във финала за Купата на Англия

Обществопреди 5 дни

Трети ден София с транспорт само под земята, за разкош жълт код за порои

Святпреди 3 дни

Сигурен съм, че Тръмп ще реагира на цинизма на Путин, заяви френският президент

Българияпреди 3 дни

По никакъв начин няма да предпоставям решението на Конституционния съд, това е една от най-авторитетните български институции, каза Илияна Йотова

Обществопреди 3 дни

На 18.05 метрото ще работи до 01:30

Икономикапреди 2 дни

Енергийната система на България показа, че е гарант за сигурността на електроенергийните мрежи у нас и на Балканите, каза министър Жечо Станков след съобщения за прекъсвания в региона

Обществопреди 5 дни

Вадете якетата, май се прави на март

Святпреди 5 дни

Британският крал Чарлз III смята, че нещата се развиват „по по-добрия начин“ при лечението му от рак

Новини