Икономика
Нужни са още усилия за налагане на медицинския туризъм в България, каза проф. Христо Бозов

Нужни са още усилия за налагането на медицинския туризъм в България, каза ректорът на Бургаски държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“ проф. д-р Христо Бозов по време на четвъртото издание на националната конференция за здравен туризъм на Българския съюз по балнеология и СПА (БСБСПА) в Бургас
„Медицинският туризъм е една неразорана целина, както се казваше преди, защото в този сегмент ние не работим много добре. Да, в областта на балнеотуризма са доста напред, но основно в страната ни работещ е денталният туризъм“, каза проф. Бозов и даде за пример клиника във Варна, която вече е отворила свои клиники и зад граница.
Той благодари на ръководството на България съюз по балнеология и СПА туризъм за сътрудничеството, което има с бургаското висше училище и подчерта важността на меморандума за сътрудничество между двете организации, който трябва да бъде подписан днес. Проф. Бозов посочи, че бургаският университет вече обучава студенти по специалността „Здравен туризъм“. Успешно работят и програмите за обучение по балнео и СПА мениджмънт, каза още ректорът на Бургаски държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“.
По думите му висшето училище е направило инвестиция от 1,3 млн. лева за обновяване на колежа си по туризъм, като ремонтът е приключил само преди няколко дни.
/ВЙ/
Източник: БТА
Икономика
Цените на металите за производство на батерии за електромобили се понижават поради увеличено предлагане, отчита МАЕ

Ключови суровини за производството на батерии за електрически превозни средства, сред които кобалт, литий и графит, стават по-достъпни, въпреки силното търсене. Това пише в оповестен днес доклад на Международната агенция за енергията (МАЕ), цитиран от ДПА.
„Значителното увеличение на предлагането, водено от Китай, Индонезия и някои региони в Африка, оказа натиск за понижаване на цените, особено на металите за (производство) батерии“, пише в доклада.
Цената на лития се повиши осем пъти между 2021 и 2022 г., но спадна с повече от 80 на сто от 2023 г. насам. Цената на графита, кобалта и никела също се е понижила.
Увеличеното предлагане се дължи главно на три държави – по-високите производства и добив на кобалт в Демократична република Конго, на никел в Индонезия и на графит и редкоземни минерали от Китай, отчита МАЕ.
Средният пазарен дял на трите водещи държави в добивната промишленост за ключови енергийни минерали се е увеличил от 73 на сто през 2020 г. до 77 на сто през 2024 г., като литият представлява „сериозно изключение“, като основна част от ръста на доставките идва от развиващи се производители като Аржентина и Зимбабве, пише в доклада.
Голямата концентрация на предлагането в няколко държави може обаче да представлява значителни рискове за потребителите, предупреди МАЕ.
„Дори на добре снабден пазар, веригите за доставки на критични минерали (които са от съществено значение за производството на електрически превозни средства) могат да бъдат силно уязвими към сътресения при доставките, независимо дали са причинени от екстремни метеорологични условия, техническа повреда или търговски смущения“, обяви в доклада изпълнителният директор на МАЕ Фатих Бирол.
Източник: БТА
Икономика
Стагнация за германската икономика тази година прогнозира „Съветът на мъдреците“

Германският Съвет на икономическите експерти понижи прогнозата си за най-голямата европейска икономика за 2025 г. до нулев растеж, съобщават световните агенции.
През ноември експертите, наричани и „съвета на мъдреците“, очакваха брутният вътрешен продукт на Германия тази година да нарасне с 0,4 на сто след две последователни години на рецесия.
Сега обаче те предупреждават, че германската икономика е изправена пред „продължителна фаза на слабост“ и прогнозират ръст от едва 1 на сто през 2026 година. Експертите, които консултират властите в Берлин, подчертават също така, че далеч не е сигурно дали Германия ще успее да се върне към икономическия успех в средносрочен и дългосрочен план.
Най-новата правителствена прогноза за 2025 г. също бе понижена до нулев растеж за текущата година и темп от 1 на сто догодина през април от предишната администрация.
/СЛС/
Източник: БТА
Икономика
Трудова борса в Русе срещна 25 работодатели и повече от 150 търсещи работа

Общо 25 работодатели от Североизточна България и повече от 150 души, търсещи работа, се включиха в трудовата борса, която беше организирана днес от дирекцията „Бюро по труда“ в Русе. Това съобщи пред БТА директорът на „Бюрото по труда“ в крайдунавския град Йоана Терзиева.
Тя обясни, че предложенията за работа са разнообразни – от здравни специалисти до специфични дейности в индустрията, а също за работа в Районен център 112 в Русе, в търговски вериги и в IT-сектора.
Терзиева каза, че социалното предприемачество влиза за пръв път във фокуса на събитието – като нов поглед към създаването на работни места с кауза. „Безработните са с разнообразен профил – има хора с ниска квалификация и с основно образование, както и такива с висше образование – като технически специалности. Всеки търси достойно възнаграждение, което е около или над средната заплата за страната“, заяви директорът на „Бюрото по труда“ в Русе.
По думите й работодателите също имат своите очаквания. „Опитват се да придобият представа за кандидата по документите, с които разполагаме. Съответно търсещите работа също имат своите очаквания и като държавна институция трябва на първо място да се съобразим със закона и след това да търсим начин да ги свържем“, обясни Терзиева. Тя коментира, че има работодатели, които за най-търсените професии предлагат да обучат съответния кандидат, но той трябва да бъде добре мотивиран.
Сред търсещите работа е и Ана Терзич. Доскоро била служител във винарна. „Току-що намерих работа, която отдавна търся. Поканиха ме утре да отида на място в Комплексния онкологичен център в Русе и да представя своята автобиография за длъжността технически секретар. Преди съм работила в Психодиспансера като трудов терапевт“, каза за БТА Терзич.
Йоана Терзиева припомни, че традиционно трудовата борса привлича сериозни работодатели от частния и публичния сектор.
/ВЙ/
Източник: БТА
-
Българияпреди 1 седмица
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Спортпреди 1 седмица
Рами Киуан с бляскава победа на Световната купа
-
Святпреди 1 седмица
Зеленски и Ердоган обсъдиха подробности около мирните преговори в Истанбул
-
Българияпреди 1 седмица
Здравната инспекция наложи забрана върху питейната вода в хасковското село Големанци
-
Бизнеспреди 1 седмица
„Той се страхува да преговаря с мен“ – Зеленски ще е в Турция независимо от плановете на Путин
-
Спортпреди 1 седмица
Националът Иван Алипиев и Стяуа направиха обрат в серията с Динамо Букурещ в румънския баскетболен елит
-
Българияпреди 1 седмица
Карнавално шествие ознаменува втория ден на Националния фестивал на детската книга в Сливен
-
Бизнеспреди 6 дни
Бизнес глобус: Катар купува 210 самолета Boeing; Allianz регистрира рекордна печалба; Netflix расте благодарение на абонамента с реклами