Свържете се с нас

Балкани

Провелите се в Румъния президентски избори са най-скъпите в историята, според доклад

Провелите се този месец президентски избори в Румъния са най-скъпите в историята. Разходите по тях възлизат на 172 милиона леи (68 млн. лв). Това се посочва в доклад на коалиция “Честен вот” – платформа, разработена от асоциация “Експертен форум” в рамките на проект за наблюдение на вота. 

„Независимият кандидат Никушор Дан декларира приходи от 40,4 милиона леи и разходи от 31,5 милиона леи към 16 май, повечето от приходите идват от заеми“, става ясно още от документа, публикуван от местните медии. За разлика от него кандидатът на националистическата партия „Алианс за обединение на румънците“ Джордже Симион все още не е декларирал приходи и разходи за втория тур, което значително намали прозрачността на изборния процес и беше в противоречие с духа на закона, пише в документа, публикуван от местните медии. 

В него е отбелязано още, че изборите в Румъния са преминали в силно поляризирана атмосфера между двама кандидати с диаметрално противоположни политически позиции. Въпреки че техническите аспекти на изборния процес са били организирани ефективно, публичното пускане на умишлена дезинформация и тревожни слухове относно възможни изборни измами от страна на АУР е създало напрежение, оказало е натиск върху избирателната администрация и е подкопало общественото доверие в процеса, посочва организацията.

Що се отнася до онлайн дезинформацията, “Експертен форум” наблюдава над 1000 обществени групи във Фейсбук, като идентифицира 194 страници с потенциално координирано поведение. Открита е и „мрежа от неавтентични акаунти, популяризирани чрез хаштага #ankaversace в ТикТок и кампания за дезинформация чрез приложението Телеграм с цел повлияване на вота в полза на един кандидат, категоризирани от Министерството на външните работи на Румъния като „руска намеса“.

Не липсват и случаи на влияние върху избирателите, включително чрез натиск и купуване на гласове.

Въпреки тези предизвикателства изборният ден като цяло е протекъл нормално. Преброяването на гласовете е оценено положително в 95,7 процента от наблюдаваните избирателни секции.

/ВН/

Източник: БТА

Балкани

КосоваПрес: В Косово беше представена книгата „Критика на политическия ум“

Книгата „Критика на политическия ум” на първия хърватски посланик в Косово Златко Крамарич беше представена наскоро в Прищина. Книгата предлага задълбочен анализ на политическите и културни събития в Хърватия и в по-широкия регион, предаде за БТА агенция КосоваПрес.

Бившият министър на външните работи на Косово и депутат от Демократическата партия на Косово Енвер Ходжай подчерта уникалната стойност на книгата.

„Отдавам почит към приноса, който Хърватия има по отношение на Косово. Ние, като албанци от Косово, трябва правилно да разберем подкрепата, която хърватската политика предостави. Централната тема на книгата е не само критиката, но и политиката на идентичността. Посланикът се фокусира върху политиката на идентичност в рамките на Югославия. Стойността на тази книга се крие в нейната актуалност днес – мнозина смятаха, че политиката на идентичност е приключила с войната и постигането на независимост, но сега виждаме глобалното завръщане на подобни въпроси. Книгата се занимава и с проблема за повторението на историята, особено с усилията на Сърбия да определи съдбата си извън собствените си граници“, каза Ходжай.

Беким Баличи, професор по философия в университета в Прищина, добави, че авторът подхожда към политиката от различен и проницателен ъгъл.

„Беше удоволствие да прочета книга, която подхожда към политиката от различна гледна точка. Това, което авторът изследва, са политическите отношения и историческите процеси между комунистическия и посткомунистическия период и как те са повлияли на бивша Югославия. В балканския контекст Крамарич анализира европейските напрежения и историческите травми. Книгата твърди, че хърватското общество все още не се е изправило напълно пред миналото си“, каза Баличи.

В изказването си Златко Крамарич каза, че Косово заема специално място в неговия личен и професионален живот.

„Прищина или по-скоро Косово има много специално място в моя живот. Тук започнах да се занимавам с истинска дипломация. Ето как си представях себе си – бях кмет, партиен член, парламентарист и след това се насочих към дипломацията. Тук в Косово наистина започнах да разбирам, че дипломацията не е просто протокол, а нещо много по-дълбоко – особено през 2008 г. 2009 г. и 2010 г., когато бях тук“, каза Крамарич.

Златко Крамарич е известен хърватски учен и политик с дългогодишен дипломатически опит, включително като първия хърватски посланик в Косово. Той е автор на няколко важни публикации и носител на престижната награда „Зване Църня“ за творбата си „Хърватската класа“.

(Това е новина от деня в Косово, избрана от агенция КосоваПрес за публикуване от БТА съгласно споразумението за обмен на информация и професионално сътрудничество, което предвижда всеки ден националните информационни агенции на България и Косово да си разменят директно избрана от другата агенция новина на деня от съответната страна, а другата агенция да я публикува на своя интернет сайт с изрично посочване и цитиране на партньора й като източник.)

Източник: БТА

Виж цялата статия

Балкани

МИНА: Стабилен обмен на стоки и услуги между Черна гора и Сърбия

Според черногорския министър на туризма Симонида Кордич Черна гора и Сърбия се разгжлеждат взаимно като най-важните икономически партньори със стабилен обмен на стоки и услуги, особено в туризма, предаде за БТА черногорската агенция МИНА.

На среща с министъра на вътрешната и външната търговия на Сърбия Ягода Лазаревич Кордич заяви, че туристите от Сърбия традиционно са с най-много посещения и нощувки в Черна гора.

В прессъобщение на министерството се посочва, че дветеса имали открита и конструктивна дискусия, фокусирана върху ключови теми от взаимен интерес, със специален акцент върху засилването на икономическото сътрудничество, търговския обмен и развитието на туризма между Черна гора и Сърбия.

Кордич и Лазаревич са констатирали нарастване на инвестиционната дейност между двете страни, включително инвестиции на черногорски граждани в Сърбия и обратно. Те се съгласиха, че регионът е естествено пространство за сътрудничество, допълнително подсилено от споразумението ЦЕФТА.

Освен в туризма, беше подчертано и значението на сътрудничеството в области, които пряко влияят върху неговото развитие като енергетиката и информационните технологии.

Лазаревич изтъкна особено значението на инвестирането в пътна и железопътна инфраструктура, което е от решаващо значение за по-ефективното движение както на туристи, така и на стоки.

Беше постигнато съгласие, че туризмът е един от основните двигатели на БВП и че съвместните проекти допринасят за устойчивостта на сектора.

(Тази информация се разпространява от БТА по договор с черногорската агенция МИНА)

Източник: БТА

Виж цялата статия

Балкани

Енциклопедия „Тракия“ беше представена в Българския културно – информационен център в Скопие

В Българския културно-информационен център в Скопие беше представена енциклопедия „Тракия”, издание на Съюза на тракийските дружества в България и Тракийския научен институт.

Събитието беше осъществено в присъствието на  посланика на България в Република Северна Македония Желязко Радуков, Генералния консул на страната ни в Битоля Николай Димитров, председателя на Съюза на тракийските дружества в България (СТДБ) Красимир Премянов, проф. Васил Проданов, председател на Тракийския научен институт (ТНИ), проф. Георги Михов член на Върховния комитет на СТДБ, проф. Светлозар Елдъров, член на ТНИ, проф. Боряна Бужашка, член на ТНИ, Михаил Вълов, зам.-председател на централното ръководство на СТД, Ваня Иванова, гл. редактор на в. „Тракия“ и Стоян Райчевски, член на ТНИ, както и много гости, приветствани от Директора на Българския културно-информационен център Антония Велева.  

„Историята на тракийските българи е важа част от емоцията, болката, страданието, надеждите на нашия народ и част от нашата история, която не само си струва да бъда запазена, но и да бъде предавана на поколенията”, каза посланикът на България в Северна Македония Желязко Радуков.

„Тук сме, за да уважим традиционните връзки между хората в България и Република Северна Македония, да съдействаме за развитието на тези отношения, да се преодоляват всички трудности, защото те са по-маловажни от това, което имаме като наследство от историята. Надявам се, че ще успеем добронамерено и да доближим нашите страни към едно добро сътрудничество”, обърна се към присъстващите председателят на Съюза на тракийските дружества Красимир Премянов.

Това е първото представяне на двата тома на енциклопедия „Тракия” извън страната, посочи проф. Васил Проданов, председател на Тракийския научен институт, който определи изданието като най-солидното произведение на създадения през 1934 г. Тракийския научен институт. 

Главният редактор на в. „Тракия“ д-р Ваня Иванова посочи, че основният замисъл на изданието е да бъде разпространено в библиотеките в страната, сред тракийските дружества. То е написано на достъпен език, но отговаря на изискванията за научност. Първият том е преведен на английски и е предоставен на библиотеките извън страната и в ООН, допълни Иванова.

Проф. Светлозар Елдъров представи първия том на енциклопедия „Тракия”, който съдържа информация за българското национално движение в Тракия от Възраждането до наши дни, различните форми на неговата организация, промените в целите, личностите и общностите, участващи в този процес. Той отбеляза, че том трети на енциклопедията е почти готов и предстои да бъде отпечатан. 

Вторият том на енциклопедията, в който са представени етнографията, фолклорът, езиковите особености на тракийските българи, техният поминък, народно облекло, календарните им обичаи и жилищната архитектура, читалищата, песенните и танцови фолклорни състави, чрез които тракийци съхраняват и разпространяват богатото фолклорно наследство и участват в Национални и Регионални тракийски фолклорни събори беше представен от Стоян Райчевски.

В редакционната колегия на енциклопедията са акад. Георги Марков, чл.-кор. проф. Васил Проданов, чл.-кор. проф. Иван Гранитски, чл.-кор. проф. Георги Михов, проф. Стати Статев, проф. д-р Иван Маразов, доц. Геновева Михова, а авторите на енциклопедичните статии са учени от БАН и от Тракийския научен институт: професорите Светлозар Елдъров и Боряна Бужашка, доц. Ваня Стоянова, д-р Ваня Иванова, Стоян Райчевски, доц. д-р Валентина Ганева-Райчева, доц. д-р Наталия Рашкова, доц. д-р Георги Митринов и др.

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Спортпреди 33 минути

Локомотив София достигна до успеха срещу Септември

Спортпреди 37 минути

Локомотив София победи Септември след голове на Анте Аралица

Святпреди 42 минути

Израелската армия обяви, че разширява новата си офанзива в Газа

Спортпреди 46 минути

Алехандро Давидович Фокина се класира за втория кръг на турнира по тенис в Хамбург

Святпреди 53 минути

Русия каза, че е изпратила на фронта около 20 000 натурализирани граждани

Балканипреди един час

КосоваПрес: В Косово беше представена книгата „Критика на политическия ум“

Спортпреди един час

Мениджърът на Тотнъм Ангелос Постекоглу отхвърли въпросите относно своето бъдеще преди финала в Лига Европа

Спортпреди един час

Дублиращите отбори на ЦСКА 1948 и ЦСКА-София не излъчиха победител

Святпреди един час

ПТИ: Операция „Шиндур“ не е приключила, а само е временно преустановена, заяви високопоставен представител на индийската армия

Святпреди един час

Израел съобщи, че от началото на деня в Газа са влезли 93 камиона с хуманитарна помощ на ООН

Българияпреди един час

Разкази за началото на купа „Чепеларе“ бяха възкресени на тържество за 50-ата годишнина на фабриката за ски в родопския град

Българияпреди 2 часа

Мотоциклетист е загинал при катастрофа с лек автомобил в София

Икономикапреди 4 дни

НЕК получи Акт 16 за хидроагрегат 2 на ПАВЕЦ „Чаира“, съобщиха от компанията

Бизнеспреди 4 дни

Без пробив след първите от три години преговори между Украйна и Русия

Българияпреди 3 дни

Общо 131 души са санкционирани за фалшиви сигнали на тел. 112 от октомври 2024 г. до април 2025 г., неверните сигнали за 2024 г. са с 20% повече от 2023 г.

Балканипреди 3 дни

Ердоган се надява да бъдат постигнати окончателни резултати от мирните преговори между Украйна и Русия

Спортпреди 3 дни

Кристъл Палас спечели първи трофей в 164-годишната си история след победа над Манчестър Сити във финала за Купата на Англия

Обществопреди 5 дни

Трети ден София с транспорт само под земята, за разкош жълт код за порои

Святпреди 3 дни

Сигурен съм, че Тръмп ще реагира на цинизма на Путин, заяви френският президент

Българияпреди 3 дни

По никакъв начин няма да предпоставям решението на Конституционния съд, това е една от най-авторитетните български институции, каза Илияна Йотова

Обществопреди 3 дни

На 18.05 метрото ще работи до 01:30

Икономикапреди 2 дни

Енергийната система на България показа, че е гарант за сигурността на електроенергийните мрежи у нас и на Балканите, каза министър Жечо Станков след съобщения за прекъсвания в региона

Обществопреди 5 дни

Вадете якетата, май се прави на март

Святпреди 5 дни

Британският крал Чарлз III смята, че нещата се развиват „по по-добрия начин“ при лечението му от рак

Новини