Свържете се с нас

Свят

Протест пред Централния затвор в Белград с искане да бъдат освободени шест граждански активисти, един от които обяви гладна и жадна стачка

Тази вечер в Белград се проведе протест пред сградата на Централния затвор с искане да бъдат освободени шестима граждански активисти, които са обвинение за опит на нарушаване на конституционния ред в страната и се намират от два месеца в следствения арест, като преди дни съдът постанови престоят им зад решетките да бъде удължен с още един месец.

Граждани от шест белградски общини се обединиха и стигнаха до сградата на Централния затвор,  придвижвайки се от няколто направления по улиците на сръбската столица.

Протестиращите носеха транспаранти с имената на шестте общини и скандираха „Свобода за Мария!“

Преподавателката и гражданска активистка от Нови Сад Мария Васич обяви гладна и жадна стачка в ареста в продължение на 50 часа, но състоянието ѝ се влоши и тя беше настанена в болнично заведение.

„Не знаем нищо за мама, това е много мъчително“, каза синът на Васич тази вечер по време на протеста.

В края на миналата седмица Васич беше преместена в затворническата болница на Централния затвор в Белград.

Дирекцията за изпълнение на наказателните санкции публикува по-рано днес изявление, в което се посочва, че „цялата законово разрешена информация“ за здравословното състояние на задържаната преподавателка Мария Васич от Нови Сад „е била достъпна за обществеността от самото начало“. В изявлението се казва, че в първия ден, в който Васич е била преместена в затворническата болница в Белград, е било съобщено, че тя е „поставена на интравенозна терапия“ и че „грижите за здравето ѝ продължават в Специализираната затворническа болница“ след преместването ѝ от Нови Сад.

Активистите от Нови Сад Младен Цвиетич, Сърджан Джурич, Лазар Динич, Ладо Йовович, Давор Стефанович и Мария Васич бяха арестувани на 14 март, ден преди масовия протест в Белград, по обвинения в подготовка на акт срещу конституционния ред и сигурността на Сърбия, припомня Радио свободна Европа.

В навечерието на ареста им, проправителствени телевизии излъчиха аудиозапис на подслушан разговор от среща на активисти, на която се обсъждат планове за налагане на идеята за преходно правителство на протеста в Белград и щурм на сградата на националната телевизия РТС.

Адвокатите на подсъдимите многократно са заявявали, че разговорът е подслушван незаконно, като са посочвали, че аудиозаписът не може да бъде правно валидно доказателство в процеса.

На 15 май адвокатите на арестуваните подадоха жалба срещу решението на съда за удължаване на задържането им с 30 дни.

Освобождаването на активистите беше поискано от студенти, участващи в блокада, граждански събрания, десетки неправителствени организации и Европейския парламент.

На 1 ноември миналата година в Нови Сад падна козирката на железопътната гара и причини смъртта на 16 души. Трагедията предизвика вълна от социално недоволство в Сърбия с протести, прояви на гражданско неподчинение и блокади, организирани главно от студенти, които блокират около 60 факултета в страната. Според протестиращите до трагедията в Нови Сад се е стигнало заради корупционни практики, довели до некачествен ремонт на гарата. Те искат да бъде понесена политическа и наказателна отговорност за случилото се, като настояват да се води борба срещу корупцията, а институциите да работят без политически натиск и влияние.

В началото на май студентите призоваха за насрочване на предсрочни парламентарни избори и обявиха, че те няма да се кандидатират за депутати, но ще подкрепят листа с кандидати, които досега не са били част от политическия живот на страната.

Източник: БТА

Свят

Йеменските хуси обявиха „морска блокада“ на израелското пристанище Хайфа

Свързаните с Иран йеменски бунтовници хуси обявиха „морска блокада“ на израелското пристанище Хайфа в отговор на продължаващия конфликт на Израел в Газа, предаде Ройтерс.

„Всички компании с кораби, намиращи се в това пристанище или насочващи се към него, се уведомяват, че към момента на това съобщение гореспоменатото пристанище е включено в списъка с цели“, заяви говорителят на групировката Яхия Сари в телевизионно обръщение.

Хусите продължават да изстрелват ракети по Израел, включително по летище „Бен Гурион“ близо до Тел Авив, в знак на солидарност с палестинците в Газа, въпреки че се съгласиха да спрат атаките срещу американски кораби.

Ракетите, изстреляни от групировката срещу Израел, в преобладаващата си част биват сваляни от ПВО.

Израел извърши удари в отговор, включително един на 6 май, който повреди главното летище на Йемен в Сана и уби няколко души.

/ВТ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Свят

Лидерът на демократите в Сената на САЩ предложи забрана за чуждестранен „Еър Форс Уан“

Лидерът на демократите в американския Сенат Чък Шумър предложи законопроект, който да предотврати използването на чуждестранни летателни апарати за „Еър Форс Уан“ – самолетът, който превозва президента на САЩ, предаде Ройтерс.

Шумър представи „Закон за сигурността на президентските въздушни превози“, след новината от миналата седмица, че президентът Доналд Тръмп планира да приеме самолет на стойност 400 млн. долара от Катар, който според специалистите по право повдига редица въпроси около законите, свързани с подаръците от чужди правителства и които целят спирането на корупцията и неправомерното влияние върху политическите процеси.

Преоборудването на луксозния самолет, предложен от кралското семейство на Катар, ще изисква подобрения в сигурността, комуникационни подобрения, за да се предотврати подслушването на шпиони, както и оборудване за отблъскване на ракети, смятат експертите.

Разходите не са известни, но биха могли да бъдат значителни, като се има предвид, че настоящите усилия на „Боинг“ за изграждане на два нови самолета „Еър Форс Уан“ надхвърлят 5 милиарда долара. Законопроектът, внесен от Шумър, ще забрани на Министерството на отбраната да използва каквито и да е средства за закупуване или модифициране на чуждестранни самолети, които да служат за въздушен транспорт на президента.

Мярката е малко вероятно да стане закон, като се има предвид, че републиканците на Тръмп имат мнозинство в Сената и Камарата на представителите, които ще трябва да я одобрят и да отхвърлят вето, ако Тръмп го наложи.

Някои републиканци в Конгреса същевременно изразиха загриженост относно предложението на Катар. Тръмп заяви, че би било „глупаво“ от негова страна да откаже предложението.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Свят

Членовете на СЗО гласуваха в полза на глобалния договор за пандемиите

Членовете на Световната здравна организация (СЗО) гласуваха в полза на потенциално революционен глобален договор за подобряване на готовността при пандемии, предаде Ройтерс.

В полза на предложението гласуваха 124 държави, след като Словакия призова за гласуване, макар нейният премиер Роберт Фицо да настояваше страната му да се противопостави на приемането на споразумението. Нито една държава не е гласувала против, докато 11 държави се въздържаха, включително Полша, Израел, Италия, Русия, Словакия и Иран.

„Правителствата от цял ​​свят правят своите страни и нашата взаимосвързана глобална общност по-справедливи, по-здрави и по-безопасни пред заплахите, породени от патогени и вируси с пандемичен потенциал“, заяви генералният директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус

Проектът на споразумението, което разглежда структурните неравенства относно начина, по който се разработват лекарства или ваксини и здравни инструменти, следвайки поуките, извлечени от пандемията от КОВИД-19, която уби милиони хора през 2020-2022 г., ще бъде официално приет днес на пленарна сесия на Световната здравна асамблея в Женева.

То обаче няма да влезе официално в сила, докато не бъде договорено приложение за споделяне на патогените, което може да отнеме до две години, след което държавите ще трябва да ратифицират споразумението.

След три години трудни преговори, споразумението е възприето от много дипломати и анализатори като победа за глобалното сътрудничество във време, когато многостранни организации като СЗО са засегнати от рязкото съкращаване на чуждестранното финансиране от САЩ, отбелязва Ройтерс.

Американските преговарящи напуснаха дискусиите, след като президентът Доналд Тръмп започна 12-месечен процес на оттегляне на САЩ от агенцията, когато встъпи в длъжност през януари. Предвид това, САЩ няма да бъдат обвързани от споразумението.

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Икономикапреди 42 минути

Бургас е домакин на национална конференция за здравен туризъм на Българския съюз по балнеология и СПА

Балканипреди 45 минути

Броят на турските граждани, кандидатствали за виза за Шенгенското пространство, продължава да расте

Святпреди един час

Йеменските хуси обявиха „морска блокада“ на израелското пристанище Хайфа

Святпреди 2 часа

Лидерът на демократите в Сената на САЩ предложи забрана за чуждестранен „Еър Форс Уан“

Святпреди 2 часа

Членовете на СЗО гласуваха в полза на глобалния договор за пандемиите

Балканипреди 2 часа

Кой ще наследи Никушор Дан на поста кмет на Букурещ?

Святпреди 3 часа

Президентът на Колумбия предложи Ватикана за домакин на нови мирни преговори с бунтовническа групировка

Святпреди 4 часа

Европа ще засили санкциите, за да притисне Москва, заяви Мерц

Святпреди 4 часа

Ръководителят на службата на ООН за хуманитарната помощ заяви, че подновените доставки на помощ за Газа са „капка в морето“

Святпреди 5 часа

Президентът на Танзания забрани на чуждестранните наблюдатели да се „намесват“ в делата на страната

Святпреди 6 часа

САЩ и Русия планират нова размяна на затворници, съобщи Кремъл

Святпреди 6 часа

ЕС въвежда автоматичен контрол по външните си граници

Бизнеспреди 5 дни

Бизнес глобус: Катар купува 210 самолета Boeing; Allianz регистрира рекордна печалба; Netflix расте благодарение на абонамента с реклами

Икономикапреди 3 дни

НЕК получи Акт 16 за хидроагрегат 2 на ПАВЕЦ „Чаира“, съобщиха от компанията

Бизнеспреди 3 дни

Без пробив след първите от три години преговори между Украйна и Русия

Политикапреди 5 дни

Официално: Румен Радев отива в Япония

Обществопреди 5 дни

Сливи за смет или как Lidl използва рециклирането за каузи

Спортпреди 2 дни

Кристъл Палас спечели първи трофей в 164-годишната си история след победа над Манчестър Сити във финала за Купата на Англия

Святпреди 5 дни

Ред е на Русия да направи следващата стъпка в едни преговори за мир с Украйна, заяви генералният секретар на НАТО в Анталия

Икономикапреди 5 дни

Полша вижда повод за оптимизъм за търговските преговори между ЕС и САЩ

Обществопреди 4 дни

Трети ден София с транспорт само под земята, за разкош жълт код за порои

Българияпреди 3 дни

Общо 131 души са санкционирани за фалшиви сигнали на тел. 112 от октомври 2024 г. до април 2025 г., неверните сигнали за 2024 г. са с 20% повече от 2023 г.

Святпреди 3 дни

Сигурен съм, че Тръмп ще реагира на цинизма на Путин, заяви френският президент

Българияпреди 3 дни

По никакъв начин няма да предпоставям решението на Конституционния съд, това е една от най-авторитетните български институции, каза Илияна Йотова

Новини