Свят
Руският президент заяви, че Москва е готова да работи с Киев относно меморандум за бъдещ мирен договор

Президентът на Русия Владимир Путин обяви пред журналисти, че разговорът му с американския му колега Доналд Тръмп по телефона е продължил над два часа и го определи като съдържателен и откровен, предаде ТАСС.
„Разговорът се състоя, той продължи повече от два часа“, заяви Путин. „Той беше много съдържателен и много откровен и като цяло, според мен, в това отношение много полезен“, добави руският лидер пред журналисти по време на визита във федералната територия „Сириус“.
Путин даде висока оценка на разговора си с Тръмп и го определи още като много конструктивен, предаде ТАСС.
Руският президент заяви, че Москва е готова да работи с Киев относно меморандум за бъдещ мирен договор, който в това число може да включва въпроса за прекратяване на огъня и принципи за уреждане на конфликта.
„Русия ще предложи и е готова да работи с украинската страна по меморандум за възможно бъдещо мирно споразумение с определяне на редица позиции. Като например принципите на уреждане, сроковете на евентуалното мирно споразумение и т.н., включително възможно прекратяване на огъня за определен период от време, ако бъдат постигнати съответните споразумения“, каза Путин.
Путин каза, че в хода на разговора Тръмп е изразил своята позиция относно прекратяването на бойните действия и примирието. Руският лидер каза, че е благодарил на Тръмп за това, че САЩ са подкрепили възобновяването на преките преговори между Русия и Украйна относно възможността за сключване на споразумение за мир. Путин добави, говорейки за възобновените сега преговори, че още през 2022 г., те са били прекъснати от украинската страна.
Руският лидер добави, че е нужно руската и украинската страна да постигнат такива компромиси, които да удовлетворяват и двете страни. „Въпросът, разбира се, е руската и украинската страна да проявят максимално желание за мир и да намерят компромиси, които да удовлетворяват всички страни. В същото време бих искал да отбележа, че позицията на Русия като цяло е ясна. Основното за нас е да отстраним първопричините за тази криза“, обясни Путин
Руският президент заяви, че подробности за телефонния му разговор с Тръмп ще разкажа после говорителят на Кмеръл Дмитрий Песков и съветникът на президента Юрий Ушаков.
Според Си Ен Ен и „Аксиос“ преди началото на разговора си с Путин Тръмп е разговарял по телефона с президента на Украйна Володимир Зеленски.
Източник: БТА
Свят
Йеменските хуси обявиха „морска блокада“ на израелското пристанище Хайфа

Свързаните с Иран йеменски бунтовници хуси обявиха „морска блокада“ на израелското пристанище Хайфа в отговор на продължаващия конфликт на Израел в Газа, предаде Ройтерс.
„Всички компании с кораби, намиращи се в това пристанище или насочващи се към него, се уведомяват, че към момента на това съобщение гореспоменатото пристанище е включено в списъка с цели“, заяви говорителят на групировката Яхия Сари в телевизионно обръщение.
Хусите продължават да изстрелват ракети по Израел, включително по летище „Бен Гурион“ близо до Тел Авив, в знак на солидарност с палестинците в Газа, въпреки че се съгласиха да спрат атаките срещу американски кораби.
Ракетите, изстреляни от групировката срещу Израел, в преобладаващата си част биват сваляни от ПВО.
Израел извърши удари в отговор, включително един на 6 май, който повреди главното летище на Йемен в Сана и уби няколко души.
/ВТ/
Източник: БТА
Свят
Лидерът на демократите в Сената на САЩ предложи забрана за чуждестранен „Еър Форс Уан“

Лидерът на демократите в американския Сенат Чък Шумър предложи законопроект, който да предотврати използването на чуждестранни летателни апарати за „Еър Форс Уан“ – самолетът, който превозва президента на САЩ, предаде Ройтерс.
Шумър представи „Закон за сигурността на президентските въздушни превози“, след новината от миналата седмица, че президентът Доналд Тръмп планира да приеме самолет на стойност 400 млн. долара от Катар, който според специалистите по право повдига редица въпроси около законите, свързани с подаръците от чужди правителства и които целят спирането на корупцията и неправомерното влияние върху политическите процеси.
Преоборудването на луксозния самолет, предложен от кралското семейство на Катар, ще изисква подобрения в сигурността, комуникационни подобрения, за да се предотврати подслушването на шпиони, както и оборудване за отблъскване на ракети, смятат експертите.
Разходите не са известни, но биха могли да бъдат значителни, като се има предвид, че настоящите усилия на „Боинг“ за изграждане на два нови самолета „Еър Форс Уан“ надхвърлят 5 милиарда долара. Законопроектът, внесен от Шумър, ще забрани на Министерството на отбраната да използва каквито и да е средства за закупуване или модифициране на чуждестранни самолети, които да служат за въздушен транспорт на президента.
Мярката е малко вероятно да стане закон, като се има предвид, че републиканците на Тръмп имат мнозинство в Сената и Камарата на представителите, които ще трябва да я одобрят и да отхвърлят вето, ако Тръмп го наложи.
Някои републиканци в Конгреса същевременно изразиха загриженост относно предложението на Катар. Тръмп заяви, че би било „глупаво“ от негова страна да откаже предложението.
Източник: БТА
Свят
Членовете на СЗО гласуваха в полза на глобалния договор за пандемиите

Членовете на Световната здравна организация (СЗО) гласуваха в полза на потенциално революционен глобален договор за подобряване на готовността при пандемии, предаде Ройтерс.
В полза на предложението гласуваха 124 държави, след като Словакия призова за гласуване, макар нейният премиер Роберт Фицо да настояваше страната му да се противопостави на приемането на споразумението. Нито една държава не е гласувала против, докато 11 държави се въздържаха, включително Полша, Израел, Италия, Русия, Словакия и Иран.
„Правителствата от цял свят правят своите страни и нашата взаимосвързана глобална общност по-справедливи, по-здрави и по-безопасни пред заплахите, породени от патогени и вируси с пандемичен потенциал“, заяви генералният директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус
Проектът на споразумението, което разглежда структурните неравенства относно начина, по който се разработват лекарства или ваксини и здравни инструменти, следвайки поуките, извлечени от пандемията от КОВИД-19, която уби милиони хора през 2020-2022 г., ще бъде официално приет днес на пленарна сесия на Световната здравна асамблея в Женева.
То обаче няма да влезе официално в сила, докато не бъде договорено приложение за споделяне на патогените, което може да отнеме до две години, след което държавите ще трябва да ратифицират споразумението.
След три години трудни преговори, споразумението е възприето от много дипломати и анализатори като победа за глобалното сътрудничество във време, когато многостранни организации като СЗО са засегнати от рязкото съкращаване на чуждестранното финансиране от САЩ, отбелязва Ройтерс.
Американските преговарящи напуснаха дискусиите, след като президентът Доналд Тръмп започна 12-месечен процес на оттегляне на САЩ от агенцията, когато встъпи в длъжност през януари. Предвид това, САЩ няма да бъдат обвързани от споразумението.
Източник: БТА
-
Българияпреди 7 дни
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Святпреди 1 седмица
Зеленски и Ердоган обсъдиха подробности около мирните преговори в Истанбул
-
Спортпреди 1 седмица
Рами Киуан с бляскава победа на Световната купа
-
Българияпреди 7 дни
Здравната инспекция наложи забрана върху питейната вода в хасковското село Големанци
-
Бизнеспреди 6 дни
„Той се страхува да преговаря с мен“ – Зеленски ще е в Турция независимо от плановете на Путин
-
Спортпреди 7 дни
Националът Иван Алипиев и Стяуа направиха обрат в серията с Динамо Букурещ в румънския баскетболен елит
-
Българияпреди 6 дни
Карнавално шествие ознаменува втория ден на Националния фестивал на детската книга в Сливен
-
Бизнеспреди 5 дни
Бизнес глобус: Катар купува 210 самолета Boeing; Allianz регистрира рекордна печалба; Netflix расте благодарение на абонамента с реклами