Свят
Британският премиер нарече ситуацията в ивицата Газа „нетърпима“

Министър-председателят на Великобритания Киър Стармър нарече днес ситуацията в ивицата Газа „нетърпима“, предаде Ройтерс.
Той добави, че неговото правителство работи със съюзници по съгласуване на реакция на развоя на конфликта в анклава между Израел и радикалната палестинска групировка „Хамас“.
„Тома е действително една сериозна, неприемлива, нетърпима ситуация и затова ние работим интензивно, за да съгласуваме с други лидери как да реагираме“, заяви Стармър пред представители на медиите в Лондон.
Председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен на свой ред каза, че хуманитарната ситуация в Газа е „недопустима“, и призова за незабавно подновяване на доставките на хуманитарна помощ за жителите на палестинския анклав.
„Вече два месеца хуманитарни доставки не влизат в Газа. Помощта трябва незабавно да достигне до нуждаещите се мирни жители и блокадата на Газа трябва да бъде отменена сега“, обяви Фон дер Лайен.
Тя и Стармър говориха пред медиите след сключването на нови споразумения между Великобритания и Европейския съюз за засилване на сътрудничеството в областта на отбраната, облекчаване на търговията с храни и граничните проверки.
/ДИ/
Източник: БТА
Свят
САЩ и Русия планират нова размяна на затворници, съобщи Кремъл

Русия и САЩ планират да разменят по девет затворници като част от ново споразумение, предаде ДПА, цитирайки съветник в Кремъл.
Съветникът по външнополитически въпроси на Кремъл Юри Ушаков заяви пред местни медии, че президентите на САЩ и Русия Доналд Тръмп и Владимир Путин са обсъдили въпроса по време на тазвечерния си телефонен разговор.
Въпреки настоящото политическо напрежение, Москва и Вашингтон продължават да провеждат размени на затворници.
„Това е важна хуманитарна инициатива“, заяви Ушаков.
Той описа разговора между двамата лидери като конструктивен и открит, допълвайки, че е продължил два часа и пет минути.
/ВТ/
Източник: БТА
Свят
ЕС въвежда автоматичен контрол по външните си граници

Европейският съюз постигна споразумение за постепенно въвеждане на автоматичен контрол по границите, който в крайна сметка трябва да замени ръчния печат в паспортите, предаде Франс прес.
„Постигнахме споразумение с Европейския парламент, което ще ни помогне да запазим границите си сигурни“, заяви в „Екс“ полското председателство на Съвета на ЕС.
Новата система ще записва в общо досие имената, номерата на паспортите, пръстовите отпечатъци и снимките на всички граждани от трети държави, които пътуват до Европа за кратък престой. Обсъждана от 2017 г., тя обаче среща съпротива от някои авиокомпании, които се опасяват, че ще удължи опашките по летищата.
Лондонският кмет Садик Хан изрази опасения, че системата ще предизвика „хаос“ в града, особено на гарата, където пристигат влаковете „Евростар“.
Стартирането на тази система, което беше отлагано няколко пъти, ще бъде поетапно и гъвкаво.
В началото на март 27-те държави от ЕС вече постигнаха споразумение помежду си, но то все пак трябваше да бъде одобрено от Европейския парламент. Днес завърши форум за преговори между ЕП, ЕК и Съвета на ЕС.
Все още предстои споразумението да бъде официално одобрено от евродепутатите, отбелязва АФП.
/ВТ/
Източник: БТА
Свят
Протест пред Централния затвор в Белград с искане да бъдат освободени шест граждански активисти, един от които обяви гладна и жадна стачка

Тази вечер в Белград се проведе протест пред сградата на Централния затвор с искане да бъдат освободени шестима граждански активисти, които са обвинение за опит на нарушаване на конституционния ред в страната и се намират от два месеца в следствения арест, като преди дни съдът постанови престоят им зад решетките да бъде удължен с още един месец.
Граждани от шест белградски общини се обединиха и стигнаха до сградата на Централния затвор, придвижвайки се от няколто направления по улиците на сръбската столица.
Протестиращите носеха транспаранти с имената на шестте общини и скандираха „Свобода за Мария!“
Преподавателката и гражданска активистка от Нови Сад Мария Васич обяви гладна и жадна стачка в ареста в продължение на 50 часа, но състоянието ѝ се влоши и тя беше настанена в болнично заведение.
„Не знаем нищо за мама, това е много мъчително“, каза синът на Васич тази вечер по време на протеста.
В края на миналата седмица Васич беше преместена в затворническата болница на Централния затвор в Белград.
Дирекцията за изпълнение на наказателните санкции публикува по-рано днес изявление, в което се посочва, че „цялата законово разрешена информация“ за здравословното състояние на задържаната преподавателка Мария Васич от Нови Сад „е била достъпна за обществеността от самото начало“. В изявлението се казва, че в първия ден, в който Васич е била преместена в затворническата болница в Белград, е било съобщено, че тя е „поставена на интравенозна терапия“ и че „грижите за здравето ѝ продължават в Специализираната затворническа болница“ след преместването ѝ от Нови Сад.
Активистите от Нови Сад Младен Цвиетич, Сърджан Джурич, Лазар Динич, Ладо Йовович, Давор Стефанович и Мария Васич бяха арестувани на 14 март, ден преди масовия протест в Белград, по обвинения в подготовка на акт срещу конституционния ред и сигурността на Сърбия, припомня Радио свободна Европа.
В навечерието на ареста им, проправителствени телевизии излъчиха аудиозапис на подслушан разговор от среща на активисти, на която се обсъждат планове за налагане на идеята за преходно правителство на протеста в Белград и щурм на сградата на националната телевизия РТС.
Адвокатите на подсъдимите многократно са заявявали, че разговорът е подслушван незаконно, като са посочвали, че аудиозаписът не може да бъде правно валидно доказателство в процеса.
На 15 май адвокатите на арестуваните подадоха жалба срещу решението на съда за удължаване на задържането им с 30 дни.
Освобождаването на активистите беше поискано от студенти, участващи в блокада, граждански събрания, десетки неправителствени организации и Европейския парламент.
На 1 ноември миналата година в Нови Сад падна козирката на железопътната гара и причини смъртта на 16 души. Трагедията предизвика вълна от социално недоволство в Сърбия с протести, прояви на гражданско неподчинение и блокади, организирани главно от студенти, които блокират около 60 факултета в страната. Според протестиращите до трагедията в Нови Сад се е стигнало заради корупционни практики, довели до некачествен ремонт на гарата. Те искат да бъде понесена политическа и наказателна отговорност за случилото се, като настояват да се води борба срещу корупцията, а институциите да работят без политически натиск и влияние.
В началото на май студентите призоваха за насрочване на предсрочни парламентарни избори и обявиха, че те няма да се кандидатират за депутати, но ще подкрепят листа с кандидати, които досега не са били част от политическия живот на страната.
Източник: БТА
-
Българияпреди 6 дни
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Святпреди 1 седмица
Путин: Никога не сме отказвали диалог с Украйна
-
Святпреди 1 седмица
Зеленски и Ердоган обсъдиха подробности около мирните преговори в Истанбул
-
Спортпреди 1 седмица
Рами Киуан с бляскава победа на Световната купа
-
Българияпреди 7 дни
Здравната инспекция наложи забрана върху питейната вода в хасковското село Големанци
-
Бизнеспреди 6 дни
„Той се страхува да преговаря с мен“ – Зеленски ще е в Турция независимо от плановете на Путин
-
Спортпреди 7 дни
Националът Иван Алипиев и Стяуа направиха обрат в серията с Динамо Букурещ в румънския баскетболен елит
-
Българияпреди 6 дни
Карнавално шествие ознаменува втория ден на Националния фестивал на детската книга в Сливен