Икономика
Пролетни прогнози на ЕК за водещите европейски икономики

Европейската комисия очертава в пролетните си икономически прогнози, получени от БТА, основните тенденции в икономическото развитие на водещите европейски икономики.
Германия
Очаква се след леко свиване в продължение на две последователни години икономическата активност във водещата европейска икономика да остане без промяна през 2025 година. Търговското напрежение ще натежи значително върху износа, въпреки че се предвижда частното потребление да нарасне леко през 2025 г., стимулирано от повишаването на покупателната способност и по-ниските лихвени проценти. Инвестициите в германската икономика също ще са в застой, възпрепятствани от по-строгите условия на финансиране и по-слабите икономически нагласи – и двете свързани с повишената несигурност. Предвижда се през 2026 г. растежът да се възстанови до 1,1 на сто, тъй като вътрешното търсене се засилва, водено от нарастването на потреблението и постепенното възстановяване на инвестициите. Държавният дефицит ще остане остане висок, а съотношението на държавния дълг към БВП се очаква да нарасне до 64,7 на сто през 2026 година.
Франция
Очаква се икономическата активност във Франция да се забави значително през 2025 г. до 0,6 на сто, възпрепятствана от фискалните промени и несигурността, свързана с търговията. Европейската комисия прогнозира френската икономика да нарасне с 1,3 на сто през 2026 г., тъй като инвестициите се възстановяват и по-високите реални заплати подкрепят по-нататъшното увеличение на частното потребление. Очаква се инфлацията да се забави под 1 на сто през 2025 г. до 0,9 на сто на фона на понижаването на цените на енергията. Предвижда се държавният дефицит да намалее до 5,6 на сто от БВП през 2025 г. и леко да се повиши до 5,7 на сто от БВП през 2026 г. Държавният дълг ще нарасне до 116 на сто през 2025 г. и 118,4 на сто от БВП през 2026 г. спрямо 113 на сто през 2024 г., тъй като първичният дефицит остава значителен.
Испания
Очаква се ръстът на реалния БВП на Испания да остане стабилен през 2025 г., достигайки 2,6 на сто и да се забави през 2026 г. до 2 на сто. Икономическата активност ще бъде подкрепена от вътрешното търсене, благодарение на продължаващото силно представяне на пазара на труда, поддържащо растежа на частното потребление и прогнозираното засилване на инвестициите, благодарение на изпълнението на плана за възстановяване и устойчивост. Според пролетните прогнози на ЕК общата инфлация в Испания ще се понижи до 1,9 на сто през 2026 г. Дефицитът по консолидирания държавен бюджет ще намалее до 2,8 на сто от БВП през 2025 г. и 2,5 на сто през 2026 г., задвижавн от постепенното премахване на свързаната с енергетиката подкрепа и оттеглянето на временните мерки, въведени в отговор на опустошителните наводнения във Валенсия. Очаква се съотношението дълг/БВП да намалее до 100,9 на сто през 2025 г. и след това да да остане почти без промяна през 2026 година.
Италия
Растежът на реалния БВП на Италия ще остане стабилен на ниво от 0,7 на сто през 2025 г., като ще се ускори до 0,9 на сто през 2026 г., според пролетните прогнози на ЕК. Икономическото нарастване ще бъде подкрепено от вътрешното търсене, по-специално от инвестиции, подхранвани от свързаните с Механизма за възстановяване и устойчивост разходи. Прогнозите са инфлацията да остане под 2 на сто през 2025 г. и 2026 г. на фона на отрицателната динамика на цените на вноса и умереното увеличение на вътрешните разходи. Предвижда се държавният дефицит да продължи да намалява от 3,4 на сто от БВП през 2024 г. до 3,3 на сто през 2025 г. и 2,9 на сто през 2026 г. За разлика от това съотношението на дълга към БВП се очаква да нарасне през прогнозния хоризонт, водено от изостаналото въздействие на данъчните кредити за обновяване на жилища, натрупани в дефицита до 2023 година.
Източник: БТА
Икономика
Рекордни инвестиции от 20 милиарда евро се очаква да донесе на френската икономика форумът „Избери Франция“

Рекордните 20 милиарда евро (22,47 милиарда долара) нови чуждестранни инвестиции се очаква донесе на Франция осмото издание на срещата на върха „Избери Франция“ (Choose France), започнало днес, предадоха Ройтерс и Франс прес.
В допълнение към 20-те милиарда евро нови инвестиции, на срещата на върха ще бъдат предоставени и подробности за проекти, фокусирани върху изкуствения интелект, обявени на Международния форум, посветен на приемането на решения в сферата на технологиите с изкуствен интелект, проведен на 10 и 11 февруари тази година в Париж, заяви Макрон. Той добави, че неговата цел е да гарантира, че Франция и Европа са по-иновативни и конкурентоспособни.
„Не се отказваме от нищо!“, каза Макрон, който обяви очакваните обещания за инвестиции на срещата „Избери Франция“.
Сред инвестиционните обещания, направени преди срещата, бяха тези на американския гигант „Пролоджис“ (Prologis), който обяви, че ще инвестира 6,4 милиарда евро в четири центъра за данни в Париж, докато базираната в Лондон финтех компания „Револют“ (Revolut) възнамерява да инвестира над 1 млрд. евро във Франция през следващите три години, както и да кандидатства за френски банков лиценз.
Правителството на Макрон е под натиск да спре вълна от съкращения на работни места в страната, тъй като сътресенията в световната търговия, подхранвани от митническата политика на американския президент Доналд Тръмп, оказват допълнителен натиск върху отслабващата икономика на Европа, посочва Ройтерс.
Тазгодишното издание на „Избери Франция“ обаче показва, че броят на инвестиционните проекти е намалял за втора поредна година в цяла Европа, докато тези в САЩ са се увеличили с една пета между 2023 и 2024 г., което според консултантската компания „Ърнст енд Янг“ (Ernst and Young – EY) отразява привлекателността на пакета мерки за всеобхватно намаляване на данъците и обещанията на Тръмп в полза на бизнеса.
Въпреки притока на чуждестранни инвестиции към Франция Макрон не успя да спре френските компании да правят огромни инвестиции в чужбина. Планът на фармацевтичната компания „Санофи“ (Sanofi) да инвестира 20 милиарда долара за стимулиране на производството си в САЩ разгневи френските политици.
Очаква се на „Избери Франция“ тази година да бъдат ратифицирани и ангажименти в сферата на изкуствения интелект (ИИ) на стойност 20,8 милиарда евро, поети през февруари.
„Франция има много предимства, но все още може да се справи по-добре“, заяви днес Фредерик Дювал, главният изпълнителен директор на „Амазон“ за страната, посочвайки необходимостта от повече усилия в премахване на „административните ограничения“.
От своя страна саудитският Държавен инвестиционен фонд (Public Investment Fund – PIF) е избрал Париж за откриване на свой клон, допълва АФП.
Тази година форумът „Избери Франция“ акцентира и върху капитала, необходим за кръговата икономика, включително рециклирането на текстил, нисковъглеродната мобилност.
Президентът Макрон проведе и кръгла маса с южнокорейски бизнес лидери като част от форума.
Очаква се Макрон да приеме и Стела Ли, изпълнителен вицепрезидент на китайския производител на електромобили Би Уай Ди (BYD) за Европа, както и мексиканския магнат Карлос Слим.
Сред обявените днес планове за инвестиции е и потвърждението на „Ем Ес Си круизис“ (MSC Cruises), която организира много пътувания в Северна Европа, на поръчка на два кораба от корабостроителниците в град Сен Назер, за 3,5 милиарда евро.
Канадската компания „Брукфийлд“ (Brookfield) потвърди, че ще инвестира 10 милиарда евро, а американската компания „Диджътъл Риълти“ (Digital Realty) поема ангажименти за изграждане на центрове за данни в Марсилия и Париж за 2,3 милиарда евро.
Източник: БТА
Икономика
Предимно в зелено приключи борсовата търговия в Европа

Водещите индекси на основните европейски фондови пазари приключиха първата търговия за седмицата предимно на положителна територия. Опасенията сред инвеститорите, след като рейтинговата компания „Мудис“ (Moody’s) понижи в петък кредитния рейтинг на САЩ, намаляха на фона на някои положителни корпоративни новини, предаде Ройтерс.
Във Франкфурт DAX се повиши със 167,55 пункта или 0,7 на сто до 23 934,98 пункта.
Парижкият CAC 40 леко спадна – с 3,06 пункта или 0,04 на сто до 7883,63 пункта.
Индексът FTSE 100 на Лондонската фондова борса прибави 14,75 пункта или 0,17 на сто до 8699,31 пункта.
Паневропейският Stoxx 600 отбеляза ръст с 0,13 на сто до ниво 549,98 пункта. Акциите на компаниите за пътувания и развлечения поскъпнаха най-значително. Книжата на „Райънеър“ (Ryanair) се покачиха с 4,8 на сто, след като ирландският нискотарифен превозвач съобщи за силно търсене в цяла Европа и очаквания, че цените на билетите ще се възстановят и ще компенсират до голяма степен спада, който намали печалбата му през финансовата 2024 година.
Акциите на „Луфтханза“ (Lufthansa) и „Изиджет“(Easyjet) се повишиха съответно с 2,6 и 3,2 на сто.
Книжата на „Бе Ен Пе Париба“ (BNP Paribas) скочиха с 3,4 на сто след обявеното от френската банка обратно изкупуване на акции на стойност 1,08 милиарда евро (1,21 милиарда долара).
/ИЦ/
Източник: БТА
Икономика
„Фич Рейтинг“ потвърди дългосрочния рейтинг на „УниКредит Булбанк“ на „BBB+“ със стабилна перспектива, съобщи банката

Международната рейтингова агенция „Фич Рейтинг“ (Fitch Ratings) потвърди дългосрочния рейтинг (Long-Term IDR) на „УниКредит Булбанк“ на „BBB+“ със стабилна перспектива. Рейтингът за подкрепа от акционерите (SSR) също е потвърден на „bbb+“, а рейтингът на жизнеспособността на банката (VR) е „bb+“, съобщиха от банката.
Централна и Източна Европа е стратегически регион за базираната в Италия международна банкова група „УниКредит“, а стабилното представяне на „УниКредит Булбанк“ се подкрепя от силната ѝ пазарна позиция в България в съответствие с целите на групата, обясняват експертите от „Фич Рейтинг“, цитирани в съобщението.
„УниКредит Булбанк“ е един от най-големите кредитори в българския банков сектор, като в края на 2024 г. държи 18 процента от активите на сектора. Диверсифицираният бизнес модел на банката остава устойчив на различни сътресения в икономическите цикли, смятат от „Фич Рейтинг“.
В доклада, като основни причини за определяне на рейтинга на „УниКредит Булбанк“ са посочени солидният вътрешен франчайз, устойчивото качество на активите, стабилната рентабилност, силната капиталова позиция, стабилното финансиране и ликвидност на банката.
/ИЦ/
Източник: БТА
-
Българияпреди 6 дни
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Святпреди 1 седмица
Путин: Никога не сме отказвали диалог с Украйна
-
Святпреди 1 седмица
Зеленски и Ердоган обсъдиха подробности около мирните преговори в Истанбул
-
Спортпреди 1 седмица
Рами Киуан с бляскава победа на Световната купа
-
Българияпреди 7 дни
Здравната инспекция наложи забрана върху питейната вода в хасковското село Големанци
-
Бизнеспреди 5 дни
„Той се страхува да преговаря с мен“ – Зеленски ще е в Турция независимо от плановете на Путин
-
Спортпреди 7 дни
Националът Иван Алипиев и Стяуа направиха обрат в серията с Динамо Букурещ в румънския баскетболен елит
-
Българияпреди 6 дни
Карнавално шествие ознаменува втория ден на Националния фестивал на детската книга в Сливен