Свържете се с нас

Икономика

Умерен растеж на фона на глобалната икономическа несигурност за икономиката на ЕС, предвиждат пролетните прогнози на ЕК

Икономиката на ЕС е започнала 2025 г. с по-устойчив от очакваното темп на растеж и се предвижда да продължи да расте умерено тази година, преди да се ускори през 2026 г., въпреки повишената несигурност в глобалната политика и търговското напрежение. Това се посочва в пролетните икономически прогнози на Европейската комисия, получени от БТА.

Според прогнозите реалният брутен вътрешен продукт (БВП) в ЕС ще нарасне с 1,1 на сто през 2025 г. и с 0,9 на сто в еврозоната – като цяло същият темп като отчетения през 2024 година. Очаква се през 2026 г. растежът да се ускори до 1,5 на сто в ЕС и 1,4 на сто в еврозоната. Общата инфлация в еврозоната ще се забави от 2,4 на сто през 2024 г. до средно 2,1 на сто през 2025 г. и 1,7 на сто през 2026 г.  Очакванията са инфлацията в ЕС да следва подобна динамика спрямо малко по-високото ниво, отчетено през 2024 г., понижавайки се до малко под 2 на сто през 2026 година.

Устойчива икономика на фона на влошена перспектива

През последното тримесечие на 2024 г. икономиката на ЕС отбеляза по-силен от очаквания растеж от 0,4 на сто до голяма степен благодарение на стабилното вътрешно търсене. Този положителен импулс продължава и през първото тримесечие на 2025 г., като предварителните данни предполагат реален ръст на БВП от 0,3 на сто. В оповестената днес прогноза очакванията за растеж са преразгледани значително надолу, което до голяма степен се дължи на отслабването на перспективите за световната търговия и по-голямата несигурност в търговската политика.

Пролетната прогноза се основава на определени предположения относно митата. Заложеният модел предполага, че митата на САЩ върху вноса на стоки от ЕС и на практика всички други търговски партньори ще останат на нивото от 10 на сто, нприлагано към 9 април, с изключение на по-високи мита върху стоманата, алуминия и автомобилите (25 на сто), а определени продукти ще бъдат освободени от тарифи (фармацевтични и микропроцесори). Предполага се, че двустранните мита между САЩ и Китай ще са по-ниски от действащите към 9 април, но достатъчно високи, за да доведат до значително намаляване на двустранния стокообмен между САЩ и Китай. Митническите ставки, договорени в крайна сметка от Китай и САЩ на 12 май, се оказват по-ниски от заложеното в прогнозата, но все пак достатъчно високи, за да не опровергаят предположението за сътресения в търговските отношения между САЩ и Китай.

Очаква се глобалният растеж извън ЕС да е 3,2 на сто, както за 2025 г., така и за 2026 г., което е по-малко от прогнозираните през есента на 2024 г. 3,6 на сто. Тази низходяща корекция отразява до голяма степен отслабената перспектива, както за САЩ, така и за Китай. Забавянето на световната търговия е още по-рязко. Следователно, износът на ЕС се очаква да нарасне само с 0,7 на сто тази година, като подновеното свиване на износа на стоки е частично компенсирано от устойчивостта на експорта на услуги, тъй като те са по-малко засегнати от търговското напрежение. През 2026 г. ръстът на износа ще се ускори до 2,1 на сто. Несигурността оказва по-голяма тежест върху вътрешното търсене, отколкото митата, отбелязва ЕК. След свиване от 1,8 на сто на брутното образуване на основен капитал за 2024 г., на хоризонта се очертава умерено възстановяване на инвестициите. То е по-умерено от очакваното през есента, тъй като по-ниската обща активност намалява капиталовите нужди. Междувременно нестабилната реакция на пазарите на търговското напрежение оказва натиск върху условията на финансиране. Според прогнозите инвестициите ще се увеличат с 1,5 на сто през 2025 г. и ще отчетат допълнително ускорение до 2,4 на сто през 2026 г. Това ускорение се дължи на инвестициите в инфраструктура и научноизследователска и развойна дейност, благодарение на подкрепата от Механизма за възстановяване и устойчивост (RRF) и Кохезионния фонд, както и на обрата в жилищното строителство. Що се отнася до частното потребление, ръстът ще е малко по-стабилен от прогнозираното през есента, достигайки 1,5 на сто през 2025 г. и 1,6 на сто през 2026 г., според Еврокомисията. Това до голяма степен се дължи на по-силния импулс на растеж през 2024 г. и все още устойчивия пазар на труда в контекста на бързо отслабващия инфлационен натиск. Повишените спестявания обаче продължават да ограничават динамиката на потреблението.

Пазарът на труда остава стабилен, а реалните заплати се подобряват

През 2024 г. продължаващото увеличаване на заетостта е довело до създаването на 1,7 милиона нови работни места в икономиката на ЕС, като по този начин е достигнат нов рекорд при броя на работните места в блока. Очаква се въпреки скромния икономически растеж заетостта да нарасне с още 2 милиона работни места до края на прогнозния хоризонт. Нивото на безработица ще спадне до ново историческо дъно от 5,7 на сто през 2026 г. След като се ускори с 5,3 на сто през 2024 г., номиналният растеж на заплатите ще се забави през 2025 г. и 2026 г. Служителите ще продължат да се възползват от увеличаване на реалните заплати и също така се очаква да възстановят напълно загубената през последните години покупателна способност, причинена от скока на инфлацията.

Инфлацията продължава да намалява

Очаква се продължаващият дезинфлационен процес, който започна в края на 2022 г., да напредва стабилно. След като отслабна до 2,4 на сто през 2024 г., инфлацията, измерена според Хармонизирания индекс на потребителските цени (ХИПЦ), в еврозоната ще достигне целта на Европейската централна банка (ЕЦБ) от 2 на сто още през 2025 г., като ще спадне допълнително през 2026 г., се посочва в пролетните прогнози на ЕК. Цените на енергийните суровини отбелязват значителен спад от есента на 2024 г. и се очаква да продължат низходящата си траектория. По същия начин по-силното евро би трябвало също да допринесе за дезифлационния трент.

Незначителен ръст на дефицитите

След като се понижи до 3,2 на сто през 2024 г., се очаква бюджетният дефицит на ЕС да нарасне до 3,3 на сто през 2025 г. и да остане на това ниво през 2026 г. Съотношението дълг/БВП се ще достигне до 83,2 на сто от БВП през 2025 г. и 84,5 на сто през 2026 г. на ниво ЕС, след четири години на относително бърз спад.

Повишена несигурност на фона на глобалното търговско напрежение

Има риск перспективите да вървят в низходяща тенденция, предупреждава Еврокомисията. По-нататъшното фрагментиране на световната търговия може да отслаби растежа на БВП и да възобнови инфлационния натиск. Бедствията, свързани с климатичните промени, също са по-чести и остават постоянен източник на риск за растежа. Положително влияние върху перспективите за растежа може да окаже по-нататъшното намаляване на търговското напрежение между ЕС и САЩ или по-бързото разширяване на търговията на ЕС с други страни, включително чрез нови споразумения за свободна търговия. Повишените разходи за отбрана също могат да допринесат положително. Напредването на реформите за повишаване на конкурентоспособността като задълбочаване на единния пазар и постигнатия напредък на в интеграцията на спестяванията и инвестициите, както и реализирането на амбициозна програма за опростяване могат допълнително да укрепят устойчивостта на икономиката на ЕС.

Източник: БТА

Икономика

Рекордни инвестиции от 20 милиарда евро се очаква да донесе на френската икономика форумът „Избери Франция“

Рекордните 20 милиарда евро (22,47 милиарда долара) нови чуждестранни инвестиции се очаква донесе на Франция осмото издание на срещата на върха „Избери Франция“ (Choose France), започнало днес, предадоха Ройтерс и Франс прес.

В допълнение към 20-те милиарда евро нови инвестиции, на срещата на върха ще бъдат предоставени и подробности за проекти, фокусирани върху изкуствения интелект, обявени на Международния форум, посветен на приемането на решения в сферата на технологиите с изкуствен интелект, проведен на 10 и 11 февруари тази година в Париж, заяви Макрон. Той добави, че неговата цел е да гарантира, че Франция и Европа са по-иновативни и конкурентоспособни.

„Не се отказваме от нищо!“, каза Макрон, който обяви очакваните обещания за инвестиции на срещата „Избери Франция“.

Сред инвестиционните обещания, направени преди срещата, бяха тези на американския гигант „Пролоджис“ (Prologis), който обяви, че ще инвестира 6,4 милиарда евро в четири центъра за данни в Париж, докато базираната в Лондон финтех компания „Револют“ (Revolut) възнамерява да инвестира над 1 млрд. евро във Франция през следващите три години, както и да кандидатства за френски банков лиценз.

Правителството на Макрон е под натиск да спре вълна от съкращения на работни места в страната, тъй като сътресенията в световната търговия, подхранвани от митническата политика на американския президент Доналд Тръмп, оказват допълнителен натиск върху отслабващата икономика на Европа, посочва Ройтерс.

Тазгодишното издание на „Избери Франция“ обаче показва, че броят на инвестиционните проекти е намалял за втора поредна година в цяла Европа, докато тези в САЩ са се увеличили с една пета между 2023 и 2024 г., което според консултантската компания „Ърнст енд Янг“ (Ernst and Young – EY) отразява привлекателността на пакета мерки за всеобхватно намаляване на данъците и обещанията на Тръмп в полза на бизнеса.

Въпреки притока на чуждестранни инвестиции към Франция Макрон не успя да спре френските компании да правят огромни инвестиции в чужбина. Планът на фармацевтичната компания „Санофи“ (Sanofi) да инвестира 20 милиарда долара за стимулиране на производството си в САЩ разгневи френските политици.

Очаква се на „Избери Франция“ тази година да бъдат ратифицирани и ангажименти в сферата на изкуствения интелект (ИИ) на стойност 20,8 милиарда евро, поети през февруари.

„Франция има много предимства, но все още може да се справи по-добре“, заяви днес Фредерик Дювал, главният изпълнителен директор на „Амазон“ за страната, посочвайки необходимостта от повече усилия в премахване на „административните ограничения“.

От своя страна саудитският Държавен инвестиционен фонд (Public Investment Fund – PIF) е избрал Париж за откриване на свой клон, допълва АФП.

Тази година форумът „Избери Франция“ акцентира и върху капитала, необходим за кръговата икономика, включително рециклирането на текстил, нисковъглеродната мобилност.

Президентът Макрон проведе и кръгла маса с южнокорейски бизнес лидери като част от форума.

Очаква се Макрон да приеме и Стела Ли, изпълнителен вицепрезидент на китайския производител на електромобили Би Уай Ди (BYD) за Европа, както и мексиканския магнат Карлос Слим.

Сред обявените днес планове за инвестиции е и потвърждението на „Ем Ес Си круизис“ (MSC Cruises), която организира много пътувания в Северна Европа, на поръчка на два кораба от корабостроителниците в град Сен Назер, за 3,5 милиарда евро. 

Канадската компания „Брукфийлд“ (Brookfield) потвърди, че ще инвестира 10 милиарда евро, а американската компания „Диджътъл Риълти“ (Digital Realty) поема ангажименти за изграждане на центрове за данни в Марсилия и Париж за 2,3 милиарда евро. 

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Предимно в зелено приключи борсовата търговия в Европа

Водещите индекси на основните европейски фондови пазари приключиха първата търговия за седмицата предимно на положителна територия. Опасенията сред инвеститорите, след като рейтинговата компания „Мудис“ (Moody’s) понижи в петък кредитния рейтинг на САЩ, намаляха на фона на някои положителни корпоративни новини, предаде Ройтерс.

Във Франкфурт DAX се повиши със 167,55 пункта или 0,7 на сто до 23 934,98 пункта.

Парижкият CAC 40 леко спадна – с 3,06 пункта или 0,04 на сто до 7883,63 пункта.

Индексът FTSE 100 на Лондонската фондова борса прибави 14,75 пункта или 0,17 на сто до 8699,31 пункта.

Паневропейският Stoxx 600 отбеляза ръст с 0,13 на сто до ниво 549,98 пункта. Акциите на компаниите за пътувания и развлечения поскъпнаха най-значително. Книжата на „Райънеър“ (Ryanair) се покачиха с 4,8 на сто, след като ирландският нискотарифен превозвач съобщи за силно търсене в цяла Европа и очаквания, че цените на билетите ще се възстановят и ще компенсират до голяма степен спада, който намали печалбата му през финансовата 2024 година.

Акциите на  „Луфтханза“ (Lufthansa) и  „Изиджет“(Easyjet) се повишиха съответно с 2,6 и 3,2 на сто.

Книжата на „Бе Ен Пе Париба“ (BNP Paribas) скочиха с 3,4 на сто след обявеното от френската банка обратно изкупуване на акции на стойност 1,08 милиарда евро (1,21 милиарда долара).

/ИЦ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

„Фич Рейтинг“ потвърди дългосрочния рейтинг на „УниКредит Булбанк“ на „BBB+“ със стабилна перспектива, съобщи банката

Международната рейтингова агенция „Фич Рейтинг“ (Fitch Ratings) потвърди дългосрочния рейтинг (Long-Term IDR) на „УниКредит Булбанк“ на „BBB+“ със стабилна перспектива. Рейтингът за подкрепа от акционерите (SSR) също е потвърден на „bbb+“, а рейтингът на жизнеспособността на банката (VR) е „bb+“, съобщиха от банката.

Централна и Източна Европа е стратегически регион за базираната в Италия международна банкова група „УниКредит“, а стабилното представяне на „УниКредит Булбанк“ се подкрепя от силната ѝ пазарна позиция в България в съответствие с целите на групата, обясняват експертите от „Фич Рейтинг“, цитирани в съобщението. 

„УниКредит Булбанк“ е един от най-големите кредитори в българския банков сектор, като в края на 2024 г. държи 18 процента от активите на сектора. Диверсифицираният бизнес модел на банката остава устойчив на различни сътресения в икономическите цикли, смятат от „Фич Рейтинг“.

В доклада, като основни причини за определяне на рейтинга на „УниКредит Булбанк“ са посочени солидният вътрешен франчайз, устойчивото качество на активите, стабилната рентабилност, силната капиталова позиция, стабилното финансиране и ликвидност на банката.

/ИЦ/

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Българияпреди 55 минути

Гражданско обединение „Вода за Омуртаг“ с петиция настоява за спешна проверка на ремонта на водопровод в града

Балканипреди 57 минути

КосоваПрес: Изложение с произведения на изкуството на жертви на сексуално насилие по време на войната се открива в Прищина

Святпреди 58 минути

Турист беше задържан в Тел Авив, след като оставил материали за коктейл „Молотов“ пред посолството на САЩ

Обществопреди един час

Институциите у нас категорични: нужен е постоянен фокус и борба срещу нелегалните цигари

Спортпреди един час

Зверев и Рубльов стартираха с победи на турнира по тенис в Хамбург

Святпреди един час

Италианската полиция арестува фермери от Сардиния, които взривили и ограбили брониран камион за превоз на пари

Святпреди един час

Тръмп определи разговора си с Путин като много добър и каза, че Русия и Украйна ще започнат незабавно преговори за прекратяване на огъня

Балканипреди един час

Черна гора е готова да помогне на Молдова с опита си в евроинтеграцията, каза черногорският президент на среща с молдовската си колега

Българияпреди 2 часа

Наземният транспорт в София възстановява работа след като кабинетът отпусна 15 млн. лева за решаване на кризата

Святпреди 2 часа

Първата хуманитарна помощ пристигна в Газа, ООН я определи като „капка в морето“

Балканипреди 2 часа

Извънредно положение е обявено в северната част на гръцкия остров Евия след серия от земетресения

Спортпреди 2 часа

Чехия разгроми Германия и продължи победната си серия на световните финали по хокей на лед, Словения изпрати Франция в долната дивизия

Бизнеспреди 4 дни

Бизнес глобус: Катар купува 210 самолета Boeing; Allianz регистрира рекордна печалба; Netflix расте благодарение на абонамента с реклами

Икономикапреди 3 дни

НЕК получи Акт 16 за хидроагрегат 2 на ПАВЕЦ „Чаира“, съобщиха от компанията

Бизнеспреди 2 дни

Без пробив след първите от три години преговори между Украйна и Русия

Политикапреди 5 дни

Официално: Румен Радев отива в Япония

Святпреди 5 дни

Тръмп няма да пътува за Турция за участие в преговорите между Русия и Украйна, каза американски представител

Святпреди 5 дни

Украинският външен министър Сибига каза, че се е срещнал с Рубио за „координиране на позициите“ в преговорите с Русия

Святпреди 5 дни

Ред е на Русия да направи следващата стъпка в едни преговори за мир с Украйна, заяви генералният секретар на НАТО в Анталия

Икономикапреди 4 дни

Полша вижда повод за оптимизъм за търговските преговори между ЕС и САЩ

Обществопреди 4 дни

Сливи за смет или как Lidl използва рециклирането за каузи

Обществопреди 4 дни

Трети ден София с транспорт само под земята, за разкош жълт код за порои

Българияпреди 2 дни

Общо 131 души са санкционирани за фалшиви сигнали на тел. 112 от октомври 2024 г. до април 2025 г., неверните сигнали за 2024 г. са с 20% повече от 2023 г.

Балканипреди 2 дни

Ердоган се надява да бъдат постигнати окончателни резултати от мирните преговори между Украйна и Русия

Новини