Общество
2 дни без топла вода в кв. “Яворов“ в столицата

Авария остави без топла вода голяма част от столичния квартал „Яворов“ тази сутрин.
Засегнати са сградите в района на бул. ,,Михай Еминеску“, бул. ,,Цариградско шосе“, бул. ,,Евлоги и Христо Георгиеви“, ул. ,,Мизия“, ул. ,,Хан Омуртаг“, ул. ,,Светослав Тертер“ и ул. ,,Цар Иван Асен II.
Очаквано се възстановяване на услугата до 21 май 2025, 08:30 ч., съобщава „Топлофикация“.
Без топла вода днес са и сградите на ул. „Гео Милев“ – номер 17 и 19, както и блок 512 в кв. „Овча купел“. За тях се очаква топлоподаването на бъде възстановено на 20 май, съответно до 11:30 и до 21 ч.
Източник: Offnews.bg
Общество
Предметът “Религия“ се изучавал свободноизбираемо у нас от 1997

През учебната 1997/1998 година у нас се въвежда учебният предмет „Религия“ в часовете за свободноизбираема подготовка (СИП). Обучението се води само от богослови, съобщиха за БТА от Министерството на образованието и науката (МОН) в отговор на запитване кога започва изучаването на религия в българските училища и под каква форма.
През следващата 1998/1999 година към преподавателите се включват и начални учители, преминали курсове за допълнителна квалификация.
Към учебната 2024/2025 година религия се изучава в общо 165 училища от 15 229 ученици, като в тази бройка влизат и учениците, които имат допълнителни занимания по интереси в областта на религията.
През настоящата година учителите със специалност или квалификация по религия са 476, а педагогическите специалисти на щат по предмета са 50, съобщиха за БТА от МОН.
След голям обществен отзвук се взе решение, че предметът няма да се учи задължително, а в образователната ни система има термин за задължителноизбираем час. Той означава, че часът е задължителен и в рамките на този час има възможност за избор. Изборът ще бъде между програми и религия конфесионално няма да се учи задължително. „Целта на този час е да усилим възпитателната функция в българските училища и възпитанието в добро, и в добродетели,“ каза на пресконференция на 7 май министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, който представи тогава концепция за изучаването на добродетели и религии в българските училища.
„Обещахме до 8 май да публикуваме концепция за алтернативната програма „Добродетели и етика“ и тази концепция има за цел да онагледи нашата визия като цяло за учебния предмет, който предлагаме да се включи в задължителния учебен план. Представяме тази програма единствено и само, тъй като за другите две алтернативни програми, които предвиждаме – „Религия – православно християнство“ и „Религия – ислям“, ще се встъпи в голяма степен на съществуващите програми. Този документ е само основа за обсъждане, ще се изработва програмата, ще се доработва и самата визия, но ние искаме да публикуваме такъв документ, по който текст да се проведат дебатите,“ обясни тогава образователният министър.
В отговор на въпрос министър Красимир Вълчев каза тогава, че „е реалистично в първата година предметът да се въведе за един клас – от първи клас, ако се приеме от Народното събрание“. Учебниците ще се изготвят от екипи, които са ги подбрали издателствата. „По-трудният въпрос е учебната програма, а учебникът следва учебната програма. Голямата и по-важната задача на Министерството на образованието и науката е да изготви учебните програми, особено тази по „Добродетели и етика“, която ще бъде нова,“ каза министър Вълчев. Той добави, че и трите програми по предмета ще са подчинени на една цел, свързана с общочовешките ценности.
МОН предлага учебният час да се въвежда постъпателно – първоначално от първи клас и начален етап. Новият предмет няма да доведе до допълнителна натовареност, тъй като ще бъде в рамките на общия брой задължителни и избираеми часове (раздел „А“ и раздел „Б“ на учебния план).
По този предмет няма да се поставят оценки, тъй като целта е не просто да се измерват знанията на учениците, а да се насърчават разговорите между тях, обсъжданията, дискусиите и разглеждането на житейски казуси и ситуации. Тези занимания ще им помогнат за изграждането на добродетели и трайни навици в живота – като честност, доброта, отговорност, търпение, разбиране, справедливост, трудолюбие, постоянство и други, поясниха от МОН при представянето на концепцията на 7 май.
Как се изучава религията в Европа?
В Швеция изучаването на религия е задължителен предмет от 1996 г., без право на отказ, като правната рамка за него е Законът за образованието. Религията е неконфесионален предмет, се съобщава в сравнителния анализ по държави за религиозното образование в Европа, предоставен на БТА от пресцентъра на МОН, представен на дискусията за изучаването на добродетели и религии в българските училища, състояла се на 24 април в НДК.
Основни цели на изследването са да се установи: дали обучението, свързано с религия, е част от учебния план на училищата в изследваните в анализа други държави в Европейския съюз (ЕС); как държавите предлагат обучението – като задължително, с възможност за освобождаване, или като факултативно. В анализа се пояснява дали обучението е конфесионално тоест дали се преподава през призмата на дадена религия (или различни религии), или неконфесионално – имащо за цел да предоставя знания относно различни религии и фокусирано върху информираността на учениците, а не към вярата им в определена религия.
В Румъния от 1995 г. предметът „Религия“ е задължителен в началното училище и свободноизбираем в прогимназиалните училища, за гимназиалните – по желание на ученика. Независимо от принципно задължителния характер, по решение на Конституционния съд (КС) на Румъния от 2014 г., уредбата е променена така, че изучаването на религия се извършва само по заявление на всеки родител. Според данни от 2015 г. (след решението) 91 процента от всички родители на ученици, избират децата им да изучават предмета, на база на дадения от КС избор.
В Гърция православната религия фигурира в Конституцията на страната като доминираща – в преамбюла на самата Конституция. Предметът „Религия“ е задължителна част от учебния план в училищата. От 2014 г. в училищата в провинция Тракия, където живее и значително мюсюлманско малцинство, се въвежда възможността за изучаване на ислям в тези часове. Нерелигиозните ученици могат да се освободят от тези часове по желание на родителите.
В Дания религиозното обучение е част от задължителния план на училищата, като предметът се нарича християнски науки (Kristendomskundskab). Правната рамка е Законът за държавните училища (Folkeskoleloven). Религиозното обучение е неконфесионално. По желание на родителите учениците могат да бъдат освободени от този предмет.
В повечето провинции на Германия религията е задължителен предмет, но има някои провинции (Берлин, Бремен, Бранденбург), в които предметът е свободноизбираем, а задължителният предмет е „Етика“. Някои провинции предлагат обучението по религия да бъде и в други изповедания, в съответствие с религията на ученика – например ислям. Обикновено се преподава съобразно различната конфесия – католическа или лутеранска. Правната рамка е в зависимост от местното законодателство на съответната провинция. По желание на родителите/на ученик (след 14-годишна възраст), ученикът може да бъде освободен от такъв предмет в провинциите, в които религията е част от задължителния учебен план.
В Малта изучаването на предмета „Християнство“ е задължително и конфесионално. В правната рамка християнството в неговата католическа конфесия е прокламирано като държавна религия на Малта в член 2 на Конституцията. Законът за образованието също задава обучението по християнство като задължително. По изрично желание на родител/ученик (след навършване на 16 години), ученикът може да се освободи от този предмет. Може да се изучава етика вместо религия, но като свободноизбираем предмет.
В Австрия принципно религиозното обучение е част от задължителния план на училищата. Правната рамка е Законът за религиозното обучение от 1949 г. (RelUG), договор между Австрия и Ватикана, конкордат (договор) между Австрия и представителствата на други изповедания. Религиозното обучение е конфесионално. По желание на родителите учениците могат да бъдат освободени от този предмет, като в този случай са задължени да изучават етика.
Религиозното обучение в Словакия по e принцип задължително и конфесионално. Основните законодателни документи са – Закон за образованието и заповед на министъра на образованието. Съдържанието на предмета „Религия“ е от компетентността на църквата и религиозните общества. Въпреки задължителният характер, родителите могат да изберат децата им да посещават предмета „Етика“ вместо предмета „Религия“.
Религиозното обучение във Финландия е по принцип задължително и неконфесионално. Правната рамка е – Закон за основното образование и Закон за общото прогимназиално образование. Учениците имат право на обучение по този предмет в съответствие с религията си. Въпреки задължителният характер, родителите могат да изберат децата им да посещават предмет „Етика“ вместо предмета „Религия“.
В Унгария родителите избират дали ученикът да изучава етика или религия. Предметът „Религия“, когато бъде избран, е конфесионален. Правната рамка е Закон от 2011 г. за националното публично образование. Съгласно законови промени от 2013 г., учениците са задължени да посещават или „Религия“ или „Етика“, тоест изборът между тези два предмета е на практика задължителен.
В Италия всяко училище е длъжно да предлага изучаването на предмета „Католическо религиозно образование“, но този предмет е свободноизбираем. Правната рамка е конкордат от 1984 г. между Италия и Ватикана. Обучението по този предмет е конфесионално. Часовете са така включени в учебния график, че са в началото или в края на учебния ден и учениците могат да дойдат след часа или да тръгнат по-рано (ако часът е в края на учебния ден). Според статистика 86 процента от учениците в Италия посещават тези часове.
В Испания изучаването на предмета „Религия“ е свободноизбираемо. Предметът е конфесионален. Правна рамка – Конституция на Испания; конкордат с Ватикана (1979 г.) и с други изповедания (1992 г.).
В Полша изучаването на предмета „Религия“ е свободноизбираемо. Предметът е конфесионален. Правната рамка е Закон за образователната система и конкордат между Полша и Ватикана (1993 г.). Вместо „Религия“, ученикът може да посещава часове по „Етика“, но те също не са част от задължителния учебен план. Тоест, както „Религия“, така и „Етика“, са незадължителни.
Религиозното обучение в Латвия е по избор и не е част от задължителната учебна програма. Правната рамка е Закон за религиозните организации (1995 г. изменения през 1996 г.) и Закон за образованието (1998 г.). Училищата са длъжни да осигурят обучение по религия, ако поне десет ученици желаят такова обучение (по писмено заявление от родителите за ученици под 14 години). Предметът е конфесионален, като се предлага от регистрирани религиозни общности (лутеранска, католическа, православна и други). Има алтернатива – ако ученикът не изучава религия, може да избира предмет „Етика“.
В държавните училища в Нидерландия предметът „Религия“ не е задължителен и не е част от националната учебна програма. Възможно е да се предлага по желание на родителите, но само като свободноизбираем предмет извън основната учебна програма. Религиозното обучение в държавните училища е неконфесионално или неутрално по своята същност. В т.нар. специални (религиозни) училища обучението по религия е задължително и конфесионално, според вярата на училището.
В Ирландия религиозното обучение не е задължително по закон, но е широко разпространено поради религиозната патронажна система. Правната рамка е Конституцията на Ирландия (член 44.2.4), Закон за образованието от 1998 г. (член 30(2)(e)). Около 90 процента от началните училища са под патронажа на Католическата църква и предлагат конфесионално религиозно обучение. Родителите имат правото да откажат участието на детето си в тези часове, но на практика това може да бъде трудно. В държавните училища няма централизирана алтернатива като етика.
Във Франция религиозното образование в държавните училища не е позволено. На учениците е позволено да получават религиозно обучение само извън училищните помещения. На учителите в държавните училища е забранено да представят каквито и да е религиозни вярвания. Правната рамката рамка е Образователен кодекс (Code de l’Éducation). Има изключение, което съществува за региона Елзас – Мозел (Alsace-Moselle). В тази провинция, предметът „Религия“ е задължителен в държавните училища, но родител може да иска освобождаване от този предмет за детето си. Тази практика е част от конкордата от 1801 г., сключен между Наполеон и Ватикана, и същият все още представлява част от местното право на Елзас – Мозел, се посочва в анализа.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Общество
Огромен протест в подкрепа на кмета Терзиев: Настъпиха мотиката (видео)
Хиляди софиянци се събраха пред сградата на Столична община в защита на кмета Васил Терзиев и срещу синдикалния рекет с транспортната стачка на ГЕРБ и БСП.
По-рано днес, след като видя, че активното мероприятие излиза извън контрол, лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов нареди на премиера Росен Желязков и финансовия министър Теменужка Петкова да дадат 15 милиона лева от парите на всички български данъкоплатци за протестиращите софийски шофьори. Те го изпълниха веднагически. Това обаче не спря протеста.
„С тези действия наистина настъпиха мотиката, защото си загубил изборите и ще свалиш кмета, за да минеш през задния вход да му седнеш на стола, каза пред множеството Петромир Кънев от Правосъдие за всеки.
Кметът не назначава, не уволнява, не увеличава заплати, но се наложи да преговаря. Не видях ръководител на дружество да участва в преговорите, добави той.
Помощник-готвачката Мариела Ранова от Люлин също взе думата.
„Няма да се предадем и ще защитаваме правото. Имаме осигурен транспорт за всички нуждаещи се“, каза тя.
Според политолога от СУ Андрей Димитров това, което се случва сега не е битка за София, а за нашето бъдеще.
„Време е да върнем реда в града, важно е всеки да знае, че редът започва от нас“, каза той.
Кметът на Слатина Георги Илиев нарече позор опита да амортизират най-ценното нещо – транспорта на столицата.
„Браво на Васил, че не се огъна! Уплашиха се, ще устоим“, каза той.
Кметът на район Искър Ясен Русев също говори пред хората.
„На мен ми писна от задкулисие, режисирани сценарии и кризи, но всичко си има причина и на тях им е писнало, че парите отиват по предназначение. Нямат друг вариант освен да саботират. Терзиев е бил мой ментор, той беше много по-усмихнат, сега е по- тих, но по-надъхан да им покаже, че номерът няма да мине“, каза той.
Колегата му от Подуяне Димитър Гочев каза, че е ядосан „защото има една мутра, която определя какъв да бъде животът ми“.
Пред хората излезе и столичния кмет Васил Терзиев.
„Битката е мръсна, но е битка за ценности. Моят екип всекидневно е подложен на терор“, каза той.
Той обясни случващото се като „създаваме проблем – решаваме го – спасителят идва“.
„Ние се борим да има дългосрочно мислене. Най-много ме е страх да не стана завършен циник и да загубя доверие в хората. Голямата битка е там където срещу нас се играе мръсно, ние да играем твърдо. Опитват се да ни сложат в ъгъла, но трябва да намирам начин да работим заедно“, добави градоначалникът.
Той призова хората да не се отказват, да бъдат дейни и непримирими и в същото време добри.
„В поредната криза показахме, че можем да бъдем общество, благодаря на всички, които се включиха, поклон“, завърши речта си столичният кмет.
Източник: Offnews.bg
Общество
Доброволци предлагат безплатен транспорт за зрелостниците
Протестът на наземния градски транспорт в София продължава и тази седмица, а шофьорите на автобуси, тролеи и трамваи отхвърлиха призива да работят поне в сряда и петък – 21 и 23 май, когато 11 000 ученици трябва да се явят на матура.
Затрудняването на зрелостниците да стигнат до училищата, където трябва да положат ДЗИ, породи вълна от солидарност във Фейсбук групите за споделено пътуване в София. Потребители предлагат безплатен транспорт на ученици и квестори.
Други пък призовават да се направи път на автомобилите, които превозват зрелостниците.
Около 350 деца са заявили, че нямат алтернативен транспорт, за да се явят на изпита.
„Таксиметрови компании и доброволци са готови да се включат в извозването на зрелостници в София за матурите, които са през тази седмица“, каза вчера министърът на образованието Красимир Вълчев.
Министърът уточни, че към Министерството на образованието и науката (МОН) работи щаб, като екипът му е готов за варианта да няма наземен градски транспорт в дните за зрелостни изпити.
Изпратено е писмо до всички директори на училища в София, в които има ученици в 12. клас, със задача да направят спешно допитване до зрелостниците дали имат алтернатива за придвижване в деня на матурите.
Събира се детайлна информация и за всички квестори, които ще имат проблем с придвижването.
Столичната община също декларира, че ще мобилизира целия си ресурс, за да участва в осигуряването на безпроблемното придвижване на младите хора, които имат нужда, за да стигнат навреме за изпита си, увериха от общината.
Това е поредната инициатива, която се организира от столичани, след началото на протестите. Хиляди софиянци се сблъскаха със сериозни трудности при придвижването в града заради стачкуващите, заради това Фейсбук общността се обедини около идеята за създаване на групи за споделеното пътуване. Потребители описват своите маршрути и предлагат безплатен транспорт от точка А до точка Б. Сред множеството прояви на солидарност се появи и друга инициатива – „Вдигни ръка на спирката“.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
-
Българияпреди 6 дни
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Спортпреди 1 седмица
Стъпвахме здраво от първата до последната минута, доволен е треньорът на Левски Хулио Веласкес
-
Святпреди 1 седмица
Путин: Никога не сме отказвали диалог с Украйна
-
Святпреди 7 дни
Зеленски и Ердоган обсъдиха подробности около мирните преговори в Истанбул
-
Спортпреди 7 дни
Рами Киуан с бляскава победа на Световната купа
-
Българияпреди 6 дни
Здравната инспекция наложи забрана върху питейната вода в хасковското село Големанци
-
Българияпреди 6 дни
Карнавално шествие ознаменува втория ден на Националния фестивал на детската книга в Сливен
-
Бизнеспреди 5 дни
„Той се страхува да преговаря с мен“ – Зеленски ще е в Турция независимо от плановете на Путин