Свържете се с нас

Балкани

Земетресение с магнитуд 4,5 е регистрирано в Егейско море рано днес

Земетресение с магнитуд 4,5 е станало в 3.23 ч. днес в Егейско море край гръцкия остров Евия, съобщи Атинският институт по геодинамика, цитиран от електронното издание на в. „Катимерини“.

По данни на института трусът е станал на дълбочина 16,9 км. Той е бил усетен и в района на Атина. Към момента няма съобщения за нанесени щети.

Последващ трус с магнитуд 3,6 е регистриран 20 минути по-късно.

Напоследък в района се наблюдава сеизмична активност, като в неделя сутринта беше усетен трус с магнитуд 4,4, припомня „Катимерини“.

Днешното земетресение в Егейско море беше регистрирано и от турската Дирекция за управление при бедствия и извънредни ситуации (AFAD), която изчисли магнитуда на 4,6, предаде турската държавна телевизия ТРТ Хабер. Според AFAD огнището на земетресението е било на дълбочина 7 км.

/МИД/

Източник: БТА

Балкани

Северна Македония и Великобритания със споразумение за стратегическо партньорство; очакват се инвестиции от шест милиарда евро

Премиерите на Република Северна Македония Християн Мицкоски и на Великобритания Киър Стармър постигнаха споразумение за стратегическо партньорство, чрез което Северна Македония може да получи около шест милиарда евро под формата на инвестиции в инфраструктурата, железницата, транспорта, здравеопазването и др., съобщи Радио Свободна Европа.

„С това междуправителствено споразумение, сигурен съм, ще имаме още по-голямо двустранно сътрудничество и ще укрепнем връзките си“, посочи Мицкоски след разговор със Стармър в петък в кулоарите на срещата на върха на Европейската политическа общност в Тирана.

Очаква се междуправителствено споразумение да бъде подписано до края на тази седмица в Лондон, докато за договореното споразумение за стратегическо сътрудничество все още не е известна дата за подписване.

Опозиционният Социалдемократически съюз заяви днес, че ще подкрепи ратификацията на споразумението в парламента, но лидерът му Венко Филипче критикува правителството, че не е споделило подробности от документа с обществеността.

„Правителството е задължено да публикува всяка информация. Абсолютно подкрепяме споразумението за стратегическо сътрудничество, но начинът, по който се отпускат заемите по такива проекти, дефинира това правителство като антиевропейско“, подчерта Филипче.

Мицкоски отговори в изявление пред медиите, че „колкото повече стратегически споразумения и партньорства има страната с големи и значими световни фактори, каквото е Обединеното кралство, толкова по-дългосрочна ще бъде стабилността и перспективата на (Северна) Македония като държава, но и на гражданите“, предаде МИА.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Балкани

Горски пожар е избухнал в гръцката област Рицона

Горски пожар избухна в залесен район на област Рицона, в близост до остров Евия в Гърция, съобщи в. „Катимерини“.

Гръцките противопожарни служби информират, че пожарът е започнал малко пред 13 ч. Със стихията на място се борят 50 пожарникари от Специалните оперативни звена за горски пожари, подкрепени от 15 противопожарни камиона. 

В гасенето на пожара от въздух участват два самолета и два хеликоптера. Допълнителни водни танкери, изпратени от местните власти, и тежки машини също участват в усилията за овладяване на огъня.

/С-АМ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Балкани

Блокадата на съда в Нови Сад заради задържането на шестима активисти продължава пети ден

Блокадата на съда в Нови Сад продължи и днес, като навлезе в своя пети ден, предаде радио Свободна Европа (РСЕ). Студенти и граждани протестират пред сградата заради задържането на шестима активисти и студенти, които са в ареста повече от два месеца за предполагаем опит за сваляне на конституционния ред.

Блокадата започна в четвъртък, 15 май, по призив на студенти, след решението за удължаване на задържането, припомня РСЕ. Протестиращите дежуриха пред съда и през уикенда. Всички входове бяха блокирани и организаторите заявиха, че ще стоят там, докато арестуваните не бъдат освободени от ареста.

Студентите за пореден път призоваха всички служители, замесени в случая с арестуваните активисти, да дойдат на работа.

„Няма нужда да се „вмъкват“ през страничните входове, нека дойдат през главния, ще бъдат пуснати“, заявиха те.

Семейството на преподавателката и активистка от Нови Сад Мария Васич, която е в гладна и жадна стачка в ареста, също е пред съда. В края на миналата седмица тя беше преместена в затворническата болница на Централния затвор в Белград поради влошеното си здравословно състояние. Синът ѝ Милан Чанак заяви, че той и семейството му все още нямат официална информация за здравословното състояние на Мария.

След тези твърдения, Дирекцията за изпълнение на наказателните санкции публикува днес по-рано изявление, в което се посочва, че „цялата законово разрешена информация“ за здравословното състояние на задържаната преподавателка Мария Васич от Нови Сад „е била достъпна за обществеността от самото начало“. В изявлението се казва, че в първия ден, в който Васич е била преместена в затворническата болница в Белград, е било съобщено, че тя е „поставена на интравенозна терапия“ и че „грижите за здравето ѝ продължават в Специализираната затворническа болница“ след преместването ѝ от Нови Сад.

Активистите от Нови Сад Младен Цвиетич, Сърджан Джурич, Лазар Динич, Ладо Йовович, Давор Стефанович и Мария Васич бяха арестувани на 14 март, ден преди масовия протест в Белград, по обвинения в подготовка на акт срещу конституционния ред и сигурността на Сърбия, припомня РСЕ. В навечерието на ареста им, проправителствени телевизии с национално покритие излъчиха аудиозапис на подслушан разговор от среща на активисти, на която се обсъждат планове за налагане на идеята за преходно правителство на протеста в Белград и щурм на сградата на националната телевизия РТС. Адвокатите на подсъдимите многократно са заявявали, че разговорът е подслушван незаконно, като са посочвали, че аудиозаписът не може да бъде правно валидно доказателство в процеса.

На 15 май адвокатите на арестуваните подадоха жалба срещу решението на съда за удължаване на задържането им с 30 дни.

Освобождаването на активистите беше поискано от студенти, участващи в блокада, граждански събрания, десетки неправителствени организации и Европейския парламент.

На 1 ноември миналата година в Нови Сад падна козирката на жп гарата и причини смъртта на 16 души. Трагедията предизвика вълна от социално недоволство в Сърбия с протести, прояви на гражданско неподчинение и блокади, организирани главно от студенти, които блокират около 60 факултета в страната. Според протестиращите до трагедията в Нови Сад се е стигнало заради корупционни практики, довели до некачествен ремонт на гарата. Те искат да бъде понесена политическа и наказателна отговорност за случилото се, настояват да се води борба срещу корупцията, а институциите да работят без политически натиск и влияние.

В началото на май студентите призоваха за насрочване на предсрочни парламентарни избори и обявиха, че те няма да се кандидатират за депутати, но ще подкрепят листа с кандидати, които досега не са били част от политическия живот на страната.

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Святпреди 55 минути

ЕФЕ: Изтъкната защитничка на човешките права е арестувана в Салвадор

Българияпреди 57 минути

Стажантската програма на НАТО е отворена за кандидатстване до 22 юни

Икономикапреди 57 минути

Полша иззе пратка с авиационни гуми за пътнически самолети „Боинг“, която е трябвало да бъде превозена през Русия

Българияпреди 60 минути

От „Спаси София“ предлагат план за дългосрочно решаване на проблема с градския транспорт

Българияпреди един час

Продължава подмяната на уличното осветление в Монтана

Балканипреди един час

Северна Македония и Великобритания със споразумение за стратегическо партньорство; очакват се инвестиции от шест милиарда евро

Културапреди един час

Изложба на Атанас Яранов можете да видите в галерия “Анел“ в София

Святпреди един час

Британският премиер нарече ситуацията в ивицата Газа „нетърпима“

Спортпреди един час

Виктория Томова остава без победа на клей от началото на сезона, след като допусна поражение на старта на турнира в Рабат

Икономикапреди един час

Франция подкрепя ограничаването на износа на украинско зърно за ЕС, заяви френската министърка на селското стопанство

Българияпреди един час

За сезона на пожарите ще сме готови с поставянето на контейнерите за зареждане на хеликоптерите, каза директорът на ГДПБЗН

Спортпреди един час

Родриго ще обсъди своето бъдеще с новия треньор на Реал Мадрид Шаби Алонсо

Бизнеспреди 4 дни

Бизнес глобус: Катар купува 210 самолета Boeing; Allianz регистрира рекордна печалба; Netflix расте благодарение на абонамента с реклами

Политикапреди 4 дни

Официално: Румен Радев отива в Япония

Икономикапреди 3 дни

НЕК получи Акт 16 за хидроагрегат 2 на ПАВЕЦ „Чаира“, съобщиха от компанията

Българияпреди 5 дни

Тетевен почете 80 години от смъртта на ген. Владимир Вазов с образователна филмова прожекция

Обществопреди 4 дни

Сливи за смет или как Lidl използва рециклирането за каузи

Бизнеспреди 2 дни

Без пробив след първите от три години преговори между Украйна и Русия

Икономикапреди 5 дни

ЕК предлага облекчения на екологичните условия, с които са обвързани субсидиите за фермерите в ЕС

Обществопреди 5 дни

Заради стачката: Кметът на София кани синдикатите на среща. Те: Искаме увеличение от 400 лв., а ни предлагат 100 лв.

Обществопреди 5 дни

Блокадата на София продължава и утре. Кметът кани синдикатите на среща

Обществопреди 5 дни

Блокадата на София продължава и утре, но денят ще е учебен

Обществопреди 5 дни

Пропадналият път Девин-Кричим ще е затворен до неделя

Балканипреди 5 дни

Председателят на Европейския съвет Антонио Коща се срещна с президента на Косово Вьоса Османи в Прищина

Новини