България
Индивидуални сметки за обучения са сред новите инструменти за достъп до квалификация, каза заместник-министър Наталия Ефремова

Предстои съвсем скоро със социално-икономическите партньори да разработим и тестваме нов инструмент – „Индивидуални сметки за обучения“. Той дава защита на работещи или безработни хора да имат дигитална сметка и спрямо заложените в нея средства сами да избират форми и начини на обучения, както и за какво да се обучават. Това заяви заместник-министърът на труда и социалната политика Наталия Ефремова по време на Национална научна конференция „Устойчивост на човешките ресурси за конкурентоспособна икономика“. Форумът бе организиран в Института за икономически изследвания в София от Асоциацията на индустриалния капитал в България в сътрудничество с Института за икономически изследвания при БАН и Института за устойчиво икономическо развитие.
Опитваме се да надграждаме инструментите за достъпа до обучения, така че те да бъдат по-качествени и в съответствие с нуждите на работодателите, каза още Ефремова. Имаме много сектори, които изпитват затруднения да намерят подходящо обучена работна сила. В тази връзка ще разработим секторни фондове за обучения, обяви тя.
Ще работим да въведем при обучението на възрастните микроудостоверения, съобщи заместник-министърът. По думите ѝ целта е да има кратките форми на обучения, които обикновено надграждат специфични знания.
Темата за уменията е във фокуса на Министерството на труда и социалната политика, увери Ефремова. Тя изброи някои от промените, които са предприети за насърчаване на ученето през целия живот и осигуряването на по-лесен достъп до обучения. Изпратихме в историята хартиения ваучер за безплатни обучения на възрастни хора и вече имаме електронен такъв, посочи заместник-министърът. Допуснахме дистанционните обучения, отбеляза също тя. И подчерта, че всъщност дистанционната форма на обучение е най-желаната, особено сред работещите. Данните сочат, че 75% от работещите, които се включват в различни форми на обучения, предпочитат да го правят правят дистанционно, каза Ефремова. Съвсем наскоро допуснахме и асинхронната форма, т.е. възможността хората да могат да избират времето, в което получават знанията, добави тя. По думите ѝ в основата на всички усилия е повишаването на качеството на обученията. Създаването на единен сертификационен център е част от предприетите за това мерки, каза Ефремова и допълни, че това е направено, за да има сигурност, че хората, които полагат изпит, са придобили необходимите общи дигитални умения.
Ефремова говори и за „изтичането на таланти“. Всъщност се оказва, че в България се връщат повече хора, отколкото излизат годишно от страната, каза тя. Две големи мерки има по Програмата „Развитие на човешките ресурси“. Едната е за подкрепа на предприемачеството в Северна България. Другата е с работно заглавие „Избирам България“ и представлява пакети за подкрепа на хората, които имат искат да се върнат в родината.
Конференцията насочи вниманието върху потребностите на пазара на труда и подготовката на кадрите в контекста на Сделката за чиста промишленост на Европейския съюз. Участия в нея взеха представители на научните среди, институциите и бизнеса.
Източник: БТА
България
Битката е когато срещу нас се играе мръсно, ние да играем твърдо, но с благодарство, каза кметът Васил Терзиев

Голямата битка е когато срещу нас се играе мръсно, да играем твърдо, но с благородство и добрина. Да си печелим битките с уважение, не като чупим. Политическата конкуренция не трябва да бъде свързвана с това как никой, освен теб, не може да направи нещо добро, каза кметът на София Васил Терзиев пред протестиращите в негова подкрепа. Те се събраха по повод продължаващото пореден ден гражданско неподчинение на служителите на наземния градски транспорт в столицата.
Кметът допълни, че в поредната криза сме показали, че можем да бъдем общество. „Това ни е силата, да бъдем общество. Благодаря ви за всички инициативи, които се появиха в тази криза. Нека да покажем колко повече можем, когато сме заедно. Нека това да ни стане част от ежедневието“, прикани кметът събралите се.
По неговите думи една млада администрация е успяла да постигне повече от предишната, която е управлявала столицата 18 години. „Както стана и днес – създаваме проблем, после го решаваме. Спасителят идва и проблемът се замита под килима. Не искаме да е така. Искаме да има дългосрочно мислене, някаква цел и принципи“, заяви Терзиев.
Той благодари на гражданите и ги прикани да отстояват принципите и ценностите си и да не бъдат „смазани от машината“. В дни като този хора като вас ни дават надежда, каза кметът Терзиев.
/ТНП/
Източник: БТА
България
Водят се разговори какъв да е процесът, по който да се излъчи най-силният кандидат за президент, каза Николай Денков от ПП в Габрово

Водят разговори какъв да е процесът, който да излъчи най-силния кандидат за президент. Той трябва да може да убеди българите, че трябва да живеят по-добре, каза на пресконференция в пресклуба на БТА депутатът Николай Денков от „Продължаваме промяната“.
„Ключовото при президентските избори е, че цялата общност насочена към европейско развитие на България и не приема корупционното управление и практики, трябва да се обедини. Всички, които искаме да станем европейска държава в пълния смисъл на думата, трябва да се обединим и да излъчим един кандидат. Отсреща имаме страна, която се опитва да ни откъсне Европейския съюз да ни прати на базата на изкривена история в периферията на Европа, където други имперски сили ще искат да влияят. От другата страна виждаме сили, които са настроени европейски, но ни карат да си затваряме очите за случаи като „Чирен“ и за обществените поръчки“, посочи акад. Денков.
Акад. Денков смята, че посоката е много ясна – европейска, без корупция, справедлива правосъдна система, повече доходи по-малко неравенство.
По време на пресконференцията народният представител Богомил Петков, посочи че партия „Продължаваме промяната“ има специален фокус върху област Габрово. „Едни от най-изявените личности на партията са идвали в Габрово. Ще продължим да имаме добър и специален фокус към Габрово. Влязох в политиката заради тунела под Шипка и водоснабдяването на Севлиево. Продължаваме с фокуса за Габровска област, специално искам да благодаря в присъствието на акад. Денков. Постижение бе и инвестиционната програма на общините. Работихме с всички кметове без значение от коя политическа сила са“, посочи Петков.
По въпроса с приемането на религията в училище, Денков смята, че е притеснителен фактът, че дискусията за това не се води достатъчно аргументирано.
„Дискусията се развива на база на емоции. Казва се, че ще бъде религията ще бъде избираема като предмет, тя от няколко години всъщност е избираема. Тези аргументи са свързани с аргументи за слабост в самата идея. В момента 12 000 деца са избрали този предмет свободно“, допълни Николай Денков.
Източник: БТА
България
От КНСБ обявиха, че вдигат блокада и от вторник в София отново ще има наземен градски транспорт
-
Българияпреди 6 дни
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Спортпреди 1 седмица
Стъпвахме здраво от първата до последната минута, доволен е треньорът на Левски Хулио Веласкес
-
Святпреди 1 седмица
Путин: Никога не сме отказвали диалог с Украйна
-
Святпреди 7 дни
Зеленски и Ердоган обсъдиха подробности около мирните преговори в Истанбул
-
Спортпреди 7 дни
Рами Киуан с бляскава победа на Световната купа
-
Българияпреди 6 дни
Здравната инспекция наложи забрана върху питейната вода в хасковското село Големанци
-
Българияпреди 6 дни
Карнавално шествие ознаменува втория ден на Националния фестивал на детската книга в Сливен
-
Бизнеспреди 5 дни
„Той се страхува да преговаря с мен“ – Зеленски ще е в Турция независимо от плановете на Путин