Балкани
Основателят на Телеграм каза, че Франция го е помолила да забрани консервативните румънски гласове в платформата си

Основателят на приложението за съобщения Телеграм Павел Дуров, заяви, че е отказал искане на ръководителя на френската разузнавателна служба да забрани румънските консервативни гласове в платформата си преди изборите в Румъния, предаде Ройтерс.
Румънският центристки кмет на Букурещ Никушор Дан спечели президентските избори вчера, след като победи крайнодесния националистически кандидат Джордже Симион, който обеща да поеме по път, вдъхновен от политиката на американския президент Доналд Тръмп, припомня агенцията.
„Тази пролет (…) в „Хотел дьо Крийон“ Никола Лернер, ръководител на френското разузнаване, ме помоли да забраня консервативните гласове в Румъния преди изборите. Отказах. Не блокирахме протестиращите в Русия, Беларус или Иран. Няма да започнем да го правим и в Европа“, написа Дуров в профила си в Екс късно снощи.
По-рано в неделя френското външно министерство отрече подобна намеса, след като Дуров намекна за френско участие в предишно съобщение в Телеграм същия ден. В първоначалното съобщение Франция се споменаваше косвено чрез емотикон на багета, но не беше посочена изрично.
„Франция категорично отхвърля тези твърдения и призовава всички да проявят отговорност и уважение към румънската демокрация“, заявиха от френското външно министерство.
Ройтерс очаква отговор от разузнавателните служби.
Роденият в Русия, но вече френски гражданин Дуров бе задържан миналата година във Франция по време на разследване на престъпления, свързани с детска порнография и трафик на наркотици, припомня Ройтерс.
През март Дуров, който отрича да е извършвал нарушения, се върна в Дубай. Телеграм се използва масово в Русия, включително от власти и официални представители, както и в Източна Европа.
Източник: БТА
Балкани
Основният политически съюзник на Ердоган предлага създаване на парламентарна комисия, която да се занимава с прочистването на Турция от тероризма

Лидерът на Партията на националистическото действие (ПНД) и основен съюзник на турския президент Реджеп Тайип Ердоган Девлет Бахчели предложи създаването на специална парламентарна комисия, която да ръководи процеса по прочистването на Турция от тероризма, съобщи „Хюриет дейли нюз“.
Предложението на Бахчели идва след като по-рано този месец обявената за терористична организация Кюрдска работническа партия (ПКК) обяви, че е взела решение да се разпусне и да сложи край на въоръжената борба срещу турските власти. Миналата седмица турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви, че турските власти ще следят отблизо изпълнението на решенията за саморазпускане и разоръжаване на ПКК, като същевременно стана ясно, че турското министерство на отбраната ще създаде механизъм в координация с други държави за предаването на оръжията на бойците от ПКК.
Във връзка със ситуацията, която се създава след решението за разпускането на ПКК, Бахчели призова в турския парламент да се създаде нова комисия, съставена от общо 100 души, сред които да има поне по един представител на всяка от 16-те партии в турския парламент. Според плана на Бахчели, начело на новата комисия трябва да застане председателят на турския парламент Нуман Куртулмуш.
По думите на Бахчели, новата комисия ще трябва да изготви пътна карта за предстоящия период, като ще има право да взима собствени решения и да отправя предложения към останалите парламентарни комисии и към турския парламент.
/С-АМ/
Източник: БТА
Балкани
Турската прокуратура поиска присъди от близо 2000 години затвор за някои от обвинените за смъртоносен пожар в турски хотел

Турската прокуратура поиска дълги присъди лишаване от свобода за 32-ма заподозрени във връзка с пожара в хотел в турски ски курорт, в който загинаха близо 80 души, съобщи турският сайт ОдаТВ.
Според обвинителния акт, изготвен от Главната прокуратура на окръг Болу, 13 лица – включително собственикът на хотела, съпругата и двете му дъщери, генералният директор, заместник-кметът на Болу, заместник-началникът на пожарната и един пожарникар – са обвинени в „убийство с евентуален умисъл“ и всеки от тях може да получи до 1998 години затвор.
Други 19 заподозрени, сред които технически персонал, кухненски работници и външен персонал по поддръжката, са заплашени от затвор до 22 и половина години затвор по обвинения в „причиняване на смърт и наранявания поради съзнателна небрежност“.
В обвинителния акт се посочва, че хотелът не е имал звукова противопожарна сигнализация и че планът му за действие при извънредни ситуации е бил неадекватен, посочва изданието „Търкиш минит“. Според прокурорите персоналът не е бил обучен и е допринесъл за разпространението на пожара, като е отворил главните врати на паркинга.
Седемдесет и осем души загинаха при пожара на 21 януари в хотел „Гранд Картал“ в ски курорта Карталкая в северозападния турски окръг Болу. Пожарът възникна по време на зимната ваканция на учениците, когато в хотела са били настанени 238 гости. Много от тях се опитаха да се спасят, скачайки през прозорците или спускайки се от стаите с въжета от чаршафи.
/С-АМ/
Източник: БТА
Балкани
МИНА: Круизният туризъм изисква внимателно и отговорно управление, каза кметът на черногорския град Котор

Котор, град с население от около 22 000 души, посреща към 700 000 круизни туристи през сезона – число, което изисква внимателно и отговорно управление на круизния туризъм, каза кметът Владимир Йокич, цитиран от черногорската агенция МИНА.
При участието си в панелната дискусия „Круизни кораби в Которския залив – икономика и екология“, част от международната конференция „Которският залив като устойчива морска дестинация“, провела се в Тиват, Йокич говори за предизвикателствата, които круизният туризъм поставя пред Котор и Которския залив.
„Като град, който посреща толкова голям брой круизни кораби, ние сме изправени пред огромни предизвикателства. Котор има само 22 000 жители и до 700 000 посетители, преминаващи през нашето пристанище всеки сезон, в ограничен район с инфраструктура, която не е предназначена за такъв наплив“, каза Йокич, добавяйки, че това изисква внимателно и отговорно управление.
Местната власт в Котор заяви в прессъобщение, че напомня на обществеността, че пристанището е част от идентичността на Котор от векове – от ветроходи и параходи до модерните круизни кораби – и е неразделна част от морската му традиция. Управляващите обаче предупредиха, че неконтролираното развитие може да има сериозни последици за града и неговите жители.
„Икономическото въздействие на круизния туризъм е значително. Само въз основа на прогнозните разходи за пътници и екипаж, говорим за 60 до 80 милиона евро годишен приход – основен принос към местната икономика и форма на „виртуален износ“ на услуги. Но тези ползи не трябва да засенчват реалните слабости на системата“, отбеляза Йокич.
Според него правната рамка трябва да бъде актуализирана, тъй като действащите разпоредби не осигуряват достатъчен контрол върху туристическите продукти – особено в Стария град на Котор, където преобладават чуждестранните наематели със стоки, несвързани с местната култура и наследство.
Конференцията беше организирана от ветроходния клуб „Делфин“ от Тиват и Факултета по морски изследвания в Котор, като част от фестивала на вятъра в Тиват.
(Тази информация се разпространява от БТА по договор с черногорската агенция МИНА)
Източник: БТА
-
Българияпреди 6 дни
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Спортпреди 1 седмица
Стъпвахме здраво от първата до последната минута, доволен е треньорът на Левски Хулио Веласкес
-
Святпреди 1 седмица
Путин: Никога не сме отказвали диалог с Украйна
-
Святпреди 7 дни
Зеленски и Ердоган обсъдиха подробности около мирните преговори в Истанбул
-
Спортпреди 7 дни
Рами Киуан с бляскава победа на Световната купа
-
Българияпреди 6 дни
Здравната инспекция наложи забрана върху питейната вода в хасковското село Големанци
-
Българияпреди 6 дни
Карнавално шествие ознаменува втория ден на Националния фестивал на детската книга в Сливен
-
Бизнеспреди 5 дни
„Той се страхува да преговаря с мен“ – Зеленски ще е в Турция независимо от плановете на Путин