Икономика
„Райънеър“ отчита спад на годишната печалба с 16 процента до 1,61 млрд. евро

Годишната печалба на нискотарифния авиопревозвач „Райънеър“ (Ryanair) след отчитане на данъци се е свила с 16 на сто до 1,61 млрд. евро за годината до 31 март, съобщи днес компанията, цитирана от ДПА.
За сравнение,година по-рано превозвачът отчете печалба от 1,9 млрд. евро. Печалбата на акция е намаляла до 1,45 евро спрямо 1,67 евро предгодната година. Компанията отчете годишна печалба преди облагане с данъци в размер на 1,78 млрд. евро или също с 16 на сто по-малко от 2,13 млрд. евро, регистрирани предходната година. Общите годишни оперативни приходи са нараснали с около 4 на сто до 13,9 млрд. евро от 13,4 млрд. евро.
Годишните приходи от редовни полети са се повишили с 1 процент на годишна база до 9,23 млрд. евро, тъй като 7-процентов спад в цените на билетите е довел до силен ръст на трафика от 9 на сто или до малко над 200 млн. пътници.
Допълнителните приходи за годината са се повишили с 10 на сто на годишна база до 4,72 млрд. евро благодарение на засиления с 9 процента ръст на трафика и 1 на сто увеличаване на разходите на пътник.
В перспектива за финансовата 2026 г. компанията очаква трафикът да нарасне само с 3 на сто до 206 млн. пътници поради забавените доставки на самолети „Боинг“ (Boeing). Към момента компанията очаква цените за второто тримесечие да възстановят част от спада от 7 на сто, отбелязан през предходната година.
/ЕС/
Източник: БТА
Икономика
„Фич Рейтинг“ потвърди дългосрочния рейтинг на „УниКредит Булбанк“ на „BBB+“ със стабилна перспектива, съобщи банката

Международната рейтингова агенция „Фич Рейтинг“ (Fitch Ratings) потвърди дългосрочния рейтинг (Long-Term IDR) на „УниКредит Булбанк“ на „BBB+“ със стабилна перспектива. Рейтингът за подкрепа от акционерите (SSR) също е потвърден на „bbb+“, а рейтингът на жизнеспособността на банката (VR) е „bb+“, съобщиха от банката.
Централна и Източна Европа е стратегически регион за базираната в Италия международна банкова група „УниКредит“, а стабилното представяне на „УниКредит Булбанк“ се подкрепя от силната ѝ пазарна позиция в България в съответствие с целите на групата, обясняват експертите от „Фич Рейтинг“, цитирани в съобщението.
„УниКредит Булбанк“ е един от най-големите кредитори в българския банков сектор, като в края на 2024 г. държи 18 процента от активите на сектора. Диверсифицираният бизнес модел на банката остава устойчив на различни сътресения в икономическите цикли, смятат от „Фич Рейтинг“.
В доклада, като основни причини за определяне на рейтинга на „УниКредит Булбанк“ са посочени солидният вътрешен франчайз, устойчивото качество на активите, стабилната рентабилност, силната капиталова позиция, стабилното финансиране и ликвидност на банката.
/ИЦ/
Източник: БТА
Икономика
БНБ и Американската търговска камара в България подписаха меморандум за сътрудничество

Българската народна банка (БНБ) и Американската търговска камара в България (АТК) подписаха Меморандум за сътрудничество на официална церемония, проведена днес в сградата на централната банка, съобщават от институцията. Документът беше подписан от управителя на БНБ Димитър Радев и главния изпълнителен директор на АТК Иван Михайлов. На церемонията присъстваха също подуправителите на БНБ Петър Чобанов и Радослав Миленков, както и представители на ръководството на Американската търговска камара.
„БНБ и АТК поддържат дългогодишно партньорство в организирането на инициативи, насочени към засилване на диалога между институциите и бизнеса, повишаване на конкурентоспособността на българската икономика и ускоряване на процеса по европейската интеграция на страната. Днешният меморандум ще осигури по-нататъшно задълбочаване на това сътрудничество с фокус върху успешно присъединяване на България към еврозоната от 1 януари 2026 г. и по-добра информираност на бизнеса и домакинствата за дълбоките и дългосрочни позитиви на този акт“, подчерта управителят на БНБ г-н Димитър Радев, цитиран от пресцентъра на централната банка.
„Подписването на този Меморандум е важна стъпка за още по-голямо усилване на сътрудничеството между българските власти и бизнеса в подкрепа на присъединяването на България към еврозоната. За Американската търговска камара това остава стратегически приоритет, който ще допринесе за икономическа стабилност, растеж и по-силна интеграция в европейските финансови и инвестиционни потоци“, посочи главният изпълнителен директор на АТК Иван Михайлов.
След церемонията се проведе среща между ръководствата на двете институции, на която бяха обсъдени бъдещи съвместни инициативи. Сред тях са нови форуми и дискусии по ключови икономически теми, подобни на наскоро проведената дискусия за конкурентоспособността на българската икономика в контекста на присъединяването към еврозоната, се посочва в съобщението.
БТА припомня, че в средата на месец април тази година гуверньорът на БНБ Димитър Радев взе участие в бизнес закуска, която бе организирана съвместно от Американската търговска камара в България и Британско-българската търговска камара. В изказване пред участниците в събитието, Радев посочи, че членството в еврозоната има потенциала да бъде контрапункт на негативните процеси в глобалната икономика, което респективно го превръща в основен икономически, политически и финансов приоритет на България.
/ИЦ/
Източник: БТА
Икономика
България продължава да изпълнява критерия за ценова стабилност за присъединяване към еврозоната и през април, съобщи МФ

България продължава да изпълнява критерия за ценова стабилност за членство в еврозоната и през месец април, потвърждават от Министерство на финансите (МФ) чрез съобщение до медиите.
Публикуваните днес данни от Евростат за инфлацията в страните от Европейския съюз през април 2025 г., според които референтната стойност на критерия за стабилност на цените се изчислява на 2,8 процента, а стойността на 12-месечната инфлация в България е 2,7 процента, означават че България продължава да изпълнява критерия за ценова стабилност и през април. Това посочват от финансовото министерство във връзка с постъпили запитвания относно покриването на критерия за присъединяване към еврозоната.
Както БТА писа, след като днес европейската статистическа служба Евростат публикува обобщените данни за инфлацията в страните от ЕС за април, стана известно, че България продължава да покрива критерия за ценова стабилност.
Според Маастрихтските критерии относно ценовата стабилност, за да може страната да се присъедини към еврозоната средногодишната инфлация за последните 12 месеца не трябва да надвишава с повече от 1,5 процентни пункта темпа на потребителските цени в трите държави членки с най-добри резултати в областта на ценовата стабилност.
През месец април трите държави с най-ниска средногодишна инфлация са Ирландия (1,2 процента), Финландия (1,3 процента) и Италия (1,4 процента). Това означава, че референтната стойност за изпълнение на критерия за ценова стабилност през април възлиза на 2,8 процента или с 0,1 процентен пункт над отчетената средногодишна инфлация в България през разглеждания месец.
/ИЦ/
Източник: БТА
-
Българияпреди 6 дни
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Спортпреди 1 седмица
Стъпвахме здраво от първата до последната минута, доволен е треньорът на Левски Хулио Веласкес
-
Святпреди 1 седмица
Путин: Никога не сме отказвали диалог с Украйна
-
Святпреди 7 дни
Зеленски и Ердоган обсъдиха подробности около мирните преговори в Истанбул
-
Спортпреди 7 дни
Рами Киуан с бляскава победа на Световната купа
-
Българияпреди 6 дни
Здравната инспекция наложи забрана върху питейната вода в хасковското село Големанци
-
Българияпреди 6 дни
Карнавално шествие ознаменува втория ден на Националния фестивал на детската книга в Сливен
-
Бизнеспреди 5 дни
„Той се страхува да преговаря с мен“ – Зеленски ще е в Турция независимо от плановете на Путин