България
В подкрепа на живота, пациенти и медици заедно ще засадят дръвчета

Членове на сдружението „Българска асоциация болест на Крон и улцерозен колит“ и медици от Клиниката по гастроентерология в Университетската многопрофилна болница за активно лечение „Царица Йоанна – ИСУЛ“ ще засадят японски вишни в парка пред НДК. Това съобщиха от сдружението. С инициативата се отбелязва Световният ден за борба с възпалителните чревни заболявания.
Възпалителните чревни заболявания (болест на Крон и улцерозен колит) засягат гастроинтестиналния тракт и протичат с периоди на обостряне и ремисия. Засегнати са около 10 млн. души по света, посочиха от сдружението. Според европейски и световни епидемиологични данни между 12 000 и 20 000 са българите, засегнати от болест на Крон и улцерозен колит. Двете заболявания засягат основно млади хора на възраст 15 – 35 г.
От голямо значение е ранното поставяне на точна диагноза и редовното проследяване на болестта, за да не настъпят сериозни усложнения, които са инвалидизиращи и дори понякога животозастрашаващи, допълниха от сдружението.
Тази година Световният ден за борба с възпалителните чревни заболявания е под мотото „Възпалителните чревни заболявания нямат граници – да разбием табуто, да говорим за тях“.
Възпалителни чревни заболявания могат да се появят във всяка възраст и без видима причина, а все още не се знае с точност какво ги предизвиква, казва в интурвю за БТА д-р Ани Чавушян, гастроентеролог в Клиниката по гастроентерология и хепатология в “Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Младост“. Д-р Чавушян участва преди време в среща с пациенти, засегнати от възпалителни чревни заболявания, организирана от сдружението. По думите на лекаря пик в появата на тези заболявания се наблюдава сред пациенти над 60-годишна възраст.
/МК/
Източник: БТА
България
Двама кандидати за обществен посредник на Община Шумен ще бъдат гласувани на заседание на Общинския съвет, съобщи старши експерт София Язаджи

Временната комисия за избор на обществен посредник на Община Шумен класира след проведено събеседване двама кандидати и ги предлага за гласуване на заседание на Общински съвет – Шумен, съобщи София Язаджи, старши експерт “Подпомагане дейността на Общинския съвет” в Община Шумен.
Събеседването с кандидатите е проведено на 15 май 2025 г. Комисията класира Данаил Иванов – с оценка 4,80 и Катя Шалапатова – с оценка 4,42.
За БТА ст. експерт Язаджи поясни, че следващите стъпки в процедурата по избор на обществен посредник на Община Шумен е да бъде входирано мотивирано предложение от председателя на временната комисия Метин Джамбазов, след което да бъде изготвена докладна записка, която да бъде входирана и предложена за гласуване пред общинския съвет на редовно заседание. Предвижда се това да бъде през юни или юли, добави тя.
За да бъде избран обществен посредник на Община Шумен, са необходими две трети от гласовете на всички 41 общински съветници, допълни Язаджи. Тя каза още, че изборът на обществен посредник ще бъде направен с тайно гласуване.
Както БТА съобщи, в седмата по ред процедура по избор на обществен посредник в комисията по избор бе решено да се включат трима представители на неправителствени организации – Нина Белчева от Института за регионално развитие и квалификация, Звезделин Звездев от гражданско сдружение „Гласът на Шумен“ и Нели Коларова от Регионалната организация на слепите. Общинските съветници в Шумен утвърдиха на 30 януари състава на комисия по избор на обществен посредник на територията на община Шумен.
БТА припомня, че Общинският съвет в Шумен не избра обществен посредник на заседанието си на 26 септември м.г. Петият опит за избор на обществен посредник на Шумен в края на юни също бе неуспешен. След като Иван Капралов изкара два мандата като обществен посредник на община Шумен и подаде оставка в началото на 2021 година, постът е вакантен.
/ВД/
Източник: БТА
България
Мъж е пострадал при падане от тротинетка във Варненско

Мъж е пострадал след падане от електрическа тротинетка, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР във Варна.
Инцидентът е станал в село Изворско, община Аксаково. Пострадалият, който е на 30 години, е с фрактура на дясната ключица.
Той е прегледан от екип на спешната помощ и е освободен за домашно лечение.
Последният случай с пострадали след инцидент с тротинетка, за който информираха от полицията във Варна, беше в Белослав, когато потърпевши бяха двама младежи на 16 години.
По-рано днес депутатът от партия „Възраждане“ Коста Стоянов каза във Варна, че според мощността им тротинетките трябва да бъдат приравнени на мотопеди и мотоциклети, което е записано в предложение на формацията за промени в Закона за движение по пътищата.
/АБ/
Източник: БТА
България
Проблемът с недостига на кадри и нуждата от повишаване на квалификацията на работещите бяха акцент в научна конференция

Проблемът с недостига на кадри и нуждата от повишаване на квалификацията на работещите бяха акцент на научна конференция „Устойчивост на човешките ресурси за конкурентоспособна икономика“. Обсъдени бяха възможностите за привличането на мотивирани и ценни кадри, за рисковете от финансови последици при проблем с човешкия капитал и др. Форумът бе организиран от Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) в сътрудничество с Института за икономически изследвания (ИИИ) при БАН и Института за устойчиво икономическо развитие (ИнУИР). Конференцията се състоя в София и събра на едно място учени, представители на бизнеса и институциите.
Човешките ресурси са може би най-важното нещо, защото има кадрова криза, каза директорът на ИИИ-БАН Ирена Зарева. Тя коментира, че има недостиг на кадри, което налага внос на работна сила. Има недостиг както на нискоквалифицирани, така и на средноквалифицирани, има и изтичане на таланти, коментира Зарева. Данните и изследванията относно дигитализацията и дигиталните умения показват, че България изостава в това отношение, отбеляза също тя. По думите ѝ е важно развитието на връзката между работодатели и изследователи в България, за да се подкрепи процесът по подобряване на уменията на кадрите.
Заместник-председателят на Управителния съвет на АИКБ Стефан Чайков обясни, че работната сила застарява, като по-малко са младите в заетост, отколкото тези на зряла възраст. Според него има несъответствие между образованието и реалните изисквания на пазара на труд, отбеляза той. Висок е делът на младите хора между 15 и 29 г., които нито работят, нито учат. Това са 12,7%, коментира още Чайков. Това представлява социален риск с дългосрочни последици, добави той. Според него проблем е големият дял на продължително безработните лица. Коефициентът на безработица остава висок, което означава, че когато някой изпадне от пазара на труда, много трудно се завръща, посочи Чайков. Той смята, че трябва да се обърне внимание на навлизането на новите технологии, защото хората се нуждаят от нови инструменти, за да се адаптират към пазара на труда. Надграждането на уменията на работниците, смяната на професионалната роля и приемането на нови технологии се превръща във въпрос на оцеляване на работната сила, каза още експертът. Развитието на човешките ресурси в България все повече се очертава не само като социална тема, а като стратегически въпрос, допълни той.
Опитваме се да надграждаме инструментите за достъпа до обучения, така че те да бъдат по-качествени и в съответствие с нуждите на работодателите, каза заместник-социалният министър Наталия Ефремова.
Икономическият и социален съвет работи по темите за квалификацията и преквалификацията, каза Зорница Русинова, председател на консултативния орган. Тя коментира, че трябва да се обърне внимание и върху междупоколенческите различия на работното място, което пак е свързано с управлението на човешките ресурси.
Във фокуса на конференцията беше и Пактът за чиста промишленост. В презентация на проф. д. ик. н. Виржиния Желязкова бе посочено, че целта на документа е да се ускори създаването на конкурентноспособна, нисковъглеродна и стратегически независима индустрия в Европейския съюз, която да използва чисти технологии, да поддържа високо ниво на заетост и да спомага за достигане на климатична неутралност до 2050 г.
По време на конференцията беше дискутирана и темата за поведението на клиента, което показва от какви умения имат нужда работещите, за да се продава продукт.
Източник: БТА
-
Българияпреди 6 дни
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Икономикапреди 1 седмица
Започнаха търговските преговори между САЩ и Китай в Женева
-
Спортпреди 1 седмица
Стъпвахме здраво от първата до последната минута, доволен е треньорът на Левски Хулио Веласкес
-
Святпреди 1 седмица
Путин: Никога не сме отказвали диалог с Украйна
-
Святпреди 7 дни
Зеленски и Ердоган обсъдиха подробности около мирните преговори в Истанбул
-
Спортпреди 7 дни
Рами Киуан с бляскава победа на Световната купа
-
Българияпреди 6 дни
Здравната инспекция наложи забрана върху питейната вода в хасковското село Големанци
-
Българияпреди 6 дни
Карнавално шествие ознаменува втория ден на Националния фестивал на детската книга в Сливен