Балкани
Проевропейски кандидат спечели ключови президентски избори в Румъния, смятани за избор между Изтока и Запада

Проевропейският кандидат Никушор Дан спечели ключови за ориентацията на страната президентски избори в Румъния в оспорвана надпревара с твърдолинейния националист Джордже Симион, показват данните от почти пълното преброяване на гласовете. Високата избирателна активност изигра важна роля в напрегнатия вот, който редица наблюдатели виждат като избор между Изтока и Запада, отбелязва Асошиейтед прес.
Изборите се проведоха пет месеца след като Конституционният съд на Румъния анулира миналогодишните президентски избори след твърдения за руска намеса и мащабна кампания в социалните медии в полза на крайнодесния независим кандидат за президент Калин Джорджеску, който спечели първия тур тогава. Конституционният съд и Централното избирателно бюро не допуснаха Калин Джорджеску до участие в повторението на вота този месец.
На първия кръг на изборите на 4 май на първо място се класира лидерът на крайнодесния Алианс за обединение на румънците (АУР) Джордже Симион с почти 41 процента от гласовете, а Дан остана втори с около 21 процента. Редица социологически проучвания предричаха, че Симион – евроскептик и привърженик на американския президент Доналд Тръмп, ще запази този успех и на балотажа. Той обещаваше, че ако стане президент, ще назначи Калин Джорджеску за премиер и ще спре помощта за Украйна.
55-годишният Никушор Дан е определян като „блестящ математик, който се прочу в борбата с корупцията в Букурещ“, отбелязва Франс прес. Той е кмет на Букурещ от 2020 г. и беше преизбран през 2024 г. Основател е на асоциация „Спасете Букурещ“, която по-късно прерасна в партия „Съюз за спасение на Румъния“ – в момента втората по големина опозиционна партия в страната, която той напусна през 2017 г. заради разногласия.
По време на предизборната си кампания Никушор Дан се обяви за „ясна ориентация на Запад“, укрепване на трансатлантическите връзки, на стратегическото партньорство със САЩ и сътрудничеството между ЕС и САЩ. Дан подкрепя инициативата за въоръжаване на Европа и развитието на националния военнопромишлен комплекс и се обявява за постепенно постигане на целта за разходи за отбрана от 3,5 процента от БВП. Той също обеща подкрепа „без дискусии“ за Украйна във войната й с Русия.
Кметът на Букурещ, който се яви на изборите като независим кандидат, беше подкрепен на втория тур от три от четирите проевропейски партии в румънския парламент – Национално-либералната партия (НЛП), Съюз за спасение на Румъния (ССР) и Демократичен съюз на унгарците в Румъния (ДСУР). Единствено Социалдемократическата партия (СДП) на бившия премиер Марчел Чолаку не обяви подкрепа за нито един от кандидатите.
Дан заяви, че би искал правителство на четирите прозападни партии – ССР, НЛП, СДП и ДСУР, и спомена, че вижда настоящия временен президент на Румъния Илие Боложан в качеството му на премиер. След обявяването на изборните резултати той каза, че възнамерява още от понеделник да започне неформални дискусии за съставяне на ново правителство и продължава да иска Боложан за премиер, макар че „не може да обещае отсега“. Бившият премиер Чолаку подаде оставка след първия кръг на изборите, когато коалиционният кандидат не успя да стигне до балотаж.
Румънските медии определиха победата на Никушор Дан като „зрелищен обрат“ заради преднината от 20 процентни пункта на неговия опонент на първия кръг. „Румъния започва от утре нов етап и има нужда от всеки един от вас“, заяви той в речта пред хилядите си привърженици, които се събраха в центъра на Букурещ, за да отпразнуват победата. Те развяваха румънски и европейски знамена и скандираха „Тук сме!“, „Единство!“, „Европа“, „Никушор“ и „Русия, не забравяй, Румъния не е твоя“, съобщава телевизия Диджи 24.
Лидерът на АУР Джордже Симион призна поражението си и поздрави своя опонент за победата, като заяви, че такава е била „волята на румънския народ“. Той добави, че политическата борба въобще не е приключила и „тази война едва сега започва“.
Редица европейски лидери приветстваха победата на Никушор Дан. Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, френският президент Еманюел Макрон, молдовската президентка Мая Санду и украинският държавен глава Володимир Зеленски бяха сред първите, които поздравиха победителя в изборната надпревара.
Независимият кандидат Никушор Дан е получил 6 104 979 гласа (53,78 процента) на втория тур на президентските избори, според данни, публикувани в реално време на уебсайта на Постоянния изборен орган, след централизирането на 20 037 протокола (99,76 процента) от общо 20 085. На второ място е Джордже Симион, кандидат на Алианс за обединение на румънците, който е получил 5 247 092 гласа, което представлява 46,22 процента, предаде Аджерпрес.
В гласуването се включиха над 11,6 милиона румънци, като в чужбина гласуваха рекордните 1,6 милиона души, отбеляза Министерството на външните работи. Избирателната активност според Постоянния изборен орган е била 64,72 процента.
Президентският мандат е петгодишен и е ограничен до не повече от два поредни мандата. Държавният глава има полуизпълнителна роля, която включва командване на въоръжените сили и председателство на Върховния съвет за национална отбрана, който взема решения, наред с други неща, за оказване на военна помощ. Президентът също така представлява Румъния на срещите на върха на Европейския съюз и НАТО, може да налага вето на важни гласувания в ЕС, а също така назначава министър-председателя, висшите съдии, прокурори и ръководители на тайните служби.
Това са десетите президентски избори (след като деветите бяха анулирани) от падането на комунистическия режим в страната през 1989 г. През последните 35 години Румъния беше управлявана от четирима редовни президенти: Йон Илиеску (два непоследователни мандата), Емил Константинеску (един мандат), Траян Бъсеску (два последователни мандата) и Клаус Йоханис (два последователни мандата). Временно изпълняващи длъжността президент са били Николае Вакарою (2007 г.), Крин Антонеску (2012 г.) и Илие Боложан (2025 г.), чийто мандат ще продължи до назначаването на нов държавен глава.
Източник: БТА
Балкани
Вучич поздрави Никушор Дан за победата му на президентските избори в Румъния

Сръбският президент Александър Вучич поздрави днес Никушор Дан за победата му на президентските избори в Румъния.
„От мое име и от името на гражданите на Сърбия отправям най-сърдечните си поздравления към Никушор Дан за избирането му за президент на Румъния. В наше лице винаги ще имате добър съсед и надежден партньор, а ние оставаме ангажирани със сътрудничеството, укрепването на приятелството и съвместните проекти в полза на нашите граждани“, написа Вучич в публикация в социалната мрежа Екс.
Независимият кандидат и бивш кмет на Букурещ Никушор Дан стана новият президент на Румъния, след като победи лидера на националистическата партия „Алианс за обединение на румънците“ (АУР) Джордже Симион на втория тур на президентските избори.
/МИД/
Източник: БТА
Балкани
Ветерани от Армията за освобождение на Косово поискаха от специалния пратеник на Тръмп закриването на Специалния съд за Косово в Хага

Организацията на ветераните от Армията за освобождение на Косово (OVL-UÇK) изпрати писмо до специалния пратеник на американския президент Доналд Тръмп Ричард Гренел с искане той да упражни влияние за закриването на Специалния съд за Косово в Хага, предаде Косовското радио и телевизия. От организацията публикуваха текста на писмото в публикация във Фейсбук снощи.
Специалният съд за Косово в Хага – известен още като Специализираните състави за Косово – беше създаден през 2015 г. от косовския парламент, за да разглежда дела за военни престъпления основно срещу бивши бойци от разформированата Армия за освобождение на Косово (АОК), припомня английската редакция на Радио Свободна Европа. Съдът е част от косовската съдебна система, но работи с международни съдии и адвокати и се намира в Хага, Нидерландия. Една от причините съдът да бъде там са опасения от сплашване на свидетели.
От 3 април 2023 г. насам в съда тече дело срещу четирима бивши командири на АОК – Хашим Тачи, Кадри Весели, Реджеп Селими и Якуп Красничи. Те бяха задържани в ареста в Хага на 4 и 5 ноември 2020 г. по обвинения във военни престъпления и престъпления срещу човечеството, извършени по време на войната в Косово през 1998-1999 г. Тачи, Весели, Селими и Красничи пледираха невинни и отрекоха всички обвинения.
В писмото си ветераните изразиха загриженост, че Специализираните състави за Косово са загубили предназначението си и са се превърнали в „политическо оръжие“.
Те призоваха въпросът за съда да бъде повдигнат от новата администрация в САЩ, тъй като, според тях „американските данъкоплатци не са изпратили трудно заработените си пари в Европа, за да финансират съд, който нарушава същите ценности, които Америка поддържа“.
„Президентът Тръмп пренаписва ръждясалите правила за политически контрол върху независимата съдебна система и според новите правила този съд трябва да бъде закрит. Това е позор за американското правосъдие и за американските ценности“, написаха ветераните от АОК.
Ветераните припомниха, че са се изправяли пред правосъдието и преди – пред Международния наказателен трибунал за бивша Югославия (ICTY) в Хага – и не са избягали.
„Когато войната свърши, ние не се вкопчихме в оръжия, а ги оставихме. Нашето разоръжаване, демобилизация и реинтеграция бяха едни от най-успешните в историята. Помогнахме за изграждането на демократично Косово. Превърнахме бойците в граждани. Последвахме примера на Америка, защото вярвахме в него. (…) Нашите лидери (на АОК) подадоха оставки доброволно, за да докажат чистотата на нашата война. Защото когато справедливостта е честна, истината надделява“, допълниха те.
В писмото се посочва още, че четиримата бивши командири на АОК, срещу които в момента тече съдебен процес, са отишли в Хага доброволно. „Те (бившите командири от АОК) нямат какво да крият. Но не можеш да се защитаваш в съдебна зала, създадена да смаже гласа ти. Това не е правосъдие. Това е показен процес“.
Те настояха за пълен преглед, финансов одит и независимо разследване на това как функционира съдът и призоваха Америка да не позволява той „да напише фалшива история“.
„Това не е просто вик за помощ. Това е призив за защита на свободата отново“, написаха в края на писмото си ветераните от АОК.
Източник: БТА
Балкани
Земетресение с магнитуд 4,5 е регистрирано в Егейско море рано днес

Земетресение с магнитуд 4,5 е станало в 3.23 ч. днес в Егейско море край гръцкия остров Евия, съобщи Атинският институт по геодинамика, цитиран от електронното издание на в. „Катимерини“.
По данни на института трусът е станал на дълбочина 16,9 км. Той е бил усетен и в района на Атина. Към момента няма съобщения за нанесени щети.
Последващ трус с магнитуд 3,6 е регистриран 20 минути по-късно.
Напоследък в района се наблюдава сеизмична активност, като в неделя сутринта беше усетен трус с магнитуд 4,4, припомня „Катимерини“.
Днешното земетресение в Егейско море беше регистрирано и от турската Дирекция за управление при бедствия и извънредни ситуации (AFAD), която изчисли магнитуда на 4,6, предаде турската държавна телевизия ТРТ Хабер. Според AFAD огнището на земетресението е било на дълбочина 7 км.
/МИД/
Източник: БТА
-
Българияпреди 6 дни
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Спортпреди 1 седмица
Стъпвахме здраво от първата до последната минута, доволен е треньорът на Левски Хулио Веласкес
-
Святпреди 1 седмица
Путин: Никога не сме отказвали диалог с Украйна
-
Святпреди 7 дни
Зеленски и Ердоган обсъдиха подробности около мирните преговори в Истанбул
-
Спортпреди 7 дни
Рами Киуан с бляскава победа на Световната купа
-
Българияпреди 6 дни
Здравната инспекция наложи забрана върху питейната вода в хасковското село Големанци
-
Българияпреди 6 дни
Карнавално шествие ознаменува втория ден на Националния фестивал на детската книга в Сливен
-
Бизнеспреди 5 дни
„Той се страхува да преговаря с мен“ – Зеленски ще е в Турция независимо от плановете на Путин