Свят
Либерал и консерватор отиват на втори тур на президентските избори в Полша, сочат резултатите от екзитпол

Kметът на Варшава – либералът Рафал Тшасковски, и историкът консерватор Карол Навроцки се класират на първо и второ място на президентските избори в Полша, сочат данните от екзитпол, като по всяка вероятност двамата ще отидат на балотаж, предаде Асошиейтед прес.
Резултатите от екзитпола на института Ипсос, публикувани три часа след затварянето на избирателните секции, сочат, че Тшасковски получава около 31,1 % от гласовете, а Навроцки – 29,1 %. Това означава, че вторият тур на 1 юни може да бъде много напрегнат. Официалните резултати се очакват в понеделник или вторник.
Тшасковски е съюзник на премиера Доналд Туск и поддържа проевропейска позиция, припомня АП. Той получава най-голяма подкрепа в градовете, където много хора харесват светските му възгледи и подкрепата му за правата на хората с различна сексуална ориентация.
Навроцки е консервативно настроен историк, подкрепян от националистическата опозиционна партия „Право и справедливост“ (ПиС), и няма политически опит. Той е ръководител на държавния Институт за национална памет и се изявява като защитник на консервативните ценности и националния суверенитет. По време на кампанията той се придържаше към антиукраинска реторика. По-рано този месец американският президент Доналд Тръмп прие Навроцки в Белия дом.
Резултатите на Тшасковски в екзитполовете са по-лоши от очакваното, отбелязва АП. Консервативният кандидат от друга страна получава по-голяма подкрепа, отколкото прогнозираха предизборните анкети въпреки обвиненията, белязали предизборната кампания, че той е придобил по нечестен начин апартамента на възрастен мъж. Навроцки отрече това и след като полското общество беше разтърсено от скандала, той дари жилището за благотворителност.
Тази нощ Навроцки се обърна към избирателите си и приветства резултата, като отбеляза, че между него и съперника му Тшасковски има лека „козметична разлика“. „Бих искал да благодаря на милионите поляци, които гласуваха за мен“, заяви Навроцки пред свои симпатизанти в гр. Гданск. „Милионите поляци, които не се поддадоха на натиска от пропаганда, фалшификации и лъжи“, добави той.
Според екзитпола на Ипсос кандидатът на крайнодясната партия „Конфедерация“ Славомир Менцен получава 14,8% от гласовете, докато подкрепата на другия крайнодесен участник в надпреварата – Гжегож Браун, възлиза на 6,3%.
Официалните резултати от гласуването се очакват в близките два дни, но данните от екзитполовете показват, че предстоящият втори тур на изборите ще бъде предизвикателство за Тшасковски, коментира АП.
Въпреки че в Полша основната вътрешнополитическа власт е съсредоточена в ръцете на премиера и парламента, президентът също разполага със значителни правомощия. Той е главнокомандващ на въоръжените сили, играе важна роля във външната политика и политиката в областта на сигурност и може да налага вето върху закони.
„Играта за всичко тепърва започва“, написа тази нощ Тшасковски в социалната мрежа „Екс“. „Тежка борба за всеки глас. Тези две седмици ще решат бъдещето на нашата родина. Поради това аз няма да отстъпвам“, добави той.
Тшасковски обеща подкрепа за реформиране на съдилищата и обществените медии, които според някои критици са били политизирани по време на управлението на ПиС. Той беше кандидат за президентския пост и през 2020 г., но тогава загуби от Анджей Дуда.
Тшасковски заяви пред свои поддръжници в южния полски град Сандомеж, че е наясно, че надпреварата ще бъде трудна и призна, че му предстои много работа. Той се обърна към избирателите на другите кандидати и апелира за тяхната подкрепа на втория тур. Тшасковски определи съперника си Навроцки като „радикал, търсещ конфликти“ и обеща, че ще бъде конструктивен президент и ще намали напрежението сред дълбоко разделената нация.
Полските власти съобщиха за опити за чуждестранна намеса по време на кампанията, включително за хакерски атаки, насочени към партиите от коалицията на Туск.
Изборите се произвеждат в момент на повишена загриженост от продължаващата война в съседна Украйна. Освен това във Варшава се усеща все по-голямо безпокойство, че ангажиментите на САЩ към сигурността на Европа могат да отслабнат при управлението на Тръмп.
Източник: БТА
Свят
Индиец и румънец загинаха на осемхилядника вр. Лхотце

Индиец и румънец загинаха на връх Лхотце – четвъртия по височина осемхилядник на планетата – с което смъртните случаи от началото на сезона при изкачване на осемхилядници станаха най-малко осем, предаде Ройтерс като се позова на местните власти.
Тридесет и девет годишният Ракеш Кумар от Индия почина вчера на слизане от 8516-метровия връх, съобщи Мохан Ламсал от непалската агенция, организирала изкачването „Макалу Адвенчър“.
„Той слизаше от четвърти лагер на височина 8000 м., когато внезапно колабира“, каза Ламсал пред Ройтерс. „Усилията на неговите шерпи водачи да го върнат към живота не успяха“, добави той.
Румънецът Барна Золт Ваго, 48 г., загина в същия ден, докато изкачваше Лхотце, каза Раджан Бхатарай от компанията „Хималаян Гайдс“.
Все още няма подробности за причините за смъртта му.
От началото на сезона за изкачване на осемхилядници в Хималаите, който започна в края на март, са загинали най-малко осем души, двама от които на Еверест, припомня Ройтерс.
Междувременно британецът Кентън Кул вчера изкачи най-високия връх на планетата за 19-и път, с което подобри собствения си рекорд за най-много изкачвания, осъществени от чужденец.
Петдесет и една годишният британец стъпи за първи път на Еверест през 2004 г. и оттогава се връща на върха почти всяка година.
Рекордьорът с най-много изкачвания е шерпът водач Ками Рита Шерпа, който миналата година изкачи Еверест за 30-ти път, а в момента се готви за 31-вото си изкачване.
Източник: БТА
Свят
Управляващите дясноцентристи спечелиха изборите в Португалия, но не получиха мнозинство

Управляващият дясноцентристки Демократичен съюз спечели вчера парламентарните избори в Португалия, но не успя да си осигури мнозинство в парламента и за втори път в рамките на една година се очаква да състави правителство на малцинството на фона на рязко нарасналата подкрепа за крайнодясна популистка партия, предаде Асошиейтед Прес.
Крайнодясната партия „Стига!“, която продължава да напредва на всеки вот, за първи път достига границата от 20% от гласовете и заплашва да измести Социалистическата партия като основна опозиционна сила.
Според почти окончателни официални резултати Демократичният съюз събира 32,7% от гласовете, срещу 23,4% за Социалистическата партия и 22,6% за „Стига!“. Без да се включват четирите мандата от избирателните райони в чужбина, които ще бъдат разпределени през следващите дни, управляващата коалиция печели 89 места от общо 230 – значително под прага от 116 депутати, необходим за абсолютно мнозинство. По брой места социалистите и крайната десница засега са наравно – с по 58 депутати, съобщи АФП.
Демократичният съюз е съставен от три формации – Социалдемократическата партия на Луиш Монтенегро, Социалдемократическия център – Народна партия и Народната монархическа партия.
„Народът иска това правителство. Народът иска този министър-председател“, заяви снощи радостно Монтенегро, като обеща следващото му правителство да бъде „на висотата на засиленото доверие, което е получил от избирателите“.
Този 52-годишен адвокат, който винаги е отказвал да управлява с подкрепата на „Стига!“, бе принуден да подаде оставка през март на фона на съмнения за конфликт на интереси, свързани с дейността на неговата консултантска фирма, отбеляза АФП.
„Стига!“ се яви за първи път на парламентарни избори преди шест години, когато печели само едно място. В течение на времето партията се възползва от недоволството срещу по-умерените традиционни партии. Последната предизборна кампания на „Стига!“ премина под лозунга „Да спасим Португалия“. „Стига!“ се самоопределя като националистическа партия и до голяма степен разчита на популярността на своя лидер Андре Вентура. „Това е моят момент“, каза Вентура след обявяването на резултатите от вота. „Това е голяма победа за „Стига!“, добави той.
След края на изборния ден лидерът на Социалистическата партия Педро Нуно Сантош заяви, че се оттегля от поста си и няма да се кандидатира отново за него. „Това са тежки, трудни времена за Социалистическата партия“, каза вчера той.
Когато бъдат преброени гласовете от чужбина, социалистите може да изпаднат на трето място, което ще е първият път от близо 40 години, в който партията няма да завърши първа или втора, отбелязва Ройтерс.
До вчерашните избори се стигна, след като правителството на 52-годишния премиер Луиш Монтенегро бе неочаквано свалено през март при поискан от самия министър-председател вот на доверие. Вотът беше във връзка със сделки, свързани със семеен бизнес на Монтенегро, които бяха възприети като непрозрачни, посочва ДПА.
Проучванията на общественото мнение показват, че португалските гласоподаватели са все по-разочаровани от политическите елити и от модела на избори, които само удължават цикъла на краткотрайни правителства и законодателна безизходица. По-нататъшната политическа нестабилност може да доведе до забавяне на структурните реформи и големите проекти, включително добива на литий в северната част на страната, потенциално да застраши ефективното използване на средствата от ЕС и дълго отлаганата приватизация на авиокомпания ТАП, отбеляза Ройтерс.
Средната работна заплата в Португалия от малко под 2000 евро на месец е доста под средната за ЕС от 3155 евро и най-ниската в Западна Европа, което принуждава много португалци да търсят по-добре платена работа в чужбина. Правителството на Монтенегро предприе няколко мерки, за да се опита да облекчи изтичането на мозъци, като предложи намаляване на данъците и социални придобивки за младите хора и на компаниите, които ги наемат. Тъй като разходите за живот все още се увеличават след няколко години на инфлация над средното равнище, избирателите искат да видят допълнителни конкретни стъпки за повишаване на заплатите, намаляване на данъците, подобряване на сигурността на работните места и укрепване на системата за социално подпомагане, допълва агенцията.
Португалия изпреварва повечето държави от ЕС по отношение на икономическия растеж, като реализира бюджетни излишъци и намали дълга както при лявоцентристките, така и при дясноцентристките правителства. През миналата година икономиката отбеляза ръст от 1,9%, а през тази година се очаква да нарасне с над 2 процента. Но БВП неочаквано се сви с 0,5% на тримесечна база през януари-март, тъй като нетният износ намаля, което показва уязвимостта на страната от напрежението в световната търговия. Неотдавнашните излишъци доведоха до намаляване на публичния дълг под 100% от БВП, което спечели похвали от Брюксел и инвеститорите. За 2025 г. се предвижда излишък от 0,3%, което е по-малко от 0,7% през миналата година.
Около 1,5 милиона чужденци пребивават в Португалия, което е приблизително три пъти повече в сравнение с преди десетилетие и представлява около 14% от общото население. При управлението на социалистите в периода 2015-2023 г. Португалия имаше един от най-отворените миграционни режими в Европа. Увеличаването на броя на пристигащите, особено от Азия в последно време, породи антиимиграционни настроения и даде тласък на партия „Стига!“ на изборите миналата година. Правителството на Монтенегро затегна правилата за имиграция, като повтори усилията на други места в Европа да се противопоставят на крайната десница, но страната остава сравнително гостоприемна, особено за мигрантите от Бразилия и португалоезичните африкански страни.
Жилищната криза се превърна в централен предизборен въпрос, който бъдещото правителство ще трябва да реши. Туристическият бум помогна на икономиката, но също така подхрани жилищната криза, изтласквайки жителите от центровете на градовете и дори от близките предградия. Цените на жилищата в Португалия са нараснали с 9% през миналата година, което е около три пъти повече от средното за ЕС, допълва Ройтерс.
Източник: БТА
Свят
Иран извика британският шарже д’афер заради ареста на ирански граждани във Великобритания

Министерството на външните работи на Иран извика британския шарже д‘афер в Техеран заради ареста на ирански граждани във Великобритания и „неверните обвинения“ от страна на Лондон към Ислямската република, предаде Ройтерс като се позова на иранските държавни медии.
По-рано този месец британската полиция арестува седем иранци при две отделни операции, а миналата седмица на трима от тях бяха повдигнати обвинения за действия в помощ на разузнаването на чужда държава, в случая – на Иран.
Тримата мъже бяха оставени в ареста и ще се явят на предварително съдебно изслушване на 6 юни, докато останалите четирима са освободени, но все още се разследват.
„Отговорността за неподходящите последици от такива действия, които изглежда са подбудени от политически мотиви за упражняване на натиск над Иран, ще носи британското правителство“, заяви външното министерство в Техеран, цитирано от държавните медии.
Британският шарже д‘афер беше извикан вчера и от него бе поискано да представи официално обяснение за причините и правните основания за ареста на иранските граждани.
Британското правителство постави Иран на най-високото равнище в своя регистър за чуждестранно влияние, като изиска от Техеран да регистрира всичко, което прави, за да упражнява политическо влияние в Обединеното кралство.
/ДИ/
Източник: БТА
-
Българияпреди 6 дни
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Икономикапреди 1 седмица
Започнаха търговските преговори между САЩ и Китай в Женева
-
Спортпреди 1 седмица
Стъпвахме здраво от първата до последната минута, доволен е треньорът на Левски Хулио Веласкес
-
Святпреди 1 седмица
Путин: Никога не сме отказвали диалог с Украйна
-
Святпреди 7 дни
Зеленски и Ердоган обсъдиха подробности около мирните преговори в Истанбул
-
Спортпреди 7 дни
Рами Киуан с бляскава победа на Световната купа
-
Българияпреди 6 дни
Здравната инспекция наложи забрана върху питейната вода в хасковското село Големанци
-
Българияпреди 6 дни
Карнавално шествие ознаменува втория ден на Националния фестивал на детската книга в Сливен