Свят
Бившият американски президент Джо Байдън бе диагностициран с агресивна форма на рак на простата

Бившият американски президент Джо Байдън бе диагностициран с агресивна форма на рак на простата с метастази в костите, предаде Ройтерс, като се позова на семейството му.
Байдън е бил диагностициран в петък, след като е проявил имал специфични симптоми.
„Въпреки че това е по-агресивна форма на заболяването, ракът изглежда е хормоночувствителен, което позволява ефективно лечение“, пише в прессъобщение на офиса на бившия президент.
Здравословното състояние на 82-годишния Байдън беше основен проблем за избирателите по време на президентския му мандат, отбелязва Асошиейтед прес.
Байдън се отказа от кандидатурата си за втори мандат след катастрофално представяне на предизборен дебат през юни. Впоследствие Камала Харис, която по това време беше вицепрезидент, стана кандидат на Демолратическата партия за президентските избори на мястото на Байдън, но загуби надпреварата от републиканеца Доналд Тръмп.
През февруари 2023 г. Байдън претърпя операция за отстраняването на базалноклетъчен карцином – често срещана форма на рак на кожата. През ноември 2021 г. от дебелото му черво е отстранен полип, който е доброкачествено, но потенциално предраково образувание.
/НВ/
Източник: БТА
Свят
Започва годишната среща на СЗО, на която ще бъде приет дългоочаквания международен договор за пандемиите

Годишната среща на Световната здравна организация започва днес в Женева, като основният акцент ще бъде поставен върху официалното приемане на дългоочаквания международен договор за пандемиите, предаде ДПА.
Документът е изготвен с рекордно бързи темпове в отговор на поуките, извлечени от пандемията от коронавируса, като целта е в бъдеще да се предотврати хаосът, наблюдаван при поръчката на медицински материали, и да се осигури по-справедливо разпределение на ваксините при нови здравни кризи.
Официалното приемане на договора е насрочено за вторник.
Няколко спорни детайла обаче остават нерешени и се очаква да бъдат договорени отделно през следващата година като част от приложение към споразумението, отбелязва ДПА. Сред тях например е начинът, по който производителите на ваксини ще получават патогени с пандемичен потенциал. Ще трябва да също така да се изясни какво ще получават в замяна държавите, които ги предоставят.
На годишното събрание на СЗО ще присъстват делегати от 194-те държави членове на организацията. Това е основният орган на СЗО за вземане на решения.
Организацията се намира на кръстопът, след като САЩ, които понастоящем са най-големият ѝ дарител, обявиха, че ще я напуснат в началото на 2026 г. Този ход ще намали почти една пета от бюджета на здравната агенция на ООН. В отговор СЗО вече обяви мащабни мерки за намаляване на разходите, включително и съкращаване на персонал.
/ВС/
Източник: БТА
Свят
Великобритания се готви за презареждане в отношенията с ЕС пет години след Брекзит

Великобритания и ЕС ще се срещнат днес в Лондон, за да обсъдят задълбочаването на двустранните връзки. Това ще се случи в рамките на първата официална среща на върха между тях след Брекзит, предаде Асошиейтед прес.
Разговорите между министър-председателя Киър Стармър и ръководителите на европейските институции Урсула фон дер Лайен и Антонио Коща имат за цел да подготвят почвата за ново споразумение между Лондон и Брюксел.
Има надежди, че ако се стигне до подобна спогодба, тя ще подобри състоянието на британската икономика, която пострада тежко от спада в търговията с ЕС, предизвикан от оскъпяването ѝ и увеличаването на бюрократичните пречки заради излизането на Великобритания от Съюза през 2020 г.
Откакто встъпи в длъжност през юли миналата година, Стармър се стреми към ново начало в отношенията с ЕС след годините на напрежение, последвали референдума за Брекзит, произведен на 23 юни 2016 г.
Сегашният облик на връзките след Брекзит до голяма степен се определя от търговско споразумение, договорено от британския премиер Борис Джонсън. Стармър е на мнение, че то може да бъде надградено в посока на засилване на търговския обмен и укрепване на сигурността.
Засега не е ясно какво ще бъде обявено на срещата, но вчера Стармър каза, че ще има споразумение, след като в последните седмици Лондон сключи такива с Индия и САЩ.
„Утре ще направим нова крачка напред, с още по-големи ползи за Великобритания, в резултат на укрепването на сътрудничеството с ЕС“, каза той и добави: „Ползите от това ще се усетят на пазара на труда, по битовите ни сметки и по нашите граници.“
Откакто Лейбъристката партия се върна на власт след 14 години управление на торите, време, белязано до голяма степен от организирането и последиците от референдума за Брекзит, двете страни се стремят към разведряване в отношенията.
Това пролича най-вече от координираните действия в подкрепа на Украйна след смяната на външнополитическа линия на Вашингтон при президента Доналд Тръмп.
Стармър, който в кампанията за референдума агитираше Великобритания да остане в ЕС и след него призоваваше за повторно допитване до народа, каза, че иска ново споразумение с 27-членния блок, което да облекчи търговията и да доведе до повишаване на сътрудничеството в сферата на сигурността, включително при закупуването на военна техника.
Въпреки че между Кралството и Съюза няма мита, в търговския обмен между тях съществуват редица бариери от немитнически характер, като например губещи време гранични проверки и повече административна документация, което затруднява търговията.
Въведените визови ограничения след Брекзит също затрудняват двустранния обмен, включително в експертни области като банковото дело и правото, а също и в културата и образованието.
Източник: БТА
Свят
Тайван не изключва възможността Китай да започне „политическа война“ преди годишнината от встъпването в длъжност на президента Уилям Лай

Тайванската брегова охрана заяви, че правителството в Тайпе не изключва възможността Китай да започне „политическа война“, за да подкопае общностния дух на острова преди годишнината от встъпването в длъжност на президента Лай Чинте (Уилям Лай) тази седмица, предаде Ройтерс.
Китай смята Лай, който във вторник навършва една година на поста, за „сепаратист“ и отхвърля предложенията му за преговори. Лай, от своя страна, не приема претенциите на Китай за суверенитет върху самоуправляващиясе остров, като твърди, че само народът на Тайван може да реши своето бъдеще.
Тайванският Съвет по въпросите на континенталната част на Китай междувременно заяви, че Пекин може да организира нови военни учения, за да „предизвика проблеми“ около годишнината.
В китайски социални медии вчера бяха публикувани снимки на мъж, който твърди, че е преплувал Тайванския проток с малка лодка и е забил китайски флаг на отдалечен плаж, след което се върнал в Китай. По-късно видеото беше изтрито.
Тайванската брегова охрана в петък съобщи, че е арестувала двама китайски граждани, навлезли незаконно в Тайван с гумена лодка.
Заместник-началникът на тайванската брегова охрана Сие Чинчин заяви, че от известно време Китай се възползва от възможността да организира учения и да използва други тактики за натиск. „Не е изключено по повод годишнината от встъпването в длъжност на президента Лай китайските комунисти отново да използват подобни тактики и видеоклипове, за да водят политическа война и да подкопаят духа на нашия народ“, каза той пред журналисти.
/ВС/
Източник: БТА
-
Българияпреди 6 дни
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Икономикапреди 1 седмица
Започнаха търговските преговори между САЩ и Китай в Женева
-
Спортпреди 1 седмица
Стъпвахме здраво от първата до последната минута, доволен е треньорът на Левски Хулио Веласкес
-
Святпреди 1 седмица
Путин: Никога не сме отказвали диалог с Украйна
-
Святпреди 7 дни
Зеленски и Ердоган обсъдиха подробности около мирните преговори в Истанбул
-
Спортпреди 6 дни
Рами Киуан с бляскава победа на Световната купа
-
Българияпреди 6 дни
Здравната инспекция наложи забрана върху питейната вода в хасковското село Големанци
-
Българияпреди 5 дни
Карнавално шествие ознаменува втория ден на Националния фестивал на детската книга в Сливен