Свържете се с нас

България

Христо Минков и Маргарита Дренова станаха шампиони в 11-о издание на Маратона на приятелството в Плевен

Христо Минков и Маргарита Дренова станаха шампиони в 11-о издание на Маратона на приятелството в Плевен. Надпреварата се състоя по улиците на града.

Христо Минков е на 23 години, от Троян. Преодоля разстоянието от 42,195 км за два часа 52 минути и шест секунди. Христо участва в плевенския маратон за първи път и за първи път в най-дългата дистанция. От три години работи като масажист. За БТА той каза, че тренира от пет-шест години. Доволен е от организацията, от пунктовете за подкрепа, от помощта на доброволците. Догодина би участвал пак, но не е сигурен дали отново в класическия маратон.

Победителката при жените Маргарита Дренова финишира с време четири часа две минути и четири секунди. Тя е от Ботевград, на 42 години. За четвърти път бяга на плевенския Маратон на приятелството. Миналата година е била победител в полумаратона. Сега дебютира на класическата дистанция. Тренира от 10 години. За БТА тя каза, че всяка година е тук и организацията в Плевен е страхотна.

В класическата дистанция стартираха 26 бегачи, от които финишираха 24. Втори при мъжете е Георги Василев, а трети – Николай Христов. При жените на второ и трето място се класираха съответно: Малина Иванова и Нина Русева. 

Полумаратона от 21.1 км спечели Ивайло Вълев. След него се наредиха Светлин Игнатов и Ангел Ангелов. При жените в първата тройка влязоха Теодора Петков, Людмила Евстатиева и Деница Великова.

Призьорите на четвърт маратон от 10,55 км при мъжете са Николай Ефремов, Генади Генадиев и Калин Стефанов. Най-бързата жена на тази дистанция беше Елена Здравкова. След нея останаха Ния Йотова и Ралица Тютюнджиева.

В Щафета 2 по 10.55 км първото място беше за щафетата с атрактивното име – Ядем всичко със сол. Втори и трети финишираха щафетите на Azimut и МГ 04-05.

В днешния Маратон на приятелството се включиха над 1 000 участника от 17 националности. Участваха  400 деца, от тях 60 бяха деца със специални потребности. Най-възрастният участник беше англичанинът Алън Кейс. Той тича в полумаратона. Той е на 78 години. За най-възрастната дама Бойка Арсова това е 76-я маратон. В Плевен е за 10-път. Бебе на 3 месеца беше най-малкият участник в маратона. То се включи заедно със своите родители.

Плевенският маратон се организира с подкрепата на Община Плевен и под патронажа на кмета д-р Валентин Христов. Има и благотворителна кауза – да осигури стипендия за студент по медицина. 

Източник: БТА

България

Жители и гости на Петрич се включиха в нощна обиколка на античен град Хераклея Синтика

Жители и гости на Петрич се включиха в нощна обиколка на античен град Хераклея Синтика. Инициативата предизвика голям интерес. Тя е част от проявите, които Историческият музей в Петрич реализира в рамките на Нощта на музеите. Професор доктор Людмил Вагалински, ръководител на разкопките на античния град, разказа на посетителите интересни факти, свързани с обекта и представи информация за сградите, които са реставрирани. Посетителите разгледаха гражданската базилика и светилището на Немезида. Обектът Хераклея Синтика е обновен по проект „Реставрация, консервация и социализация на Хераклея Синтика“. В първия етап на проекта в археологическия обект са изградени достъпна туристическа инфраструктура, паркинг, нов посетителски център.

Очаква се реализирането на втора фаза на мащабната реставрация на античния град. Тя ще започне тази година с подготвителни дейности и ще продължи през следващата 2026 година. Обектът античен град Хераклея Синтика започва своето ново начало преди една година. Официалното откриване беше на 16 май 2024 година със символично прерязване на лентата на реставрирания археологически обект от кмета на Петрич Димитър Бръчков, председателя на Общинския съвет в Петрич инженер Светла Данаилова и управителят на фирмата изпълнител. 

Проявите, които Исторически музей – Петрич реализира в рамките на Нощта на музеите, започнаха вчера с местни народни песни и танци на Фолклорна формация „Хераклея“ и Танцов състав „Гергьовче“ при Общински детски комплекс-Петрич. Беше открита изложбата „Богове и светилища в Хераклея Синтика“, в рамките на която посетителите имаха възможност да видят за първи път оброчните плочи на крилатата богиня на справедливото възмездие Немезида, оброчната плоча на Тракийския конник, а също и статуетка на бог Херакъл. Всички находки са намерени по време на редовните археологически разкопки в античен град Хераклея Синтика. 

Посетителите на музея разгледаха и изложбата „Тъкачество“, която представя черги и килими, дарени на музея. В рамките на изложбата „Памет за всекидневие. Историята в петричките вестници“ бяха подредени издания от петричкия печат. На 30 юни 1985 година излиза от печат първият брой на вестник „Петричко дело“, който се издава редовно до края на 1995 година. Вестникът отразява важни събития, свързани с живота в града. Публикува се информация за бележити личности, за черкви, за училища, за важни събития от живота на хората, като например пожарът на черквата „Света Богородица“, разказаха от петричкия музей. 

В Нощта на музея в Петрич беше представен камерен концерт „Ноти летят в музея“, с участието на възпитаниците на Народно читалище „Братя Миладинови“ с ръководители Светла Гочева и Светослав Лобошки. Излъчи се и художествено-документалния филм на Исторически музей – Петрич „Искра от миналото“. Филмът е посветен на 150 години от откриването на първото българско светско училище в Петрич.

За първи път Историческият музей в Петрич връчи номинации „Приятели на музея“ за принос и подкрепа към дейността на музея. Тази година благодарствени грамоти бяха връчени на БТА Петрич, „Нет Плюс“ Петрич –  за медийна подкрепа и популяризиране дейността на музея, на Първо Основно училище „Кочо Мавродиев“, Иновативна Професионална гимназия по икономика и туризъм „Проф. д-р Асен Златаров“, Профилирана гимназия „Пейо Яворов“, Средно училище „Никола Вапцаров“, Фолклорна формация „Хераклея“, Танцов състав„Гергьовче“, Народно читалище „Братя Миладинови-1914“ за активното им творческо участие в събитията на музея. 

За научен принос и методическа подкрепа бяха удостоени д-р Китан Китанов, проф. Людмил Вагалински, проф.Николай Ненов. Грамоти ще получат и дарителите, които през годините са допринесли за създаването и представянето на културното наследство на региона и благодарение на които се оформя голяма част от фонда на Исторически музей – Петрич.

Източник: БТА

Виж цялата статия

България

Народният представител Росица Кирова връчи стипендии на талантливи ученици от Видин за четвърта поредна година

Народният представител Росица Кирова връчи стипендии на талантливи ученици от Видин за четвърта поредна година. Гости на събитието бяха областният управител Ани Арутюнян и началникът на Регионалното управление на образованието във Видин Веселка Асенова.

Александра Младенова, Мира Джунинска и Елена-Стефани Асенова са наградените за 2025 г. Те са избрани като „Изследователи на знанието“ заради своите постижения на състезания, олимпиади и конкурси. 

„Като основател на наградите „Изследователи на знанието“ започнах това пътуване с вярата, че всяко дете, което проявява постоянство и упоритост, заслужава да бъде подкрепено. Вярвам, че образованието е най-мощният инструмент един човек да бъде свободен и ценен. То дава крила да си представим един по-добър свят и силата да го изградим“, каза Росица Кирова при връчването на стипендиите.

Всяка година Росица Кирова награждава трима ученици от видински училища, изявени в няколко области. Подборът на учениците се прави по обективни критерии от комисия, в която участват представители на Регионалното управление на образованието и Община Видин. Всяко училище посочва ученици, постигнали успехи, по няколко различни критерии.

/МК/

Източник: БТА

Виж цялата статия

България

В Силистра изразиха съпричастността си към жертвите на СПИН

С бдение със свещи в Силистра изразиха съпричастността си към засегнатите от ХИВ/СПИН. Инициативата бе по идея на местната Регионална здравна инспекция (РЗИ) и е част от Дните на отворени врати за анонимно и безплатно консултиране и изследване с бърз тест за ХИВ, хепатит В, хепатит С и сифилис.

„Целта на инициативата е да повиши обществената информираност за ХИВ и да отбележи, че превенцията, лечението, грижите и услугите за подкрепа на лицата, носители на вируса, са достъпни за всички, които се нуждаят от тях. Хората, живеещи с ХИВ, често са изправени пред значителни предизвикателства поради постоянна стигма и дискриминация, водещи до чувство на срам, съмнение в себе си и изолация, което пречи на хората да потърсят грижите и подкрепата, от които се нуждаят“, казаха за БТА работещите в инспекцията.

По данни на РЗИ – Силистра регистрация на носителите на вируса на СПИН в България се прави от 1986 година. За този период в областта са регистрирани 34 серопозитивни, от които 24 са мъже. Миналата година с вируса са регистрирани двама души.

От есента на 2024 г. в здравната инспекция в Силистра работи кабинет, в който се извършва анонимно и безплатно консултиране и изследване за ХИВ.

/МК/

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Святпреди 58 минути

Управляващият в Португалия дясноцентристки Демократичен съюз спечели парламентарните избори, но не успя да си осигури мнозинство

Балканипреди един час

Проевропейски кандидат спечели ключови президентски избори в Румъния, смятани за избор между Изтока и Запада

Святпреди 2 часа

Британският премиер обсъди войната в Украйна с лидери на САЩ, Италия, Франция и Германия

Святпреди 2 часа

Жителите на Буенос Айрес гласуваха за представители на местната власт

Балканипреди 3 часа

Джордже Симион поздрави Никушор Дан за изборната победа, като призна, че „това беше волята на народа“

Балканипреди 3 часа

Това е победата на хората, които повярваха, че Румъния може да се промени в правилната посока, заяви Никушор Дан

Святпреди 3 часа

Либерал и консерватор отиват на втори тур на президентските избори в Полша, сочат резултатите от екзитпол

Балканипреди 3 часа

Кой е Никушор Дан – проевропейският центрист, който печели президентските избори в Румъния?

Балканипреди 4 часа

Европейски лидери приветстваха победата на Никушор Дан на президентските избори в Румъния

Святпреди 4 часа

ФБР съобщи, че вече има основен заподозрян за взрива близо до клиника за репродуктивно здраве в Палм Спрингс

Балканипреди 4 часа

След неочакван обрат: Никушор Дан математически е новият президент на Румъния

Балканипреди 5 часа

Кметът на Букурещ Никушор Дан печели президентските избори в Румъния при почти завършило преброяване на гласовете

Бизнеспреди 5 дни

„Той се страхува да преговаря с мен“ – Зеленски ще е в Турция независимо от плановете на Путин

Българияпреди 5 дни

Общинският съвет в Ихтиман ще разгледа бюджета на общината на днешното си заседание

Бизнеспреди 4 дни

Бизнес глобус: Катар купува 210 самолета Boeing; Allianz регистрира рекордна печалба; Netflix расте благодарение на абонамента с реклами

Българияпреди 5 дни

Доклад за състоянието на администрацията ще обсъди Министерският съвет на редовното си заседание

Политикапреди 4 дни

Официално: Румен Радев отива в Япония

Икономикапреди 2 дни

НЕК получи Акт 16 за хидроагрегат 2 на ПАВЕЦ „Чаира“, съобщиха от компанията

Святпреди 5 дни

Назначена от Тръмп съдийка заяви, че правителството може да използва Закона за чуждестранните врагове за ускоряване на депортациите от САЩ

Балканипреди 5 дни

Турция и Китай увеличават броя на седмичните полети помежду си до 49

Святпреди 5 дни

Перуанският премиер подаде оставка преди насрочен вот на недоверие

Икономикапреди 5 дни

Въвеждането на депозитна система за опаковки от напитки ще бъде обсъдено на конференция в София

Българияпреди 4 дни

Тетевен почете 80 години от смъртта на ген. Владимир Вазов с образователна филмова прожекция

Обществопреди 4 дни

Сливи за смет или как Lidl използва рециклирането за каузи

Новини