Балкани
Временният президент на Румъния Илие Боложан: Днес, повече от всякога, съдбата на страната е във вашите ръце

Час и половина след началото на изборния ден в Румъния, правото си на глас упражни и временният президент на страната Илие Боложан.
И този път той избра символично секция, разположена в близост до президентския дворец Котрочени в Букурещ, за да гласува, става ясно от прессъобщение, изпратено и до редакцията на БТА.
След като пусна бюлетина, политикът направи кратко изявлeние, излъчено на живо в Интернет.
„Скъпи румънци, днес гласувах, убеден във важността на този вот. Решението, което гражданите на нашата страна ще вземат днес, не само ще повлияе на нашия модел на развитие през следващите пет години, но и ще има ефект върху живота на нашите деца и внуци. Президентът, който ще бъде избран, няма да може да направи всичко, но ще може да направи много за страна, на която да можете да разчитате, за преодоляване на икономическите трудности, но най-вече за възстановяване на доверието и надеждата. От следващата седмица новоизбраният президент може да прави тези неща с честност, здрав разум и отговорност за страната ни. Днес, повече от всякога, съдбата на страната е във вашите ръце”, каза Илие Боложан.
Той завърши с призива „Гласувайте, както ви диктува съвестта“.
На 12 февруари тази година Илие Боложан стана временно изпълняващ длъжността президент на Румъния, след като Клаус Йоханис подаде оставка от поста.
/БЗ/
Източник: БТА
Балкани
В Сараево протестираха срещу премахването на неработните недели в търговията

Няколкостотин работещи в сектора на търговия, които са против премахването на неработните недели на магазините в мюсюлманско-хърватската полуавтономна част на Босна и Херцеговина, протестираха днес в Сараево, съобщи Радио Свободна Европа.
На протестите на Синдиката на работещите в търговията и услугите на Босна и Херцеговина (STBiH) събралите се носеха транспаранти с надписи: „Няма да дадем неделята“, „Нашата неделя не е на промоция“, „Работна неделя = Откраднато семейство“.
Причината за провеждането на протеста е недоволството от обявената възможност да бъдат въведени 16 или 18 работни недели годишно, което би изменило действащия закон, според който неделите в сектора на търговията са неработни през цялата година, с няколко изключения.
Съгласно условията на Дейтънското мирно споразумение, сложило край на междуетническата война в Босна в периода 1992 – 1995 година, Босна и Херцеговина е разделена на две полуавтономни части – Република Сръбска, населена предимно с босненски сърби, и Федерация Босна и Херцеговина (Мюсюлманско-хърватската федерация), където живеят босненски мюсюлмани (бошняци) и босненски хървати. Всяка част има собствено правителство, парламент и полиция, но двете части са свързани чрез общи институции на държавно равнище, включително съдебна система, армия, служби за сигурност и данъчна администрация.
Председателят на Синдиката на търговията на Босна и Херцеговина Мерсиха Беширович заяви, че очаква от правителството на Федерация Босна и Херцеговина подкрепа за запазване на неработните недели и че е то трябва да застане зад решенията си.
Според работещите в сектора на търговията предложението за въвеждане на работние недели застрашава правото им на достоен живот, почивка и време със семейството. Те подчертават, че неделята не е лукс, а минимум човечност, който не трябва да бъде обект на политически сметки.
На заседанието на Икономическия и социален съвет за територията на Федерация Босна и Херцеговина, проведено на 29 април, премиерът на Федерация Босна и Херцеговина Нермин Никшич обяви промени в Закона за вътрешната търговия.
Според модела, който се разглежда във Федерация Босна и Херцеговина, се предвижда забрана за работа в неделя, с изключение на максимум 16 до 18 определени недели годишно по решение на търговеца и задължение за изплащане на значително по-висока надница на работниците в неделя. Подобен модел се прилага и в Хърватия.
Източник: БТА
Балкани
Сръбското правителство назначи Александър Вулин за председател на Надзорния съвет на „Сърбиягаз“

Сръбското правителство назначи бившия вицепремиер Александър Вулин за председател на Надзорния съвет на държавната газова компания „Сърбиягаз“, съобщи ТАНЮГ, като се позова на Държавен вестник.
Решението е взето на 15 май.
Съгласно това решение проф. д-р Муамер Реджович е освободен от длъжността председател на Надзорния съвет на „Сърбиягаз“, а Александър Вулин е назначен на тази позиция.
Вулин е бивш директор на сръбската разузнавателна агенция БИА, както и бивш министър на вътрешните работи и отбраната. Той е известен с проруските и антиевропейските си позиции. През 2023 г. САЩ включиха Вулин в списъка си със санкционираните лица за подпомагане на Москва в това, което Вашингтон определя като „злонамерени“ руски дейности, и за връзки с търговец на оръжие и мрежа за трафик на наркотици, което доведе до оставката на Вулин от БИА, отбелязва Ройтерс.
/СУ/
Източник: БТА
Балкани
Джордж Клуни е убеден, че скулптурите от Партенона ще бъдат върнати на Гърция

Известният холивудски актьор Джордж Клуни казва, че е сигурен, че скулптурите от Партенона, голяма част от които се намират в Британския музей в Лондон, ще бъдат върнати в Гърция, съобщи Франс прес.
По думите на Клуни репатрирането на т.нар. мраморите на Елгин е „семеен“ въпрос за него и съпругата му.
„Те ще се върнат. Знам, че ще се върнат“, каза Клуни в интервю за гръцкия ежедневник „Та Неа“, публикувано вчера.
Скулптурите от античния храм на богинята Атина Партенос, които днес се намират в Британския музей, са свалени от Партенона в началото на XIX в. от британския посланик в Османската империя лорд Елгин – според британската страна по силата на султански ферман, съществуването на който се оспорва от Гърция. През 1816 г. британският парламент откупува от Елгин релефите и ги предоставя на Британския музей, където се намират и до днес. Друга съществена част е в Музея на Акропола, а отделни фрагменти са в други европейски музеи. През 1983 г. Гърция започна кампания за връщането на скулптурите от Лондон в Атина.
Атина казва, че скулптурите са били свалени незаконно и иска да бъдат върнати, за да бъдат изложени заедно с останалата част от скулптурите на Партенона в специално създадения за целта музей в гръцката столица.
Съпругата на актьора, Амал Клуни, която е адвокат по правата на човека, от 2011 г. съветва няколко гръцки правителства да се обърнат по случая към международни съдилища.
По думите на Джордж Клуни заедно със съпругата си ще продължат да настояват скулптурите на Партенона да бъдат върнати в Гърция.
Настоящото правителство на гръцкия премиер Кириакос Мицотакис засили усилията за връщане на статуите, като проведе официални и неофициални срещи с новото британско правителство на Киър Стармър миналата есен.
Източник: БТА
-
Българияпреди 5 дни
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Икономикапреди 1 седмица
Започнаха търговските преговори между САЩ и Китай в Женева
-
Спортпреди 1 седмица
Стъпвахме здраво от първата до последната минута, доволен е треньорът на Левски Хулио Веласкес
-
Святпреди 1 седмица
Путин: Никога не сме отказвали диалог с Украйна
-
Святпреди 6 дни
Зеленски и Ердоган обсъдиха подробности около мирните преговори в Истанбул
-
Спортпреди 6 дни
Рами Киуан с бляскава победа на Световната купа
-
Българияпреди 5 дни
Здравната инспекция наложи забрана върху питейната вода в хасковското село Големанци
-
Българияпреди 5 дни
Карнавално шествие ознаменува втория ден на Националния фестивал на детската книга в Сливен