България
За 21-ви път Историческият музей в Гоце Делчев се включи в отбелязването на Европейската нощ на музеите

За 21-ви път Историческият музей в Гоце Делчев се включи в отбелязването на Европейската нощ на музеите, предоставяйки на жителите и гостите на града възможност за безплатен достъп до експозиции и културни прояви с вечерен и нощен характер.
Тази година музеят представи гостуващата изложба от Регионалния исторически музей в Благоевград, включваща над 100 археологически находки от античния град Никополис ад Нестум. Сред експонатите се открояват редки монети, пафти от ранния османски период, както и изящни предмети от метал, стъкло, злато и сребро, датирани от Античността и Ранното средновековие, каза за БТА Златка Тюмбелекчиева, уредник в отдел „История на българските земи XV–XX век“.
Официалното откриване се състоя пред сградата на музея и започна с фолклорно ревю на ансамбъл „Блажевски“ от Скопие, който представи традиционни носии от Вардарска Македония. Събитието е резултат от успешно културно сътрудничество между институции от Скопие и Гоце Делчев, отбеляза Тюмбелекчиева.
Празничната вечер продължи с концерт на популярния изпълнител Николай Урумов. Посетителите ще имат възможност да разгледат експозициите до полунощ, като част от международната инициатива, която се провежда в над 30 европейски държави и цели да направи музеите по-достъпни за широка публика, особено за младите хора, подчерта Златка Тюмбелекчиева.
По думите ѝ историческият музей в Гоце Делчев участва в Европейската нощ на музеите от нейното създаване през 2005 година, като ежегодно предлага разнообразна културна програма – от концерти и модни ревюта до изложби и артистични инсталации. Тази година отново бяха съчетани традиция и съвременност в духа на инициативата.
/МК/
Източник: БТА
България
В цялата страна ще се проведат възпоменателни и информационни събития по повод Деня на съпричастност със засегнатите от ХИВ и СПИН

Под мотото „Предай нататък – спомена, светлината, подкрепата“ ще премине Денят на съпричастност със засегнатите от ХИВ/СПИН, който се отбелязва на 18 май. В цялата страна ще се проведат възпоменателни и информационни събития, посветени на загиналите от СПИН и на хората, които живеят с ХИВ в България, информират от пресцентъра на Министерството на здравеопазването.
Това е третият от общо четирите етапа, в които се провежда ежегодно Националната АНТИСПИН кампания на Министерството на здравеопазването, Националния център по обществено здраве и анализи, Регионалните здравни инспекции и Българския Червен кръст.
Основното послание, което медиците отправят е, че ХИВ не е присъда, а пациентите в България имат достъп до най-съвременното лечение.
„Ако преди 30 години, пациентите с ХИВ инфекция са приемали по 15-20 таблетки дневно, съвременните режими при над 85% от пациентите са еднотаблеткови – т.е. в една таблетка дневно е включен цялостният антиретровирусен режим“, каза началникът на Клиниката по вирусни хепатити, чревни инфекции и придобита имунна недостатъчност към Специализираната болница за активно лечение по инфекциозни и паразитни болести „Проф. Иван Киров“ проф. д-р Нина Янчева, цитирана в съобщението.
От миналата година министерството чрез Националната програма за превенция и контрол на ХИВ и сексуално предавани инфекции в Република България 2021-2025 г. разшири обхвата на подкрепата към хората, живеещи с ХИВ/СПИН. Това се случва чрез осигуряване на достъп до консултация с психолог за всеки пациент, проследяван в специализирано отделение, посочват от министерството.
От началото на годината в страната са доказани 113 случая на ХИВ инфекция. Данни за новорегистрираните случаи на ХИВ вече се публикуват в седмичния бюлетин на Националния център по заразни и паразитни болести с цел повишаване на информираността и проследимост на епидемичната ситуация.
Министерството на здравеопазването осигурява безплатно лечение с антиретровирусни лекарства на всички нуждаещи се лица с ХИВ/СПИН, независимо от техния здравноосигурителен статус. Лечението се провежда в пет специализирани болници у нас, като лечебните заведения са описани на интернет страницата на министерството.
Според данни на министерството през миналата година у нас са регистрирани 284 нови случая на ХИВ. От регистрираните случаи 78,2% са мъже, а най-много са случаите на вирусоносители във възрастовата група 30-39 г. – 32%.
Източник: БТА
България
Автобуси, трамваи и тролеи за пореден ден няма да се движат в София, метрото обаче работи

Автобуси, трамваи и тролеи за пореден ден няма да се движат в София, заради протеста на служителите в наземния градски транспорт, съобщиха от Столичната община. Метрото обаче продължава да работи с нормалното работно време за неделен ден, като заради събитие на националния стадион „Васил Левски“ влаковете ще се движат до 01:30 ч. през нощта.
Протестът на шофьорите започна на 14 май и продължава, докато исканията на служителите не бъдат удовлетворени, обявиха от синдикатите. Те протестират за увеличение на заплатите с 400 лв. от 01.03.2025 г., както и за осигуряване на санитарни помещения и тоалетни, подобряване на осветлението, отоплението и работното униформено облекло. Сред исканията са още повишаване на стойността на режийните разноски за храна от 15 лв. на 20 лв., считано от 01.03.2025 година.
Вчера Министерството на образованието и науката и кметът на София Васил Терзиев увериха, че се търсят варианти и се работи за осигуряване придвижването на учениците и квесторите за зрелостните изпити, които предстоят идната седмица, в случай, че протестът на работещите в столичния градски транспорт продължи и наземният транспорт не се движи.
По инициатива на министър Красимир Вълчев от 16 май е сформиран щаб във връзка със ситуацията с транспорта в София и предстоящите матури, съобщиха от пресцентъра на министерството. До вчера бяха мобилизирани 54 училищни автобуса с общо 1388 места от областите Ловеч, Кюстендил, София–област и др., като се очаква броят им да нарасне до 60 (с общо над 1500 места) до сряда. Столичната община декларира вчера, че ще мобилизира целия си ресурс, за да участва в осигуряването на безпроблемното придвижване на младите хора, които имат нужда, за да стигнат навреме за изпита си, съобщи кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук.
Междувременно в социалните мрежи частни компании за таксита предлагат безплатен превоз за зрелостниците. Десетки хора, обединени във Фейсбук групата „Споделено пътуване в гр. София“, предлагат превоз за матурите на 21 и 23 май. Проблемите в придвижването провокираха граждани да създадат инициативата „Вдигни ръка на спирката“, с която граждани търсят, а други спират, за да предложат превоз.
Източник: БТА
България
БТА-Петрич получи благодарствена грамота за медиен принос в разпространението на дейността на Историческия музей в града

БТА-Петрич получи благодарствена грамота за медиен принос в разпространението на дейността на Историческия музей в града. Отличието беше връчено в рамките на събитията, посветени на Нощта на музеите. Проявите, които са предвидени в рамките на събитието започнаха тази вечер и са свързани с трите направления на музея в Петрич – археология, история и етнография.
Инициативите в музея в Петрич започнаха тази вечер с музикална програма с традиционни пирински изпълнения на Фолклорна формация „Хераклея“ и Танцов състав „Гергьовче“ при Общински детски комплекс – Петрич. Последва откриването на изложбата „Богове и светилища в Хераклея Синтика“, в рамките на която за първи път пред посетители бяха показани оброчните плочи на крилатата богиня Немезида. Експонатът е отскоро в музея в Петрич, след като е бил реставриран. Заедно с оброчни плочи на богинята Немезида в изложбата бяха изложени и оброчната плоча на Тракийския конник, а също и статуетка на бог Херакъл. Всички находки са намерени по време на редовните археологически разкопки в античен град Хераклея Синтика. Изложбата беше подредена в специално обособена част, предвидена за възстановка на светилището на богинята Немезида.
Нощта на музеите продължи с откриването на изложбата „Тъкачество“, която е част от направление „Етнография“. В рамките на изложбата „Памет за всекидневие. Историята в петричките вестници“ бяха подредени издания от петричкия печат. На 30 юни 1985 година излиза от печат първият брой на вестник „Петричко дело“. Вестникът отразява важни събития, свързани с живота в града. Публикува се информация за бележити личности, за черкви, за училища, за важни събития от живота на хората, като например пожарът на черквата „Света Богородица“, разказаха от петричкия музей.
Сред събитията в Нощта на музея в Петрич беше и камерен концерт „Ноти летят в музея“, с участието на възпитаниците на Народно читалище „Братя Миладинови“ с ръководители Светла Гочева и Светослав Лобошки. На открито беше прожектиран за първи път художествено-документалния филм на Исторически музей – Петрич „Искра от миналото“. Филмът е посветен на 150 години от откриването на първото българско светско училище в Петрич.
Събитията, посветени на Нощта на музеите, продължават и утре с нощна обиколка на античен град Хераклея Синтика, която ще започне в 21:00 часа. Поради големия интерес към проявата Исторически музей Петрич предлага безплатен транспорт до обекта. Водач на посетителите ще бъде ръководителят на разкопките в Хераклея Синтика проф. Людмил Вагалински.
/МК/
Източник: БТА
-
Българияпреди 5 дни
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Икономикапреди 1 седмица
Започнаха търговските преговори между САЩ и Китай в Женева
-
Спортпреди 1 седмица
Стъпвахме здраво от първата до последната минута, доволен е треньорът на Левски Хулио Веласкес
-
Святпреди 1 седмица
Путин: Никога не сме отказвали диалог с Украйна
-
Святпреди 5 дни
Зеленски и Ердоган обсъдиха подробности около мирните преговори в Истанбул
-
Спортпреди 5 дни
Рами Киуан с бляскава победа на Световната купа
-
Българияпреди 5 дни
Здравната инспекция наложи забрана върху питейната вода в хасковското село Големанци
-
Българияпреди 4 дни
Карнавално шествие ознаменува втория ден на Националния фестивал на детската книга в Сливен