България
В Габрово отбелязват празника на града

В Габрово отбелязват празника на града. Празничната седмица започна на 12 май и включваше културна програма, организирана от габровските културни институти – с изложби, литературни четения, интерактивни събития, творчески преживявания за деца, арт инсталации. Кулминацията на празника – традиционното карнавално шествие, ще бъде тази вечер.
Отбелязването на Деня на Габрово – 17 май, започва с молебен за благополучие, а по-късно ще бъде издигнато знамето на града. Държавен куклен театър – Габрово организира „Театрално фоайе“, а в спортна зала „Орловец“ ще се състои традиционен „Карнавал ревю на котки – Розмари Казасова“, преди обед по ул. „Радецка“ ще започне детското карнавално шествие. Детският миникарнавал в Градинката с мечката е насрочен за 15:00 ч., има предвидени пунктове за карнавален грим в Градинката на Глинените гърнета, съобщиха от Общината.
От 9:30 ч. до 17:00 ч. в храма габровци и гостите на града ще могат да видят автентичното свидетелство, от което научаваме, че село Габрово е провъзгласено за град на 4 май 1860 година. Това е бележка, записана от хаджи поп Неофит Георгиев в църковен сборник със съкратени жития на светци, която гласи: „1860 майа 4, Нашето село Габрово ся провъзгласи за град от тяхно превъзходителство Търновский и Русчушкий паши. За известие писах аз Неофит Георг. йеромонах Соколский“. Реликвата се съхранява от Архиерейското наместничество в габровския храм „Успение на Пресвета Богородица“, посочват от Габровското архиерейско наместничество.
По повод 160-ата годишнина от обявяването на Габрово за град Община Габрово пое инициативата и книгата беше реставрирана.
В незавършения тунел над квартал „Шести участък“ се представя инициативата „Да разкършим котките“ – селекция от културни събития, творчески работилници, джаз и модерно занаятчийство.
Кулминацията на деня е Карнавал 2025 – шествие, в което хиляди ще преминат от бул. „Априлов“ през центъра на града. Вечерта ще има концерт на Стефан Вълдобрев и „Обичайните заподозрени“, а след него е шоуто с фойерверки. Празникът ще завърши на площад „Възраждане“ с концерти на Lariss и S.A.R.S., допълват организаторите.
Близо 70 картини и почти 2000 човека ще участват в шествието на Карнавал 2025 с мотото „Да разлаем кучетата“, съобщи за БТА Светослав Славчев, който е режисьор на събитието.
Фотографски пленер ще улови най-интересното от дните преди, по време и след карнавалното шествие, като фотографите ще работят по седем зададени теми. Най-доброто от запечатаните сцени ще бъде представено в онлайн изложба веднага след приключване на карнавалните дни – 18 май.
В бюлетините на БТА през годините е излизала различна информация за Габрово и празника на града. Ето и част от информацията на отдел „Справочна“ на БТА, излязла в бюлетин на дирекция „Вътрешна информация“:
На 10 май 1992 година, неделя Христо Байданов от Габрово предава, че 132-годишнината от обявяването на Габрово за град е чествана като голям празник. На 10 май са започнали „Дни на Габрово, 92“, през първия ден от програмата се е състояло всеобщо увеселение, в което е имало за всекиго по нещо – молебен, концерти, театрални спектакли, парашутни скокове, дискотека на открито.
За тази година Байданов пише и че следващите дни от празничната програма също са били наситени с прояви. В десетдневка са отбелязани „120 години Априловска гимназия“ – изложба – базар на изобразително изкуство и изложба на габровските художници, парад на имитаторите, много концерти, театрални постановки, семинари, дискусии и срещи със забележителни габровски люде.
Бюлетинът на 10 май 1994 г. в БТА е озаглавен Габрово си има герб и знаме. Това става по решение на общинските съветници, флагът на града е с правоъгълна форма в тъмнозелено с две бели ивици отгоре и отдолу, а в средата е изобразен новият герб. Гербът според Христо Байданов, който предава за БТА от Габрово тогава, е някогашният обичан от габровци стар герб на града, който през годините на тоталитаризма е бил забранен и отхвърлен. Гербът е дело на проф. Харалан Тачев, той е бил утвърден от габровските общинари през 1935 година след национален конкурс.
Новият флаг заедно с възстановения герб са щели да бъдат представени за пръв път на сградата на габровската община на 14 май 1994 година по случай празниците на града.
Празникът на града тогава е отбелязан на 14 май. Имало е тържествено заседание на Общинския съвет, в него са участвали почетните граждани и гости. Присъствали са и членовете на гостуващата в България френска делегация от асоциация „Лотарингия-България“.
В тържествените слова на д-р Мария Томова, тогава председател на Общински съвет – Габрово, и кмета на Габрово по това време Иван Ненов се открояват имената на плеада заслужили габровци, които някога без да разполагат с безкрайните жита на Добруджа, нито с гроздето на Тракия и рибата на Черноморието, само с труд, постоянство и пословична предприемчивост са превърнали своя град в люлка на българското образование и в център на зараждащата се българска промишленост. Информацията отново предава кореспондентът Христо Байданов.
Отново чрез Байданов в бюлетините на „Вътрешна информация“ разбираме, че Денят на Габрово през 1995 година е бил отбелязан на 20 май. Тогава отново е имало тържествено заседание на Общинския съвет, в което е участвал управителят на Ловешка област Владимир Попов. Посмъртно тогава е било присъдено званието „Почетен гражданин на Габрово“ на заслужилата габровска учителка Стефана Генчева.
Източник: БТА
България
БТА-Петрич получи благодарствена грамота за медиен принос в разпространението на дейността на Историческия музей в града

БТА-Петрич получи благодарствена грамота за медиен принос в разпространението на дейността на Историческия музей в града. Отличието беше връчено в рамките на събитията, посветени на Нощта на музеите. Проявите, които са предвидени в рамките на събитието започнаха тази вечер и са свързани с трите направления на музея в Петрич – археология, история и етнография.
Инициативите в музея в Петрич започнаха тази вечер с музикална програма с традиционни пирински изпълнения на Фолклорна формация „Хераклея“ и Танцов състав „Гергьовче“ при Общински детски комплекс – Петрич. Последва откриването на изложбата „Богове и светилища в Хераклея Синтика“, в рамките на която за първи път пред посетители бяха показани оброчните плочи на крилатата богиня Немезида. Експонатът е отскоро в музея в Петрич, след като е бил реставриран. Заедно с оброчни плочи на богинята Немезида в изложбата бяха изложени и оброчната плоча на Тракийския конник, а също и статуетка на бог Херакъл. Всички находки са намерени по време на редовните археологически разкопки в античен град Хераклея Синтика. Изложбата беше подредена в специално обособена част, предвидена за възстановка на светилището на богинята Немезида.
Нощта на музеите продължи с откриването на изложбата „Тъкачество“, която е част от направление „Етнография“. В рамките на изложбата „Памет за всекидневие. Историята в петричките вестници“ бяха подредени издания от петричкия печат. На 30 юни 1985 година излиза от печат първият брой на вестник „Петричко дело“. Вестникът отразява важни събития, свързани с живота в града. Публикува се информация за бележити личности, за черкви, за училища, за важни събития от живота на хората, като например пожарът на черквата „Света Богородица“, разказаха от петричкия музей.
Сред събитията в Нощта на музея в Петрич беше и камерен концерт „Ноти летят в музея“, с участието на възпитаниците на Народно читалище „Братя Миладинови“ с ръководители Светла Гочева и Светослав Лобошки. На открито беше прожектиран за първи път художествено-документалния филм на Исторически музей – Петрич „Искра от миналото“. Филмът е посветен на 150 години от откриването на първото българско светско училище в Петрич.
Събитията, посветени на Нощта на музеите, продължават и утре с нощна обиколка на античен град Хераклея Синтика, която ще започне в 21:00 часа. Поради големия интерес към проявата Исторически музей Петрич предлага безплатен транспорт до обекта. Водач на посетителите ще бъде ръководителят на разкопките в Хераклея Синтика проф. Людмил Вагалински.
/МК/
Източник: БТА
България
В Априлци бяха отбелязани 149 години от обявяването на Новоселската република – част от епопеята на Априлското въстание

В Априлци бяха отбелязани 149 години от обявяването на Новоселската република – част от епопеята на Априлското въстание. В официалната церемония на площада в кв. „Ново село“ се включи председателят на Народното събрание Наталия Киселова, която прие строя и поздрави почетните роти на Националната гвардейска част. Председателят на парламента произнесе слово по повод годишнината от обявяването на Новоселската република.
Нека в деня, в който се прекланяме пред паметта на мъченически загиналите монахини и свещеници от Новоселския манастир „Св. Троица“, канонизирани за светци от нашата православна църква, се запитаме достойни следовници ли сме на тяхната саможертва, на тяхната безусловна любов към род и родина, към свободата, каза в словото си Наталия Киселова.
Тя припомни, че Новоселското въстание е най-масовото въстание в Северна България по време на Априлската епопея и остава в историята с обявяването на република, просъществувала девет дни, като има своята гражданска и военна власт. „Нека помним, че въпреки жестокостта, проявена към местното население, в този район няма нито един предател и всеки е пазел другите, вярата, свободата до своята смърт“, призова Киселова.
Нека помним как гордите наши предци отказаха да се предадат, как редом с юнаците застанаха старците, жените, децата. Нека помним, че наред с въстаниците бяха посечени и монахините в манастира, станал укрепление и последна надежда за спасение. Нека помним, че въстанието е жестоко потушено, че 700 къщи стават на пепел, а населението масово е избито, допълни тя.
Председателят на парламента посочи, че жертвата на въстаниците е извела българския народ от тъмните дебри на петвековно робство, дала му е силата да определи съдбините си, да сбъдне мечтата си за възраждане на българската държава.
Конституционният съдия Атанас Семов, който също участва в церемонията, подчерта в словото си, че Новоселското въстание не само първо и единствено в цяла България обявява република и показва не само категоричен порив за свобода, но и държавностроителна мъдрост.
„Ние сме длъжни да положим всички усилия не само да не се забравя подвигът на страдалците от въстанието, но и по никакъв начин да не позволим дребни и ненужни местни страсти да разкъсат историческата памет за това величаво въстание“, посочи той.
Слово изнесе и кметът на общината инж. Тихомир Кукенски, който се обърна към априлчани и припомни, че са наследници на хората, които преди 149 години са продали нивите си, за да си купят пушки и да извоюват свободата, заплатена с живота им. Той призова споменът за делото им да се пази и припомня всеки ден.
В празничната програма се включиха Гвардейският представителен духов оркестър, Представителният ансамбъл на Въоръжените сили, Младежкият гвардейски отряд „Габрово“, както и младежи и деца от Средно училище „Васил Левски“ – Априлци и детска вокална група „Цветчета“.
Тържествата в Априлци завършиха с концерт на Представителния ансамбъл на Въоръжените сили на Република България и пиротехнически спектакъл.
По-рано днес Наталия Киселова, заедно с областния управител на област Ловеч Дора Стоянова и кметът на община Априлци инж. Тихомир Кукенски поднесоха венци и цветя в памет на загиналите в Новоселското въстание в местността Черен паметник в кв. “Зла река”.
Източник: БТА
България
Възпоменателен митинг и жива картина в тетевенското село Черни Вит припомниха героичния подвиг на Нейо Крачунов – укривателят на Бенковски

Възпоменателен митинг и жива картина в тетевенското село Черни Вит припомниха героичния подвиг на Нейо Крачунов – укривателят на Георги Бенковски. Жители и гости на селото сведоха глави пред чернивитчанина, който помага на войводата и неговата чета след погрома на Априлското въстание, съобщават от общинската администрация в Тетевен.
След словата на кмета на общината д-р Мадлена Бояджиева и кмета на с. Черни Вит Цветослава Христова пред паметника на дядо Нейо бяха поднесени цветя от името на институции, организации, граждани, политически партии и др.
Родолюбци, самодейци към местното читалище „Христо Смирненски – 1925 г.” и членове на Национално дружество „Традиция” пресъздадоха в жива картина бурните исторически събития от май 1876 г. Тя припомни за саможертвата на Нейо Крачунов, за зверските мъчения, на които е бил подложен, и за смелото му хвърляне в буйните води на река Вит, за да остане верен докрай на войводата Бенковски, на неговата чета и на България.
Дядо Нейо е заловен в турския конак, изтезаван и принуден под конвой да покаже мястото, където е скрил Бенковски, Захари Стоянов, отец Кирил и Стефо Далматинеца. На един от мостовете на река Черни Вит той се хвърля във водата. Според някои поверия при турците паднал човек във вода не се преследва. Така Нейо Крачунов успява на стотина метра надолу да се спаси и доживява Освобождението.
/МК/
Източник: БТА
-
Българияпреди 4 дни
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Икономикапреди 1 седмица
Започнаха търговските преговори между САЩ и Китай в Женева
-
Спортпреди 1 седмица
Стъпвахме здраво от първата до последната минута, доволен е треньорът на Левски Хулио Веласкес
-
Святпреди 7 дни
Путин: Никога не сме отказвали диалог с Украйна
-
Святпреди 5 дни
Зеленски и Ердоган обсъдиха подробности около мирните преговори в Истанбул
-
Спортпреди 5 дни
Рами Киуан с бляскава победа на Световната купа
-
Българияпреди 5 дни
Здравната инспекция наложи забрана върху питейната вода в хасковското село Големанци
-
Българияпреди 4 дни
Карнавално шествие ознаменува втория ден на Националния фестивал на детската книга в Сливен