Икономика
Минимални промени в цените на основните зърнени култури по световните борси отчитат експертите на Софийската стокова борса

Минимални промени в цените на основните зърнени култури по световните борси отчитат експертите на Софийската стокова борса (ССБ).
В Чикаго юнската пшеница остава без промяна на старата си цена от 220 долара за тон. Във Франция има спад с 2 евро до 205 евро за тон. По-ниска е цената и в Украйна – с 3 долара до 246 долара за тон, и в Русия – с 2 долара до 248 долара за тон.
Движението на цената при царевицата за доставка през юни е предимно с низходящ тренд. В САЩ отново посоката е надолу – минус 1 долар до 207 долара за тон. Във Франция, след значителния спад от миналата седмица, цената се връща нагоре с 2 евро до 187 евро за тон. В Украйна котировките падат със 7 долара до 248 долара за тон.
Цената на ечемика в Украйна от началото на годината беше много колеблива, но напоследък движението е доста по-спокойно и тази седмица има минимален спад – с един долар до 237 долара за тон.
Рапицата на „Юронекст“ (Euronext) за доставка през август 2025 година, която няколко месеца отбелязва сериозни пикове и спадове, тази седмица се движи отново нагоре с 6,50 евро до 478,75 евро за тон.
Контрактите за нерафинирано слънчогледово олио на борсата в Ротердам преживяха срив в началото на април, в края последва рязък възход, а в първите дни на май станахме свидетели на нов срив. Тази седмица има известно наваксване с плюс 10 долара до 1210 долара за тон.
Рафинираната захар, вече за доставка през август, претърпя рязка загуба на позиции в средата на април, и след известни колебания отново тръгва надолу с 1,90 долара до 493 долара за тон на борсата в Лондон.
Търговията със зърнени стоки на Софийската стокова борса е спокойна. Продължава и търсенето на фуражна пшеница, насипно, на 340 лева за тон.
Цените на основните стоки са стабилни при непроменено ниво на началните цени. Има множество нови оферти за продажба на семена и ядки на цени, вариращи от 2500 до 6800 лева за тон, както и консервирани хранителни продукти от 6,25 до 6,65 лева за килограм.
В подкръг „Индустриални стоки“ на ССБ тази седмица сделки има за газ пропан бутан на 1008,33 лв./хил. л. и моторно масло на 6100 лв./хил. л.
Източник: БТА
Икономика
Един от последните производители на трапистка бира в Нидерландия може скоро да затвори врати

Една от двете нидерландски трапистки бири вероятно скоро ще изчезне, съобщава сайтът „Ню“.
Трапистката бира се произвежда от монаси от Траписткия орден, който се отделя от Ордена на цистерцианците през 17 век.
Абатство „Мария Тувлухт“, в което се вари бирата „Зундерт“, подобно на пивоварите от „Ла Трапе“ в Северен Брабант, е в опасност да затвори врати, тъй като има твърде малко монаси, за да продължи съществуването си.
Монасите са поискали разрешение за разпускане на абатството в Зундерт, съобщи говорител на духовната институция пред нидерландската информационната агенция АНП. Говорителят очаква искането да бъде удовлетворено и това означава, че монасите ще трябва да напуснат манастира през септември.
Пивоварната „Де Кивит“, която произвежда пивото, може да продължи да съществува, но бирата не може да се нарича трапистка без надзора на монасите. „Трапистката бира може да се нарича така, само ако пивоварната е част от манастирска общност“, казва говорителят. Бирата „Зундерт 8“ е добре известна и в състава й има билки, които растат в околностите на абатството.
Абатството е основано през 1900 г., когато трапистите бягат от Франция заради засилващата се секуларизация.
Монасите от ордена наблягат на мълчанието: „Ние сме убедени, че Божият призив е още по-звучен, когато го направим тих в себе си.“ И искат да работят за насъщния: „Затова през целия ден се редуват молитва и труд“, разкават монаси от абатството.
Трудно се намират млади хора за пивоварната
Това не е първият случай, в който оцеляването на абатството е застрашено. През 1909 г. финансовите му проблеми са толкова сериозни, че то обмисля да продаде всичките си активи. А през 80-те години на миналия век повечето млади монаси напускат манастира, но това се променя в началото на 90-те години.
През 2013 г. е построена трапистката пивоварна. Първата й бира е „Зундерт 8“, а пет години по-късно се появява по-силната „Зундерт 10“, която през 2019 г. печели златен медал на „Нидерландско бирено предизвикателство“.
Сега в абатството работят само шестима монаси, а липсата на нови попълнения затруднява манастирския живот. За младите хора е трудно да се посветят на този живот, както обяснява говорителят пред „Омруп Брабант“, местна радио- и тв компания.
На 24 май абатството ще отбележи 125-годишнината си, но това празненство вероятно ще се превърне в прощално парти „с тъжен край“, заключава изданието.
Трапистката бира
Трапистката бира не е вид бира, но името й говори за нейния произход. Тя може да бъде наричена така, само ако е варена в абатство под надзора на монаси траписти, обяснява телевизия Ен О Ес.
Освен това приходите от бирата трябва да се използват за издръжка или за подпомагане на хора в нужда. Само ако отговаря на тези условия, бирата може да носи логото „Автентичен трапистки продукт“.
В Нидерландия са познати трапистките бири „Ла Трапе“ (La Trappe) и „Зундерт“ (Zundert). В света има девет марки трапистка бира – пет белгийски, една италианска и една английска в допълнение към нидерландските. Има обаче и други бири, варени в абатства.
Източник: БТА
Икономика
В Тайван затвориха последния работещ ядрен реактор

Тайван официално приключи своята ера на ядрена енергетика, след като на 17 май започна поетапното изключване на последния си действащ ядрен реактор – №2 в АЕЦ Мааншан, намираща се в южната част на страната. Реакторът с капацитет от 951 мегавата ще бъде напълно спрян до полунощ, след изтичане на 40-годишния му лиценз, съобщиха от държавната енергийна компания „Тайпауър“ (Taipower).
Това решение изпълнява ключово обещание от енергийния план на правителството, приет през 2016 г., като е повлияно и от ядрената катастрофа във Фукушима през 2011 г. „Това изпраща силно послание не само към Япония и Корея, но и към целия свят, че ядрената енергия не е необходима“, заяви проф. Джусен Асука от университета Тохоку в Япония.
Първ реактор на Мааншан беше изключен през юли 2024 г., а останалите реактори в страната бяха спрени през 2018 и 2021 г. През 80-те години ядрената енергия е осигурявала над 50 на сто от електричеството на Тайван, но през 2024 г. делът ѝ спадна до едва 3 на сто. Същевременно 82,1 на сто от електроенергията идва от изкопаеми горива, а 11,9 на сто – от възобновяеми източници.
Въпреки загрижеността относно енергийната сигурност, правителството уверява обществото, че захранването ще остане стабилно, благодарение на нови газови мощности и разширяване на възобновяемата енергия. Целта е 20 на сто от енергията на страната да бъде от възобновяеми източници до 2026 г.
Във вторник парламентът прие поправка, която допуска теоретично удължаване на живота на реакторите с до 20 години при гарантирана безопасност. Въпреки това правителството подчерта, че рестартирането на вече спрени съоръжения би изисквало нова законова рамка и сериозни технически прегледи.
/СЛС/
Източник: БТА
Икономика
Над една трета от потребителите в Германия избягват американски стоки и услуги „заради политиките на Доналд Тръмп“, сочи проучване на „Инофакт“

Над една трета от потребителите в Германия все по-често избягват американски продукти и услуги заради политиките на президента на САЩ Доналд Тръмп, показват резултатите от проучване, предаде ДПА.
Анкетата е проведена от института за проучване на общественото мнение „Инофакт“ (Innofact) по поръчка на портала за сравнение на цени „Веривокс“ (Verivox). Според нея 34,3 на сто от участниците вече използват по-малко американски стоки и услуги. Още над 17 на сто заявяват, че възнамеряват допълнително да ограничат тяхната употреба.
Особено силно засегнат е секторът на смартфоните – над една трета от анкетираните споделят, че вече са преразгледали или планират да преразгледат поведението си при покупка. Около 30 на сто от респондентите не желаят да използват американски компютърен хардуер и обмислят да намалят или напълно да прекратят употребата на социални мрежи като „Инстаграм“ (Instagram) и „Екс“ (X).
Въпреки това, само 16,7 на сто от участниците в проучването заявяват, че могат да си представят да преминат към алтернатива на „УотсАп“ (WhatsApp).
Междувременно близо 30 на сто от запитаните се съмняват, че бойкотът на американски стоки има смисъл, а 36,3 на сто смятат, че услуги като „УотсАп“ и „Амазон“ (Amazon) са толкова широко разпространени, че вече са незаменими.
Проучването е проведено онлайн в периода от 30 април до 2 май 2025 г. с участие на 1 015 души на възраст между 18 и 79 години. Според „Веривокс“ данните са представителни за населението на Германия по възраст, пол и географско разпределение.
/СЛС/
Източник: БТА
-
Българияпреди 4 дни
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Балканипреди 1 седмица
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Балканипреди 1 седмица
Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната
-
Святпреди 1 седмица
Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана
-
Балканипреди 1 седмица
Електоратът на Антонеску, Понта и Ласкони клони за втория тур на президентските избори в Румъния към Никушор Дан, показва анкета
-
Спортпреди 1 седмица
Временният мениджър на Саутхямптън Саймън Ръск призова футболистите да завършат сезона с „колкото е възможно повече достойнство“
-
Икономикапреди 1 седмица
Започнаха търговските преговори между САЩ и Китай в Женева
-
Спортпреди 7 дни
Стъпвахме здраво от първата до последната минута, доволен е треньорът на Левски Хулио Веласкес