Балкани
Младите хора представляват 14,9 процента от турското население към 2024 г. – най-ниското съотношение за последните 84 години

По данни на Турския статистически институт (ТЮРКСТАТ), към 2024 г. хората на възраст между 15 и 24 години съставляват 14,9 процента от населението на Турция, което е най-ниското съотношение за последните 84 години, съобщи ТРТ Хабер.
Според предоставените данни общият брой на хората в тази възрастова група е 12 763 159 души, като 51,2 процента от тях са мъже, а 48,8 са жени. В процентно съотношение това е най-ниското ниво, което е регистрирано в Турция от 1940 г. насам, сочат още данните.
Най-голям процент млади хора има в окръг Хаккяри, който отбелязва 20,8 процента по този показател, след него се нареждат още Шърнак с 20,6 процента и Сиирт с 20,3 процента, сочат още данните.
Най-нисък процент млади хора има в окръг Балъкесир, който отбелязва 11,8 процента по този показател, като с близки показатели остават още Мугла с 12,1 процента и Орду с 12,2 процента.
Специалистите прогнозират, че съотношението на младото население ще продължи да намалява, като очакват до 2080 г. то да достигне 8,8 процента от населението, падайки за пръв път под 10 процента, отбеляза ТРТ Хабер.
Като основна причина за спада, учените посочват както спада в раждаемостта, така и миграционните тенденции при младите турци, които показват, че голям брой младежи напускат страната в търсене на по-добри условия за живот и на по-добро образование.
Въпреки негативните тенденции Турция изпреварва страните от ЕС по този показател, като сред тях на първо място се нарежда Ирландия с 12,6 процента, а на последно – България с 9,2 процента, отбеляза още ТРТ Хабер.
Източник: БТА
Балкани
Аджерпрес: Вилата на крал Чарлз III в румънското село Вискри е домакин на фотоизложба на Лий Милър

Вилата на крал Чарлз III в румънското село Вискри е домакин до 10 август на най-голямата изложба в Румъния, посветена на американската фотографка Лий Милър, според прессъобщение. Това предаде специално за БТА агенция Аджерпрес.
„Изложба-събитие, посветено на фотографа и военен кореспондент Лий Милър, бе открита в къщата на крал Чарлз III в трансилванското село Вискри, окръг Брашов. Озаглавена „Румъния на Лий Милър“, изложбата е най-обширното представяне на нейното творчество, организирано някога в Румъния, и може да бъде посетена до 10 август в изложбения хамбар на имота“, се казва в съобщението.
Фотоизложбата, организирана с подкрепата на „Профи Румъния“ (Profi Romania), събира 46 фотографии, заснети по време на пътуванията на Милър през Румъния от 1938 до 1946 г. Представени са и няколко портрета на личности като румънската кралица майка Елена, заедно с младия крал Михай I, или емблематични държавници като Юлиу Маниу и Дину Братиану.
Легендарната фотографка и муза на сюрреалистите Лий Милър пътува през Румъния през 1938 г. и отново през 1946 г., документирайки селския живот, забравени ритуали и исторически личности, заснети в ключови моменти от националната история на страната. При първото посещение тя е придружена от художника сюрреалист Роланд Пенроуз, фолклориста Хари Браунър и художничката Лена Константе, а при второто – от фотографа на списание „Лайф“ (Life) Джон Филипс.
„Изключително сме доволни да бъдем домакини на този фотографски маршрут през Румъния от 40-те години на миналия век, запечатан от изключителния фотограф Лий Милър. Изложбата резонира и обогатява на много нива: от емоцията от преоткриването на автентична, изключително разнообразна и изненадваща Румъния, снимана в исторически момент, който е ключов за последващата ѝ еволюция, до очарованието и вдъхновението, породени от съдбата на тази забележителна жена. Лий Милър беше борец, жена, която нарушаваше табутата, живееше интензивно и която ни кани чрез всеки кадър да погледнем към света със смелост, откритост и искреност“, каза кураторът на изложбата Ралука Григоре.
Милър дебютира като модел, след което заема другата страна на камерата. По време на Втората световна война тя е военен кореспондент, документирайки настъплението на американската армия в Европа след десанта в Нормандия, включително освобождението на Париж и ужасите на лагерите Бухенвалд и Дахау.
„Повечето от нейните снимки обаче остават неизвестни до смъртта ѝ, когато синът ѝ Антъни Пенроуз и съпругата му откриват съкровищница от фотографии и ръкописи, скрити на тавана на къщата им. Снимките, изложени във Вискри, са част от тези преоткрити произведения, като обектите са идентифицирани с подкрепата на румънски изследователи като д-р Адриан-Силван Йонеску (Институт по история на изкуството), Йоана Попеску (Музей на румънския селянин) и Паула Попою (Национален музей на селото „Димитрие Густи“), по искане на архивите на Лий Милър“, се казва в съобщението.
Житейската история на Лий Милър наскоро достигна до кината чрез биографичния филм „Лий“, излязъл миналата година, в който тя е изиграна от Кейт Уинслет.
(Новина, избрана от румънската агенция АДЖЕРПРЕС за публикуване от БТА съгласно договора за сътрудничество между агенциите)
Източник: БТА
Балкани
Бум в продажбите на жилища в Турция

Продажбите на жилища в Турция са достигнали пик през месец април тази година. По данни на Турския статистически институт през миналия месец са били продадени 118 359 жилища. Увеличението на годишна база е от 56,6 на сто, което представлява рекордна стойност.
За четирите месеца от началото на тази година са продадени 454 145 жилища, което е 27,9 процента ръст в сравнение с предходната година.
Според данните, цитирани в турските медии, увеличението е главно при продажбите на жилища втора ръка. През април са продадени 83 726 жилища втора ръка, което е с 62,6 на сто повече на годишна база.
Една трета от продадените жилища са в Истанбул, Анкара и Измир, като Истанбул е лидер в продажбите.
Най-слаби са продажбите в Ардахан, Тунджели и Байбурт в Югоизточен Анадол.
Наблюдава се също значително нарастване на закупуването на жилища чрез кредити, както и на ипотекираните жилища като цяло. През април броят на ипотекираните жилища се е повишил със 147 процента в сравнение със същия месец на миналата година, а общият им брой е 17 465.
През април т.г. е постигнат и 13,2 процента ръст в продажбите на жилища на чуждестранни граждани, които са общо 1440.
В категорията на чуждестранните купувачи на жилища в Турция преобладават гражданите на Руската федерация – 276 продадени жилища миналия месец. Те са следвани от гражданите на Иран – 128 жилища, и на Украйна – 120.
Най-много жилища са закупени от чужденци в Истанбул, Анталия и Мерсин.
В периода януари-април обаче се отчита спад от 13,5 на сто в продажбите на жилища на чужденци в сравнение със същия период на предходната година, показват още данните на турската национална статистика.
Източник: БТА
Балкани
Mитата на Тръмп разтревожиха жителите на хърватския град Дубровник, където се снима сериалът „Игра на тронове“

Коментарите на президента на САЩ Доналд Тръмп този месец, че ще наложи 100% мито върху всички филми, продуцирани извън Съединените щати, разтревожиха развлекателната индустрия, включително някои местни жители на хърватския крайморски град Дубровник, които се опасяват, че режисьорите може вече да не снимат там, предаде Ройтерс.
Сред киноманите Дубровник е известен с това, че там се намират част от местата, на които са снимани телевизионният сериал „Игра на тронове“, филмът „Междузвездни войни: Последните джедаи“ и други холивудски продукции.
„Съществуват огромни притеснения заради митата, които Тръмп планира да въведе“, каза хърватският филмов продуцент Игор Александър Нола, добавяйки, че бюджетите вече са засегнати от глобалните икономически сътресения.
„Част от финансирането, идващо от банки и инвестиционни фондове за аудио-визуални изкуства, е в режим на изчакване поради несигурността“, каза Нола пред Ройтерс.
Страните от Централна Европа и Балканите се използват от Холивуд от години заради драматичните си пейзажи, смесицата от архитектурни стилове и по-ниските разходи за заснемане. Ако даден филм или сериал е хит, тези места могат да станат изключително популярни сред посетителите.
„Филмите и „Игра на тронове“ със сигурност промениха Дубровник“, казва туристическият гид Иван Вукович. „Около 1000 туристи се присъединяват към обиколка на „Игра на тронове“ всеки ден, заяви той, цитиран от Ройтерс.
Отворени бяха нови магазини за сувенири и бяха създадени работни места за туристически гидове и местни жители, помагащи във филмовите продукции извън сезона. По думите на Вукович всичко това е създало голям икономически бум.
Мате Франкович, кмет на Дубровник, който приема около 1,4 милиона туристи годишно, изрази мнение, че не очаква кризата да продължи дълго или сериозно да засегне филмовите продукции и туризма в Дубровник.
„Честно казано, не мога да си представя нито един сериозен американски филм и голяма продукция, без да включва голям европейски град“, каза той за Ройтерс.
Източник: БТА
-
Българияпреди 4 дни
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Балканипреди 1 седмица
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Балканипреди 1 седмица
Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната
-
Святпреди 1 седмица
Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана
-
Балканипреди 1 седмица
Електоратът на Антонеску, Понта и Ласкони клони за втория тур на президентските избори в Румъния към Никушор Дан, показва анкета
-
Спортпреди 1 седмица
Временният мениджър на Саутхямптън Саймън Ръск призова футболистите да завършат сезона с „колкото е възможно повече достойнство“
-
Икономикапреди 7 дни
Започнаха търговските преговори между САЩ и Китай в Женева
-
Спортпреди 7 дни
Стъпвахме здраво от първата до последната минута, доволен е треньорът на Левски Хулио Веласкес