Свят
Израел порица остро хуманитарния шеф на ООН заради призив да се предотврати геноцид в Газа, ООН каза „оставете ни да си вършим работата“

Израел разкритикува остро хуманитарния шеф на ООН Том Флечър за призива му към Съвета за сигурност на световната организация да действа, за да бъде „предотвратен геноцид“ в ивицата Газа. Повод за апела му стана обстановката в палестинския анклав. Според експерти населението там е застрашено от глад, тъй като Израел от 75 дни е спрял доставките на помощ за ивицата, предаде Ройтерс.
В писмо до Флечър от вчера израелският постоянен представител в Обединените нации Дани Данон обвини заместник генералния секретар на световната организация в „политически проповеди“ и инструментализиране на думата геноцид с антиизраелска цел. Дипломатът задава въпрос към Флечър кой му е дал правомощия да отправя подобни твърдения, които очевидно са възприети от Израел като обвинение.
„Вие имахте дързостта в качеството си на висш представител на ООН да застанете пред Съвета за сигурност и да отправяте обвинения в геноцид без доказателства, без мандат и без капка свян“, пише Данон. „Това беше крайно неадекватно и безотговорно изявление, което разби на пух и прах всякакви претенции за безпристрастност.“
По-рано тази седмица, по време на брифинг в Съвета за сигурност на ООН, Флечър, който като заместник генерален секретар на ООН по хуманитарните въпроси отговаря за предоставянето на хуманитарна помощ по света, се обърна към членовете на Съвета с думите: „Ще действате ли – с решителност – за да предотвратите геноцид и да осигурите спазването на международното право?“
Според международното право геноцидът е целенасочено унищожаване, пълно или частично, на група от хора заради нейната национална, етническа, расова или религиозна принадлежност. Това включва извършване на подобни действия чрез убийства, причиняване на сериозни телесни или психични травми или планомерно създаване на предпоставки за физическо унищожение.
Флечър изпрати писмо отговор до Данон, в което написа: „Твърдо и неотклонно вярвам в Устава на ООН и е наше задължение да действаме хуманно и безпристрастно. И, разбира се, честно да съобщаваме за това, което наблюдаваме, съгласно дадения ни мандат“.
Израел обвинява „Хамас“, че краде помощта за мирното население в Газа, а групировката отрича да го прави. На 2 март Израел спря доставките на хуманитарна помощ за палестинския анклав, докато „Хамас“ не освободи всички заложници. В понеделник международни организации предупредиха, че половин милион души, или около една четвърт от населението на палестинския анклав, са заплашени от глад.
Президентът на САЩ Доналд Тръм вчера също каза, че в Газа „много хора гладуват“.
Флечър призова Израел да премахне блокадата и посочи в писмото до Данон, че по границите на анклава чакат да влязат 9000 камиона – всички превозващи храна – като всеки един от тях е получил разрешение от КОГАТ, службата на израелската армия за хуманитарна координация, да влезе в Газа.
„Имаме солидни планове за разпределението на помощта за мирното население, предвиждащи мерки за гарантиране, че доставките няма да бъдат откраднати от „Хамас“. По време на примирието показахме, че можем да доставяме в големи количества“, пише той. „Моля, оставете ни да работим.“
Флечър се обърна и с призив да „не се губи време“ с подкрепяния от САЩ алтернативен план за помощта за Газа. По думите му ООН има одобрен план, който предвижда още на мига в анклава да влязат 160 000 палета помощи.
„До тези, които предлагат алтернативен начин за разпределение на помощта – нека не губим време. Ние вече имаме план“, посочи хуманитарният шеф на ООН.
Междувременно върховният комисар на Обединените нации за човешките права Фолкер Тюрк осъди израелските удари от последните дни в Газа и предупреди, че може да има опасност от „етническо прочистване“, предаде ДПА.
„Поредните бомбардировки принуждават хората да се местят заради заплахата от масирани нападения. Методичното разрушаване на цели квартали и недопускането на хуманитарната помощ показват, че има тласък за трайна демографска промяна в Газа“, каза Тюрк.
Той подчерта, че подобен развой би бил „в разрез с международното право и равносилен на етническо прочистване“.
„Трябва да спрем часовника на това безумие“, добави Тюрк. Той подчерта, че страните в конфликта трябва да спазват международната конвенция за превенция и наказание на престъплението геноцид.
Източник: БТА
Свят
Зеленски заяви, че цяло семейство е било убито при нападението тази сутрин с руски дрон в Сумска област

Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че цяло семейство е било убито при нападението с руски дрон, който е поразил пътнически автобус в Сумска област, предаде украинската новинарска агенция Укринформ.
При атаката бяха ранени седем души, които са откарани в болница.
Украинският президент изказа съболезнованията си на близките на семействата на пострадалите и подчерта, че всички жертви са били мирни граждани, и че Русия е знаела към какво точно насочва атаката си. „Това е умишлено убийство на цивилни хора“, заяви той във „Фейсбук“.
Зеленски отново призова за по-строги санкции от страна на САЩ, Европа и международните партньори в отговор на продължаващата руска агресия. „Всеки ден от тази война има възможност за спиране на огъня. Украйна отдавна настоява за пълно и безусловно прекратяване на военните действия, за да се спасят животи. Русия обаче има само едно намерение – да продължи с убийствата“, добави той.
Президентът на Украйна настоя за засилване на международния натиск върху Русия.
„Без по-твърди санкции и реален натиск Русия няма да прибегне до дипломация. Вчера в Истанбул светът видя слаба и неподготвена руска делегация без истински мандат. Това трябва да се промени. Необходима е реална промяна, за да приключи войната“, заяви той.
„Очакваме силни санкции от САЩ, Европа и всички наши партньори. Дипломацията трябва да заработи. Благодаря на всички по света, които наистина помагат – не с думи, а с действия. Мирът е от решаващо значение“, изтъкна Зеленски.
При нападението тази сутрин руски сили атакуваха пътнически автобус в района на град Билопиля, Сумска област, с дрон „Ланцет“, отбелязва Укринформ.
Източник: БТА
Свят
Министърката на образованието на Германия подкрепи забраната за смартфони в началните училища

Министърката на образованието на Германия Карин Прин призова за забрана за ползването на лични мобилни телефони в началните училища на фона на дебата в Европа за достъпа на децата до смартфони и социални мрежи, предаде ДПА.
„Проучването ни дава все по-ясни резултати: прекомерното време, прекарано пред екран, води до по-слабо академично представяне, по-слаби социални умения и проблеми с психичното здраве“, каза Прин пред медийната група „Функе“. „Трябва да предприемем действия по този въпрос много бързо и много сериозно“, добави тя.
В Германия по принцип провинциите отговарят за въпроси, свързани с образованието, включително и за ползването на мобилни телефони в училище. Въпреки това Прин, която по-рано беше министър на образованието на северната провинция Шлезвиг-Холщайн, има ясна позиция по темата.
„Употребата на лични мобилни телефони в началните училища трябва да е забранена. В средните училища, където е възможно, трябва да се въведат правила, съобразени с възрастта“, каза тя.
В момента въпросът се разглежда на провинциално ниво. Федералното правителство ще подкрепи процеса, като предостави необходимата научна база, добави Прин.
„Говорейки от моя опит, става дума за широкообхватна, но съобразена с възрастта забрана на ползването на лични мобилни телефони в училище“, каза тя. Опитът показва, че училищата и повечето родители се радват на ясни и универсални насоки.
По-рано тази седмица министри на младежта и образованието на ЕС обсъждаха редица мерки за предотвратяването на рисковете за младите хора, причинени от прекомерната употреба на смартфони.
Източник: БТА
Свят
Британската полиция обвини трима иранци в рамките на разследване за борба с тероризма

Британската полиция предяви обвинения на трима иранци съгласно Закона за национална сигурност след мащабно разследване за борба с тероризма, предаде Ройтерс, като се позова на полицията.
Полицейската служба за борба с тероризма арестува по-рано този месец 8 души, сред които 7 иранци, по време на две отделни полицейски операции, за които британският вътрешен министър каза, че са едни от най-мащабните разследвания по рода си за последните няколко години.
Мостафа Сепахванд, Фархад Джавади Манеш и Шапор Калехали Кани Нори бяха обвинени в поведение, което може да подпомогне чуждестранна разузнавателна служба, се казва в изявление на полицията. Обвиненията им се отнасят за периода между 14 август 2024 г. и 16 февруари 2025 година. Държавата, с която са свързани обвиненията, е Иран, добави полицията.
Министърът на външните работи Абас Арагчи по-рано каза, че е „обезпокоен“ да научи, че ирански граждани са арестувани от британските власти.
/ЛМ/
Източник: БТА
-
Българияпреди 4 дни
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Балканипреди 1 седмица
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Балканипреди 1 седмица
Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната
-
Святпреди 1 седмица
Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана
-
Балканипреди 1 седмица
Електоратът на Антонеску, Понта и Ласкони клони за втория тур на президентските избори в Румъния към Никушор Дан, показва анкета
-
Спортпреди 1 седмица
Временният мениджър на Саутхямптън Саймън Ръск призова футболистите да завършат сезона с „колкото е възможно повече достойнство“
-
Икономикапреди 1 седмица
Започнаха търговските преговори между САЩ и Китай в Женева
-
Спортпреди 7 дни
Стъпвахме здраво от първата до последната минута, доволен е треньорът на Левски Хулио Веласкес