Икономика
НЕК получи Акт 16 за хидроагрегат 2 на ПАВЕЦ „Чаира“, съобщиха от компанията

Втори хидроагрегат на ПАВЕЦ „Чаира“ премина успешно Държавна приемателна комисия и получи Акт 16. Комисията удостовери, че рехабилитацията е извършена в пълнота съгласно работния проект и при стриктно спазване на всички изисквания на българското законодателство, съобщиха от Националната електрическа компания (НЕК). С този документ НЕК ще получи разрешение за ползване на хидроагрегата и завърши финалния етап от успешно реализираното възстановяване на съоръжението.
Благодарение на последователните усилия на екипите на Националната електрическа компания и приложеното иновативно инженерно решение, най-голямата „батерия“ на Балканите вече близо 6 месеца е в разполагаемост за нуждите на електроенергийната система и ще продължи да участва активно в покриване на върховите товари на страната, изтъкват от НЕК.
Паралелно с това НЕК продължава да работи интензивно за връщането в експлоатация на останалите хидроагрегати. Припомняме, че в началото на 2025 г. компанията подписа два договора за ремонт и рехабилитация на хидроагрегати 1 и 3. Дейностите по възстановяването им напредва съгласно одобрения с изпълнителите график.
С японската корпорация „Тошиба“ НЕК подписа договор за ремонт на хидроагрегат 1, който да върне съоръжението в експлоатация до пълната му подмяна. С австрийския консорциум Voith-ABB НЕК подписа договор за ремонт и рехабилитация на хидроагрегат 3, за който ще бъде разработено и приложено специално инженерно решение, сходно с изпълненото при възстановяването на хидроагрегат 2.
За да се гарантира устойчива дългосрочна работа на ПАВЕЦ „Чаира“, НЕК инициира процедура за пълна подмяна на хидроагрегати 1 и 4 и получи заявления за участие от 5 компании, сред които водещи фирми в областта на хидроенергетиката. В момента се извършва оценка на кандидатите, след която предстои провеждане на втори етап от търга, се посочва още в съобщение.
БТА припомня, че през март от НЕК съобщиха, че Втори хидроагрегат на ПАВЕЦ „Чаира“ е преминал успешно 72-часови проби на 9 януари 2025 г. и оттогава е в готовност да отговори на нуждите на електроенергийната система.
/СЛС/
Източник: БТА
Икономика
Успехът на един бизнес има смисъл само когато води до развитие на хората и региона, в който се намира, каза за БТА мажоритарният собственик на „Алкомет“ Фикрет Индже

„Алкомет“ играе ключова роля в индустриалната карта на България. Нашият принос се измерва не само в произведена продукция и експортни обеми, но и в създаване на стабилни работни места, устойчиви връзки с образователни институции и активна подкрепа на местната общност. Това каза мажоритарният собственик на „Алкомет“ АД Фикрет Индже в интервю за БТА.
Наскоро „Алкомет“, който със завода си в Шумен е най-големият български производител на алуминиеви валцови и пресови продукти, беше отличен за втори път, след 2022 г., в конкурса на Българската агенция за инвестиции „Инвеститор на годината 2024“, сега в категория „Инвестиция в разширяване на бизнеса“.
„Вярвам, че успехът на един бизнес има смисъл само когато води до развитие на хората и региона, в който той се намира“, посочи още Индже. Той отбеляза, че в момента „Алкомет“ осигурява работа на над 1300 души в Шумен.
Фикрет Индже посочи, че през последните две десетилетия „Алкомет“ инвестира над 310 млн. лева в модернизация, технологично развитие и разширяване на производствения капацитет. Само през 2024 г. вложихме над 30 млн. лева, с което увеличихме обема на производство и създадохме близо 100 нови работни места. В момента реализираме нов инвестиционен план на стойност 140 млн. лева с хоризонт до 2026 г., каза той.
Индже отбеляза, че през изминалата година „Алкомет“ реализира продажби в размер на 268 млн. евро, като над 95 процента от продукцията е била насочена към чужди пазари, и изтъкна, че това е резултат от дългогодишни партньорства и доверие, изградено чрез високо качество и гъвкавост.
Вярвам, че индустрията и образованието трябва да вървят ръка за ръка. Нашата визия е, че стабилно производство се гради със стабилни хора, каза още мажоритарният собственик на „Алкомет“ и добави, че за това са нужни дългосрочни усилия и доверие между бизнеса и образователната среда. Дефицитът на квалифицирани кадри, особено в инженерно-техническите специалности, е реален проблем в цялата страна. Именно затова през последните години развихме различни образователни инициативи – от стипендии и практика до дуално обучение и възстановяване на специализирани паралелки. Работим активно с професионални гимназии и университети, като целта ни е да създадем реални възможности за младите хора още преди дипломирането им, каза Индже.
Следва пълният текст на интервюто:
„Алкомет“ със завода си в Шумен е най-големият български производител на алуминиеви валцови и пресови продукти. Как дружеството допринася за развитието на българската икономика, на Шумен и на региона?
– „Алкомет“ играе ключова роля в индустриалната карта на България. Нашият принос се измерва не само в произведена продукция и експортни обеми, но и в създаване на стабилни работни места, устойчиви връзки с образователни институции и активна подкрепа на местната общност. Вярвам, че успехът на един бизнес има смисъл само когато води до развитие на хората и региона, в който той се намира. Шумен не просто ни е дом – той е сърцето на нашата дейност и партньор в дългосрочното ни израстване.
Наскоро „Алкомет“ спечели за втори път, след 2022 г., наградата „Инвеститор на годината“, сега в категория „Инвестиция в разширяване на бизнеса“. Какво означава тази награда за вас?
– Тази награда е признание за нашата дългосрочна визия и усилията на целия екип на „Алкомет“. За нас това не е просто символ на постигнатото, а стимул да продължаваме да инвестираме устойчиво – в хора, в технологии и в бъдещето на индустрията. Радвам се, че работата ни се оценява не само от партньорите и клиентите ни в Европа и САЩ, но и от българските институции. Вярвам, че този диалог между бизнеса и държавата е важен за устойчивото икономическо развитие на страната.
Какви инвестиции са направени от дружеството в последните години и на каква стойност? Какви инвестиционни проекти предстоят?
– През последните две десетилетия „Алкомет“ инвестира над 310 млн. лева в модернизация, технологично развитие и разширяване на производствения капацитет. Само през 2024 г. вложихме над 30 млн. лева, с което увеличихме обема на производство и създадохме близо 100 нови работни места.
В момента реализираме нов инвестиционен план на стойност 140 млн. лева с хоризонт до 2026 г. Той предвижда разширение на съществуващия Валцов цех 2 с допълнителни 5000 кв. метра и монтаж на нов универсален фолиев валцов стан, с което ще повишим капацитета за валцови продукти. Важен елемент от плана е изграждането на нов леярен цех с високотехнологична линия за леене на рулони. Това ще ни позволи не само да увеличим производствените обеми, но и да навлезем в нови сегменти чрез алуминиеви сплави, подходящи за конверторно фолио и фолио за батерии.
В Пресов цех ще бъдат инсталирани две нови преси за екструдиране с усилие 2000 т и 4500 т. Това ще разшири продуктовото ни портфолио с решения за соларни паркове, автомобилната индустрия и строителството, като същевременно ще увеличи капацитета и ефективността на производството.
В „Алкомет Аутомотив“ ще бъде изградена и нова линия за пасивиране, която ще подобри качеството и ще съкрати времето за обработка на алуминиевите компоненти за автомобилния сектор.
Очакваме разкриването на 160 нови работни места. Проектът вече е сертифициран от правителството като приоритетен инвестиционен проект – признание, което подчертава неговото значение за икономиката на страната и утвърждава „Алкомет“ като двигател на индустриалното развитие в региона и България.
По-голямата част от продукцията на „Алкомет“ е с експортна ориентираност – основно в Европа и САЩ. На каква стойност са продажбите за 2024 г.? Очаквате ли те да бъдат засегнати от промените в митническата политика в ЕС и в САЩ?
– През 2024 г. реализирахме продажби в размер на 268 млн. евро, като над 95 процента от продукцията ни беше насочена към чужди пазари. Това е резултат от дългогодишни партньорства и доверие, изградено чрез високо качество и гъвкавост.
Разбира се, търговската и митническа политика се променят – особено с новите регулации в ЕС и САЩ, включително въвеждането на въглеродни корекционни механизми. Но ние подхождаме проактивно. Инвестираме в устойчиви процеси, проследимост на веригите за доставки и екологични стандарти. Така запазваме своята конкурентоспособност и същевременно отговаряме на очакванията на клиентите и регулаторите.
Каква е визията на „Алкомет“ относно връзката между бизнес и образование? Намирате ли достатъчно подготвени кадри за работа? Колко работни места осигурявате у нас в момента?
– Вярвам, че индустрията и образованието трябва да вървят ръка за ръка. Дефицитът на квалифицирани кадри, особено в инженерно-техническите специалности, е реален проблем в цялата страна. Именно затова през последните години развихме различни образователни инициативи – от стипендии и практика до дуално обучение и възстановяване на специализирани паралелки. Работим активно с професионални гимназии и университети, като целта ни е да създадем реални възможности за младите хора още преди дипломирането им. В момента осигуряваме работа на над 1300 души в Шумен. Нашата визия е ясна – стабилно производство се гради със стабилни хора. А за това са нужни дългосрочни усилия и доверие между бизнеса и образователната среда.
Източник: БТА
Икономика
Минимални промени в цените на основните зърнени култури по световните борси отчитат експертите на Софийската стокова борса

Минимални промени в цените на основните зърнени култури по световните борси отчитат експертите на Софийската стокова борса (ССБ).
В Чикаго юнската пшеница остава без промяна на старата си цена от 220 долара за тон. Във Франция има спад с 2 евро до 205 евро за тон. По-ниска е цената и в Украйна – с 3 долара до 246 долара за тон, и в Русия – с 2 долара до 248 долара за тон.
Движението на цената при царевицата за доставка през юни е предимно с низходящ тренд. В САЩ отново посоката е надолу – минус 1 долар до 207 долара за тон. Във Франция, след значителния спад от миналата седмица, цената се връща нагоре с 2 евро до 187 евро за тон. В Украйна котировките падат със 7 долара до 248 долара за тон.
Цената на ечемика в Украйна от началото на годината беше много колеблива, но напоследък движението е доста по-спокойно и тази седмица има минимален спад – с един долар до 237 долара за тон.
Рапицата на „Юронекст“ (Euronext) за доставка през август 2025 година, която няколко месеца отбелязва сериозни пикове и спадове, тази седмица се движи отново нагоре с 6,50 евро до 478,75 евро за тон.
Контрактите за нерафинирано слънчогледово олио на борсата в Ротердам преживяха срив в началото на април, в края последва рязък възход, а в първите дни на май станахме свидетели на нов срив. Тази седмица има известно наваксване с плюс 10 долара до 1210 долара за тон.
Рафинираната захар, вече за доставка през август, претърпя рязка загуба на позиции в средата на април, и след известни колебания отново тръгва надолу с 1,90 долара до 493 долара за тон на борсата в Лондон.
Търговията със зърнени стоки на Софийската стокова борса е спокойна. Продължава и търсенето на фуражна пшеница, насипно, на 340 лева за тон.
Цените на основните стоки са стабилни при непроменено ниво на началните цени. Има множество нови оферти за продажба на семена и ядки на цени, вариращи от 2500 до 6800 лева за тон, както и консервирани хранителни продукти от 6,25 до 6,65 лева за килограм.
В подкръг „Индустриални стоки“ на ССБ тази седмица сделки има за газ пропан бутан на 1008,33 лв./хил. л. и моторно масло на 6100 лв./хил. л.
Източник: БТА
Икономика
Аграрният университет в Пловдив ще бъде домакин на форум за забравените местни сортове семена и посадъчен материал

Форум „Забравените сортове – наследство и бъдеще“ ще се състои днес в Аграрен университет (АУ) – Пловдив, съобщиха организаторите от Сдружение „Агролинк“, АУ – Пловдив и „Хранкооп“. Това е първото събитие с фокус върху автентичните забравени местни сортове семена и посадъчен материал, което се провежда в България с международно участие.
Форумът повдига отдавна належащите въпроси за опазването и разпространението на растителното разнообразие в земеделието и градинарството. По време на събитието в лекциите и дебатите ще изискаме от политиците да приемат и прилагат законодателство, което дава възможност за разпространяване на разнообразни семена, повишава биоразнообразието, зачита правата на земеделските стопани и полага основите на устойчива, възстановяваща се и разнообразна хранителна система, посочват организаторите.
Форум „Забравените сортове – наследство и бъдеще“ ще бъде открит в 10:00 часа от ректора на АУ – Пловдив доц. д-р Боряна Иванова. Веднага след това д-р Светла Николова ще информира за българското законодателство, възможностите за подкрепа за опазване на сортовете за „съхранение“, последните промени в предложения от Европейската комисия (ЕК) нов регламент за семената и посадъчния материал. Магдалена Прилер ще разкаже за 35-годишния опит на организацията ARCHE NOA от Австрия за изграждането на широка национална мрежа от 17 000 ангажирани членове и спонсори в опазването и култивирането на над 5500 образци застрашени, традиционни и редки сортове зеленчуци, плодове и зърнени култури.
В рамките на събитието присъстващите ще могат да опитат традиционни храни, произведени от местни производители, придружени от вина от автентични, местни и почти изгубени български сортове грозде. Презентацията на Светослав Тодоров и Красимир Балински ще покаже вдъхновението на група професионалисти от Троянския край за съхраняване и размножаване на старите забравени, но безценни сортове ябълки и круши, а Тодор Костадинов от монтанското село Боровци, ще изнесе лекция на тема „Да възродим древните сортове лози“. След всяка лекция е предвидено време за въпроси и отговори с учени, специалисти, производители, като лекциите и дискусиите ще бъдат записани и излъчени на интернет страницата на Сдружение „Агролинк“.
Организаторите посочват още, че 75 на сто от разнообразието на храни е загубено и призовават участниците да бъдат главните действащи лица за опазването на изчезващите сортове.
/СЛС/
Източник: БТА
-
Българияпреди 4 дни
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Балканипреди 1 седмица
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Балканипреди 1 седмица
Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната
-
Святпреди 1 седмица
Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана
-
Балканипреди 1 седмица
Електоратът на Антонеску, Понта и Ласкони клони за втория тур на президентските избори в Румъния към Никушор Дан, показва анкета
-
Спортпреди 1 седмица
Временният мениджър на Саутхямптън Саймън Ръск призова футболистите да завършат сезона с „колкото е възможно повече достойнство“
-
Икономикапреди 7 дни
Започнаха търговските преговори между САЩ и Китай в Женева
-
Спортпреди 7 дни
Стъпвахме здраво от първата до последната минута, доволен е треньорът на Левски Хулио Веласкес