България
Безплатно измерване на кръвното налягане и кардиологични прегледи ще се извършват в Разлог

Безплатно измерване на кръвното налягане и кардиологични прегледи ще се извършват в Разлог, съобщиха от пресцентъра на Община Разлог. Инициативата се организира от Общината и Многопрофилната болница за активно лечение (МБАЛ) ,,Д-р Асен Велев” по случай Световния ден за борба с хипертонията.
Измерването на кървно налягане ще се извършва утре от 10:00 до 13:00 часа на площад ,,Преображенние“. Кардиологичните прегледи ще се състоят в болницата в Разлог и ще бъдат извършвани от двама лекари-специалисти д-р Валентин Пелтегов и д-р Ренета Пелтегова.
Основната цел на инициативата е повишаване на информираността на населението за хипертонията – високото кръвно налягане, неговите усложнения, ролята на превенцията, ранната диагностика и навременното лечение на заболяването, се посочва в информация, публикувана на сайта на Министерството на здравеопазването.
Денят е глобална инициатива на Световната лига по хипертония (WHL), съставена от 85 дружества и лиги от цял свят, както и на Международната асоциация по хипертония (ISH), допълват от министерството.
/МК/
Източник: БТА
България
Националната награда за живопис „Захарий Зограф“ означава много за мен, каза носителят ѝ за 2024 г. проф. Ивайло Мирчев

Националната награда за живопис „Захарий Зограф“ означава много за мен. Захарий Зограф е първият светски художник в България след възрожденската епоха, който внася светски елементи. Той е един изключителен майстор и ако беше учил, щеше да бъде един от големите европейски художници, макар че отново е. Това каза за БТА проф. Ивайло Мирчев, който получи наградата на официална церемония в Художествена галерия „Проф. Васил Захариев“ в Самоков.
Мирчев посочи, че се радва да бъде част от художниците, които са носители на наградата и определи това като изключителна отговорност. По думите му зад отличието стоят 43 години труд и постоянство, който труд е оценен. Той добави, че се притеснява да се нареди до предходните носители на наградата като Светлин Русев и Дечко Узунов.
По време на церемонията художникът каза, че иска да дари част от творбите си на фонда на галерията. Става дума за цикъла „Кремиковци“. Той е направил тези творби в началото на своята кариера. Проф. Мирчев отбеляза, че единственото му условие е, когато картините се показват, да бъдат подредени по начина, по който са сега.
Проф. Ивайло Мирчев получи статуетка с образа на Захарий Зограф – изваяна от скулптура Георги Чапкънов, парична премия в размер на 4000 лева и грамота. Наградата му бе връчена от кмета на община Самоков Ангел Джоргов. Кметът посочи в словото си, че наградата е отличие с особена важност за българската култура и духовност. „Това не е просто награда, а израз на признание към онези творци, които с таланта и духа си издигат българското изкуство до висини“, каза кметът. Той припомни за делото на Самоковската художествена школа.
Слово изнесе и председателят на журито проф. Аксиния Джурова. Тя каза, че проф. Мирчев се присъединява към големите имена на българските художници. Той е ученик на своя баща Никола Мирчев – един от председателите на Съюза на българските художници, и до края на живота си е свързан със социалния живопис. Другият учител на проф. Ивайло Мирчев е художникът Светлин Русев. Проф. Джурова добави, че самите картини говорят за него. Част от тях са подредени в самоковската галерия.
Последва слово и от председателя на Съюза на българските художници Любен Генов. Той поздрави проф. Мирчев и Община Самоков. Генев припомни историята за връчването на националната награда. По думите му това е една от трите големи национални награди в България.
Награда бе присъдена посмъртно на самоковския художник Наум Хаджимладенов. Тя бе връчена на уредника от Исторически музей – Самоков Любомир Николов, който изследва неговото дело. Наградата, която отново е статуетка на Захарий Зограф, ще бъде предадена на внука на художника Евгени Слуцки. Николов посочи, че Наум Хаджимладенов е един от великите художници на България. Културният деятел припомни, че миналата година са били отбелязани 130 години от неговото рождение. Проф. Аксиния Джурова допълни, че Хаджимладенов не е обичал наградите и е отказвал няколко пъти на Община Самоков да бъде награждаван, защото е бил много скромен човек.
Бяха връчени и награди на деца, които участваха в детски конкурс за рисунка. Преди години Община Самоков прие статут, с който журито на наградата да отличава и детски творби. Те са подредени във фоайето на галерията. На миналата сесия Общинският съвет в града реши победителите в Националния конкурс за детска рисунка към Националната награда „Захарий Зограф” да получат по 2000 лева, а не по 1000 лева. Наградите на децата връчи доц. Борис Данаилов от екипа на Национален дарителски фонд „13 века България“ и проф. Аксиния Джурова. Наградите са осигурени от дарителския фонд.
Първо място в категория 4-6 години получи Алексия Горгорова от Самоков, последвана от Борис Атанасов и Дария Съева. Във възрастова група 7-10 години първо и второ място отидоха при Пресиана Андреева и Славина Разпопова отново от Самоков, а третото при Тодор Бужев от град Попово. В категорията от 11 до 15-годишна възраст първото място е за Лора Христова, последвана от Михаела Атанасова, а призовото място получи Лия Бонева от Самоков.
Носител на специалната награда на Община Самоков получи Натали Георгиева от Самоков. В детския конкурс бе връчена още една награда от Съюза на българските художници. Тя отиде при Юлияна Юлианова от град Попово. Награда бе присъдена и от самоковската Ретро Арт Галерия на шестгодишния Георги Георгиев.
След официалната церемония бяха поднесени цветя пред паметника на Захарий Зограф.
Официални гости на събитието бяха областният управител на Софийска област Силвия Арнаутска, народни представители и културни дейци, сред които и миналогодишни носители. Поздравителен адрес е получен от изпълнителния директор на Изпълнителна агенция за българите в чужбина Райна Манджукова.
В галерията могат да се разгледат творби на проф. Ивайло Мирчев и на Наум Хаджимладенов. Във фоайето на културната институция са подредени и рисунките от детския конкурс. За БТА директорът на Исторически музей – Самоков д-р Веселин Хаджиангелов каза, че е голяма стойността за града националната награда да бъде връчена в Самоков.
Ивайло Мирчев подрежда изложби в България и чужбина. От 1983 до 2007 г. участва и в колективни изложби както в България, така и в чужбина – Италия, Германия, Русия, Нидерландия, Швеция, Полша, Австрия, Египет, Китай, Турция, Чехия, Словакия и други. Негови платна са притежание на Националната художествена галерия, галерии в Аахен, Франкфурт, Дюселдорф, Виена, Милано, Токио и други.
Проф. Ивайло Мирчев е носител на български и международни награди. През 1985 година е удостоен с наградата „Южна пролет“ за пластични изкуства. През 1986 година печели наградата на Националната младежка изложба. На 1 февруари 2015 г. в Художествената галерия в Кюстендил получава Националната награда „Владимир Димитров – Майстора“.
Наум Стоянов Хаджимладенов е роден на 15 юли 1894 г. в Самоков. На 20-годишна възраст постъпва в Художествената академия в София, където учи при именития преподавател Иван Мърквичка. Завършва през 1921 и същата година организира първата си самостоятелна изложба в Самоков. През периода 1930-1948 участва в редица общи художествени изложби, като тези години са едни от най-ярките в творческия му път, по това време прави и илюстрации за вестниците „Мисъл“ и „Щит“, сътрудничейки с личности като Александър Жендов и Илия Бешков. През 1937 г. Сирак Скитник прави селекцията от произведения, които да представят България на Световното изложение в Париж. Една от избраните картини е „Пазар в Самоков” от Наум Хаджимладенов. Картината се връща от Франция със златен медал, а година по-късно на художника бива присъден и орден „Свети Александър” след изложба на българското изкуство в Атина, припомня БТА.
Националната награда за живопис се присъжда на художници с особени постижения в областта на българското изобразително изкуство. Благодарение на статута на наградата днес фондът на Община Самоков разполага с творбите на най-утвърдените през времето български художници. До 1987 година включително отличието се присъжда всяка година. След 15-годишно прекъсване, по инициатива и с решение на Общинския съвет в Самоков, наградата бе възстановена.
Източник: БТА
България
С концерт с участието на Теодосий Спасов бе открит официално летният сезон във Варна

С концерт спектакъл с участието на Теодосий Спасов тази вечер бе открит официално летният сезон във Варна. Празникът, организиран от Общината в крайморския град, премина под мотото „Варна – където времето тече различно“.
Поздрав към варненци отправи кметът Благомир Коцев, който изрази увереност, че сезонът ще бъде силен и по-дълъг. Той подчерта, че екипът му се старае да бъдат привличани повече туристи, включително в „крилата“ на лятото. Това е и причината тази година да откриваме сезона по-рано, посочи Коцев. Той акцентира, че за предстоящото лято е планиран много силен културен календар, наситен със събития, които да привличат във Варна гости както от страната, така и от чужбина.
В концерта тази вечер се изявиха утвърдени имена и млади таланти от артистичните среди. Спектакълът бе обогатен с акробатични изпълнения атракции на улични изпълнители.
/БИ/
Източник: БТА
България
Институциите трябва да чуват младежите, каза председателят на Национален младежки форум Атанас Радев

Институциите трябва да се научим да чуваме младите хора, да работим съвместно, да ги включваме реално в управлението. Това каза за БТА председателят на Национален младежки форум (НМФ) Атанас Радев. Той участва във Враца в дискусия по темата „Ние и Европа в диалог“, част от единадесетия цикъл на диалога на Европейския съюз (ЕС).
„Единадесетият цикъл на диалога на Европейския съюз обхваща председателството на Полша, Дания и Кипър. Това е един период от година и половина. В рамките на това време се провеждат консултации във всички държави, обобщават се данните, правят се препоръки и се променят младежките политики по места. Актуализират се и европейските младежки политики“, обясни процеса председателят на НМФ, който е и председател на националната работна група по изпълнение на диалога.
В страната се провеждат четиринадесет срещи. Следващите такива са утре в Пловдив и 21 май в Благоевград.
Днес присъстваха млади хора от Враца и Мездра. В рамките на няколко часа те набелязаха предложения за това как може да се засили участието на младите хора в процеса на вземане на решения. Бяха коментирани младежките политики на национално ниво. Според данни на Министерството на младежта и спорта 87 от 132 изследвани общини нямат предвиден бюджет за младежка политика, само 31 от 132 общини имат действаща стратегия за младежта и само 36 от 132 общини предоставят възможност за реално младежко участие.
Атанас Радев каза също, че в момента в страната се изграждат осемнадесет младежки центъра, а вчера е бил открит такъв в Кюстендил. „Ключовото обаче е, че има нужда от въвеждане на национален стандарт за младежка работа, нормативна регулация на младежките центрове, младежки работник и младежка работа. Не на последно място да има осигурено финансиране“, допълни Радев.
/БИ/
Източник: БТА
-
Българияпреди 3 дни
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Балканипреди 1 седмица
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Балканипреди 1 седмица
Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната
-
Святпреди 1 седмица
Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана
-
Балканипреди 1 седмица
Електоратът на Антонеску, Понта и Ласкони клони за втория тур на президентските избори в Румъния към Никушор Дан, показва анкета
-
Спортпреди 1 седмица
Временният мениджър на Саутхямптън Саймън Ръск призова футболистите да завършат сезона с „колкото е възможно повече достойнство“
-
Икономикапреди 6 дни
Започнаха търговските преговори между САЩ и Китай в Женева
-
Спортпреди 6 дни
Стъпвахме здраво от първата до последната минута, доволен е треньорът на Левски Хулио Веласкес