Свържете се с нас

Икономика

Франция заяви, че разговорите й с Китай не са довели до разрешаване на спора за коняка

Разговорите между Китай и Франция не успяха да сложат край на спора между двете страни по отношение на митата за коняк, заяви френският министър на финансите Ерик Ломбар, въпреки че добави, че вратата е отворена за по-нататъшни дискусии, предаде Ройтерс.

След като търговското напрежение между Пекин и Брюксел нарасна, Китай започна антидъмпингово разследване на Европейския съюз през януари. То беше удължено през април, което даде на износителите от ЕС повече време, за да намерят начин да избегнат китайските санкции.

„На този етап икономическият диалог не е довел до окончателно решение на този спор, каза Ломбард пред журналисти след широки разговори с гостуващия китайски вицепремиер Хъ Лифън в министерството на финансите в Париж.

„Знам, че след като го обсъдих подробно с Негово превъзходителство, че вратата за дискусия остава отворена“, добави френският министър.

Във Франция китайската антидъмпингова проверка се разглежда като отмъщение за подкрепата от Париж за митата на ЕС върху вноса на китайски електрически превозни средства.

Китайската агенция Синхуа се спря на това, че Хъ говори за готовността на Китай да „обогати двустранното икономическо и финансово сътрудничество“ и да създаде добра търговска и инвестиционна среда с Франция.

Лобито на коняка, Националното междупрофесионално бюро за коняк,  заяви в изявление, че отсъствието на споразумение може да има „катастрофален ефект“  върху неговата индустрия  и региона.

/ПЙ/

Източник: БТА

Икономика

Великобритания е един от важните външнотърговски партньори на България, заяви икономическият министър

Министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов проведе среща с Крис Бартън, британски комисар по търговията с Европа на Негово Величество, който е на официална визита у нас. В нея участваха още Натаниел Копси, посланик на Великобритания в България и заместник-министърът на икономиката и индустрията Невена Лазарова, съобщиха от Министерството.

По време на срещата бяха обсъдени възможностите за активизиране на икономическото партньорство и увеличаване на двустранната търговия. Дилов и Бартън са обединиха около това, че съществува сериозен потенциал за инвестиции и задълбочаване на двустранното сътрудничество и реализиране на проекти в сферата на технологичния сектор, иновациите, финанси и бизнес услуги, чиста енергия и инфраструктурни проекти.

Министър Дилов подчерта, че Великобритания е един от важните външнотърговски партньори на България и страната ни отдава приоритетно значение на сътрудничеството с Обединеното кралство. По думите му двустранните икономически връзки са интензивни и бележат положително развитие. Според официалните данни през последните години стокообменът с Великобритания редовно надхвърля 1 млрд. евро годишно, като британските компании са и сред водещите инвеститори в България. Британските преки инвестиции у нас възлизат на 2,6 млрд. евро.

Министър Дилов и британският комисар по търговия с Европа на Негово Величество обсъдиха и процеса по присъединяване на страната ни към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) и оказаната подкрепа от страна на Обединеното кралство по време на прегледа на присъединяването на България в Комитета по търговия на ОИСР.

Икономическият министър посочи, че се работи активно за намаляване на административната тежест и устойчива индустриализация. Двамата разговаряха и за подкрепата за малките и средните предприятия, която е сред основните приоритети и на двете държави.

Дилов изтъкна, че сред основните приоритети на правителството е присъединяването на България към еврозоната. „Очакваме присъединяването да подобри бизнес климата в страната и да повиши кредитния рейтинг, както и да повиши търговските обмени с нашите партньори“, беше категоричен той.

По време на посещението на Крис Бартън в София през март миналата година и срещата му с министъра тогава на икономиката и индустрията Богдан Богданов бяха отбелязани отличните търговско–икономически отношения между двете страни, като бе изтъкнато, че съществува голям потенциал за развитие и възможности за инвестиции в приоритетни високотехнологични сектори с висока добавена стойност в сферата на иновациите, технологичния сектор, логистиката, производството, инфраструктурата и енергетиката.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Спад на новите регистрации и фалитите на компании в България през първото тримесечие на 2025 г.

Броят на подадените декларации за фалит от компании в ЕС през първото тримесечие на 2025 г. намалява с 0,9 на сто спрямо четвъртото тримесечие на 2024 г., отчита Евростат. 

За същия период регистрациите на нови компании спадат с 5,1 на сто спрямо последното тримесечие на 2024 година. 

Новорегистрираните компании през първото тримесечие на 2025 г. намаляват във всички сектори на икономиката, като най-сериозен спад е регистриран в строителството, търговията, информация и комуникации. 

Фалитите на компании са нараснали в повечето сектори на икономиката (най-отчетливо в хотелско-ресторантьорските услуги, информация и комуникации, образование и социални услуги).

Най-голямо увеличение на новите компании сред страните членки на ЕС през първото тримесечие на 2025 г. спрямо четвъртото тримесечие на 2024 г. е регистрирано в Кипър (9,8 на сто), Литва (8,9 на сто) и Хърватия (4,2 на сто). Най-голям спад на новорегистрираните фирми има в Нидерландия (-38,4 на сто), Румъния (-32,3 на сто) и Испания (-16,1 на сто).

Най-силно увеличаване на компаниите, подали декларация за фалит през първото тримесечие на 2025 г. спрямо четвъртото тримесечие на 2024 г., има в Гърция (35,9 на сто), Швеция (22,7 на сто) и Естония (20,4 на сто). За сметка на това най-голям спад на подадените декларации е отчетен в Кипър (-70 на сто), Малта (-66,6 на сто) и Латвия (-21 на сто).

В България новорегистрираните дружества през първото тримесечие на 2025 г. спрямо четвъртото тримесечие на 2024 г. са намалели с 3,4 на сто, а компаниите, подали декларации за фалит – с 5,9 на сто. 

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Над 2000 проектни предложения за повече от 1 млрд. лева са подадени по процедура за адаптиране към икономическия преход, съобщи ОИЦ – Стара Загора

По процедура „Диверсификация и адаптиране на малки и средни предприятия към икономическия преход“ са подадени 2093 проектни предложения. Това съобщиха от Областен информационен център (ОИЦ) – Стара Загора. Стойността на всички подадени проекти е в размер на 1 149 824 481 лв., от които 997 503 902 лв. е безвъзмездната финансова помощ. 

Процедурата, която е в подкрепа на въглищните региони, е част от Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г., Приоритетна ос 4 „Справедлив преход“ и е насочена към трите области – Перник, Кюстендил и Стара Загора, включително десетте общини, свързани с Маришкия басейн. Общият размер на финансовите средства по процедурата е 250 000 000 лв., от които 182 309 489 лв. са определени за проекти, които ще се реализират в област Стара Загора и 10-те общини от Маришкия басейн, уточняват от ОИЦ-Стара Загора.

Мярката цели да подпомогне плавния преход към чисти технологии и широко използване на възобновяеми енергийни източници, както и създаването на нови устойчиви работни места, адекватна и ефективна подкрепа на местната икономика. Фирмите ще могат да ползват средствата за преструктуриране, диверсификация, техническа модернизация и повишаване на производителността, допълват от ОИЦ-Стара Загора.

Сред очакваните резултати са увеличаване броя на иновативните предприятия, създаване на нови работни места, както и внедряване на модели на кръговата икономика. По процедурата са допустими за финансиране различни по вид дейности. Сред тях са подкрепа за производствени инвестиции в съществуващи и стартиращи предприятия за преход към чисти технологии с фокус върху създаването на работни места, ресурси и продукти, основани на кръговата икономика, широко използване на възобновяеми енергийни източници и изграждане на капацитет за повишаване на квалификация на работната сила. Ще се финансират и строително-монтажни работи, свързани с инвестиции за диверсификация на малки и средни предприятия, както и насърчаване на предприемачеството и подкрепа на стартиращи предприятия, включително чрез техническа помощ за консултантски услуги на предприемачи – правни, административни, маркетингови, за бизнес планиране, финансови и за продуктов дизайн, информират още от центъра и уточняват, че предстои оценка на подадените проектни предложения в следващите няколко месеца.

БТА припомня, че в средата на април Министерството на регионалното развитие и благоустройството съобщи, че методологиите и критериите за подбор на операции по две процедури по Програма „Развитие на регионите“ за близо 940 млн. лв. са одобрени.

По процедурата бяха организирани поредица от срещи и дискусии в Стара Загора, Перник, Николаево, Кюстендил и други населени места.

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Българияпреди 46 минути

В Свищов подготвят празнична програма по повод Деня на детето

Спортпреди 49 минути

Саутхямптън иска да вземе трима от Гьозтепе за следващия сезон, но Станимир Стоилов не пуска нападателя Жуан

Святпреди 51 минути

Тръмп се изказа по редица близкоизточни теми и заяви, че трябва да се помогне на гладуващите палестинци в Газа

Технологиипреди 52 минути

Vivacom с неустоимо седмично предложение: смарт часовници Garmin с отстъпка до 600 лв.

Святпреди 52 минути

АПА: Нежелаещите да се интегрират в австрийската провинция Форарлберг може вече да бъдат глобявани

Спортпреди 52 минути

Иван Иванов достигна полуфиналите на турнир по тенис в Унгария

Политикапреди 54 минути

Последно: ‘Автентичното’ ДПС има една седмица, за да напусне партийната централа

Святпреди 55 минути

КАБАР: Киргизстан и Китай обсъждат увеличаване на товарните превози и опростяване на логистиката

Икономикапреди 56 минути

Великобритания е един от важните външнотърговски партньори на България, заяви икономическият министър

Българияпреди 56 минути

Отборът на училище „Васил Априлов“ в Исперих е първенец в областното състезание „Защита при бедствия, пожари и извънредни ситуации“

Святпреди 56 минути

Казинформ: Част от оборудването на космодрума „Байконур“ е обявена за продажба

Балканипреди 56 минути

Джордже Симион обвини Еманюел Макрон в диктаторски тенденции; Никушор Дан се извини от негово име

Българияпреди 3 дни

ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!

Политикапреди 3 дни

Искането за референдум е като малка дупка по пътя, каза Филип Димитров

Святпреди 4 дни

Зеленски и Ердоган обсъдиха подробности около мирните преговори в Истанбул

Спортпреди 4 дни

Рами Киуан с бляскава победа на Световната купа

Българияпреди 3 дни

Здравната инспекция наложи забрана върху питейната вода в хасковското село Големанци

Святпреди 5 дни

На американско-иранските преговори бяха обсъдени „полезни и оригинални идеи“, заяви Оман

Святпреди 5 дни

Зеленски покани Путин да се срещне лично с него в Истанбул, за да преговарят за спиране на огъня между Украйна и Русия

Балканипреди 4 дни

Земетресение с магнитуд 4,6 е регистрирано в румънския сеизмичен район Вранча

Бизнеспреди 3 дни

Германският Mittelstand се въоръжава за нова ера

Българияпреди 4 дни

ПП-ДБ внесе в парламента проектодекларация за завършване на пълноценната интеграция чрез присъединяване към еврозоната на 1 януари 2026 г.

Политикапреди 4 дни

ПП-ДБ с контрамерки: Парламентът да приеме декларация за присъединяване към еврозоната от 1 януари 2026 г.

Икономикапреди 4 дни

Бюджетният излишък на САЩ нарастна до 258 млрд. долара през април, а дефицитът от началото на годината надхвърля 1 трилион долара

Новини