Свържете се с нас

Икономика

През 2025 г. не е установено наличие на тежки метали в проби от мед, каза министър Георги Тахов

През 2025 г. не е установено наличие на тежки метали в проби от мед, включително внос от трети страни, съобщи министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов на въпрос в ресорната комисия в НС.

Проблемът с фалшивия мед на пазара не е от вчера, каза той, но все пак подчерта, че трябва много отговорно да се борави с информация от гледна точка на безопасност на храните, защото всяко едно подвеждащо твърдение създава необосновано напрежение сред потребителите.

По отношение на високата смъртност при пчелите заместник-министърът на земеделието и храните Стефан Бурджев посочи, че на среща с бранша, която се е провела неотдавна, се е установило, че климатичните промени също са компонент за нея. Идентифицираме проблемите, които са в нашия обхват, за да ги решим съвместно с бранша, обясни той.

Бурджев допълни, че от МЗХ планират да направят среща с лидерите на пчеларските и зърнопроизводителните съюзи заради противоречията между секторите. Целта на срещата ще бъде търсенето на решения.

/ЕС/

Източник: БТА

Икономика

Национален борд от туризъм: Лято 2025

Членовете на Националния борд от туризъм (НБТ) са с положително очакване за предстоящия летен сезон, с повече туристи и при засилен интерес към България.  

Националният борд по туризъм проведе наскоро допитване до своите членове и партньори и резултатите от него са абсолютно еднозначни – положителни са очакванията за сезона. Очертава се и тенденция към развитие, към по-голям брой туристи, към засилен интерес към България, каза в интервю за БТА Полина Карастоянова, изпълнителен директор на НБТ.

Тя допълни, че всички необходими предпоставки са налице – от гледна точка на климата, подготовка от страна на инвеститорите и управляващите хотели и туристически комплекси. Изпълнителният директор на НБТ посочи, че през пролетните месеци са били направени сериозни подобрения – освежаване на интериорни и екстериорни пространства, осветление, озеленяване и отбеляза, че всичко това е елемент от цялостното усещане за средата, в която туристите избират да почиват.

Според нея има и два ключови макрофактора, които имат пряко отражение върху туристическата индустрия – пълноправното приемане на България в Шенген, и процесът по присъединяване към еврозоната. Шенген има еднозначно и категорично отражение за България като имиджово позициониране, комфорт на пътуване, чувство за спокойствие в туристите и във всички пътуващи към България по бизнес или за почивка, отбеляза Карастоянова. Тя напомни, че темата за присъединяването на България към еврозоната беше във фокуса на първата голяма секторна дискусия, която Националният борд по туризъм организира преди малко повече от месец с Министерството на туризма и с ключови институции – БНБ, Министерството на финансите, Асоциацията на банките в България и Българската стопанска камара. Трябва да кажем, че българският туристически бизнес е абсолютно готов за въвеждането на еврото от 1 януари 2026 г., което ще генерира икономически, финансови и инвестиционни ползи за България, заяви изпълнителният директор на НБТ. За туристическата индустрия Шенген и еврозоната са стратегически решения с безусловно положителен ефект, обобщи Карастоянова.

Проблемите

Сред проблемите пред летния сезон тя изтъкна закъснелите, по думите й, ремонти по основни пътни артерии – магистрала „Тракия“ и частичните ремонти по магистрала „Хемус“. Всяка година алармираме и апелираме това да се случва по-рано. Разбира се, че трябва да се правят планови ремонти, но има неяснота кога започва активният летен сезон, посочи Карастоянова и допълни, че той започва все по-рано. „Даже можем да кажем, че около майските празници, които са 1 май, 6 май, 24 май, Великден, това е предпремиерно отваряне на летния сезон, а юни – вече сезонът е активен. Затова планиране на ремонти в този момент е контраакция срещу нормалното пътуване. Оценяваме навременната реакция на министъра на туризма Мирослав Боршош за организирането на работна среща с министъра на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов и с останалите компетентни институции“, каза Карастоянова.

Втори сериозен проблем е въпросът с кадрите в туризма и по-конкретно с вноса на работници от трети страни. Трябва да е ясно, че без тези хора няма как да се обезпечи нормалната хотелиерска и ресторантьорска дейност, каза Карастоянова. В тази връзка тя съобщи, че на 20 май Националният борд по туризъм и Българската стопанска камара в партньорство с Министерството на туризма организират национален форум, с участието на вицепремиера и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов, министъра на туризма Мирослав Боршош, министъра на правосъдието Георги Георгиев, представители на министерствата на външните и на вътрешните работи, на парламента и на всички институции, които имат отношение по темата. Трябва да се намери оптимално бърз и сигурен модел, така че процедурата за обработване на документи да решава съществуващия проблем, а не да го възпрепятства и хората, които са изразили желание и готовност да работят в България, да пристигнат тук и да влязат реално в туристическия бизнес и в икономиката, където е необходимо, каза Карастоянова.

Чуждестранните гости

За цялата година очакванията на НБТ са посещенията на чуждестранни туристи в България да надхвърлят 13 милиона и дори да се доближат до 14 милиона, което ще е около или над пет на сто повече спрямо предходната година със значителен принос за този ръст на летния сезон. Пътуванията по света и в Европа са в своеобразен възход, коментира изпълнителният директор на НБТ и допълни, че това има своето отражение и върху България. Тя изтъкна, че след  ковид пандемията се наблюдава съществена психологическа промяна в хората, които са осъзнали, че животът е кратък и понякога за миг си отива пред очите ни. Заради това, по думите й, традиционните инвестиции или спестени пари в имоти, вещи или други вложения, свързани с идеята за житейска сигурност, се трансформират във възможности за пътуване, за опознаване на нови култури и дестинации, за да не бъдат пропуснати хубавите мигове.

Принос за очаквания ръст на туристи у нас според Карастоянова има и „чудесната комуникационна и рекламна кампания на България в National Geographic, в 24 Kitchen, с клипове за винен, кулинарен и конгресен туризъм“. „Това са ниши и туристически продукти, които привличат интереса на платежоспособни туристи, на хора, които са ценители на качествените продукти, които вече са били навсякъде, но търсят и се интересуват от нови места, преживявания и традиции, които все още не познават“, отбеляза изпълнителният директор на НБТ.

По отношение на летните почивки Карастоянова посочи, че се засилва тенденцията решенията да се вземат в последния момент. Пътуванията стават повече на брой през годината и по-кратки – до 3-4 нощувки. В този смисъл летният туристически сезон вече има два основни компонента – класическата годишна семейна почивка от седем до десет дни, която е все още характерна за гостите ни от Великобритания, Германия, Полша, Унгария, Чехия и Словакия, и втора група пътуващи – с престой около 3 нощувки, които са характерни повече за туристите от Румъния, Гърция, Турция, като решението за тях се взема непосредствено преди избраните дати.

Изпълнителният директор на НБТ каза, че интересът на всички основни пазари към България е потвърден на провелите се туристически изложения. Прави добро впечатление на бизнеса, че Министерството на туризма не фаворизира или подценява определени пазари. Работи се еднакво интензивно на тези, които генерират основния или по-голям поток към България, както и на по-малки или нови пазари, за които все още България е по-слабо разпознаваема или не представлява първи избор, коментира Карастоянова.

Тя изтъкна, че туристическият микс вече е много „шарен“, динамичен и в този смисъл знаем, че не можем да си позволим „спокойствието, че има големи пазари, които изпращат основните групи туристи“. По отношение на пазар Румъния Карастоянова смята, че е нужно да се потърси възможност за преодоляване на краткия престой от две-три нощувки на гостите от тази страна у нас. По думите й България трябва да се обърне и към презокеанските пазари – САЩ, Япония, Индия, Китай, както и към Саудитска Арабия, Катар, Обединените арабски емирства. Това са пътуващи народи, отворени към света, например туристите от САЩ или Китай пристигат в Европа за по-дълъг престой и биха желали да опознаят повече от една държава в рамките на пътуването си, отбеляза Карастоянова и допълни, че тук е мястото за партньорство с Гърция и Турция или с Черна гора и Албания, за да предложим интегриран, интересен и непознат туристически продукт от Балканите. За тази цел обаче от първостепенно значение и като държавен приоритет следва да бъде разработването на директни полети между София, Ню Йорк, Пекин, Шанхай и т.н.

Българският турист 

Преди години българският турист проявяваше по-голям интерес през лятото към Южното Черноморие, но сънародниците ни вече откриха прекрасните възможности за семейна почивка в курортите „Златни пясъци“, „Св.св. Константин и Елена“ и в новите комплекси по Северното Черноморие, посочи изпълнителният директор на НБТ. Голямото предимство на Българското Черноморие е в неговото разнообразие и в този смисъл има отлични предложения както за клиенти с традиционен вкус, така и за други с модерни предпочитания, заяви Карастоянова и напомни, че вече са изградени екокомплекси с концепция за природосъобразен начин на живот и почивка.

По отношение на това колко ще ни струва летният отдих, Карастоянова, заяви, че „няма нито една причина от субективен характер, която да повишава цената на почивката“. Всяка оферта е функция на базисните компоненти в нея – електроенергия, хранителни продукти, труд и други. Каквато е промяната във всички основни системи на живота ни, такава би могла да се очаква да бъде и промяната, свързана с туризма, защото той събира живия живот в рамките на няколко дни, каза изпълнителният директор на НБТ. Тя напомни, че освен инфлацията, сме свидетели на ръст на цените на различни стоки и услуги, и допълни, че това няма как да не се отрази върху крайната цена в туризма. Също така е важно да отбележим, че е абсолютно несъстоятелно да се внушават страхове за увеличение на цените, което ще произтече от влизането ни в еврозоната, допълни Карастоянова.

По отношение на възможностите за удължаване на туристическия сезон от НБТ смятат за правилен подхода на Министерството на туризма за предлагане на туристически продукти 365 дни в годината и модел за развитие на общините и регионите във вътрешността на страната. По примера на водещи дестинации като Италия, Австрия, Испания и други, планинският туризъм в България притежава мощен потенциал за трансформация, за която са необходими обединените усилия на държавата и бизнеса, както и компетентна и конкурентоспособна стратегия за реализация на подобен национален план, каза изпълнителният директор на НБТ.

БТА представя поредица от прогнози на браншови организации за предстоящия летен сезон в България в периода 1 юни, когато в деня след откриването на сезона Агенцията организира седмото издание на форума си „БГ Туризъм“ в Поморие. Досега бяха представени прогнозите на Института за анализи и оценки в туризма, Българската асоциация на туристическите агенции и Обединение „Бъдеще за туризма“.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Франция заяви, че разговорите й с Китай не са довели до разрешаване на спора за коняка

Разговорите между Китай и Франция не успяха да сложат край на спора между двете страни по отношение на митата за коняк, заяви френският министър на финансите Ерик Ломбар, въпреки че добави, че вратата е отворена за по-нататъшни дискусии, предаде Ройтерс.

След като търговското напрежение между Пекин и Брюксел нарасна, Китай започна антидъмпингово разследване на Европейския съюз през януари. То беше удължено през април, което даде на износителите от ЕС повече време, за да намерят начин да избегнат китайските санкции.

„На този етап икономическият диалог не е довел до окончателно решение на този спор, каза Ломбард пред журналисти след широки разговори с гостуващия китайски вицепремиер Хъ Лифън в министерството на финансите в Париж.

„Знам, че след като го обсъдих подробно с Негово превъзходителство, че вратата за дискусия остава отворена“, добави френският министър.

Във Франция китайската антидъмпингова проверка се разглежда като отмъщение за подкрепата от Париж за митата на ЕС върху вноса на китайски електрически превозни средства.

Китайската агенция Синхуа се спря на това, че Хъ говори за готовността на Китай да „обогати двустранното икономическо и финансово сътрудничество“ и да създаде добра търговска и инвестиционна среда с Франция.

Лобито на коняка, Националното междупрофесионално бюро за коняк,  заяви в изявление, че отсъствието на споразумение може да има „катастрофален ефект“  върху неговата индустрия  и региона.

/ПЙ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

„Гугъл“ достигна 150 млн. потребители за абонаментна услуга с помощта на ИИ

„Гугъл Уан“(Google One) на компанията „Алфабет“, което приложение таксува потребителите за съхранение в облак и функции с изкуствен интелект, наскоро надхвърли 150 милиона абонати, съобщиха от компанията за Ройтерс.

Това представлява 50 % увеличение от февруари 2024 г., когато „Гугъл Уан“ надхвърли 100 млн. абонати почти шест години след стартирането на услугата.

Същия месец „Гугъл“ представи план за 19,99 долара на месец с достъп до възможностите на изкуствения интелект, които не са достъпни за безплатните потребители. Компанията продължава да предлага абонаментни нива за „Гугъл Уан“ за съхранение на файлове, но без повечето функции на ИИ, на по-ниски цени.

Новото ниво за ИИ се дължи на „милиони“ абонаменти, посочва Шимрит Бен-Яир, вицепрезидент в „Гугъл“, отговарящ за абонаментната услуга.

„Гугъл Уан“ е част от усилията на „Алфабет“ да диверсифицира дейността си извън рекламата, която съставлява повече от три четвърти от общите приходи от 350 млрд. долара за 2024 г.

/ПЙ/

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Българияпреди 17 минути

Ограничено е правото на децата на образование и на възрастните – на достъп до работното място, пише в позиция на работещите в училищата

Святпреди 21 минути

Украйна съобщи, че е изгубила самолет Ф-16 при инцидент; пилотът е катапултирал

Спортпреди 21 минути

Яник Синер след класирането си за полуфиналите на турнира по тенис в Рим: „Всичко може да се промени за един ден“

Българияпреди 30 минути

Тежките катастрофи в България, станали през изминалото денонощие, са 17

Спортпреди 30 минути

Коко Гоф се наложи над Цинвън Чжън в епичен мач и се класира за финала на тенис турнира в Рим

Българияпреди 31 минути

Държавният глава Румен Радев заминава на официално посещение в Япония, където ще посети ЕКСПО 2025 и ще има срещи на високо равнище

Българияпреди 39 минути

Наземният транспорт в София продължава да е в стачка, трафикът рано сутринта е спокоен, съобщиха от Столичната община

Святпреди 43 минути

Британският крал Чарлз III смята, че нещата се развиват „по по-добрия начин“ при лечението му от рак

Спортпреди 49 минути

Отборът на Барселона победи Еспаньол и стана шампион на Испания за 28-и път в историята си

Българияпреди 51 минути

През изминалото денонощие в страната са загасени 64 пожара, загинал е един човек

Обществопреди 52 минути

Трети ден София с транспорт само под земята, за разкош жълт код за порои

Българияпреди 55 минути

Проектът на бюджет на община Ново село ще бъде разгледан на заседание на Общинския съвет

Българияпреди 3 дни

ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!

Политикапреди 3 дни

Искането за референдум е като малка дупка по пътя, каза Филип Димитров

Святпреди 3 дни

Зеленски и Ердоган обсъдиха подробности около мирните преговори в Истанбул

Спортпреди 3 дни

Рами Киуан с бляскава победа на Световната купа

Бизнеспреди 3 дни

Германският Mittelstand се въоръжава за нова ера

Българияпреди 3 дни

Здравната инспекция наложи забрана върху питейната вода в хасковското село Големанци

Святпреди 4 дни

На американско-иранските преговори бяха обсъдени „полезни и оригинални идеи“, заяви Оман

Святпреди 4 дни

Зеленски покани Путин да се срещне лично с него в Истанбул, за да преговарят за спиране на огъня между Украйна и Русия

Балканипреди 4 дни

Земетресение с магнитуд 4,6 е регистрирано в румънския сеизмичен район Вранча

Българияпреди 3 дни

ПП-ДБ внесе в парламента проектодекларация за завършване на пълноценната интеграция чрез присъединяване към еврозоната на 1 януари 2026 г.

Политикапреди 3 дни

ПП-ДБ с контрамерки: Парламентът да приеме декларация за присъединяване към еврозоната от 1 януари 2026 г.

Икономикапреди 3 дни

Бюджетният излишък на САЩ нарастна до 258 млрд. долара през април, а дефицитът от началото на годината надхвърля 1 трилион долара

Новини