Свържете се с нас

Здраве

Столични лекари спасиха родилка с тежка левкемия и бебето ѝ

Лекарите от УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ и СБАЛАГ „Майчин дом“ спасиха живота на 17-годишна родилка с тежка форма на остра лимфобластна левкемия и нейното новородено бебе. За това съобщиха от университетската болница.

Заболяването при момичето е открито случайно в деветия месец на бременността. В първия ден на Великден 17-годишната пациентка постъпила в Клиниката по детска клинична хематология и онкология на ИСУЛ в 35-та гестационна седмица с диагноза остра лимфобластна левкемия.

Това е тежко хематологично заболяване, при което незрелите бели кръвни клетки се натрупват в костния мозък и пречат на нормалното кръвосъсирване. Състоянието крие сериозен риск както за майката, така и за плода.

Пациентката е насочена към ИСУЛ след рутинно кръвно изследване в началото на деветия месец, тъй като до тогава не е имала симптоми.

„Болестта се развива много бързо, буквално за 2-3 седмици“, обяснява доц. д-р Боряна Аврамова, началник на Клиниката по детска онкохематология.

Лекарите от двете болници се координират незабавно, за да осигурят максимална грижа.

Родилката остава на лечение в ИСУЛ и всеки ден е транспортирана до „Майчин дом“ за наблюдение на плода. На майката е назначена щадяща терапия, която да стабилизира състоянието ѝ и да я подготви за раждане.

Поради високия риск от кръвоизливи преди секциото в „Майчин дом“ саи приложени няколко вливания на тромбоцитен концентрат. Раждането е извършено чрез цезарово сечение от опитен екип акушер-гинеколози и анестезиолози, сред които д-р Веселин Дяволов и доц. д-р Емил Кържин. Анестезията е обща, за да се минимизира рискът при тежката тромбоцитопения.

Ражда се здраво момченце с тегло 2690 г и ръст 47 см. Поради забавена адаптация бебето е на лечение в неонатологичното отделение на „Майчин дом“, но изследванията на кръв от пъпната връв не показали наличие на левкемични клетки.

В момента и майката, и бебето са в стабилно състояние. Майката продължава лечението си в ИСУЛ, а детето е под грижите на неонатолозите.

Този случай е изключително рядък и сложен, изискващ отлична координация и висок професионализъм.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Здраве

Унаследяване на кръвни групи

Първото нещо, за което се сещаме, когато стане въпрос за унаследяване на кръвни групи, е как се формира кръвната група на бебето. А тя се наследява от майката и бащата по строги правила.

Как се унаследява кръвна група?

Унаследяването се базира на две основни системи – AB0 система и Rh фактор. Според AB0 системата те са разделени на четири типа – A, B, AB и 0. Всеки наследява по една алелна версия от всеки от родителите си. 

В допълнение към основната кръвна група, всеки носи и Rh фактор, който може да бъде положителен или отрицателен. Това се обуславя от друг ген, който също се унаследява. Ако и двамата имат Rh+, детето най-вероятно ще наследи същия Rh.

Как се определя кръвната група?

Лекарите използват специфични тестове за определяне на кръвната група и Rh, които са от голямо значение за здравето на бебето.

Унаследяването се състои и от взаимодействието между доминантни и рецесивни гени. Например, група A и B са доминантни, докато 0 е рецесивна. Това означава, че ако единият родител има нулева, той ще може да предаде на детето си само рецесивния ген, докато родител с A или B ще може да предаде както доминантния, така и рецесивния.

Възможни кръвни групи

Когато майката и бащата са с различни, възможните комбинации за унаследяване зависят от техните генотипове. 

  • Родители с A и B – детето може да наследи A, B или AB;
  • A и 0 – може да наследи A или 0;
  • 0 и 0 – може да наследи само 0;
  • при B и 0 – B или 0.

Значението на резус фактор 

Той е друг важен аспект при унаследяването. Базира се на наличието или отсъствието на специфичен протеин върху червените кръвни клетки. Ако този протеин е налице, кръвната група се определя като Rh положителна, ако липсва — като Rh отрицателна. При бременност, ако майката е Rh отрицателна, а бащата Rh положителен, съществува риск от Rh несъвместимост, което може да повлияе на здравето на бебето, особено ако детето наследи Rh положителна.

Наследственост и нейното влияние върху здравето

Различните комбинации могат да влияят на здравословните рискове, като например повишената вероятност за тромбофилия или някои видове инфекции. Гени и наследственост също имат значение в този контекст, тъй като могат да доведат до наследствени заболявания.

Интересни факти

Хората с нулева са по-устойчиви на определени инфекции, докато хората с AB могат да имат по-висок риск от развитие на определени заболявания. Такива факти показват колко важни могат да бъдат наследствени фактори и генетиката при определянето на здравето на индивида.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Здраве

Здравето не е игра: Министър Кирилов с послание към младите (видео)

Силви Кирилов

Снимка Министерство на здравеопазването

доц. Силви Кирилов

Министърът на здравеопазването Силви Кирилов се обърна с послание към децата и младежите във видео, част от инициативата „Здравето не е игра“.

Чрез нея Министерството на здравеопазването цели да насочи вниманието към рисковете, пред които съзнателно или несъзнателно са изправени децата днес – не само в дигиталната среда, но и в реални житейски ситуации.

„От подвеждащи предизвикателства в социалните мрежи и съмнителни реклами, до опасни „трендове“, свързани с употреба на лекарствени продукти или предоставяне на здравни съвети от хора без медицинско образование – светът, в който живеем, изисква повишена информираност и критично мислене“, посочва в посланието си Кирилов, подчертавайки, че животът и здравето са най-големите ценности, които трябва да бъдат пазени.

С инициативата „Здравето не е игра“ Министерството на здравеопазването влиза и в ТикТок, за да направи още една крачка към младите, съобщават от здравното ведомство.

Следващите видеа, в рамките на инициативата, ще поставят фокус върху ключови теми, като злоупотреба с алкохол и наркотици, подвеждащите реклами в интернет, рисковете от неправилната употреба на медикаменти и опасните интернет „предизвикателства“.

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Здраве

Изписаха и последния пострадал от пожара в Кочани

Снимка УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“

УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“

Днес от „Пирогов“ си тръгна и последният пациент, пострадал при тежкия инцидент в дискотека в гр. Кочани, Северна Македония, съобщиха от университетската болница.

Младият мъж беше транспортиран в много тежко състояние преди 2 месеца заедно с други 7 от пострадалите.

„Всички пациенти преминаха над 30 големи по обем, сложни, тежки операции и няколкостотин по-леки по обем операции. Стотици хора от България и стотици от Македония дариха кръв. Това даде шанс екипът на Клиниката по изгаряне и пластично-възстановителна хирургия, оглавена от от проф. Мая Аргирова, да извърши толкова много операции“, посочиха от спешната болница.

Българската държава беше сред първите, предложили помощ на пострадалите при инцидента в Кочани.

На 16 март в университетската спешна болница „Пирогов“ бяха транспортирани 8 пострадали при тежкия инцидент в Кочани. В екипa, който транспортираше пострадалите, участва и реаниматорът от „Пирогов“ д-р Кирил Пенчев. След няколко дни беше прието и младо момиче с по-леки наранявания, което напусна болницата първо.

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия
Advertisement
Святпреди 36 минути

Във Флорида екзекутираха сериен убиец

Святпреди 53 минути

Баретата на германски депутат доведе до изгонването му от парламентарна зала

Святпреди един час

Мнозинството французи оценяват негативно постиженията на Макрон начело на страната

Икономикапреди един час

„Гугъл“ достигна 150 млн. потребители за абонаментна услуга с помощта на ИИ

Святпреди един час

ФБР разформирова екип за борба с корупцията в публичния сектор

Святпреди 2 часа

Владимир Медински: Ще очаква украинската делегация днес от 10 ч.

Святпреди 2 часа

Хеликоптер на Националната гвардия кацнал в ранчо в Монтана, за да вземе рога от лосове

Святпреди 2 часа

Тръмп обяви сделки за 200 млрд. долара по време на посещението си в ОАЕ

Здравепреди 3 часа

Унаследяване на кръвни групи

Святпреди 3 часа

Папата се срещна с главата на Гръко-католическата църква в Украйна, който го покани в Киев

Святпреди 3 часа

Кандидатът за президент на управляващата партия в Полша води в проучване на общественото мнение преди вота на 18 май

Спортпреди 3 часа

Пилотът на Алпин във Формула 1 Пиер Гасли: „Няма разногласия в отбора“

Българияпреди 2 дни

ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!

Святпреди 5 дни

Путин предложи преки преговори за мир Русия – Украйна след три години война

Святпреди 5 дни

Ирански и американски представители се събират в Оман днес за четвъртия кръг ядрени преговори

Политикапреди 3 дни

Искането за референдум е като малка дупка по пътя, каза Филип Димитров

Святпреди 3 дни

Зеленски и Ердоган обсъдиха подробности около мирните преговори в Истанбул

Спортпреди 3 дни

Рами Киуан с бляскава победа на Световната купа

Бизнеспреди 3 дни

Германският Mittelstand се въоръжава за нова ера

Българияпреди 3 дни

Здравната инспекция наложи забрана върху питейната вода в хасковското село Големанци

Святпреди 4 дни

На американско-иранските преговори бяха обсъдени „полезни и оригинални идеи“, заяви Оман

Святпреди 4 дни

Зеленски покани Путин да се срещне лично с него в Истанбул, за да преговарят за спиране на огъня между Украйна и Русия

Балканипреди 4 дни

Земетресение с магнитуд 4,6 е регистрирано в румънския сеизмичен район Вранча

Българияпреди 3 дни

ПП-ДБ внесе в парламента проектодекларация за завършване на пълноценната интеграция чрез присъединяване към еврозоната на 1 януари 2026 г.

Новини