Балкани
Турският министър на външните работи обсъди възможностите за прекратяване на конфликта между Русия и Украйна с украинския си колега

Турският министър на външните работи Хакан Фидан и украинският му колега Андрий Сибиха обсъди обсъдиха днес в Анталия възможностите за прекратяване на конфликта и установяване на траен мир между Русия и Украйна, съобщи сайтът „Хаберлер“.
Фидан и Сибиха се срещнаха днес в Анталия в рамките на провеждащата се там неофициална среща на министрите на външните работи на Организацията на северноатлантическия договор (НАТО).
По информация на турското Министерство на външните работи двамата са обсъдили усилията за прекратяването на войната в Украйна и подготовката за посещението на украинския президент Володимир Зеленски в Турция, като Фидан е подчертал готовността на Анкара за посредничество и осигуряване на всякаква помощ за постигането на примирие между Русия и Украйна.
След срещата Сибиха заяви, че е провел „задълбочен разговор с турския си колега относно напредъка в мирния процес и усилията за прекратяване на войната“, съобщи Ройтерс.
/СГ/
Източник: БТА
Балкани
Посещение на папа Лъв Четиринадесети би превърнало турския град Изник в туристически и поклоннически център, смята експерт

Евентуално посещение на папа Лъв Четиринадесети в Турция, свързано с 1400-та годишнина от Първия вселенски събор в Никея (днешния турски град Изник), би превърнало града в туристически и поклоннически център, смята представителят на Асоциацията на туристическите агенции (TURSAB) Мурат Сарачоглу, предаде Анадолската агенция.
Сарачоглу изрази надежда, че новоизбраният папа може да избере Изник за място на първото си посещение в чужбина, тъй като предшественикът му Франциск е планирал да посети Турция за годишнината от Никейския събор през 325 г. – ключов момент в историята на християнството и във формулирането на християнското учение.
„Подобно посещение би означавало огромно международно събитие не само за Изник, но и за окръг Бурса. (…) Това би означавало, че нашият град ще бъде представен пред целия свят“, отбеляза Сарачоглу, подчертавайки, че при подобна визита се очаква в Изник да пристигнат около 2000 духовници от целия свят.
„Ако това посещение се осъществи Изник ще се превърне в поклоннически център, който ще привлича множество туристи“, допълни още Сарачоглу, подчертавайки, че местните власти и турското Министерство на културата и туризма продължават подготовката за евентуалното посещение на новия папа.
Посещението на папа Франциск в Изник беше очаквано на 21 май. Градът вложи сериозни ресурси в подготовката на посещението, но след смъртта на Франциск и избора на новия папа плановете остават несигурни.
/СГ/
Източник: БТА
Балкани
Аджерпрес: Румънски студенти по медицинско биоинженерство показват, че едно изображение струва хиляда думи

Група студенти от Факултета по медицинско биоинженерство на Университета по медицина и фармация „Григоре Т. Попа“ в Яш показа, че едно изображение струва хиляда думи и начинът, по който се лекуват трудни медицински случаи, може да бъде променен с помощта на 3D принтер, предаде за БТА румънската агенция Аджерпрес.
Студентите от Яш, участващи в Европейското изложение за творчество и иновации – EUROINVENT 2025 , показват, че 3D ултразвук, ЯМР или компютърна томография могат да помогнат както на лекарите, така и на родителите да разберат как изглежда бебето в утробата.
„Ние отпечатваме 3D модели от ултразвук, ЯМР и компютърна томография. Желанието ни беше да предоставим много по-добра визуализация. Когато сме ограничени от 2D равнина, трябва да достигнем както 3D равнината, така и физическата равнина, за да можем да симулираме тези случаи. Това става за пръв път в Румъния. Имаше няколко опита, но в определен момент те спираха да се развиват. Опитваме се да отидем по-далеч, т.е. да направим метода на отпечатване по-лесен и по-интуитивен, така че да няма толкова много обработка на данни и да го направим по-достъпен“, каза за Аджерпрес Козмин Маня, студент в четвърти курс във Факултета по медицинско биоинженерство.
Всички знаем, че „отвътре“ не сме същите като отвън и науката е показала, че изображенията „имат шум“ и могат да изкривят реалността, така че понякога лекарите може да се окажат изненадани, когато оперират някого. Студентите демонстрират, че не само с 3D ултразвук, но и с 3D принтери хирургът може да види реалния образ на анатомията на пациента, за да може да избере как да реши проблема, преди да влезе в операционната и да постави ръката си върху скалпела.
„Могат да бъдат и сувенири за хора, които искат да имат сувенир с бебето си, но могат да бъдат полезни и при фетална хирургия, например, когато има вродени аномалии, които изискват операция по време на вътреутробния период и хирургът може да се намеси, така че дефектът да бъде коригиран в утробата на майката. Хирургическата част може да се планира през вътреутробния период, така че да не се случи нищо неочаквано и в същото време да се съкрати времето на операцията и да се увеличи успехът на операцията“, така Козмин Маня обясни ролята на 3D принтираните модели.
Според бъдещия медицински биоинженер по този начин рискът от неуспешна операция значително намалява.
Той и колегите му от Факултета по медицинско биоинженерство, участващи в проекта, решават да заснемат ултразвука, да го поставят в специализиран софтуер, след което да обработят 3D модела и да го отпечатат.
„Трябва обработка, защото ултразвукът има много шум на заден план и при 3D отпечатването се появяват много нежелани елементи. Ето защо трябва да обработим малко, за да го направим годен за печат и да придадем формата, която искаме, за да можем да разберем какво има там“, каза Козмин Маня.
Според неговите колеги такива сложни операции могат да се правят не само в големите университетски центрове, но и в по-малки болници в страната.
„Нуждаете се от биоинженер, който да обработва данните, и болницата да има 3D принтер. (…) Отпечатването може да се извърши доста бързо. Това означава, че пациентът идва днес, хоспитализиран е и утре може да се направи операцията, ако е спешно. Ако се търси по-задълбочено изследване, може да отнеме една седмица в зависимост от решението на хирургичния екип. Обработката на CT може да отнеме до 8 часа, нормален работен ден“, казва колегата му Флорин Богдан Попа.
Студентите обясняват, че подобни 3D отпечатани модели са полезни и когато лекарите имат сложни случаи.
„Те може да бъдат полезни и за други деформации или вродени аномалии, като например сърцето, ако е с патологии, които се срещат при едно на 100 000 или едно на милион. Възможно е да има случаи, когато не може пациент да се премести в болница, където се правят сложни операции, а хирургът няма необходимия опит. Тогава предлагаме подход, при който е възможно да се планира хирургическата част и в същото време както хирургът, така и пациентът могат да видят какво се случва“, каза Флорин Богдан Попа.
3D отпечатан модел след фетално ултразвуково сканиране беше представен от студентите от Факултета по медицинско биоинженерство на Университета по медицина и фармация в Яш на Европейското изложение за творчество и иновации (EUROINVENT), едно от най-високо оценяваните събития в Европа в областта на изобретенията, творчеството и иновациите.
В изложението са представени над 640 изобретения, научни проекти и иновативни приложения от 37 държави от различни области – инженерство, медицина, селско стопанство, околна среда, приложни изкуства, образование. Събитието е насочено не само към специалистите, но и към широката общественост. Посетителите могат да открият авангардни технологии и да разговарят директно с изобретателите, като по този начин имат възможност да разберат по-добре ролята на изследванията и науката в ежедневието.
(Новина, избрана от румънската агенция АДЖЕРПРЕС за публикуване от БТА съгласно договора за сътрудничество между агенциите)
Източник: БТА
Балкани
Раждаемостта в Турция продължава да спада, показва проучване на турската статистика

Раждаемостта в Турция продължава да спада, като достига коефициент от 1,48 през изминалата година, оставайки далеч под нивото на възпроизводство на населението от 2,10, сочи проучване на Турския статистически институт (ТЮРКСТАТ), цитирано от „Хюриет дейли нюз“.
Според проучването данните показват продължаване на демографските тенденции за спад в нивата на раждаемост, които достигат исторически минимум през 2024 г. По данни на ТЮРКСТАТ през 2001 г. коефициентът на раждаемост в Турция е бил 2,38, като тенденциите за намаляване са се засилили значително от 2014 г. насам.
През 2024 г. броят на живородените деца в Турция е 937 559, сочи още проучването.
В същото време едва 10 окръга в страната отбелязват коефициент на раждаемост над 2,10, а общо в общо 57 окръга коефициентът е под 1,50, сочат още данните.
Въпреки негативните тенденции и продължителния спад в раждаемостта в Турция, страната остава над средното ниво в страните от ЕС от 1,38, посочва „Хюриет дейли нюз“.
На фона на спада в раждаемостта властите предприемат редица мерки за подпомагане на младите семейства, като предвиждат увеличаване на отпуска по майчинство, възможности за гъвкаво работно време и дистанционна работа, увеличаване на броя на безплатните детски ясли и детски градини и други. От началото на годината турското правителство въведе и нова програма, която цели да окаже финансова подкрепа на младите семейства. В рамките на програмата родителите получават еднократна помощ от 5000 лири (225 лева) за първо дете, по 1500 лири (70 лева) месечно за второ дете до навършването на пет години, както и по 5000 лири месечно за всяко следващо дете до навършване на пет години, посочва още „Хюриет дейли нюз“.
Източник: БТА
-
Българияпреди един ден
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Балканипреди 6 дни
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Балканипреди 6 дни
Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната
-
Святпреди 6 дни
Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана
-
Балканипреди 6 дни
Електоратът на Антонеску, Понта и Ласкони клони за втория тур на президентските избори в Румъния към Никушор Дан, показва анкета
-
Спортпреди 1 седмица
Pеал (Мадрид) е готов да даде пари на Ливърпул, за да регистрира свободния Александър-Арнолд за Световното клубно първенство, твърди агенция РА
-
Балканипреди 1 седмица
Гръцката брегова охрана спаси 158 мигранти южно от остров Крит
-
Спортпреди 6 дни
Временният мениджър на Саутхямптън Саймън Ръск призова футболистите да завършат сезона с „колкото е възможно повече достойнство“