Икономика
„Бърбъри“ съкращава до 1700 работни места по целия свят

Британската компания за луксозна мода „Бърбъри“ (Burberry) обяви планове за съкращаване на потенциални 1700 работни места по целия свят като част от усилията за намаляване на разходите за персонал и връщането й към печалба, предаде ДПА
Тези планове ще доведат до съкращаване на около 20 на сто от глобалната работна сила на британската марка. Компанията обяви, че увеличава целта си за намаляване на разходите до 100 милиона британски лири (133,4 милиона долара) годишно до финансовата 2027 година.
Тези икономии ще дойдат частично от понижаване на „свъразните с персонала разходи“, съобщи фирмата, което може да засегне около 1700 работни места в световен мащаб през двугодишния период.
Главният изпълнителен директор на „Бърбъри“ Джошуа Шулман заяви, че по-голямата част от съкращенията ще са в екипите, базирани в централите по целия свят. Те „естествено“ ще бъдат фокусирани във Великобритания, където има по-голям дял служители.
В магазините плановете за „съобразяване на графиците с пиковия трафик“ ще доведат до освобождаване на част от персонала.
Шулман потвърди също, че компанията е предложила да се премахне нощната смяна в завода си в Касълфорд, където се произвеждат тренчкотите на „Бърбъри“, продавани на цени от около 1000 до 10 000 британски лири за брой.
Предложенията ще доведат до намаляване на около 25 на сто от служителите на компанията във Великобритания.
„От дълго време имахме свръхкапацитет в това съоръжение и това не е добре от гледна точка на устойчивостта“, каза Шулман.
„Искам да бъда много ясен, че правим тази промяна, за да защитим производството си във Великобритания и всъщност ще направим значителна инвестиция за обновяване на тази фабрика“, добави той.
Британската луксозна марка съобщи, че е регистрирала оперативна загуба от 3 милиона британски лири през финансовата година до 29 март в сравнение с печалба от 418 милиона британски лири през предходната година.
„Бърбъри“ обяви също, че бизнесът във Великобритания е „сериозно засегнат след отмяната на възстановяването на ДДС за чуждестранни посетители през 2021 г., което направи Обединеното кралство най-малко конкурентната дестинация в Европа за туристическо пазаруване.“
По-големите разходи от местни клиенти обаче частично са компенсирали спада в туристическите разходи през последните месеци.
„Бърбъри“ се бори също и със спада в търсенето сред купувачите в Китай, един от най-големите ѝ пазари, което се отрази силно на продажбите.
Британският бранд стартира през ноември програма за намаляване на разходите на стойност 40 милиона британски лири, след като регистрира загуба.
„Бърбъри“ съобщи, че иска да спести допълнителни 60 милиона британски лири до финансовата 2027 г., с което заложената цел ще нарасне до 100 милиона британски лири.
Британската компания за луксозни стоки обяви, че продажбите й са се подобрили през втората половина на миналата година в сравнение с първата половина, което ѝ дава „увереност“, че стратегическият ѝ план започва да дава резултати.
Търсенето на популярните основни модели, включително тренчкоти и шалове, означава, че категорията връхни дрехи на „Бърбъри“ продължава да се представя по-добре от другите продукти.
Източник: БТА
Икономика
Европейските борси затвориха със спад днешната търговия заради подновени опасения за глобалната икономика

Водещите европейски борси затвориха днешната търговска сесия в отрицателна територия, тъй като оптимизмът около търговското примирие между САЩ и Китай отстъпи място на нарастваща несигурност за бъдещето на глобалната икономика, предаде Си Ен Би Си.
Във Франкфурт DAX загуби 111,55 пункта или 0,47 на сто до 23 527,01 пункта, а парижкият САС 40 се понижи с 37,04 пункта или 0,47 на сто до 7836,79 пункта.
На Лондонската фондова борса FTSE 100 спадна със 17,91 пункта или 0,21 на сто до 8585,01 пункта.
Общоевропейският Stoxx 600 е надолу с 1,29 пункта или 0,24 на сто до 543,88 пункта.
/СЛС/
Източник: БТА
Икономика
Финтех компанията „иТоро“ отчете значителен ръст на акциите си в първия ден си ден на борсовата платформа на „Насдак“

Израелската платформа за търговия с акции и други финансови активи „иТоро“ (eToro) направи впечатляващ дебют на „Насдак“ (Nasdaq), след като привлече почти 310 милиона долара чрез първично публично предлагане (IPO, ППП), предаде Си Ен Би Си. Акциите на компанията стартираха търговията при цена от 69,69 долара – с 34 на сто над цената от IPO-то, което тласна пазарната ѝ капитализация до 5,6 млрд. долара. По-късно книжата поскъпнаха с над 40 на сто.
Компанията продаде близо 6 милиона нови акции на цена от 52 долара за брой – над предварително обявения ценови диапазон от 46 до 50 долара. Освен това почти 6 милиона акции бяха пласирани от съществуващи инвеститори. При тази емисионна цена „иТоро“ беше оценена на около 4,2 млрд. долара.
Старта на публичната търговия на eToro идва на фона на очакванията на Уолстрийт за подновяване на активността на пазара на ППП след дълъг период на затишие. Някои инвеститори смятаха, че евентуалното завръщане на Доналд Тръмп в Белия дом може да даде тласък на пазарите, но засилените притеснения около търговските мита накараха редица компании да отложат публичните си планове.
Вълната от нови листвания обаче може да се засили. Финтех компанията „Чайм“ (Chime) подаде проспекта си до Комисията по ценните книжа и борсите на САЩ (SEC) вчера, докато „Хиндж Хелт“ (Hinge Health) – разработчик на дигитални решения за физиотерапия – стартира своето „роудшоу“ с цел набиране на до 437 милиона долара.
„иТоро“ първоначално планираше да излезе на борсата още през 2021 г., но плановете бяха замразени през 2022 г. поради волатилността на капиталовите пазари.
/СЛС/
Източник: БТА
Икономика
Споразуменията между САЩ и Катар ще генерират „икономически обмен“ на стойност 1,2 трилиона долара, съобщи Белият дом

Споразуменията, подписани днес от президента на САЩ Доналд Тръмп и емира на Катар шейх Тамим бин Хамад Ал Тани в Доха ще „генерират икономически обмен на стойност най-малко 1,2 трилиона долара.“ Това се посочва в информационен бюлетин на Белия дом, цитиран от Ройтерс, обобщаващ някои от подробностите по сделките.
Споразуменията включват сделка на стойност 96 милиарда долара с „Катар еъруейс“ (Qatar Airways) за купуване на до 210 самолета „Боинг 787 Дриймлайнър“ (Boeing 787 Dreamliner) и 777X , се казва в информационния бюлетин. Те включват и декларация за намерение, която може да доведе до инвестиции в размер на 38 милиарда долара в катарската военновъздушна база „Ал Удейд“ и други възможности за противовъздушна отбрана и морска сигурност, според бюлетина
/СЛС/
Източник: БТА
-
Българияпреди един ден
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Балканипреди 6 дни
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Балканипреди 6 дни
Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната
-
Святпреди 6 дни
Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана
-
Балканипреди 6 дни
Електоратът на Антонеску, Понта и Ласкони клони за втория тур на президентските избори в Румъния към Никушор Дан, показва анкета
-
Спортпреди 1 седмица
Pеал (Мадрид) е готов да даде пари на Ливърпул, за да регистрира свободния Александър-Арнолд за Световното клубно първенство, твърди агенция РА
-
Балканипреди 1 седмица
Гръцката брегова охрана спаси 158 мигранти южно от остров Крит
-
Спортпреди 6 дни
Временният мениджър на Саутхямптън Саймън Ръск призова футболистите да завършат сезона с „колкото е възможно повече достойнство“