Икономика
Задачата на правителството е да се опита да излекува отворените рани в обществото, смята вицепремиерът Томислав Дончев

Задачата на правителството е да се опита да излекува отворените рани в обществото, каза в Министерския съвет вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев в отчет от изпълнението на управленската програма на кабинета. Отчет направиха министър-председателят Росен Желязков и тримата вицепремиери Томислав Дончев, Атанас Зафиров и Гроздан Караджов.
„България прекара четири години в почти перманентна политическа криза и изоставяне в практически всички сектори. По-лошото от тази криза е разделението в обществото и натрупаното недоверие към институциите“, отбеляза Томислав Дончев.
Той посочи, че правителството има амбицията да модернизира въоръжените сили на страната, но този процес да тече в мобилизация на потенциала на българската наука и индустрия. „До средата на годината очаквам да се обявят първите конкурси за три типа дронове, които да се разработват и произвеждат в страната и да се доставят за целите на Министерството на отбраната“, съобщи Дончев.
По думите му правителството работи и още в първите седмици е разработило своята програма. „Потенциалът на българския туризъм да се рекламира в най-популярните световни канали е усилие в правилната посока и скоро ще даде резултат. Усилията на Министерството на земеделието и храните за модернизиране на мелиоративния фонд ще дадат положителни резултати в растениевъдството. Работи се и за модернизацията на системата за противоградна защита, като има определени 25 нови локации за ракетни площадки“, отчете Дончев.
Вече е обществен факт фокусът на Министерството на образованието и науката към отдавна чаканата реформа с акцент към математиката и точните науки, защото българската икономика има отчаяна нужда от инженери и квалифицирани работници, каза Дончев. Работи се и за интегриране на дигитални платформи в обучението и въвеждане на електронни учебници, както и създаването на лаборатории за изкуствен интелект, допълни той.
„В сектор „Енергетика“ оказахме финансова подкрепа на битовите крайни клиенти, останали без електроенергия десет дни през декември миналата година. За целта са платени обезщетения от над 2 млн. лева на 16 000 домакинства. Работи и системата за компенсация на небитовите потребители на електроенергия. Активно се работи и за разкриване на собствени ресурси от нефт и природен газ в Черно море в блоковете „Хан Аспарух“ и „Хан Тервел“. Реално има старт на физическото изграждане на Вертикалния газов коридор, който се очаква да позволи по-интензивна търговия с природен газ“, отчете Томислав Дончев.
Само преди месец, тук, в МС, представихме проект на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) и Българската банка за развитие (ББР) за финансиране на ВЕИ проекти и създаване на най-голямата енергийна общност в страната. Това ще гарантира по-ниски разходи за потребителите на електроенергия, каза Дончев.
Той посочи още, че в резултат на тежки преговори с Европейската комисия е отпаднало задължението за излизането на битовите потребители на свободния пазар на електроенергия. Отпадна и ангажимент, поет от предходни правителства, за налагане на квоти на емисии от отделните инсталации, с което щеше да се ограничи възможността за работа на топлоцентралите, каза вицепремиерът.
Има ускорено изпълнение на всички инвестиции в енергетиката в Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) с близо 1500 договора с битови потребители с 82 проекта за инвестиции в големите батерии, става дума за така наречения RESTORЕ – „Национална инфраструктура за съхранение на електрическа енергия от възобновяеми източници“, посочи Дончев.
Ситуацията с изпълнението на НПВУ, когато правителството започна работа, беше катастрофална, каза Дончев.
Той припомни също, че в края на 2022 година България загуби 340 млн. лева от стария програмен период от Фонда за справедлив преход, поради ниско темпо на изпълнение на програмата. За четири години плащанията по НПВУ бяха под 8 процента и се очаква за година и няколко месеца да изплатим над 92 процента от сумите, обяви той. За четири месеца има значително ускоряване на плащанията и от 16 януари до 30 април има увеличение на плащанията по проектите по НПВУ със 700 млн. лева и те достигнаха 2,2 млрд. лева, посочи вицепремиерът.
Той съобщи, че за по-малко от четири месеца в областта на кохезионната политика е договорен ресурс в рамките на 1,5 млрд. лева, което е 15 процента от всички средства, договорени за последните четири години. За същия период са платени 550 млн. лева в сектора, което надхвърля близо 25 процента от всичко платено до момента.
През отчетения период от работа на правителството само на бизнеса са платени 210 млн. лева, което ще се усети в края на тази година, когато отчитаме растежа на икономиката, каза Дончев.
Акцент са ни и малките и средни предприятия, и специално внимание обръщаме на научните центрове. Там има лаборатории с уникално оборудване, където се изпълняват договори с обща стойност 183 млн. лева, отчете Дончев.
В рамките на тези четири месеца представихме разширението на българския суперкомпютър „Дискавърър“ (Discoverer) с нови способности. България спечели проект за изцяло нова компютърна мощност за 90 млн. евро, която ще се реализира през следващата година, каза още вицепремиерът.
Той изтъкна и че след 55 години България триумфално се завърна на ЕКСПО 2025 в Осака, Япония и към страната ни има огромен интерес.
Източник: БТА
Икономика
Европейските борси затвориха със спад днешната търговия заради подновени опасения за глобалната икономика

Водещите европейски борси затвориха днешната търговска сесия в отрицателна територия, тъй като оптимизмът около търговското примирие между САЩ и Китай отстъпи място на нарастваща несигурност за бъдещето на глобалната икономика, предаде Си Ен Би Си.
Във Франкфурт DAX загуби 111,55 пункта или 0,47 на сто до 23 527,01 пункта, а парижкият САС 40 се понижи с 37,04 пункта или 0,47 на сто до 7836,79 пункта.
На Лондонската фондова борса FTSE 100 спадна със 17,91 пункта или 0,21 на сто до 8585,01 пункта.
Общоевропейският Stoxx 600 е надолу с 1,29 пункта или 0,24 на сто до 543,88 пункта.
/СЛС/
Източник: БТА
Икономика
Финтех компанията „иТоро“ отчете значителен ръст на акциите си в първия ден си ден на борсовата платформа на „Насдак“

Израелската платформа за търговия с акции и други финансови активи „иТоро“ (eToro) направи впечатляващ дебют на „Насдак“ (Nasdaq), след като привлече почти 310 милиона долара чрез първично публично предлагане (IPO, ППП), предаде Си Ен Би Си. Акциите на компанията стартираха търговията при цена от 69,69 долара – с 34 на сто над цената от IPO-то, което тласна пазарната ѝ капитализация до 5,6 млрд. долара. По-късно книжата поскъпнаха с над 40 на сто.
Компанията продаде близо 6 милиона нови акции на цена от 52 долара за брой – над предварително обявения ценови диапазон от 46 до 50 долара. Освен това почти 6 милиона акции бяха пласирани от съществуващи инвеститори. При тази емисионна цена „иТоро“ беше оценена на около 4,2 млрд. долара.
Старта на публичната търговия на eToro идва на фона на очакванията на Уолстрийт за подновяване на активността на пазара на ППП след дълъг период на затишие. Някои инвеститори смятаха, че евентуалното завръщане на Доналд Тръмп в Белия дом може да даде тласък на пазарите, но засилените притеснения около търговските мита накараха редица компании да отложат публичните си планове.
Вълната от нови листвания обаче може да се засили. Финтех компанията „Чайм“ (Chime) подаде проспекта си до Комисията по ценните книжа и борсите на САЩ (SEC) вчера, докато „Хиндж Хелт“ (Hinge Health) – разработчик на дигитални решения за физиотерапия – стартира своето „роудшоу“ с цел набиране на до 437 милиона долара.
„иТоро“ първоначално планираше да излезе на борсата още през 2021 г., но плановете бяха замразени през 2022 г. поради волатилността на капиталовите пазари.
/СЛС/
Източник: БТА
Икономика
Споразуменията между САЩ и Катар ще генерират „икономически обмен“ на стойност 1,2 трилиона долара, съобщи Белият дом

Споразуменията, подписани днес от президента на САЩ Доналд Тръмп и емира на Катар шейх Тамим бин Хамад Ал Тани в Доха ще „генерират икономически обмен на стойност най-малко 1,2 трилиона долара.“ Това се посочва в информационен бюлетин на Белия дом, цитиран от Ройтерс, обобщаващ някои от подробностите по сделките.
Споразуменията включват сделка на стойност 96 милиарда долара с „Катар еъруейс“ (Qatar Airways) за купуване на до 210 самолета „Боинг 787 Дриймлайнър“ (Boeing 787 Dreamliner) и 777X , се казва в информационния бюлетин. Те включват и декларация за намерение, която може да доведе до инвестиции в размер на 38 милиарда долара в катарската военновъздушна база „Ал Удейд“ и други възможности за противовъздушна отбрана и морска сигурност, според бюлетина
/СЛС/
Източник: БТА
-
Българияпреди един ден
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Балканипреди 6 дни
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Балканипреди 6 дни
Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната
-
Святпреди 6 дни
Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана
-
Балканипреди 6 дни
Електоратът на Антонеску, Понта и Ласкони клони за втория тур на президентските избори в Румъния към Никушор Дан, показва анкета
-
Спортпреди 1 седмица
Pеал (Мадрид) е готов да даде пари на Ливърпул, за да регистрира свободния Александър-Арнолд за Световното клубно първенство, твърди агенция РА
-
Балканипреди 1 седмица
Гръцката брегова охрана спаси 158 мигранти южно от остров Крит
-
Спортпреди 6 дни
Временният мениджър на Саутхямптън Саймън Ръск призова футболистите да завършат сезона с „колкото е възможно повече достойнство“