Свържете се с нас

Здраве

Българчетата затлъстяват и изостават в академичните умения, показва доклад

Почти всяко трето българско дете е с наднормено тегло, страната е в последните места по академични умения. Зад нас са само Колумбия, Коста Рика и Мексико.

Това показват данните от доклада на Иноченти – Глобалният офис за изследвания и прогнози на УНИЦЕФ.

„Доклад 19: Благосъстоянието на децата в един непредсказуем свят“ съпоставя данни от 2018 и 2022 г. и анализира как пандемията от COVID-19 и глобалното спиране на работата са се отразили на децата в 43 държави–членки на ЕС и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).

От последния сравнителен доклад преди пет години, Нидерландия, Дания и Франция, запазват позициите си на най-добрите места за живеене за децата въз основа на показателите за психично благосъстояние, физическо здраве и умения.

По отношение на физическото здраве данните показват съществено нарастване на случаите на наднормено тегло в 14 от 43 страни – тенденция, която продължава дългосрочно. По този показател България е сред държавите с най-слаби резултати и заема 34-то място от 41 държави. Почти всяко трето дете в България е с наднормено тегло. Делът от 29.2% е по-висок от средния за страните в изследването (27.8%) и представлява слабо увеличение спрямо 2018 г. (27.6%).

Докладът предупреждава, че в много държави академичните умения на децата са се влошили значително след пандемията от COVID-19, особено фундаменталните умения като четене и математика. Прекъсването на учебния процес за период между три и 12 месеца принуди много деца да учат дистанционно и доведе до загуба на знания.

В доклада се посочва, че степента на изоставане на децата в академично отношение се оценява средно на между седем месеца и една година. Най-сериозни са последиците за децата от уязвими социални групи. По отношение на академичните умения България е на едно от последните места – само 3 други страни имат по-нисък резултат – Колумбия, Коста Рика и Мексико.

Докладът изразява тревога по отношение на психичното здраве: в 14 от 32 страни, за които има налични данни, се отчита значителен спад в удовлетвореността от живота при децата. Япония е единствената страна, в която се наблюдава осезаемо подобрение в тази сфера.

В България – 71% от 15-годишните деца са изразили удовлетвореност от живота, което е близо до средните стойности за останалите страни.

Обобщените данни за България показват, че удовлетвореността от живота, затлъстяването и академичните умения на българските деца са се влошили в сравнение с предишния Доклад 16.

Положителна тенденция е намаляването на детската смъртност и подобряването на социалните умения, които децата сами оценяват. България се нарежда на 28-мо място от 36 държави в общото класиране по шестте показателя за благосъстоянието на децата.

„Тревожните резултати за България ясно сочат нуждата от последователни и цялостни действия по отношение на подобряване на уменията, физическото и психичното здраве, превенцията и елиминирането на насилието онлайн и офлайн за всички деца, но най-вече за децата от уязвимите социални групи,“ – заяви Кристина де Бройн, представител на УНИЦЕФ в България.

Докладът предупреждава, че след пандемията, напредъкът в детското благосъстояние, постигнат с години усилия, става все по-уязвим заради глобалните сътресения, включително климатичните промени. Отправя се призив към правителствата и всички заинтересовани страни да предприемат действия.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Здраве

Столични лекари спасиха родилка с тежка левкемия и бебето ѝ

Лекарите от УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ и СБАЛАГ „Майчин дом“ спасиха живота на 17-годишна родилка с тежка форма на остра лимфобластна левкемия и нейното новородено бебе. За това съобщиха от университетската болница.

Заболяването при момичето е открито случайно в деветия месец на бременността. В първия ден на Великден 17-годишната пациентка постъпила в Клиниката по детска клинична хематология и онкология на ИСУЛ в 35-та гестационна седмица с диагноза остра лимфобластна левкемия.

Това е тежко хематологично заболяване, при което незрелите бели кръвни клетки се натрупват в костния мозък и пречат на нормалното кръвосъсирване. Състоянието крие сериозен риск както за майката, така и за плода.

Пациентката е насочена към ИСУЛ след рутинно кръвно изследване в началото на деветия месец, тъй като до тогава не е имала симптоми.

„Болестта се развива много бързо, буквално за 2-3 седмици“, обяснява доц. д-р Боряна Аврамова, началник на Клиниката по детска онкохематология.

Лекарите от двете болници се координират незабавно, за да осигурят максимална грижа.

Родилката остава на лечение в ИСУЛ и всеки ден е транспортирана до „Майчин дом“ за наблюдение на плода. На майката е назначена щадяща терапия, която да стабилизира състоянието ѝ и да я подготви за раждане.

Поради високия риск от кръвоизливи преди секциото в „Майчин дом“ саи приложени няколко вливания на тромбоцитен концентрат. Раждането е извършено чрез цезарово сечение от опитен екип акушер-гинеколози и анестезиолози, сред които д-р Веселин Дяволов и доц. д-р Емил Кържин. Анестезията е обща, за да се минимизира рискът при тежката тромбоцитопения.

Ражда се здраво момченце с тегло 2690 г и ръст 47 см. Поради забавена адаптация бебето е на лечение в неонатологичното отделение на „Майчин дом“, но изследванията на кръв от пъпната връв не показали наличие на левкемични клетки.

В момента и майката, и бебето са в стабилно състояние. Майката продължава лечението си в ИСУЛ, а детето е под грижите на неонатолозите.

Този случай е изключително рядък и сложен, изискващ отлична координация и висок професионализъм.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Здраве

Преобразено детско отделение с международна награда за интериорен дизайн

Проект „Светулка – Болница, която не се усеща като болница“, реализиран от Фондация „За Доброто“, спечели престижната BIG SEE Interior Design Award 2025 в категория Hospitality, превръщайки се в първото детско болнично отделение в България, отличено с подобно международно признание.

Дизайнът на отличеното отделение е дело на арх. Магдалена Славова (REDOX architecture studio), която съчетава функционалност с естетика, за да посрещне нуждите на децата пациенти.

„Целта ни беше не просто да проектираме функционална и красиво пространство, а да създадем атмосфера, в която децата да се чувстват сигурни, обичани и спокойни. Архитектурата също може да бъде част от лечението именно чрез създаване на лечебна среда.“ – арх. Магдалена Славова.

Наградата е за трансформацията на детското отделение в МБАЛ Добрич – пространство, което вече не прилича на болница, лечебна среда създадена с грижа, уважение и внимание към нуждите на малките пациенти, техните родители и медицинския персонал.

Да спечелим тази награда е огромна чест, но и потвърждение, че когато влагаш сърце в нещо толкова значимо като детското здравеопазване, доброто се множи и проправя път за десетки други положителни емоции. Проектите на отделенията #Светулка са носители на грижа, съпричастност и надежда. Те създават стандарта на педиатрична грижа, който заслужават всички български деца и за който ние ще се борим да се превърне в „Национална програма за подобряване на средата в детските отделения в България, каза Надежда Рангелова, председател на Фондация „За Доброто“.

Основни дарители в проект Светулка са Фондация „Америка за България“. Проектът е част от дългогодишната програма на фондацията за подобряване на средата в педиатричните отделения в страната. До момента организацията е обновила над 10 детски отделения в България, борейки се да създаде устойчив модел за промяна в системата на детското здравеопазване.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Здраве

Рязък спад на смъртните случаи от предозиране с наркотици в САЩ

Смъртните случаи от свръхдоза наркотици в САЩ са спаднали рязко през 2024 г., достигайки най-ниското си ниво за последните пет години. Това дава надежда за излизане на страната от продължителната опиоидна криза.

През 2024 г. около 80 391 души са починали от свръхдоза наркотици – спад с 27% спрямо 110 035 смъртни случая, регистрирани през предходната година, и най-ниското ниво от 2019 г., предаде АФП.

Смъртните случаи, свързани със синтетичния опиоид фентанил – основният фактор за настоящата епидемия – също са спаднали от около 76 000 през 2023 г. до 48 422 през миналата година. Само в два щата, Южна Дакота и Невада, е отбелязан ръст.

Спадът настъпи по време на мандата на бившия президент Джо Байдън, чиято администрация разшири достъпа до лечение на зависимости и направи налоксон, лекарство за противодействие на опиоидите, централен фокус на националната политика за борба с наркотиците. Администрацията на Тръмп, която се върна на власт през януари, бързо си приписа заслугите, пише БГНЕС.

„Откакто президентът Тръмп обяви опиоидната криза за извънредно положение в областта на общественото здраве през 2017 г., подкрепата на Конгреса позволи на CDC да разшири критичните системи за данни и да укрепи капацитета за превенция на предозиране във всички щати“, се казва в изявление на Центровете за контрол и превенция на заболяванията.

„Въпреки тези общи подобрения, предозирането остава водещата причина за смъртта на американци на възраст 18-44 години, което подчертава необходимостта от продължаване на усилията за поддържане на този напредък“, се уточнява в позицията.

Епидемията от опиоиди в Америка води началото си от 90-те години, когато фармацевтичните компании агресивно пускат на пазара болкоуспокояващи като OxyContin.

Настоящата вълна се подхранва от незаконно произвеждания фентанил, който се произвежда предимно в Китай и се внася в САЩ през Мексико, често смесен с стимуланти като метамфетамин и кокаин.

Смъртните случаи от предозиране достигнаха връх по време на пандемията от COVID-19 на фона на прекъсвания в здравеопазването и задълбочаващи се проблеми с психичното здраве. През последните две десетилетия над един милион американци са починали от предозиране с наркотици.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия
Advertisement
Българияпреди 51 минути

Осигуряване на пари за градския транспорт от по-високи такси за разрешителни за строеж в София предлагат от „Възраждане“ в СОС

Святпреди 51 минути

Израелска бременна заселчника беше застреляна на Западния бряг

Икономикапреди 53 минути

Печалбата на германския застрахователен гигант „Алианц“ за първото тримесечие надхвърля 3,5 млрд. евро

Българияпреди 54 минути

Договорът с „Боташ“ е корупционен и ощетява българските граждани, каза лидерът на МЕЧ Радостин Василев

Българияпреди 57 минути

Моята задача е да превърна Русе в културен, индустриален и социален център на Северна България, каза регионалният министър Иван Иванов

Спортпреди 59 минути

Мениджърът на Манчестър Юнайтед Рубен Аморим плаща на служителите на клуба присъствието на финала на Лига Европа

Икономикапреди един час

Преведени са първи плащания по Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури 2021-2027

Българияпреди един час

ГЕРБ си отмъщават, че загубиха изборите в София, каза Атанас Атанасов

Българияпреди един час

Ученици от Исперих участваха в състезание по пътна безопасност в рамките на Националната програма „Работа на полицията в училищата“

Балканипреди един час

Съдът в Ниш е блокиран от студенти и граждани; има един арестуван

Българияпреди един час

Постъпленията в бюджета на Община Шумен от такса за притежаване на куче са над 8500 лева към 30 април

Темидапреди един час

Нападателят над синоптиците остава в психиатрия и с проследяваща гривна

Българияпреди 2 дни

ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!

Икономикапреди 5 дни

Започнаха търговските преговори между САЩ и Китай в Женева

Спортпреди 5 дни

Стъпвахме здраво от първата до последната минута, доволен е треньорът на Левски Хулио Веласкес

Святпреди 4 дни

Путин: Никога не сме отказвали диалог с Украйна

Икономикапреди 4 дни

Американският президент Тръмп похвали развоя на преговорите САЩ – Китай в Женева

Святпреди 4 дни

Путин предложи преки преговори за мир Русия – Украйна след три години война

Святпреди 4 дни

Ирански и американски представители се събират в Оман днес за четвъртия кръг ядрени преговори

Политикапреди 2 дни

Искането за референдум е като малка дупка по пътя, каза Филип Димитров

Политикапреди 5 дни

Възраждане: Усилията ни дадоха резултат, президентът получи инструкции

Българияпреди 5 дни

Община Девин обяви обществено обсъждане на предварителния проект на генерален план за организация на движението

Икономикапреди 5 дни

Великобритания желае по-тесни търговски връзки с ЕС, заяви премиерът Киър Стармър

Балканипреди 5 дни

Наркотици и контрабандни стоки са заловени от турските митничари на ГКПП Капъкуле на границата с България

Новини