Икономика
Въвеждането на депозитна система за опаковки започва с политическа воля, каза румънският министър на околната среда и водите на форум в София

Всичко започва с политическа воля и със съответното законодателство, каза министърът на околната среда и водите на Румъния Мирча Фекет по време на конференция, посветена на въвеждането на депозитната система (DRS) за опаковки от напитки в България.
Той припомни, че Румъния има втората най-голяма депозитна система (DRS) в Европа след Германия. По думите на екоминистъра системата не само е голяма, а е сложна, защото Румъния има много конкретни изисквания, които важат и за България – от една страна, в географско отношение, от друга, структурата на търговията на дребно, транспорта, населението и т.н.
Фекет отбеляза, че въвеждането на депозитната система в Румъния е било отлагано неколкократно. Година и половина след въвеждането ѝ той определя това като най-доброто решение, което Румъния е вземала от революцията през 1989 г.
Депозитната система не само ни дава възможност да изчистим страната, тя създава и работни места, дава възможност за инвестиции, посочи министърът, прибавяйки към това икономическите, социални и финансови предимства.
Мирча Фекет обясни, че начинът, по който е направена системата в Румъния, дава две роли на държавата. Едната е като акционер – държавата е собственик на 20 процента от системата, а втората е ролята на регулатор, от страна на Министерството на околната среда и водите.
По думите на министъра в осмия месец от прилагането на системата вече са имали много добри резултати – повече от 80 процента връщане на опаковки. Той допълни, че винаги има място за подобрения, особено когато става дума за голяма държава като Румъния с почти 20 млн. души население и 7 млн. контейнера.
Източник: БТА
Икономика
Европейските борси затвориха със спад днешната търговия заради подновени опасения за глобалната икономика

Водещите европейски борси затвориха днешната търговска сесия в отрицателна територия, тъй като оптимизмът около търговското примирие между САЩ и Китай отстъпи място на нарастваща несигурност за бъдещето на глобалната икономика, предаде Си Ен Би Си.
Във Франкфурт DAX загуби 111,55 пункта или 0,47 на сто до 23 527,01 пункта, а парижкият САС 40 се понижи с 37,04 пункта или 0,47 на сто до 7836,79 пункта.
На Лондонската фондова борса FTSE 100 спадна със 17,91 пункта или 0,21 на сто до 8585,01 пункта.
Общоевропейският Stoxx 600 е надолу с 1,29 пункта или 0,24 на сто до 543,88 пункта.
/СЛС/
Източник: БТА
Икономика
Финтех компанията „иТоро“ отчете значителен ръст на акциите си в първия ден си ден на борсовата платформа на „Насдак“

Израелската платформа за търговия с акции и други финансови активи „иТоро“ (eToro) направи впечатляващ дебют на „Насдак“ (Nasdaq), след като привлече почти 310 милиона долара чрез първично публично предлагане (IPO, ППП), предаде Си Ен Би Си. Акциите на компанията стартираха търговията при цена от 69,69 долара – с 34 на сто над цената от IPO-то, което тласна пазарната ѝ капитализация до 5,6 млрд. долара. По-късно книжата поскъпнаха с над 40 на сто.
Компанията продаде близо 6 милиона нови акции на цена от 52 долара за брой – над предварително обявения ценови диапазон от 46 до 50 долара. Освен това почти 6 милиона акции бяха пласирани от съществуващи инвеститори. При тази емисионна цена „иТоро“ беше оценена на около 4,2 млрд. долара.
Старта на публичната търговия на eToro идва на фона на очакванията на Уолстрийт за подновяване на активността на пазара на ППП след дълъг период на затишие. Някои инвеститори смятаха, че евентуалното завръщане на Доналд Тръмп в Белия дом може да даде тласък на пазарите, но засилените притеснения около търговските мита накараха редица компании да отложат публичните си планове.
Вълната от нови листвания обаче може да се засили. Финтех компанията „Чайм“ (Chime) подаде проспекта си до Комисията по ценните книжа и борсите на САЩ (SEC) вчера, докато „Хиндж Хелт“ (Hinge Health) – разработчик на дигитални решения за физиотерапия – стартира своето „роудшоу“ с цел набиране на до 437 милиона долара.
„иТоро“ първоначално планираше да излезе на борсата още през 2021 г., но плановете бяха замразени през 2022 г. поради волатилността на капиталовите пазари.
/СЛС/
Източник: БТА
Икономика
Споразуменията между САЩ и Катар ще генерират „икономически обмен“ на стойност 1,2 трилиона долара, съобщи Белият дом

Споразуменията, подписани днес от президента на САЩ Доналд Тръмп и емира на Катар шейх Тамим бин Хамад Ал Тани в Доха ще „генерират икономически обмен на стойност най-малко 1,2 трилиона долара.“ Това се посочва в информационен бюлетин на Белия дом, цитиран от Ройтерс, обобщаващ някои от подробностите по сделките.
Споразуменията включват сделка на стойност 96 милиарда долара с „Катар еъруейс“ (Qatar Airways) за купуване на до 210 самолета „Боинг 787 Дриймлайнър“ (Boeing 787 Dreamliner) и 777X , се казва в информационния бюлетин. Те включват и декларация за намерение, която може да доведе до инвестиции в размер на 38 милиарда долара в катарската военновъздушна база „Ал Удейд“ и други възможности за противовъздушна отбрана и морска сигурност, според бюлетина
/СЛС/
Източник: БТА
-
Българияпреди един ден
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Балканипреди 6 дни
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Балканипреди 6 дни
Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната
-
Святпреди 6 дни
Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана
-
Балканипреди 6 дни
Електоратът на Антонеску, Понта и Ласкони клони за втория тур на президентските избори в Румъния към Никушор Дан, показва анкета
-
Спортпреди 1 седмица
Pеал (Мадрид) е готов да даде пари на Ливърпул, за да регистрира свободния Александър-Арнолд за Световното клубно първенство, твърди агенция РА
-
Балканипреди 1 седмица
Гръцката брегова охрана спаси 158 мигранти южно от остров Крит
-
Спортпреди 6 дни
Временният мениджър на Саутхямптън Саймън Ръск призова футболистите да завършат сезона с „колкото е възможно повече достойнство“