Здраве
39 години от първата сърдечна трансплантация у нас и на Балканите

Днес се навършват 39 години от първата сърдечна трансплантация в България и на Балканите.
Операцията е извършена на 14 май 1986 година от екип, ръководен от проф. Александър Чирков в столичната болница „Света Екатерина“.
В годината на първата сърдечна трансплантация у нас около 100 българи се нуждаят спешно от трансплантация на сърце, но такива операции не се извършват в страната и за съжаление, много от тях губят битката за живот. Най-младият пациент, включен в списъка на чакащите, е 11-годишният Иван Сарафски от Кърджали, диагностициран с тежка сърдечна недостатъчност, причинена от вродена кардиомиопатия. Шанс за живот му дава 21-годишен донор, изпаднал в мозъчна смърт след пътнотранспортен инцидент.
Операцията протича успешно и привлича вниманието на медицинската общност по целия свят. В София пристигат специалисти от различни страни, включително и здравният министър на Москва, който идва лично да се увери в постижението на българските кардиохирурзи.
Този забележителен успех остава като важен етап в историята на българската медицина и е силно доказателство за високото ниво на професионализъм в медицинската ни общност.
В периода 1986-1988 г. са направени 6 сърдечни трансплантации, припомни за БНР проф. Димитър Петков, изпълнителен директор на болница „Света Екатерина“.
„Първата е направена от проф. Чирков и екип. Максималната преживяемост е някъде година и шест месеца на всичките тия пациенти“, обясни той.
Първата успешна сърдечна трансплантация дава тласък на развитието на сърдечносъдовата хирургия в България.
„Непрекъснато извършваме на годината по една-две операции, като имаше период 2013-2014 правихме по осем, дори девет сърдечни трансплантации годишно“, допълни проф. Петков.
Тъй като намирането на донори е много трудно, в последните години на пациентите все по-често се слагат изкуствени сърца.
„Лечението на двата вида трансплантации е почти съпоставимо, защото при изкуствените сърца максималният резултат до този момент е някъде около 16-18 години на хората, които са с изкуствени сърца. Докато с трансплантация е малко повече“, каза още изпълнителният директор на лечебното заведение.
Източник: Offnews.bg
Здраве
Столични лекари спасиха родилка с тежка левкемия и бебето ѝ

Лекарите от УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ и СБАЛАГ „Майчин дом“ спасиха живота на 17-годишна родилка с тежка форма на остра лимфобластна левкемия и нейното новородено бебе. За това съобщиха от университетската болница.
Заболяването при момичето е открито случайно в деветия месец на бременността. В първия ден на Великден 17-годишната пациентка постъпила в Клиниката по детска клинична хематология и онкология на ИСУЛ в 35-та гестационна седмица с диагноза остра лимфобластна левкемия.
Това е тежко хематологично заболяване, при което незрелите бели кръвни клетки се натрупват в костния мозък и пречат на нормалното кръвосъсирване. Състоянието крие сериозен риск както за майката, така и за плода.
Пациентката е насочена към ИСУЛ след рутинно кръвно изследване в началото на деветия месец, тъй като до тогава не е имала симптоми.
„Болестта се развива много бързо, буквално за 2-3 седмици“, обяснява доц. д-р Боряна Аврамова, началник на Клиниката по детска онкохематология.
Лекарите от двете болници се координират незабавно, за да осигурят максимална грижа.
Родилката остава на лечение в ИСУЛ и всеки ден е транспортирана до „Майчин дом“ за наблюдение на плода. На майката е назначена щадяща терапия, която да стабилизира състоянието ѝ и да я подготви за раждане.
Поради високия риск от кръвоизливи преди секциото в „Майчин дом“ саи приложени няколко вливания на тромбоцитен концентрат. Раждането е извършено чрез цезарово сечение от опитен екип акушер-гинеколози и анестезиолози, сред които д-р Веселин Дяволов и доц. д-р Емил Кържин. Анестезията е обща, за да се минимизира рискът при тежката тромбоцитопения.
Ражда се здраво момченце с тегло 2690 г и ръст 47 см. Поради забавена адаптация бебето е на лечение в неонатологичното отделение на „Майчин дом“, но изследванията на кръв от пъпната връв не показали наличие на левкемични клетки.
В момента и майката, и бебето са в стабилно състояние. Майката продължава лечението си в ИСУЛ, а детето е под грижите на неонатолозите.
Този случай е изключително рядък и сложен, изискващ отлична координация и висок професионализъм.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Здраве
Преобразено детско отделение с международна награда за интериорен дизайн
Проект „Светулка – Болница, която не се усеща като болница“, реализиран от Фондация „За Доброто“, спечели престижната BIG SEE Interior Design Award 2025 в категория Hospitality, превръщайки се в първото детско болнично отделение в България, отличено с подобно международно признание.
Дизайнът на отличеното отделение е дело на арх. Магдалена Славова (REDOX architecture studio), която съчетава функционалност с естетика, за да посрещне нуждите на децата пациенти.
„Целта ни беше не просто да проектираме функционална и красиво пространство, а да създадем атмосфера, в която децата да се чувстват сигурни, обичани и спокойни. Архитектурата също може да бъде част от лечението именно чрез създаване на лечебна среда.“ – арх. Магдалена Славова.
Наградата е за трансформацията на детското отделение в МБАЛ Добрич – пространство, което вече не прилича на болница, лечебна среда създадена с грижа, уважение и внимание към нуждите на малките пациенти, техните родители и медицинския персонал.
Да спечелим тази награда е огромна чест, но и потвърждение, че когато влагаш сърце в нещо толкова значимо като детското здравеопазване, доброто се множи и проправя път за десетки други положителни емоции. Проектите на отделенията #Светулка са носители на грижа, съпричастност и надежда. Те създават стандарта на педиатрична грижа, който заслужават всички български деца и за който ние ще се борим да се превърне в „Национална програма за подобряване на средата в детските отделения в България, каза Надежда Рангелова, председател на Фондация „За Доброто“.
Основни дарители в проект Светулка са Фондация „Америка за България“. Проектът е част от дългогодишната програма на фондацията за подобряване на средата в педиатричните отделения в страната. До момента организацията е обновила над 10 детски отделения в България, борейки се да създаде устойчив модел за промяна в системата на детското здравеопазване.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Здраве
Рязък спад на смъртните случаи от предозиране с наркотици в САЩ

Смъртните случаи от свръхдоза наркотици в САЩ са спаднали рязко през 2024 г., достигайки най-ниското си ниво за последните пет години. Това дава надежда за излизане на страната от продължителната опиоидна криза.
През 2024 г. около 80 391 души са починали от свръхдоза наркотици – спад с 27% спрямо 110 035 смъртни случая, регистрирани през предходната година, и най-ниското ниво от 2019 г., предаде АФП.
Смъртните случаи, свързани със синтетичния опиоид фентанил – основният фактор за настоящата епидемия – също са спаднали от около 76 000 през 2023 г. до 48 422 през миналата година. Само в два щата, Южна Дакота и Невада, е отбелязан ръст.
Спадът настъпи по време на мандата на бившия президент Джо Байдън, чиято администрация разшири достъпа до лечение на зависимости и направи налоксон, лекарство за противодействие на опиоидите, централен фокус на националната политика за борба с наркотиците. Администрацията на Тръмп, която се върна на власт през януари, бързо си приписа заслугите, пише БГНЕС.
„Откакто президентът Тръмп обяви опиоидната криза за извънредно положение в областта на общественото здраве през 2017 г., подкрепата на Конгреса позволи на CDC да разшири критичните системи за данни и да укрепи капацитета за превенция на предозиране във всички щати“, се казва в изявление на Центровете за контрол и превенция на заболяванията.
„Въпреки тези общи подобрения, предозирането остава водещата причина за смъртта на американци на възраст 18-44 години, което подчертава необходимостта от продължаване на усилията за поддържане на този напредък“, се уточнява в позицията.
Епидемията от опиоиди в Америка води началото си от 90-те години, когато фармацевтичните компании агресивно пускат на пазара болкоуспокояващи като OxyContin.
Настоящата вълна се подхранва от незаконно произвеждания фентанил, който се произвежда предимно в Китай и се внася в САЩ през Мексико, често смесен с стимуланти като метамфетамин и кокаин.
Смъртните случаи от предозиране достигнаха връх по време на пандемията от COVID-19 на фона на прекъсвания в здравеопазването и задълбочаващи се проблеми с психичното здраве. През последните две десетилетия над един милион американци са починали от предозиране с наркотици.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
-
Българияпреди 2 дни
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Балканипреди 7 дни
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Балканипреди 7 дни
Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната
-
Святпреди 7 дни
Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана
-
Балканипреди 7 дни
Електоратът на Антонеску, Понта и Ласкони клони за втория тур на президентските избори в Румъния към Никушор Дан, показва анкета
-
Спортпреди 1 седмица
Pеал (Мадрид) е готов да даде пари на Ливърпул, за да регистрира свободния Александър-Арнолд за Световното клубно първенство, твърди агенция РА
-
Балканипреди 1 седмица
Гръцката брегова охрана спаси 158 мигранти южно от остров Крит
-
Спортпреди 7 дни
Временният мениджър на Саутхямптън Саймън Ръск призова футболистите да завършат сезона с „колкото е възможно повече достойнство“