Общество
София е най-опасният град за деца на улицата, сочи европейско проучване

София е най-опасният град в Европа за придвижване на деца според ново международно проучване на Clean Cities. Столицата ни заема последното, 36-то място в класацията на избрани големи градове на континента, като получената от нея обща оценка е изключително скромна – около 27 пъти под средното за участващите в анализа населени места и над 3 пъти по-ниска дори спрямо предпоследния в подреждането.
Проучването, наречено „Улици за децата, градове за всички“ (Streets for Kids, Cities for All) e изготвено от мрежата „Чисти градове“ (Clean Cities Campaign), в която членуват над 120 организации от 20 държави. Партньор на мрежата за България е Екологично сдружение „За Земята“.
Класацията оценява градовете по три основни показателя, които са определени като ключови мерки от Европейската обсерватория за пътна безопасност на ЕС и са в съответствие с препоръките на УНИЦЕФ:
– създаване на „училищни улици“, тоест улици около училищата, по които е ограничен автомобилният трафик;
– обхват на улиците с ограничения за безопасна скорост (30 км/ч или по-малко);
– наличие на защитена велосипедна инфраструктура.
Тези мерки могат да се прилагат предимно на местно ниво и са доказали своята ефективност: училищните улици подобряват пътната безопасност и качеството на въздуха и могат да увеличат броя на децата, които ходят пеша или карат велосипед в ежедневните си придвижвания. Разширяването на зоните с 30 км/ч и изграждането на физически отделена велосипедна инфраструктура пък значително намаляват пътните инциденти и шумовото замърсяване от МПС, като насърчават активното придвижване, особено сред децата, посочват от „За Земята“.
Близо 1000 улици с ограничения в придвижването на автомобили са въведени в района на основни училища в 36-те града, като 26 са въвели поне една такава. Училищните улици вече се превръщат в ключов инструмент на градовете за насърчаване на мобилността, съобразена с нуждите на децата.
Водещите градове в класацията – Лондон, Милано, Париж, Торино и Антверпен – са въвели подобна мярка в близост до повече от всяко пето основно училище, което е значително постижение, като се има предвид, че повечето училищни улици са създадени едва в последните няколко години. Париж, Лион и Милано също се отличават с ангажимента си за постоянна пешеходна зона и озеленяване на училищните улици.
Проучвания показват, че подобни мерки повлияват както на непосредствената физическа безопасност на учениците, така и на качеството на въздуха около училищата. Актуалните измервания на замърсяването с азотен диоксид от трафика в София показват, че в непосредствена близост до 8 от 9 училища въздухът е наднормено замърсен през цялата година. В София на практика не съществуват улици с ограничения за автомобили около училищата градът остава на последно място по този показател с оценка 0 (нула).
Безопасно придвижване
Столицата ни обаче не се представя много по-добре и по другите два водещи критерия, където заема предпоследното място, отново с доста ниски резултати.
Почти половината от градовете са ограничили скоростта до 30 км/ч на поне 50% от пътната си мрежа, което показва, че тази мярка се превръща в норма. В много от градовете тези ограничения започват да се въвеждат едва след 2010 г. В този период Бристол, Гренобъл, Гент и Единбург въвеждат лимит 30 км/ч за голяма част от улиците си. При шест града – Париж, Брюксел, Лион, Амстердам, Бристол и Мадрид – това важи за 80% или повече от градската пътна мрежа. Само в пет града от проучването, по-малко от 10% от улиците имат това ограничение, но сред тях е и София с 2,9%.
Анализът показва, че въвеждането на ограниченията на скоростта в европейските градове зависи главно от два фактора: амбициозни местни планове или национални закони, които определят по-ниски стандартни ограничения на скоростта за всички градове в страната.
За безопасното придвижване на децата е важна и защитената от трафика велосипедна инфраструктура. В Париж и Хелзинки обезопасените велоалеи достигат почти половината от дължината на пътната мрежа, а в общо седем града покритието е над 30%, което означава, че за много дестинации има безопасен велосипеден маршрут. В София на този показател отговаря само 1,9% от велосипедната инфраструктура и така изпреварваме единствено Букурещ (1%).
Въпрос на лидерство
Париж се представя най-добре в общата оценка, с добри резултати по трите показателя и сумарен резултат от 79%. Това е резултат най-вече от усилията на градската администрация да стимулира прехода в града през последното десетилетие – от създаването на инфраструктура до въвеждането на мащабно, общоприето ограничение на скоростта в града от 30 км/ч. В Лондон пък за по-малко от 10 години са въведени повече от 500 училищни улици.
Проучването показва, че всеки град може да създаде условия за мобилност, благоприятна за децата. Общият знаменател между градовете с най-добри резултати е силното общинско ръководство. Това е и обяснението защо населени места от една и съща държава показват различни резултати. Многобройните изследвания и данните от мрежата Clean Cities показват, че привеждането на градовете във вид, благоприятен за детското придвижване, е важна стъпка към развитието на добра среда за живот за всички жители. Корелационният анализ показва още, че в градовете с високи резултати в класацията въздухът е по-чист, а хората ходят пеша по-често.
„За София, както и за други големи български градове, като Пловдив и Варна, тези препоръки са напълно адекватни и приложими. Въпросът опира до липсата на политическата воля и лидерство“, посочва Драгомира Раева от „За Земята“.
Тук е ролята и на гражданите да застанат зад правата на децата на България за правото им на безопасно, чисто и активно придвижване в града. „Трябва да заявим твърда публична позиция и да изискваме от управляващите на местно ниво да действат по добрия пример, да възприемат и приложат подхода и мерките, които да направят София безопасен и достъпен за придвижването на децата град“, добавя Драгомира.
Източник: Offnews.bg
Общество
Междусрочната ваканция да не е в средата на седмицата, предлага МОН

Кратката междусрочна ваканция да е само в началото или само в края на седмицата, предлага МОН. Тази ваканция е обикновено само един ден и често се пада в средата на седмицата, тъй като се изчислява точно кога свършва първият учебен срок.
От години родители предлагат ваканциите да не започват и приключват в средата на седмицата, което води до неудобство и допълнително сливане на почивни дни с извинителни бележки.
Продължителността на първия учебен срок да е съобразена с междусрочната ваканция, предлага МОН в проект за промяна в Наредбата за организацията на дейностите в училищното образование. По този начин ваканцията ще бъде в началото или в края на работна седмица и така ще се осигури по-ползотворна почивка на учениците и педагогическите специалисти.
В момента първият срок е с фиксирана продължителност – 18 учебни седмици, а в спортните училища 20 учебни седмици. Предложението на МОН е да бъде между 17 и 18 учебни седмици, а в спортните училища – между 19 и 20 учебни седмици. Това ще позволи много по-голяма гъвкавост при разпределянето на учебните и неучебните дни. Заради сега действащото нормативното изискване в предишни учебни години за междусрочна ваканция беше определян ден в средата на работната седмица.
С проекта на Наредба МОН предлага и други промени, които ще улеснят ученици и родители по отношение на кандидатстване в математически паралелки в V клас. Ще се предоставя възможност началникът на съответното Регионално управление на образоването да предлага повече паралелки след съгласуване с министъра на образованието и науката по предложение на директора на училището. Това ще става при наличие на материално-техническа база и обезпеченост на обучението с педагогически специалисти. По този начин ще се премахне необходимостта приемът да се съобразява с броя на учениците, завършващи началния етап на образование и ще бъдат удовлетворени в по-голяма степен желанията на родители и ученици да се обучават в паралелки, в които да придобият компетентности в областта на математиката.
Също така семействата ще имат пряк и бърз достъп до информация за етапите на класиране, за съответните минимални и максимални балове по училища, което ще намали административната тежест в системата и в същото време ще осигури достъп на всеки ученик до училище, съобразено с интересите му, съобщава министерството.
От днес до 13 юни 2025 г. предложените промени са публикувани за обществено обсъждане.
Източник: Offnews.bg
Общество
Yettel става първият телеком в България с интеграция на Apple Pay и Google Pay в мобилното си приложение

Yettel обяви, че интегрира възможност за плащане чрез Apple Pay и Google Pay директно в своето мобилно приложение. Тази нова функционалност идва с обновената версия на мобилната апликация на телекома и позволява на потребителите да заплащат месечните си сметки и да презареждат предплатени карти още по-бързо и лесно, без необходимост от въвеждане на данни за банковата си карта при всяка трансакция. Платформите Apple Pay и Google Pay се отличават и с висока степен на сигурност, включително защита чрез биометрия (пръстов отпечатък или лицево разпознаване) и криптиране на данните.
Освен възможност за плащане с дигитални инструменти, най-новата версия на приложението Yettel идва и с редица подобрения, сред които възможност за преименуване на различните услуги – например, телефонният номер да се обозначи като „личен“ или „служебен“, а телевизията – като „вкъщи“ или директно с конкретния адрес, на който се ползва. Това е изключително улеснение, когато клиентът има абонамент за няколко различни услуги, и прави ориентирането в приложението още по-интуитивно.
Обновената версия включва още и подобрена навигация, която подготвя потребителите за следващите нововъведения – част от амбициозната цел на телекома до края на 2025 г. да дигитализира бизнеса си и да даде възможност на клиента да прави и онлайн това, за което в момента е необходимо посещение в магазин. Важно уточнение е, че за да се възползват от новите функции, потребителите трябва да обновят приложението си до последната версия, достъпна за Android и iOS.
Приложението Yettel е най-високо оценената телеком апликация в страната* и за да даде още по-голяма стойност на потребителите, предлага не само възможност за лесно управление на услуги, но и седмични игри с ексклузивни кодове за намаление в партньорски обекти и в онлайн магазина на телекома, предложения за активен начин на живот, идеи за пътувания в България с дигитализираната версия на движението „Опознай България – 100 национални обекта“ и още много полезно съдържание.
*Приложението Yettel е с най-висока оценка сред апликациите на трите телекома в България в Google Play Store и Apple App Store, и до момента има повече от 2 милиона изтегляния. Средният резултат от 4,6 звезди в Google Play Store и 4,4 звезди в Apple App Store се базира на моментно състояние съгласно оценката на мобилното приложение на Yettel от над 73 000 потребители в Google Play Store и над 22 000 потребители в Apple App Store към април 2025 г.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Общество
СИНПИ: Възмутени сме от опита да бъдат подчинени българските висши училища на временни политически интереси

Възмутени сме от опита да бъдат подчинени българските висши училища на временни политически интереси. С гласувания на първо четене законопроект, предложен от Комисията по образование и наука, с който се разрешава на Министерския съвет да преценява кое висше училище дава качествено образование и кое не, като по такъв начин предлага на Народното събрание неговото закриване, се нарушава драстично гарантираната по Конституция свобода и автономия на висшите училища, като се дава възможност на политически субекти да оказват непосредствен натиск върху тях в зависимост от свои конкретни задачи и цели.
Това се казва в позиция на СИНПИ.
Те заявяват още:
Отхвърляме тиражираните внушения и нападки, че висшето образование у нас е некачествено и не подготвя необходимите кадри за обществения ни живот. Народните представители, а и политическата ни класа, би трябвало да са наясно, че и по дефиниция качеството на висшето образование зависи от икономическата ситуация в държавата, от нейните приоритети и планове за развитие. Оценката за качество на висшето образование, поне така е в ЕС, но и във всички развити държави, не се дават от политически фактори, а от самостоятелни институции, легитимни да оценяват процеса на обучение и научна дейност. От друга страна, висшите училища не изпълняват единствено образователни функции. Те са важни научни, творчески и културни центрове. Всяка власт трябва да подхожда с уважение към учените и преподавателите, защото те крепят нейната духовност. Известно е също, че закриването на висше училище винаги е акт, свързан със сериозни последици. Включително и демографски.
Освен това, според законопроекта ректорите и висшите училища стават напълно и абсолютно зависими от министъра, т.е. от политическото лице и политическата власт.
По тези причина настояваме:
Комисията по образование и наука да оттегли предложението си като нецелесъобразно в частта Министерски съвет да получи правомощия да оценява качеството във висшите училища. Това е в правомощията на НАОА и за нас като експерти важният дебат и законодателни решения трябва да засягат нейната работа и принципите на прилаганата методика.
Народното събрание да задължи Министерския съвет да започне разработването на концепция за висшето образование, свързана с развитието на България. Би трябвало да се коментира смисълът от съществуването на картата за висше образование – при положение, че заложените икономически критерии не се реализират, как се очаква висшето образование да ги компенсира. От друга страна, по отношение на държавните висши училища държавата трябва да стимулира развитието на онези специалности и направления, които пряко обслужват националните задачи. Нещо, което в момента не се прави. Правилният подход е прием на висшите училища да се дава в онези техни направления и специалности, в които те са силни и профилирани. Не е нормално технически университет да получава правото да обучава в професионални направления, свързани с изкуства или медицина.
Народните представители би трябвало да подпомогнат реализирането на законодателното решение за заплащане труда на работещите във висшето образование и наука у нас. Ако е необходимо, да го допълнят и с допълнителни законодателни решения.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
-
Българияпреди 24 часа
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Святпреди 1 седмица
Израел оставя прозорец за преговори за освобождаване на държаните в Газа заложници
-
Балканипреди 6 дни
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Балканипреди 6 дни
Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната
-
Святпреди 6 дни
Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана
-
Балканипреди 6 дни
Електоратът на Антонеску, Понта и Ласкони клони за втория тур на президентските избори в Румъния към Никушор Дан, показва анкета
-
Спортпреди 1 седмица
Pеал (Мадрид) е готов да даде пари на Ливърпул, за да регистрира свободния Александър-Арнолд за Световното клубно първенство, твърди агенция РА
-
Балканипреди 1 седмица
Гръцката брегова охрана спаси 158 мигранти южно от остров Крит