Темида
Съдебната система: Рекордни разходи, без критерии за свършеното

Изследване на Института за пазарна икономика (ИПИ) показва, че България дава рекордно много пари за съдебната система, но няма критерии за качеството на дейността ѝ.
„От парите, които изкарва българското общество, сред всички страни в Съвета на Европа, сме първи по разходи от БВП за правосъдие“, заяви по bTV Иван Брегов от ИПИ.
По думите му това е система, в която над 90% отиват за възнаграждения и бонуси, и ще бъде много трудно тя да бъде реформирана.
„2015 г. бюджетът на съдебната власт е под 600 млн. лева. През 2025 г. той е 1.3 млрд. лева“, заяви Брегов. Определи това като „батак с материали на клиента“.
За членовете на Висшия съдебен съвет, които получават около 200 хил. лева годишно от заплати и бонуси пък няма обективен критерий за оценка на работата им.
„По разходи за прокурори сме двойно над средното за Европа. По разходи за администрация на прокуратурата сме три пъти над средното за Европа. Разходите за съдилищата пак са по-високи“, добави той.
Брегов поясни, че увеличаването на разходите всяка година, заложено в Закона за съдебната власт, не почива на никакви цели.
„Големият въпрос е трябва ли да имаме 1500 прокурори и 2200 съдии. Абсолютно раздут щат. Още по-раздут е щатът за администрация на прокуратурата и администрация на административните органи в правосъдието, които нямат основни правосъдни функции“, каза Брегов.
В същото време България е между Сенегал и Косово от удовлетвореност от работата на съдебната система, а по разходи е първа.
Брегов заяви, че проблемът може да бъде решен от Народното събрание.
Източник: Offnews.bg
Темида
Българите, уличени в шпионаж в Лондон, с присъди между 5 и над 10 г. затвор

Четиридневните съдебни заседания в Лондон срещу шестимата българи, обвинени за шпионаж в полза на Русия, бяха увенчани с присъди днес. Ръководителят на групата Орлин Русев получи 10 години и 8 месеца затвор. Дясната му ръка Бисер Джамбазов – 10 години и 2 месеца зад решетките. Заради участие в пет операции, включително в чужбина, Катрин Иванова бе осъдена на 9 години и 8 месеца плюс 15 месеца по друго обвинение, съобщи Би Би Си.
Съдията Никълас Хилард обясни при произнасянето на присъдата на Ваня Габерова, че е взел предвид позицията ѝ в йерархията на шпионската мрежа – участвала е три операции, които са включвали наблюдение с цел установяване на три лица, „които не са ви направили нищо лошо“.
„Вие сте знаели, че това, което правите, е в полза на Русия“, отбеляза съдия Хилиард.
Той казва, че взема предвид в ограничена степен диагнозата ѝ клаустрофобия, но е убеден, че тя може да бъде овладяна, докато е в затвора. И присъди шест години и осем месеца затвор.
Тихомир Иванчев бе осъден на осем години, Иван Стоянов – на 5 г.
Малко преди произнасянето на присъдата съдията съобщи, че обвиняемите ще изтърпят половината от наказанието си в затвора, след което ще бъдат депортирани от Обединеното кралство в България.
Присъдите бяха произнесени след дълъг процес и години на полицейско разследване срещу шестимата ни сънародници.
Произнасянето на присъдите бе предавано наживо по телевизията. Съдия Хилиард описа всички действия, извършени от осъдените и детайлите от 6-те операции, за които бе установено, че са планирали и осъществили.
Петима членове на шпионската клетка – нейният лидер Орлин Русев, Бисер Джамбазов, Катрин Иванова, Ваня Габерова и Иван Стоянов, бяха арестувани през февруари 2023 г. Шестият член Тихомир Иванчев бе задържан година по-късно.
На започналия в края на октомври 2024 г. процес Русев, Джамбaзов и Стоянов се признаха за виновни. Иванова, Габерова и Иванчев пледираха невинни. В хода на процеса е установено, че шестимата българи стоят зад 6 операции в периода от 2020 и 2023 г., които са включвали следене на хора и обекти за руското разузнаване на територията на Великобритания, Австрия, Испания, Германия и Черна гора.
Съдия Хилиард отбелязва, че има по-виновни и други, които са по-малко виновни. Затова ще разграничи двете групи.
В защитната си теза Орлин Русев обяви, че не е имал намерение да накърни сигурността и интересите на Обединеното кралство, но съдията контрира, че намерението е без значение и че „накърняването на сигурността или интересите на Обединеното кралство… е неизбежно и толкова очевидно и значително“. Русев отбеляза също, че не е настъпила вреда за нито една от целите му, но приема, че не е имал контрол върху това как Русия би използвала събраната от него информация.
Операциите
Целта на първата операция е българският разследващ журналист Христо Грозев. Той е бил следен в Европа, обсъждано е и да му бъде откраднат лаптопа и телефона, или да бъде отвлечен или убит.
Втората операция е насочена срещу руския дисидент Роман Доброхотов, следен в няколко държави.
Третата операция е около казахстанския политик Бергей Рискалиев, който е избягал във Великобритания.
Операция № 4 включва планове за подривна дейност срещу посолството на Казахстан в Лондон през септември 2022 г. Групата е планирала да организира фалшиви протести, за да събере разузнавателни данни, които да бъдат предадени на Казахстан.
В рамките на петата операция групата е шпионирала американска военна база в Щутгарт, която се е смятало, че е използвана от украински военнослужещи.
Шестата операция е насочена срещу Кирил Качур – руски гражданин, който е определен за „чуждестранен агент“ в Русия през ноември 2023 г.
Според съда в Лондон шестимата българи са били мотивирани от финансова изгода, а не от идеология. Прокуратурата настояваше за 10 г. затвор заради това, че са застрашили човешки живот и са работили против националната сигурност на Обединеното кралство.
Източник: Offnews.bg
Темида
Прокуратурата разследва членове на изборни комисии в 4 града

Софийската градска прокуратура води разследване за това, че членове от секционните и районните избирателни комисии в Стара Загора, Кърджали, Благоевград и София за последния парламентарен вот са „нарушили и не са изпълнили служебните си задължения с цел да набавят за другиго облага и да причинят другиму вреда, и от това са могли да настъпят немаловажни вредни последици“, съобщиха от СГП.
Досъдебното производство е образувано на 30 април по сигнали от „Информационно обслужване“ и председателя на Конституционния съд.
Заради сложността на делото разследването е възложено на следовател.
От СГП изрично уточняват, че не разследват конституционни съдии и допълват, че никога обект на проверка или разследване не са били съдии от КС.
На 13 март Конституционният съд обяви за незаконно избрани 17 депутати. След преизчислението партия „Величие“ влезе в парламента.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Темида
Трима задържани при спецоперацията срещу крайнодесни
Участвали активно в групи в няколко социални мрежи, в които се разпространява неонацистка, расистка и ксенофобска идеология
Снимка БГНЕС
Претърсени са адреси, където са пребивавали задържаните.
Трима души са задържани при спецакция на ГДБОП и ДАНС в област Враца.
При нея е пресечена дейност на група български граждани, разпространявали крайнодясна идеология и призиви за насилие в интернет, съобщават от МВР.
Акцията е под надзора на Софийската градска прокуратура, а при подготовката на операцията е имало координация с чужди полицейски партньорски служби и Европол.
Действията са предприети заради разследване за пpoпoвядвaне на фaшиcтĸa или дpyгa aнтидeмoĸpaтичнa идeoлoгия или нacилcтвeнo измeнянe нa ycтaнoвeния oт Koнcтитyциятa oбщecтвeн и дъpжaвeн cтpoй.
Претърсени са имоти на тримата задържани и е установено, че са участвали активно в множество групи в няколко социални мрежи, в които се разпространява неонацистка, расистка и ксенофобска идеология, както и призиви за насилие и присъединяване към паравоенни формирования.
Групите са създадени от хора от други държави членки на Европейския съюз и НАТО. Една от тях е свързана идеологически с неонацистка организация, включена в антитерористичните списъци на ЕС, САЩ, Австралия, Великобритания и Нова Зеландия.
Няма данни задържаните българи да са подготвяли терористични нападения или други насилствени действия.
Източник: Offnews.bg
-
Българияпреди един ден
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Балканипреди 6 дни
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Балканипреди 6 дни
Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната
-
Святпреди 6 дни
Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана
-
Балканипреди 6 дни
Електоратът на Антонеску, Понта и Ласкони клони за втория тур на президентските избори в Румъния към Никушор Дан, показва анкета
-
Спортпреди 1 седмица
Pеал (Мадрид) е готов да даде пари на Ливърпул, за да регистрира свободния Александър-Арнолд за Световното клубно първенство, твърди агенция РА
-
Балканипреди 1 седмица
Гръцката брегова охрана спаси 158 мигранти южно от остров Крит
-
Спортпреди 6 дни
Временният мениджър на Саутхямптън Саймън Ръск призова футболистите да завършат сезона с „колкото е възможно повече достойнство“