България
Конференция по проекта „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“ ще се състои в Търговище

В Националния пресклуб на БТА в Търговище ще се състои местна конференция по проект „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, който Агенцията изпълнява с подкрепата на Европейската комисия. Дискусията ще започне днес в 11:30 часа.
По време на форума ще бъдат обсъдени новостите в политиката на сближаване в Европейския съюз за периода 2021 г. – 2027 г. и постигнатите резултати през периода 2014 г. – 2020 г. Специален акцент ще бъде поставен върху уменията като двигател за развитието на регионите и какво са допринесли България и балканските държави за развитието на Европа.
Форумът ще бъде открит от генералния директор на БТА Кирил Вълчев. В конференцията ще участват: кметът на Търговище Дарин Димитров, заместник-областният управител Гергана Цонева, управителят на Областния информационен център в Търговище Пейо Беров. В дискусията ще се включат и началникът на отдел „Организационно методична дейност и контрол“ в Регионалното управление на образованието (РУО) – Търговище Стефан Станчев, главният секретар на Областната управа Тодорка Танева, директорът на Бюрото по труда в Търговище Даниела Илиева, експертът в община Търговище Петя Стоянова, директорът на Професионалната гимназия по селско стопанство (ПГСС) „Никола Пушкаров“ в Попово – Теменуга Тодорова и уредникът в Регионалния исторически музей в Търговище, отдел „Опака“, Мирослав Георгиев.
Със своята инициатива БТА си поставя за цел да предоставя информация на широката общественост и да насърчава открит диалог за политиката на сближаване, резултатите на местно ниво и изпълнението на политическите приоритети на Европейския съюз.
БТА даде начало на проекта „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“ с откриваща конференция във Велики Преслав на 1 ноември 2024 г. – в Деня на народните будители. Целта му е да предостави обективна и изчерпателна информация, за да се даде точна цялостна картина на политиката на сближаване на Европейския съюз, включително на Фонда за справедлив преход, съответната подкрепа по Плана за възстановяване на Европа или от инструмента за техническа поддръжка. Специален акцент се поставя върху образованието и уменията като двигател за развитието на регионите.
От ноември 2024 г. до септември 2025 г. БТА организира дискусии в пресклубовете си в Благоевград, Бургас, Варна, Велико Търново, Видин, Враца, Габрово, Добрич, Казанлък, Кърджали, Кюстендил, Ловеч, Монтана, Пазарджик, Перник, Петрич, Плевен, Пловдив, Разград, Русе, Самоков, Свищов, Силистра, Сливен, Смолян, София, Стара Загора, Троян, Търговище, Хасково, Шумен и Ямбол, както и трансгранични конференции в Белград, Босилеград, Букурещ, Одрин, Солун и Скопие.
Източник: БТА
България
В Шумен са събрани почти 15 млн. лв. от платените с отстъпка данъци до 30 април

Почти 15 млн. лв. събра Община Шумен от платените с отстъпка данъци до 30 април, съобщиха от пресцентъра на общинската администрация. В сравнение със същия период на миналата година приходите са с близо 1,8 млн. лв. повече, като се отбелязва 30% ръст на постъпленията от такса битови отпадъци.
От началото на годината до 30 април, когато изтича срокът за 5% отстъпка върху местните данъци, са събрани общо 14 905 268 лв. местни данъци и такси. В сравнение със същия период на миналата година са събрани с 1 781 618 лв. повече.
От събраните близо 15 млн. лв. физически и юридически лица са се издължили частично или напълно по текущи задължения в размер на 13,7 млн. лв. От собственици, които са платили стари задължения към местната хазна, са постъпили 1,2 млн. лв., върху които са им начислени и лихви.
За периода от началото на годината до 30 април в местната администрация са извършени 132 356 разплащания, от които по-голямата част са безкасови – по банков път, чрез ПОС терминали и чрез посредници. Плащанията в брой или на каса са малко над 46 хиляди, а останалите над 86 хиляди трансакции са безкасови. Чрез ПОС терминали са извършени над 35 хиляди операции, над 37 хиляди – чрез посредници и над 13 хиляди – по банков път.
Източниците на приходите са предимно от такса битови отпадъци – над 6,8 млн. лв., данък върху недвижимите имоти – над 3,6 млн. лв. и данък върху превозните средства – над 2,8 млн. лв., като и по трите приходни източника се отбелязва ръст.
До 30 април Община Шумен е събрала такса битови отпадъци в размер на 6 863 808 лв., което е увеличение от над 30% на постъпленията спрямо същия отчетен период през 2024 г. Събраните средства от данък върху недвижимите имоти възлиза на 3 622 162 лв., като се бележи ръст от над 4% спрямо постъпленията за същия период на миналата година. Шуменци са внесли данък върху превозните средства от общо 2 874 324 лв., като и тук Община Шумен отбелязва ръст от 12% в сравнение с първите четири месеца на 2024 г.
Заместник-кметът по бюджет и финанси Десислава Петрова припомни, че планираните приходи от местни данъци и такси за 2025 г. са 25,7 млн. лв. или с 4,2 млн. лв. повече от плана за 2024 г. Радваме се, че почти 15 млн. лв. са платени още в първите четири месеца на годината, коментира тя. Благодарим на всички граждани и фирми, които изпълняват своите задължения в срок и така допринасят за развитието на нашата община, коментира тя, цитирана от пресцентъра на Община Шумен.
Бюджетът на Община Шумен за 2025 г. е в размер на 186 млн. лева. Той бе приет на 29 април тази година. На 14 април се състоя общественото обсъждане на бюджета на общината за тази година. То бе в зала 363 в сградата на Общината и продължи близо два часа.
Източник: БТА
България
Над 790 000 лв. е помощта по оперативната програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ в Търговищко, съобщи управителят на ОИЦ

Общо 793 482 лв. е безвъзмездната финансова помощ по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ в област Търговище в програмния период 2014-2020 г. Сключените по програмата договори са пет, съобщи управителят на Областния информационен център (ОИЦ) Пейо Беров по време на местната конференция по проект „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, която се организира в Националния пресклуб на БТА в Търговище.
Той подчерта, че по програмата са заложени изпълнение на интегрирани мерки за подобряване достъпа до образование, образователна интеграция на учениците от етническите малцинства, повишаване на капацитета на педагогическите специалисти за работа в мултикултурна среда.
Средствата по Националния план за възстановяване и устойчивост са 10 150 749 лв. С тях са реализирани и се изпълняват 49 проекта по процедура „Училищна STEM среда“.
Над 26 млн. лв. са парите от Оперативна програма „Региони в растеж“, като подкрепените договори са 17, посочи управителят на ОИЦ – Търговище. Средствата са вложени в подобряване на енергийната ефективност, модернизацията на образователната и социална инфраструктура.
Безвъзмездната финансова помощ за изпълнение на 21 договора по Оперативната програма „Развитие на човешките ресурси“ за програмния период 2014 – 2020, са над 3 млн. лв. Целите, покрили тези проекти, са свързани с обучения на заети лица, подобряване на знания и умения на персонала, подкрепа за професионална квалификация, посочи Беров. Той добави, че за новия програмен период са сключени десет договора на стойност за близо 960 000 лв., като по думите му това се покрива по приоритет 1 на програмата „Насърчаване на заетостта и развитие на умения“.
Управителят на ОИЦ – Търговище заяви, че по Оперативната програма „Образование“ няма данни за сключени договори. Той отбеляза, че това, което е отворено към момента по текущите процедури, са три комплексни програми на общинско ниво за десегрегация на училищата, превенция на вторичната сегрегация и против дискриминацията, ограмотяване на възрастни развитие на дуалната система на обучение в професионалното образование и обучение.
Източник: БТА
България
Нулева е толерантността към корупционно поведение в Министерството на вътрешните работи, заяви премиерът Росен Желязков

Нулева е толерантността към корупционно поведение в Министерството на вътрешните работи (МВР), заяви премиерът Росен Желязков, който представи свършеното до момента по управленската програма на правителството, приета на 24 февруари 2025 година.
Премиерът изтъкна, че за противодействие на корупцията в МВР са проведени необходимите тестове за почтеност, включително и по отношение на лица, за които са получени сигнали за корупционно поведение. Желязков каза, че министерството полага усилия за изчистване на своите структури от нерегламентирано поведение в цялата палитра на практики, сред които търговия с влияние и професионални и политически чадъри върху криминални схеми.
По отношение на границите на страната премиерът каза, че е осигурена надеждна защита на нашите граници с човешки ресурси и технически средства в партньорство с „Фронтекс“. Проведени са процедури за назначаване на нови служители в „Гранична полиция“, като по отношение на техническото обезпечаване в много кратък период от време бяха закупени 34 летателни системи. Това са дронове, с които се попълва системата за превенция и наблюдение по отношение на маршрутите за преминаване на турско-българската граница, информира Желязков. Сътрудничеството с Турция е от изключителна важност за нас и ЕС и имаме много добра координация с нашите партньори по границата, изтъкна премиерът.
Той отбеляза материалното обезпечаване на МВР, особено по отношение на повишаване на безопасността за движение по пътищата и намаляване на пътнотранспортните произшествия. Ние сме внесли законопроект за изменение на Закона за движение по пътищата, предстои неговото разглеждане и гласуване, каза премиерът. Той информира, че ще бъдат закупени от Фонда за безопасност на движението над 300 необозначени автомобила за контрол по Закона за движение на пътищата.
За отчетния период са проведени над 2300 полицейски операции на територията на цялата страна за пресичане на трафик, производство и разпространение на наркотични и упойващи вещества, като се отчита увеличение на иззетите количества. По разпореждане на премиера се изготвя ясен алгоритъм за използване на системата BG Alert, като всички областни управители тези дни преминаха през необходимото обучение, тъй като тази система има смисъл, когато се използва в случаите за ранна превенция и предупреждение по места, каза Желязков. Той е възложил това да се случи и по отношение на кметовете, защото те са отговорни за ранното предупреждение на населението.
/ЛРМ/
Източник: БТА
-
Българияпреди 21 часа
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Святпреди 1 седмица
Израел оставя прозорец за преговори за освобождаване на държаните в Газа заложници
-
Балканипреди 6 дни
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Балканипреди 6 дни
Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната
-
Святпреди 6 дни
Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана
-
Балканипреди 6 дни
Електоратът на Антонеску, Понта и Ласкони клони за втория тур на президентските избори в Румъния към Никушор Дан, показва анкета
-
Спортпреди 1 седмица
Pеал (Мадрид) е готов да даде пари на Ливърпул, за да регистрира свободния Александър-Арнолд за Световното клубно първенство, твърди агенция РА
-
Балканипреди 1 седмица
Гръцката брегова охрана спаси 158 мигранти южно от остров Крит