Здраве
Топ онколог: Пациентите от Югоизточна Европа чакат дълго за съвременно лечение

„Достъпът до иновативни терапии и клинични изпитвания е сред най-големите предизвикателства за Централна и Югоизточна Европа. Пациентите в този регион често чакат твърде дълго за модерни лекарства, които вече са достъпни в Западна Европа, което води до реална неравнопоставеност в грижата за онкологично болните.“
Това каза проф. Кристоф Зелински, водещ специалист по онкология, директор на Централноевропейския раков център и президент на Централноевропейската кооперативна онкологична група (CECOG).
Проф. Зелински представи какви предизвикателствата срещат страните от Централна и Източна Европа в лечението на онкологичните заболявания по време на XII Международна среща на Клуб “Млад Онколог”.
Форумът се състоя в Правец и обедини над 200 лидери и млади специалисти в онкологията.
Във фокуса на събитието бяха някои от най-честите онкологични заболявания – ракът на белия дроб, гърдата, дебелото черво, простатата, малигненият меланом и други. Участниците обсъдиха съвременните терапевтични подходи и подчертаха ключовото значение на молекулярната диагностика и имунотерапията в лечението на онкологичните заболявания. Проведоха се интерактивни сесии с разглеждане на реални клинични случаи, мастър класове, насочени към патолози и онколози, както и постерна сесия с участието на млади онколози и медицински физици. Специално внимание беше отделено и на теми като ранната диагностика на рака и справянето със стреса при лекарите в ежедневната им работа с пациенти.
„Смисълът на тази среща е да осигури пространство, където младите хора могат свободно да задават въпроси и да получат отговори от водещи експерти от България и света. Срещите се превръщат в приятелски разговори между лекари, в които се опитваме да представяме науката по един предизвикателен и увлекателен начин. Лечението е изкуство и именно затова мотото на форума е „Изкуството среща науката“, каза д-р Росица Кръстева, председател на Клуб „Млад Онколог“ и началник на Онкологичния център в МБАЛ „Уни Хоспитал”.
През годините форумът се утвърди като едно от водещите научни събития в сферата на онкологията у нас. Доказателство за това е увеличаващият се брой на желаещите да присъстват, както и привлечените международни гост-лектори от Австрия, Германия, Италия, Гърция, Сърбия, Китай и други държави. Сред тях бяха проф. Зелински, проф. Манеголд, проф. Зографос, проф. Пилц, проф. Войт, проф. Кастелучи, проф. Папоти и др.
Проф. Мауро Папоти – патолог, заместник-декан на Медицинския факултет на Университета в Торино, Италия и ръководител на Отделението по патология в болницата Città della Salute, сподели какви са предизвикателствата пред патолозите в днешно време
. „Първото предизвикателство е свързано с факта, че в лабораторията често постъпват проби с много малко количество материал от тумора, а от тях се очакват множество отговори, които са критично важни за терапевтичните решения. Затова патологът трябва да управлява изключително внимателно наличната тъкан – да я съхрани и използва по оптимален начин, за да не бъде изчерпана, преди да са извършени всички необходими изследвания“, каза проф. Папоти.
Той допълни, че второто предизвикателство е свързано с необходимостта да се поддържа съвременна класификация на туморите и патолозите непръснато да са в крак с нея. В допълнение към класическата морфологична класификация, днес все по-голямо значение има молекулярната диагностика, която позволява разпознаване на редки и трудни за откриване форми на тумори. За финал проф. Папоти напомни, че съвременната онкопатология преминава от традиционната работа с микроскоп към ново поколение подходи – молекулярна диагностика и приложението на изкуствения интелект, което бележи изцяло нов етап в развитието на диагностичната медицина.
И тази година в събитието участваха медицински специалисти от цялата страна и от различни специалности – медицинска онкология, гастроентерология, хирургия, пулмология, лъчетерапия, нуклеарна медицина, патология. Сред водещите онколози бе и доц. д-р Желязко Арабаджиев, председател на Българското научно дружество по имуноонкология и началник на Клиниката по медицинска онкология на УМБАЛ Токуда.
„Онкологията е най-бързо развиващата се медицинска специалност. Това изисква от специалистите непрекъснато да се адаптират, да бъдат информирани и в крак с последните научни постижения. Преходът от класическа химиотерапия към персонализирана медицина бе повратен момент – днес вече лекуваме на базата на специфични характеристики на туморните клетки, което изисква и високо специализирана подготовка“, каза доц. Арабаджиев.
Той допълни, че българските онколози трябва да имат повече самочувствие и увереност. „Българската онкологична школа възпитава отлично подготвени млади специалисти с висока научна култура и езикови умения. Те заслужават мястото си на европейската сцена – като пълноценни участници и посланици на онкологията в България“, заключи доц. Арабаджиев.
Сред участниците в срещата бе и д-р Петя Баликова, член на Управителния съвет на Клуб ‘”Млад Онколог” и зам.- началник на отделението по медицинска онкология на МБАЛ „Св. София“.
„Най-важният урок, който се стремим да предадем на младите лекари, поели по пътя на онкологията, е, че успешното лечение на онкологичните пациенти изисква работа в мултидисциплинарни екипи и стриктно прилагане на принципите на персонализираната медицина. Това означава висока прецизност още от етапа на диагностиката до вземането на терапевтични решения. Всеки пациент е различен и заслужава индивидуален подход, съобразен с неговите специфични характеристики. Именно това е в основата на ефективната и съвременна онкологична грижа. В Клуб „Млад онколог“ се стремим да изграждаме стабилна основа за бъдещето на онкологията, като подкрепяме развитието на новото поколение висококвалифицирани специалисти.“
За поредна година клубът връчи традиционните си награди за най-добър постер и наградата Scienta Optima за най-добър млад онколог. За първи път бяха присъдени и три награди Unitas Futuri на най-изявените чуждестранни лектори в областта на онкологията, превърнали се в приятели на Клуба и допринесли за развитието на младите български онколози през годините.
Източник: Offnews.bg
Здраве
Въздушна линейка транспортира пациент от Монтана до столицата
Снимка МБАЛ Монтана
Транспортиране на пациент с медицински хеликоптер
Медицински хеликоптер е транспортирал днес до София 19-годишен младеж в тежко състояние, съобщиха от МБАЛ „Д-р Стамен Илиев“ в Монтана.
Въздушната спешна помощ транспортира пациент на болницата до специализирано медицинско заведение в столицата. Болният е с тежък неконтролиран диабет и двустранна пневмония. Той е интубиран и преведен в дихателен център в София за продължаване на лечението, уточняват от болницата.
Това е втората мисия на медицинския хеликоптер, реализирана по искане на МБАЛ-Монтана, уточни изп. директор д-р Тони Тодоров. В началото на месеца с хеликоптер беше преведен в столичната спешна болница „Пирогов“ пациент, пострадал в тежка катастрофа.
Източник: Offnews.bg
Здраве
Какво показва горната и долната граница на кръвното

Кръвното е основен показател за състоянието на сърдечносъдовата система. Измерва се с две основни стойности: горна (систолична) и долна (диастолична) граница.
Горната граница на кръвното (систола) се измерва, когато сърдечният мускул се свива, за да изпомпва кръв към артериите. Това е моментът, когато налягането в тях е най-високо.
Нормалните нива на горната са под 120 mmHg. При систолично налягане 120-129 mmHg има повишение. За хипертония в начален стадий може да се говори при систолично налягане от 130-139 mmHg. Вторият стадий на високо кръвно е с горна граница 140 mmHg или повече. Хипертонична криза настъпва, когато тя е 180 mmHg или повече.
Долната граница (диастола) се измерва при покой на сърцето между два удара. Това е моментът, когато налягането в кръвоносните съдове е най-ниско. Нормалната стойност на диастоличното налягане е под 80 mmHg. В първи стадий на хипертония долната граница е 80-89 mmHg. Във втори стадий е 90 mmHg или повече, а при хипертонична криза надхвърля 120 mmHg или повече.
За нормални стойности се считат 120 mmHg на 80 mmHg, които са здравословни стойности.
Голямата разлика между горното и долното кръвно също носи здравни рискове. Може да е симптом на сърдечно увреждане, силно изтощение на организма. Оптималната разлика между горната и долната граница е 40–50 mmHg.
Симптоми и заболявания
Високите горна и долна граница на кръвното са основна причина за хипертония. Високото кръвно е рисков фактор за инфаркт, инсулт, сърдечна недостатъчност. Вторични проблеми са увреждането на бъбреците, зрението, метаболитните заболявания.
Понижените стойности горната и долната граница на кръвното може да са причина за хипотония (ниско кръвно). Това състояние също може да създаде здравословни проблеми като замайване, припадъци, недостатъчно кръвоснабдяване на органите. Възможна е поява на умора, слабост, кръвозагуба и дехидратация.
Контрол
Редовното измерване на горната и долната граница на кръвното сутрин и вече е начин да установите дали има подобен здравословен проблем.
Стъпка към поддържане на нормални стойности е здравословният начин на живот с балансирано хранене без сол и мазнини, ежедневна физическа активност. Препоръчва се прием на достатъчно вода и намаляване на кафето.
Намаляването на нивата на стрес чрез техники като медитация, йога, или дълбоко дишане също има добър ефект за контрола на горната и долната граница на кръвното. Почивката и качественият сън са друг начин за контрол.
Приемът на предписаните лекарства е друг важен момент при хората с висока горна и долна граница на кръвното. Специалистите предупреждават да не се спира терапията, когато се почувства подобрение.
Ако въпреки взетите мерки проблемите с кръвното налягане продължават, незабавно потърсете консултация със специалист. Той ще ви предложи терапия, която не бива да се прекъсва, за да не пострада контролът над кръвното.
Източник: Offnews.bg
Здраве
Седем лекари са арестувани за източване на НЗОК

Петима общопрактикуващи лекари, медик, служител при един от лекарите, както и собственик на медицински център в Асеновград са арестувани за документни измами. Те са участвали в схема за издаване на направления на лица за микробиологични изследвания и заверяване на трудови здравни книжки.
Това съобщиха при съвместен брифинг на Районна прокуратура – Пловдив и Областната дирекция (ОД) на МВР в Пловдив, предаде БТА.
За периода от 2023 година до вчера са издадени общо 1800 направления на стойност 18 хил. лева. Пациенти, които искат направления за здравна книжка и изследвания, са посещавали лекаря си, който им казвал, че ще им даде заверени документи, без да бъдат изследвани.
Лекарите изпращали чрез куриери документите в медицинския център в Асеновград, където били заверявани. Част от хората, които са отивали при личния лекар за направления и здравни книжки, са оставяли различни суми, с които да покрият разходите по изследването.
Издавани са фалшиви документи на хора, които са започнали работа в хранително-вкусовата промишленост и деца, постъпващи в детски заведения. Обществената опасност на деянието не произлиза от паричната стойност, а от всички последствия, които обществото търпи в следствие на фиктивните манипулации, коментира наблюдаващият прокурор Димитър Костов. Служителите на медицинския център съдействат на разследването. Те са изпълнявали нарежданията на управителя, уточни прокурорът.
Разследването започва в отдел „Икономическа полиция“ към ОДМВР Пловдив след получена информация от Националната здравно-осигурителна каса (НЗОК), съобщи директорът на Областната дирекция на МВР в Пловдив Станимир Калоферов.
Претърсени са осем жилища, лекарски кабинети, лаборатория и моторно превозно средство. Иззети са компютри, лични книжки, направления и друга документация. След анализ на данните и извършването на експертизи ще се преценява има ли замесени други лекари и дали НЗОК е източвана и с други манипулации.
Медиците са задържани за срок от 24 часа. Като извършител на измамата от прокуратурата посочват 59-годишния собственик на медицинския център, а другите – на възраст от 39 до 67 години, са помагачи. След докладване на обясненията, ще се прецени каква мярка ще се иска за всеки един от тях.
Един е подсъдим по друго дело на Районна прокуратура – Пловдив, като има приобщени материали от него към сегашния случай, каза районният прокурор на Пловдив Петър Петров.
На брифинга участва и началникът на отдел „Икономическа полиция“ към ОД на МВР – Пловдив комисар Георги Боюклиев.
Източник: Offnews.bg
-
Българияпреди 23 часа
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Святпреди 1 седмица
Израел оставя прозорец за преговори за освобождаване на държаните в Газа заложници
-
Балканипреди 6 дни
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Балканипреди 6 дни
Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната
-
Святпреди 6 дни
Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана
-
Балканипреди 6 дни
Електоратът на Антонеску, Понта и Ласкони клони за втория тур на президентските избори в Румъния към Никушор Дан, показва анкета
-
Спортпреди 1 седмица
Pеал (Мадрид) е готов да даде пари на Ливърпул, за да регистрира свободния Александър-Арнолд за Световното клубно първенство, твърди агенция РА
-
Балканипреди 1 седмица
Гръцката брегова охрана спаси 158 мигранти южно от остров Крит